Προς το περιεχόμενο

Τελικά, το πρώτο από τα τέσσερα σήκουελ του Avatar δεν θα βγει στις κινηματογραφικές αίθουσες το 2018


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιος δεν την εχει δει σε 3d στο σινεμα ειναι σα να μην την εχει δει καν.

 

Η μοναδικη ταινια που αξιοποιει το 3d 100%,καμια σχεση η εμπειρια με οτι εχει βγει μετα απο αυτην απο ''3d'' ταινιες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σενάριο Ποκαχόντας ήρθαν οι κακοί Ευρωπαίοι με τα τουφέκια και κατέστρεψαν τα σπίτια τον Ινδιάνων. Τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά....μιλάμε δημιουργία 0. Έλεος δλδ και αυτόν τον Κing Kong κάθε 10 χρόνια τον βλέπουμε ξανά και ξανά με καινούργια γραφικά κτλπ κτλπ. μας έχετε κουράσει κύριοι του Hollywod κάντε και τίποτα τις προκοπής έχουμε πήξει στην κονσέρβα 

 

 

  Είμαι από αυτούς που σπάνια τους αρέσει κάποια ταινία δράσης, ή θα πάω κινηματογράφο για τα εφέ κλπ. Όμως στην περίπτωση του Avatar θα διαφωνήσω, σενάριο μπορεί να μην έχει όμως η ταινία ήταν πανέμορφη, θα πω ποιητική με τον χαμένο αυτό κόσμο και την τόση ομορφιά του. 

  Έχεις δει την ταινία αυτή σε κινηματογράφο 3D ή απλώς στο σπίτι;

 

Ισχύουν και τα 2. Φυσικά την είδα 3D σινεμά, άξιζε 100 φορές, σαφώς η καλύτερη υλοποίηση/χρήση 3D που έχω δει (δεν είμαι καθόλου του 3D αλλά έχω δει 6-7 ταινίες) και εικαστικά πάρα-πάρα πολύ καλή. Αλλά με αυτό το σενάριο (υπάρχουν και χειρότερα) πρώτον, χάνεται μια ευκαιρία για ένα αριστούργημα και δεύτερον είναι μια ταινία που την βλέπεις (το πιθανότερο) μια-δυο φορές στις συνθήκες που πρέπει.

Στην τηλεόραση δεν αξίζει μία, στο σινεμά πάλι, πόσες φορές να πας (στην Ελλάδα δε, σχεδόν αποκλειστικά στην πρώτη της προβολή).

Ενώ μια καλή ιστορία θα την ξαναδείς και στο σπίτι κι ας χάνει στις συνθήκες προβολής.

Ελπίζουμε για το καλύτερο στη συνέχεια, αν και το ξεχείλωμα από 2 σε 4 δεν μ' άρεσε. Ίδωμεν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ κι εγώ ότι τα δύο έγιναν τέσσερα για εισπρακτικούς λόγους.. Και μου κάνει εντύπωση για αυτή την αβεβαιώτητα αφού είμαι σίγουρος ότι έχει τρελή χρηματοδότηση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος δεν την εχει δει σε 3d στο σινεμα ειναι σα να μην την εχει δει καν.

 

Η μοναδικη ταινια που αξιοποιει το 3d 100%,καμια σχεση η εμπειρια με οτι εχει βγει μετα απο αυτην απο ''3d'' ταινιες

 

Συμφωνώ απόλυτα! Ήταν απίστευτη οπτική εμπειρία...

 

(ήμουν νίος και γέρασα! Σνιφ! Κλαψ!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν 3d υλοποίηση ήταν κορυφαία. Σαν ταινια ήταν έκτρωμα με 0 σενάριο και μια από τα ίδια όπως τόσα χρόνια στο παρακμιακό Hollywood. Καλά που έχουμε Ασία Ευρώπη και βλεπουμε καμία σοβαρή ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν 3d υλοποίηση ήταν κορυφαία. Σαν ταινια ήταν έκτρωμα με 0 σενάριο και μια από τα ίδια όπως τόσα χρόνια στο παρακμιακό Hollywood. Καλά που έχουμε Ασία Ευρώπη και βλεπουμε καμία σοβαρή ταινία.

 

Διαφωνώ, δεν ήταν μόνο ότι η 3d ήταν κορυφαία, κορυφαία ήταν και η ομορφιά του κόσμου και των πλασμάτων που δημιούργησε η φαντασία του Κάμερον. Εγώ θεωρώ την ταινία ποίημα, ποίημα χωρίς σενάριο. Δεν θυμάμαι να έχω ξαναβγεί έξω από την αίθουσα και να αισθάνομαι θλίψη που δεν ήμουν μέρος αυτού του κόσμου, και κυριολεκτώ, τόσο με είχε συνεπάρει η ομορφιά του.

Οπότε, ναι, το σενάριο ήταν προσχηματικό, αλλά η ταινία κάθε άλλο παρά έκτρωμα ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ, δεν ήταν μόνο ότι η 3d ήταν κορυφαία, κορυφαία ήταν και η ομορφιά του κόσμου και των πλασμάτων που δημιούργησε η φαντασία του Κάμερον. Εγώ θεωρώ την ταινία ποίημα, ποίημα χωρίς σενάριο. Δεν θυμάμαι να έχω ξαναβγεί έξω από την αίθουσα και να αισθάνομαι θλίψη που δεν ήμουν μέρος αυτού του κόσμου, και κυριολεκτώ, τόσο με είχε συνεπάρει η ομορφιά του.

Οπότε, ναι, το σενάριο ήταν προσχηματικό, αλλά η ταινία κάθε άλλο παρά έκτρωμα ήταν.

Προφανώς και η ταινία στα εφέ ομορφιά ήταν εξαιρετική. Για αυτό έκανε και αυτό το box office. Σαν ταινια όμως με όλη τη σημασία της λέξης ήταν έκτρωμα. Σαν ταινια την βάζω 2 ενώ πχ το 12 angry men το βάζω 10. Σαν ομορφιά εφέ είναι για 10 όπως και τα transformers είναι για 8 σε αυτό τον τομέα. Αλλά σενάριο όχι δεν είχε ούτε καλή ταινία ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω πως θα μπορούσα να σε πείσω όταν συγκρίνεις τα transformer με το Avatar ή όταν στέκεσαι στο θέμα των εφέ. Η μαγεία του Avatar δεν είναι στα εφέ αλλά στον μαγικό κόσμο που δημιούργησε ο Κάμερον και αποτύπωσε ιδανικά με την βοήθεια της τεχνολογίας, Τα Transformer απλώς χρησιμοποιούν τα εφέ και την δράση δεν έχουν κάποια ομορφιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω πως θα μπορούσα να σε πείσω όταν συγκρίνεις τα transformer με το Avatar ή όταν στέκεσαι στο θέμα των εφέ. Η μαγεία του Avatar δεν είναι στα εφέ αλλά στον μαγικό κόσμο που δημιούργησε ο Κάμερον και αποτύπωσε ιδανικά με την βοήθεια της τεχνολογίας, Τα Transformer απλώς χρησιμοποιούν τα εφέ και την δράση δεν έχουν κάποια ομορφιά.

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο την σύγκριση την έκανα καθαρά σε επίπεδο σεναρίου που είναι και στις 2 ανυπαρκτο. Στα υπόλοιπα το avatar είναι όντως πανέμορφο οπτικά και έχει φτιαξει ένα πολύ όμορφο κόσμο ο καμερον σε σύγκριση με το transformers που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απορίας άξιο πώς ο Cameron ασχολείται με ενα τόσο αδιάφορο Franchise. 

 

Απο τα Terminator / True Lies / Titanic / Aliens πηγε σε αυτο το ανάλατο πράγμα. 

 

Βαρετό, δεν με τραβηξε να το δω καν στο σινεμα . 

 

Ενα ποκαχόντας 3D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απορίας άξιο πώς ο Cameron ασχολείται με ενα τόσο αδιάφορο Franchise. 

 

Απο τα Terminator / True Lies / Titanic / Aliens πηγε σε αυτο το ανάλατο πράγμα. 

 

Βαρετό, δεν με τραβηξε να το δω καν στο σινεμα . 

 

Ενα ποκαχόντας 3D 

Έχασες ό,τι άξιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...