Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για φακό Nikon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

Εχω μια Nikon D3200 και από φακούς έχω τον Nikon 18-55 mm και tamron 70-300 vr.

Σκέφτομαι να αγοράσω τον nikon 18-105 ή τον 18-145 και να δώσω τον 18-55 mm.

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ την γνώμη σας, ποιον να διαλέξω από τους παραπάνω και αν αξίζει να προβώ σε αυτήν την αγορά ή να κρατήσω τον 18-55? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν κανεις πολλά ταξίδια τοτε ο 18-145 ειναι ενας πολυ βολικός all-around. Τιποτε παραπάνω. Το ιδιο και ο 18-105. Οπως σου ειπαν δεν θα σου δωσουν κατι παραπανω απο πλευρας ποιοτητας.

 

Να ξεκινησουμε με το τι φωτογραφίζεις ωστε να δουμε τις αναγκες σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με εξυπηρετούν οι φακοί που έχω.

Συνήθως τους χρησιμοποιώ σε εκδρομές, για τοπία, πορτραίτα κλπ.

Σκεφτόμουν την αντικατάσταση του 18-55 σε περίπτωση για κάτι καλύτερο ποιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ευρυγώνιος για παράδειγμα αν βγάζεις τοπία έχει λογική και ουσία στην φωτογραφία σου, προσθέτει κάτι.

Η αντικατάσταση τι θα σου δώσει... ποιοτικά είναι στο ίδιο επίπεδο εκτός κι αν πήγαινες για έναν μόνο φακό και έβγαζες από τη μέση και τον μεγάλο ζουμ τηλεφακό τότε ίσως έχει λογική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη λεπτομέρεια ο φακός είναι 18-140 και όχι 145 :-) 

Έχω και τον 18-140 και τον 18-55. Το θετικό του πρώτου σε σχέση με τον δεύτερο είναι το μεγαλύτερο εύρος του, το οποίο βοηθάει όπως είπε και ο φίλος παραπάνω όταν υπάρχει θέμα χώρου και βάρους δηλαδή σε ταξίδια κτλ. Οπτικά δεν θα σου δώσει κάτι αξιοσημείωτο ενώ έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τον 18-105 καθώς έχει μεταλλική μορντούρα (το σημείο που κουμπώνει στη μηχανή) σε σχέση με την πλαστική του 18-105 που δημιουργεί προβλήματα μετά από πολλή χρήση.

Αν θες να πας σε κάτι οπτικά καλύτερο νομίζω πρέπει να κοιτάξεις προς τους Sigma/Tamron 17-50 f/2.8 οι οποίοι έχουν αρκετά καλή φήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι φακοί που αναφέρεις είναι φακοί κιτ. Επένδυση/αναβάθμιση θα ήταν να πας σε φακό ζουμ f/2.8 αλλιώς πεταμένα λεφτά. Μια χαρά δουλειά κάνουν και αυτοί που έχεις εφόσον σε εξυπηρετούν για τον σκοπο που τους χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το κάνεις για να μην κουβαλάς 2 φακούς μαζί σου κάντο.Μαλιστα εάν δώσεις τον 18-55 σου κ βρεις μεταχειρισμένο 18-105 θα σου κοστίσει ελάχιστα χρήματα η μετάβαση.

 

Εάν τώρα περιμένεις να δεις πολύ καλυτερο IQ θα απογοητευτεις.Ισως να ναι ελάχιστα φωτηνοτερος και λίγο πιο οξύς αλλά οι διαφορές είναι ελάχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...