Προς το περιεχόμενο

R7 260X + Linux


jimisvog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδια,

 

Το θέμα έχει ως εξής. Αυτή την στιγμή είμαι σε dual-boot με Windows 10 και Ubuntu-based 16.04 διανομη με το σύστημα της υπογραφής μου.

 

Τα linux τα χρησιμοποιώ μόνο εν ώρα εργασίας γιατί το περιβάλλον εμπνέει περισσότερο, και γιατί εκεί χρησιμοποιώ ορισμένα εργαλεία.

 

Τα Windows τα χρησιμοποιώ κατα κόρον την ημέρα κυρίως λόγω casual gaming (League of Legends, Football Manager 17 etc) χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.

 

Για διάφορους λόγους με ενοχλεί το dual boot και θέλω ένα ενιαίο σύστημα γιατί με δυσκολεύει η αλλαγή όταν θέλω να δουλέψω και το οτι έχω μοιρασμένα τα αρχεία μου.

 

Το πρόβλημα είναι οτι στα Windows δεν έχω το bash-shell και το περιβάλλον το ιδανικό για να δουλέψω (χειρίζομαι εργαλεία όπως Spark, NoSQL Databases και γενικό Development), και στο περιβάλλον των Linux δεν μπορώ να ξεχαρμανιάζω όμορφα γιατί δεν είναι ευχαριστο το gaming (low Fps εξαιτίας μη υποστήριξης της fglrx πλεον στην 16.04 και γενικότερα η απουσία drivers).

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να διευκολύνω μια απο τις δύο καταστάσεις. Γιατί το πήγαινε-ελα στα λειτουργικα και τα μισά αρχεία εδώ και τα μισά εκεί δεν είναι ευχρηστο. Το ιδανικό να μπορέσω να φτιάξω ένα σωστό Workstation σταθερό και απροβλημάτιστο σε οποιαδήποτε διανομή linux (κατα προτιμηση Fedora 25) που να μπορούσα να υποστηρίξω και το casual gaming που κάνω.

 

(Μακάρι να είχα τα λεφτά να φορτώσω OSX που είναι Unix και υποστηρίζει και τα 2-3 παιχνίδια που παίζω :P)

 

Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ.

 

(Ισως είναι fail ο τίτλος :P)

Επεξ/σία από jimisvog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 10 υποστηριζουν bash αλλα δεν ξερω αν δουλευει με τα εργαλεια που λες. Αν θες παιχνιδια στο λινουξ, αρα και driver που να μπορει να κανει σοβαρο 3d, πας σε nvidia και τερμα. Οπως εχω πει σε αλλο θεμα, το ιδιο το steam για λινουξ θα επρεπε να εχει σαν απαιτηση για να δουλεψει "καρτα της nvidia που να δουλευει με τον driver της nvidia".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν θες παιχνιδια στο λινουξ, αρα και driver που να μπορει να κανει σοβαρο 3d, πας σε nvidia και τερμα. Οπως εχω πει σε αλλο θεμα, το ιδιο το steam για λινουξ θα επρεπε να εχει σαν απαιτηση για να δουλεψει "καρτα της nvidia που να δουλευει με τον driver της nvidia".

 

Με την 480 και latest amdgpu-pro drivers από amd, τερμάτισα το Mad Max (το οποίο σου έβγαζε και warning ότι υποστηρίζει μόνο nvidia) χωρίς κανένα θέμα. Και γενικά ότι παιχνίδι έβαλα, μια χαρά έπαιζε. Στο μόνο που είχα αρκετά χαμηλά fps, αλλά δεν το έψαξα και πολύ γιατί τέλειωσε ο ελεύθερος χρόνος οπότε τέρμα το gaming μέχρι νεωτέρας, ήταν στο Metro: Last Light Redux - πιθανόν να έχει θέμα στο linux και να μην απενεργοποιείται το physx.

 

Δεν ξέρω αν θα είχε καλύτερη απόδοση μια αντίστοιχη κάρτα της Nvidia αλλά εγώ με την Amd μια χαρά την έκανα τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ακουστω καπως μεσα στο section του linux που αγαπω αλλα στο linux θες χρονο κ γνωσεις κ διαβασμα κ παλι δεν θα αποφυγεις δυσαρεστες καταστασεις κ δυσλειτουργιες κ μειωμενη αποδοση 

 

αν θες σχετικα απροβληματιστες καταστασεις 

 

ειτε μενεις στα windows 10 tweakαροντας οτι σε ενοχλει

 

ειτε φτιαχνεις ενα συμβατο hackintosh που δεν θα ειναι 100% αψογο αλλα θα κανεις δουλεια κ θα μπορεις να τρεχεις ταυτοχρονα κ linux εφαρμογες

 

ειτε αγοραζεις apple hardware

 

καμια λυση δεν ειναι η απολυτως ιδανικη κ ολες εχουν πλεονεκτηματα κ μειονεκτηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίζεις, πάρε playstation (το οποίο τρέχει *BSD) και κράτα (single boot) το desktop με linux για δουλειά κλπ.

 

Το gaming που κάνω είναι League of Legends + Football Manager οπότε αυτό δεν αποτελεί λύση.

 

 

Με την 480 και latest amdgpu-pro drivers από amd, τερμάτισα το Mad Max (το οποίο σου έβγαζε και warning ότι υποστηρίζει μόνο nvidia) χωρίς κανένα θέμα. Και γενικά ότι παιχνίδι έβαλα, μια χαρά έπαιζε. Στο μόνο που είχα αρκετά χαμηλά fps, αλλά δεν το έψαξα και πολύ γιατί τέλειωσε ο ελεύθερος χρόνος οπότε τέρμα το gaming μέχρι νεωτέρας, ήταν στο Metro: Last Light Redux - πιθανόν να έχει θέμα στο linux και να μην απενεργοποιείται το physx.

 

Δεν ξέρω αν θα είχε καλύτερη απόδοση μια αντίστοιχη κάρτα της Nvidia αλλά εγώ με την Amd μια χαρά την έκανα τη δουλειά μου.

 

Τα windows 10 υποστηριζουν bash αλλα δεν ξερω αν δουλευει με τα εργαλεια που λες. Αν θες παιχνιδια στο λινουξ, αρα και driver που να μπορει να κανει σοβαρο 3d, πας σε nvidia και τερμα. Οπως εχω πει σε αλλο θεμα, το ιδιο το steam για λινουξ θα επρεπε να εχει σαν απαιτηση για να δουλεψει "καρτα της nvidia που να δουλευει με τον driver της nvidia".

 

Θα κάνω μια δοκιμή σε Fedora 25 με AMD GPU PRO και αν δεν με καλύψει θα κοιτάξω μήπως δώσω την 260X και πάω σε κάποια αντίστοιχη της Nvidia

 

θα ακουστω καπως μεσα στο section του linux που αγαπω αλλα στο linux θες χρονο κ γνωσεις κ διαβασμα κ παλι δεν θα αποφυγεις δυσαρεστες καταστασεις κ δυσλειτουργιες κ μειωμενη αποδοση 

 

αν θες σχετικα απροβληματιστες καταστασεις 

 

ειτε μενεις στα windows 10 tweakαροντας οτι σε ενοχλει

 

ειτε φτιαχνεις ενα συμβατο hackintosh που δεν θα ειναι 100% αψογο αλλα θα κανεις δουλεια κ θα μπορεις να τρεχεις ταυτοχρονα κ linux εφαρμογες

 

ειτε αγοραζεις apple hardware

 

καμια λυση δεν ειναι η απολυτως ιδανικη κ ολες εχουν πλεονεκτηματα κ μειονεκτηματα

 

Ε δεν με πειράζει το troubleshooting αρκεί αυτά που θέλω να κάνω να μπορώ σε ικανοποιητικό βαθμό. Άσε που προτιμώ να έχω τα Linux ως βασικό γιατί χρειάζεται για την δουλειά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...