Προς το περιεχόμενο

7 ή διανομή


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αφηνω κ ενα peppermint os που για μενα ειναι η καλυτερη light διανομη (λιγο πιο βαρια απο lubuntu) αλλα πολυ πιο ομορφη κ δουλεμενη

 

https://peppermintos.com/

 

Ανάλογα το hardware. Στο δικό μου, το Peppermint, χρησιμοποιεί σε idle 320 ram, ενώ το LXLE ή το Lubuntu δεν ξεπερνούν τα 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει lxpanel αλλα φορτωνει καποιες εξαρτησεις του xfce για να παιξει το whisker menu που για μενα αξιζει σε σχεση με το απαραδεκτο start menu των lxde διανομων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιο λογο η LXLE δεν μου καθεται καλα στο ματι. Την βρισκω πολυ..εεμμ..φορτωμενη. Η peppermint αρκετα ομορφη.

 

Συμφωνώ. Αλλά στο LXLE μπορείς να βγάλεις ό,τι θέλεις (αυτή είναι και η φιλοσοφία τους, και το γράφουν και στη σελίδα τους), και να το στήσεις όπως θέλεις εσύ, χρησιμοποιώντας το σαν εύκολη βάση που αρχικά έχει τα πάντα και αρχίζεις να αφαιρείς αντί να προσθέτεις. Σε κατανάλωση ram είναι εξαιρετικό. Βασικά, ανασταίνει εντελώς χρέπια μηχανήματα και αυτό μετράει αρκετές φορές. Βέβαια, στο Lenovo G40-30 που δοκίμασα να το βάλω (Celeron με 8gb ram), αν το αφήσεις σε idle μέχρι να σβήσει η οθόνη, μόλις κουνήσεις το mouse, freezάρει η οθόνη και πρέπει να κλείσεις τον υπολογιστή από το power. Δεν φτιάχνεται με τίποτα αυτό, άρα απλά δεν κάνει η συγκεκριμένη διανομή. Τα χρώματα του Peppermint μου φαίνονται εντελώς παιδικά, και σε κάποια από τα δικά μου pc η ram που τρώει είναι μεγαλύτερη ακόμα κι από Mint Cinnamon. 

 

 

@imoaix: Η έλλειψη search στο menu οποιασδήποτε lxde λύνεται με το synapse, το οποίο είναι μια χαρά και ελαφρύ και λειτουργεί όπως στα Mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι η χρυση τομη καταναλωσης πορων ,ευχρηστιας ,σταθεροτητας κ χαρακτηριστικων ειναι το xfce

 

οποτε μετα απο απειρες περιπλανησεις σε διανομες κ de κ οταν λεω απειρες εννοω απειρες ,μιλαμε για πολλα format

 

στηνω τωρα που μιλαμε ενα xubuntu (γυρω στα 300mb ram cold start χωρις ακομα να εχω τελειωσει με τα tweaks κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφηνω κ ενα peppermint os που για μενα ειναι η καλυτερη light διανομη (λιγο πιο βαρια απο lubuntu) αλλα πολυ πιο ομορφη κ δουλεμενη

 

https://peppermintos.com/

εχω pepermint 7  σε laptop core2duo πολυ ευχαριστιμενος που σερφαρο συνεχεια με αυτο. Η μονη ενστανση

οτι αυτο το λαπτοπ εχει 3 γιγα ραμ. παντως δοκιμαζοντας πολα ως ασχετοσ εντελως σε λινουξ ειμαι πολυ ευχαριστιμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι η χρυση τομη καταναλωσης πορων ,ευχρηστιας ,σταθεροτητας κ χαρακτηριστικων ειναι το xfce

 

οποτε μετα απο απειρες περιπλανησεις σε διανομες κ de κ οταν λεω απειρες εννοω απειρες ,μιλαμε για πολλα format

 

στηνω τωρα που μιλαμε ενα xubuntu (γυρω στα 300mb ram cold start χωρις ακομα να εχω τελειωσει με τα tweaks κλπ)

 

Τα ίδια κι εγώ!! Το KDE βέβαια το είχα εγκαταλείψει από το 2004 και μολονότι έχει γίνει εντυπωσιακό σε εμφάνιση και λειτουργίες, τα μηχανήματά μου τα προτιμώ lightweight είτε έχουν P4 είτε i5! Επίσης, αυτό που μου αρέσει πάααααααρα πολύ είναι ότι στα μηχανήματά μου με λίνουξ πέτυχα να έχω 1 DE και να μη χρειάζεται να παραμετροποιήσω 2-3 απλά γιατί τα νέα μηχανήματα μπορούν να τρέξουν κάτι πιο bloated! Δεν είναι εντυπωσιακό (αν κ μπορεί να γίνει, εγώ το θέλω λιτό), αλλά τρομερά λειτουργικό, γρήγορο και με καλή κατανάλωση πόρων!

 

Cold start 242MB με Debian Jessie

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγους μηνες ειχα ενα πιο καρουλι απο το δικο σου

και ειχα δοκιμασει οτι υπαρχει απο τις light

το πιο καλο και απο αποψη αποκρισης, οχι μονο μνημης το antix που ειπα και πριν.

Πλεον το βαζω και σε πιο δυνατα μηχανηματα και ειναι απολαυση.

 

και μετα στην δευτερη θεση βαζω το https://www.bunsenlabs.org/

 

220MB ram - antix - xfce - docky

17191926_135571350300809_306102587114651

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμασω και το antix λες και να το φερω καπως στα μετρα του για να του φανει ευκολο?

 

Τι de εχει?

 

οπα τωρα ειδα xfce


Ποιο να κατεβασω? εχει antix full-base-corelibre

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και το MX Linux. Απο τους δημιουργούς του antiX. Πολύ καλή lightweight διανομή που βασίζεται σε debian stable, αλλά παρέχει πολλά δικά τους εργαλεία που σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη στο στήσιμο ενός συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε παιδια. Σημασια εχει οτι θα περασω διανομη και οχι 7. Θα κανω πειραματα με αρκετες και θα σας ενημερωσω ποια εκατσε καλυτερα σε ολους τους τομεις. Θενκς τομ την ειδα την mx και εγω πριν λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμασω και το antix λες και να το φερω καπως στα μετρα του για να του φανει ευκολο?

 

Τι de εχει?

 

οπα τωρα ειδα xfce

Ποιο να κατεβασω? εχει antix full-base-corelibre

 

το full iso βαζω ωστε να εχω και τα δικα του μινιμαλιστικα de

ανετα μπορει και καποιο απο αυτα να σε βολεψει, αλλιως

 

sudo apt-get install xfce4

sudo apt-get install xfce4-goodies

sudo apt-get install task-xfce-desktop να φερει και τιποτα υπολοιπες εξαρτησεις

sudo apt-get install tango-icon-theme για να φτιαξει και σωστα τα icons

sudo reboot

και εισαι ετοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω. Λοιπον. Εχω ενα θεμα. Με ολες τις διανομες. Με το που περναει το bios και ειναι να φορτωσει την διανομη, ακομη και μεσα στην διανομη, το cpu fan λειτουργει στα 100% και διαβασα οτι κατι γινεται με τον kernel και ειναι κατι σαν bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...