Προς το περιεχόμενο

Κατά 50% αυξήθηκε το 2016 η εγκατεστημένη ισχύς φωτοβολταϊκών παγκοσμίως


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου κανεις λαθος....Υπαρχουν συστηματα που ονομαζονται συστηματα βασης και εχουν μεγαλο χρονο εναυσης και συνδεσης με το δικτυο οπως πχ τα θερμοηλεκτρικα που αναφερεις και με βαση στατιστικη και μοντελα ξερουν ποσα απο αυτα πρεπει να ειναι ονλινε μεσα σε μια συγκεκριμενη μερα, και υπαρχουν και τα αμεσης προσφορας ενεργειας οπως τα υδροηλεκτρικα που μπαινουν για να καλυψουν την ζητηση αιχμης με πολυ μικρο χρονο αποκρισης..Τα φωτοβολταικα παλι μπορουν κατα μεσο ορο να υπολογιστουν τι ενεργεια αποδιδουν σε μια συγκεκριμενη ημερα, υπαρχουν μοντελα για ολα. Αν εχει συννεφια οπως λες απλα θα μπουν μερικες μοναδες ταχειας εναρξης στο συστημα για να καλυψουν την ζητηση και να αναπληρωσουν την απωλεια απο τις ΑΠΕ που δεν συνεισφερουν οτι θα περιμενε κανεις με βαση τα μοντελα καιρου για μια συγκεκριμενη ημερα. Μαλλον δεν εχεις μπει ποτε στο κεντρο διαχειρισης ενεργειας της ΔΕΗ για να δεις πως λειτουργει το συστημα σε εθνικη βαση. Αν δεν γνωριζεις κατι, καλο ειναι να μην λες ανακριβειες και φτασουμε να λεμε πως μας ψεκαζουν παλι ...

Εγώ ποτέ δεν μίλησα για θερμοηλεκτρικές γεννήτριες αλλά για ατμογεννήτριες προφανώς δεν έχεις ιδέα τι είναι τα θερμοηλεκτρικά!στο μόνο που έχεις δίκιο είναι για τα υδροηλεκτρικά. τα συστήματα βάσεις δεν είναι τίποτα άλλο από πετρελαιοκινιτήρες με απόδοση 25% έναντι 50% των ατμομηχανών(ατμοτουρμπίνες) που σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να καλήψη πάνω απο 20% των αναγκών της χώρας ,δεν υπάρχει κανένα μοντέλο να σου πει ότι για 20 λεπτά θα έχει συννεφιά όπως και κανένα μοντέλο να σου πει θα σταματήσει να φυσάει για 30 λεπτά. ο μόνος τρόπος είναι μπαταρίες σαν UPS σε τεράστια κλίμακα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ ποτέ δεν μίλησα για θερμοηλεκτρικές γεννήτριες αλλά για ατμογεννήτριες προφανώς δεν έχεις ιδέα τι είναι τα θερμοηλεκτρικά!στο μόνο που έχεις δίκιο είναι για τα υδροηλεκτρικά. τα συστήματα βάσεις δεν είναι τίποτα άλλο από πετρελαιοκινιτήρες με απόδοση 25% έναντι 50% των ατμομηχανών(ατμοτουρμπίνες) που σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να καλήψη πάνω απο 20% των αναγκών της χώρας ,δεν υπάρχει κανένα μοντέλο να σου πει ότι για 20 λεπτά θα έχει συννεφιά όπως και κανένα μοντέλο να σου πει θα σταματήσει να φυσάει για 30 λεπτά. ο μόνος τρόπος είναι μπαταρίες σαν UPS σε τεράστια κλίμακα .

Φίλε μου απόδοση 50% σε ατμό τουρμπίνα είσαι σίγουρος? Πετρελαιοκινητήρες με 25%; Μήπως έχεις μπερδέψει κάτι με τα καύσιμα ίσως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχεις δίκιο! οι δική μας είναι 30 ετών το κάνω 20% 

 

Δεν το κάνεις και -20% να πεις την εξυπνάδα σου;

Φίλε μου απόδοση 50% σε ατμό τουρμπίνα είσαι σίγουρος? Πετρελαιοκινητήρες με 25%; Μήπως έχεις μπερδέψει κάτι με τα καύσιμα ίσως?

 

Τα μυαλά του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφα πραγματα :D Μακαρι και στην Ελλαδα να γινοταν τιποτα τετοιο να στειλουμε και την ΔΕΗ στο διαολο.

Να στείλουμε και τα φράγματα στο διάολο για να έρθει πάλι η Energa και η Hellas Power που θα αποθηκεύουν το περισσεούμενο ρεύμα στο πουθενά και θα διοχετεύουν τα χρήματα των φόρων παράνομα στην Ελβετία.

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=861215

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ποτέ δεν μίλησα για θερμοηλεκτρικές γεννήτριες αλλά για ατμογεννήτριες προφανώς δεν έχεις ιδέα τι είναι τα θερμοηλεκτρικά!στο μόνο που έχεις δίκιο είναι για τα υδροηλεκτρικά. τα συστήματα βάσεις δεν είναι τίποτα άλλο από πετρελαιοκινιτήρες με απόδοση 25% έναντι 50% των ατμομηχανών(ατμοτουρμπίνες) που σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να καλήψη πάνω απο 20% των αναγκών της χώρας ,δεν υπάρχει κανένα μοντέλο να σου πει ότι για 20 λεπτά θα έχει συννεφιά όπως και κανένα μοντέλο να σου πει θα σταματήσει να φυσάει για 30 λεπτά. ο μόνος τρόπος είναι μπαταρίες σαν UPS σε τεράστια κλίμακα .

 

Δεν εχω ιδεα τι ειναι το θερμοηλεκτρικα ? οκ φιλε μου, αφηνω εσενα που εχεις ιδεα να μας πεις...λυπαμαι αλλα προφανως εισαι ασχετος με το αντικειμενο , αλλα σαν γνησιος ελληναρας συνεχιζεις να μιλας για πραγματα που μισο ξερεις....

Τυγχανει να ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος με εμπειρια και εργασια σε ΔΕΗ, ΑΠΕ σαν ελευθερος συμβουλευτικος για παρκα 500MW, και ΑΔΜΗΕ μεταξυ αλλων. Αλλα με οσα εχεις πει ως τωρα μονο να γελασω μπορω και να προσπερασω...δεν μπορω να πεισω καποιον που δεν ξερει βασικα πραγματα για το πως γινεται to management παραγωγης και καταναλωσης ενεργειας  σε μια χωρα οπως πχ η Ελλαδα.

Καλο σου βραδι ....και ζητω η ελλας και το μεγαλειο της ..να μην ξεχασω, ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ και οι ΝΕΦΕΛΙΜ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ

 

υ.γ. ειμαι καλος ανθρωπος οποτε ξεκινα πχ απο εδω να μαθεις μερικα βασικα πραγματακια.

http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui/bitstream/10889/725/1/%CE%94%CE%B9%CF%80%CE%BB%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%20%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CE%BF%CF%85%20%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%82%20%CE%91.%CE%9C%204821.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κάνεις και -20% να πεις την εξυπνάδα σου;

 

Τα μυαλά του.

Γενικά μηχανές εσωτερικής καύσης  20-30% είναι η απόδοση τους. ατμομηχανές 40-60% Τί  δεν καταλαβαίνετε? κάθε άσχετος γράφει τη ΜΛΚ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μηχανές εσωτερικής καύσης 20-30% είναι η απόδοση τους. ατμομηχανές 40-60% Τί δεν καταλαβαίνετε? κάθε άσχετος γράφει τη ΜΛΚ του.

Ηρέμησε και ψάξε το καλύτερα. Οι ατμομηχανές χρησιμοποιούνται κυρίως για καύσιμα που είναι δύσκολο ή αδύνατο να κάψουν οι ΜΕΚ. Ο βαθμός απόδοσης των ατμό μηχανών είναι μικρότερος σε σχέση με τις ΜΕΚ γιατί η καύση γίνεται σε λέβητα με μεγάλες απώλειες, συν τις απώλειες ψύξης και συμπύκνωσης τους ατμού κτλ.

Θα σου συνιστούσα να μην ξαναγράψεις κάτι χωρίς να το έχεις ψάξει καλύτερα.

ΥΓ. Μπορεί να τα έχεις μπερδέψει με τα μεικτά power plants που κάνουν χρήση τα καυσαέρια των MEK για παραγωγή ατμού και χρήση τουρμπίνας και έτσι φτάνουν συνολικά (το τονίζω το συνολικά) σε απόδοση έως 60%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα τι ειναι το θερμοηλεκτρικα ? οκ φιλε μου, αφηνω εσενα που εχεις ιδεα να μας πεις...λυπαμαι αλλα προφανως εισαι ασχετος με το αντικειμενο , αλλα σαν γνησιος ελληναρας συνεχιζεις να μιλας για πραγματα που μισο ξερεις....

Τυγχανει να ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος με εμπειρια και εργασια σε ΔΕΗ, ΑΠΕ σαν ελευθερος συμβουλευτικος για παρκα 500MW, και ΑΔΜΗΕ μεταξυ αλλων. Αλλα με οσα εχεις πει ως τωρα μονο να γελασω μπορω και να προσπερασω...δεν μπορω να πεισω καποιον που δεν ξερει βασικα πραγματα για το πως γινεται to management παραγωγης και καταναλωσης ενεργειας  σε μια χωρα οπως πχ η Ελλαδα.

Καλο σου βραδι ....και ζητω η ελλας και το μεγαλειο της ..να μην ξεχασω, ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ και οι ΝΕΦΕΛΙΜ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ

κι εγώ γελάω με αυτά που λες φιλαράκι. ένα θα σου πω!! πριν 15 χρόνια είχα το σπίτι μου 100% αυτόνομο με Φ.Β που τα έστησα μόνος 10ΚW και φέτος (ίσως είμαι ο μοναδικός τουλάχιστον στην Ευρώπη) ιδιοκατασκευή  δική μου έκανα αυτόνομο και το εξοχικό μου με θερμοηλεκτρικές γεννήτριες μέσα στο τζάκι καίω ξύλα για να ζεσταθώ και παράγω ρεύμα 1000w  σε  8 ώρες που το καίω συνήθως  8κιλοβατώρες αποθηκεύονται στις μπαταρίες, και προσπαθώ να το κατοχυρώσω . αυτά για να καταλάβεις με πόσο άσχετο μιλάς φιλαράκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Αγγλια παντως αν θυμαμαι καλα ο guardian ελεγε το παραδοξο που λεει ο xenon οτι δηλαδη καινε ταυτοχρονα τα συμβατικα μεσα και εχουν ανανεωσιμες πηγες ενεργειας οποτε ανθρακας ο θησαυρος.

οσον αφορα τα νουμερα που λεει απο το wiki για ατμομηχανες A modern large electrical power station (producing several hundred megawatts of electrical output) with steam reheat, economizer etc. will achieve efficiency in the mid 40% range, with the most efficient units approaching 50% thermal efficiency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρέμησε και ψάξε το καλύτερα. Οι ατμομηχανές χρησιμοποιούνται κυρίως για καύσιμα που είναι δύσκολο ή αδύνατο να κάψουν οι ΜΕΚ. Ο βαθμός απόδοσης των ατμό μηχανών είναι μικρότερος σε σχέση με τις ΜΕΚ γιατί η καύση γίνεται σε λέβητα με μεγάλες απώλειες, συν τις απώλειες ψύξης και συμπύκνωσης τους ατμού κτλ.

Θα σου συνιστούσα να μην ξαναγράψεις κάτι χωρίς να το έχεις ψάξει καλύτερα.

ΥΓ. Μπορεί να τα έχεις μπερδέψει με τα μεικτά power plants που κάνουν χρήση τα καυσαέρια των MEK για παραγωγή ατμού και χρήση τουρμπίνας και έτσι φτάνουν συνολικά (το τονίζω το συνολικά) σε απόδοση έως 60%.

είναι εντελώς το ανάποδο απο αυτό που λες..!εσωτερικής καύσης είναι χαμηλότερης απόδοσης....Ο Ξενοφών ότι λέει είναι εγγυηση 100%

συνολικά μιλάω κι εγώ ,αλλά όχι όπως μας τα λες!40-45% καθαρά από τον ατμό υπό πίεση για να λειτουργήσει η ατμοτουρμπίνα και άλλο ένα 15% από τα απόβλητα που είναι ουσιαστικά καυτό νερό (τηλεθέρμανση) η και συμπαραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από το ίδιο απόβλητο μέσο θερμοηλεκτρικής γεννήτριας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ γελάω με αυτά που λες φιλαράκι. ένα θα σου πω!! πριν 15 χρόνια είχα το σπίτι μου 100% αυτόνομο με Φ.Β που τα έστησα μόνος 10ΚW και φέτος (ίσως είμαι ο μοναδικός τουλάχιστον στην Ευρώπη) ιδιοκατασκευή  δική μου έκανα αυτόνομο και το εξοχικό μου με θερμοηλεκτρικές γεννήτριες μέσα στο τζάκι καίω ξύλα για να ζεσταθώ και παράγω ρεύμα 1000w  σε  8 ώρες που το καίω συνήθως  8κιλοβατώρες αποθηκεύονται στις μπαταρίες, και προσπαθώ να το κατοχυρώσω . αυτά για να καταλάβεις με πόσο άσχετο μιλάς φιλαράκι!

Προς το παρόν δεν καίνε ξύλα οι ΜΕΚ ....όποτε κατάλαβες ότι δεν έπρεπε να τις αναφέρεις καν σαν σύγκριση. Ελπίζω να παραμείνεις στην Ελλάδα , μαζί με την ιδέα σου ,γιατί τα δάση στο εξωτερικό δεν τα έχουν μόνο για καυσόξυλα....

Ο Ξενοφών ότι λέει είναι εγγυηση 100%

συνολικά μιλάω κι εγώ ,αλλά όχι όπως μας τα λες!40-45% καθαρά από τον ατμό υπό πίεση για να λειτουργήσει η ατμοτουρμπίνα και άλλο ένα 15% από τα απόβλητα που είναι ουσιαστικά καυτό νερό (τηλεθέρμανση) η και συμπαραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από το ίδιο απόβλητο μέσο θερμοηλεκτρικής γεννήτριας .

Το 40- 50 % για ατμό τουρμπίνα δεν ξέρω που το βρήκες αλλά ειναι αρκετά μπακαλιστικο και δεν υπάρχει παρά μόνο με χρήση εξωτικών υλικών. Θερμοηλεκτρικό εννοείς την παραγωγή ρεύματος κατευθείαν από την θερμότητα ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν δεν καίνε ξύλα οι ΜΕΚ ....όποτε κατάλαβες ότι δεν έπρεπε να τις αναφέρεις καν σαν σύγκριση. Ελπίζω να παραμείνεις στην Ελλάδα , μαζί με την ιδέα σου ,γιατί τα δάση στο εξωτερικό δεν τα έχουν μόνο για καυσόξυλα....

Το 40- 50 % για ατμό τουρμπίνα δεν ξέρω που το βρήκες αλλά ειναι αρκετά μπακαλιστικο και δεν υπάρχει παρά μόνο με χρήση εξωτικών υλικών. Θερμοηλεκτρικό εννοείς την παραγωγή ρεύματος κατευθείαν από την θερμότητα ?

ρε φίλε δεν θα ασχοληθώ άλλο, ψάξε το, αυτά που λέω όποιος  έχει ΛΙΓΕΣ  γνώσεις τα ξέρει είναι δεδομένα, να φανταστείς μέχρι και τα πυρηνικά εργοστάσια ατμομηχανές γυρίζουν όλη η τεχνολογία μας βασίζετε στις ατμομηχανές στην πιο αποδοτική μηχανή που έχουμε δημιουργήσει  ώς τώρα!τεχνολογία του 1800! η μόνη μικρή εξέλιξη που είχαμε σε αυτές ήταν η ατμοτουρμπίνα που βελτίωσε ακόμα περισσότερο την απόδοση. 1800μ.χ και ξερό ψωμί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα λέει ο Ξενοφών, τι να ξέρει η Toyota... :rolleyes:
 
http://papers.sae.org/2016-01-0658/
 

...the new engine reduces CO2 emissions by approximately 15% compared to the previous model and achieves a maximum thermal efficiency of approximately 44%.

 
Ή η Wärtsilä... :rolleyes:
 
 
engine-fuel-efficiency-development.png?s

 

Και αυτά χωρίς συμπαραγωγές, τηλεθερμάνσεις κ.τ.λ. extra

 

Βγάζει και κινητήρες για παραγωγή ενέργειας η Wärtsilä, κάτι για 49% efficiency λένε αλλά δεν χρειάζεται, τους τάπωσε ο γνώστης ο Ξενοφώντας,

Γενικά μηχανές εσωτερικής καύσης  20-30% είναι η απόδοση τους. ατμομηχανές 40-60% Τί  δεν καταλαβαίνετε? κάθε άσχετος γράφει τη ΜΛΚ του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...