Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θέλει απλα να αλλάξει κάρτα υπάρχει οδηγός του sthetix που δουλεύει επιτυχημένα, εύκολος αλλά θέλει λίγο χρόνο (ανάλογα το μέγεθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, snaker είπε

Μόνο σε στημένη κατά γίνεται restore. Αρχικά να υποθέσω ότι την έχεις partition based την emummc σου σωστα; Αν ναι πρεπει το μέγεθος του partition που θα στήσεις για emunand να είναι το ίδιο με το μέγεθος που έχεις του backup της emummc σου. Σε αυτήν την διαδικασία μπαίνεις γιατί σου έχει γίνει corrupt η emummc η γιατί θες να αλλαξεις κάρτα σε μεγαλύτερο μέγεθος; Γιατί αν ισχύει το δεύτερο δεν υπάρχει λόγος να μπλέκεις απλα παρε τα save σου με το jksv και στήσε την κάρτα από την αρχή.

Προεραιτικα θελω να ξέρω κυρίως για educational σκοπό σε περίπτωση που γίνει κάτι να έχω ένα backup για την ίδια κάρτα μιλάω πάντα. Όταν την έστεισα πρώτη φορά είδα έναν οδηγό στο youtube και έκανα ακριβώς τα ίδια κατά γράμμα οπότε υποθέτω αν ακολουθήσω πάλι τον ίδιο οδηγό δε θα έχω θέμα να κάνω restore στην ίδια κάρτα. Αυτός είναι ο οδηγός που είδα 

Επίσης όταν κάνεις backup την EMUMMC σου κρατάει τα overlay σου, edizon, τα cheats, saves και τα apps που έχεις κατεβάσει ή τα χάνεις αυτά και πρέπει να τα σεταρεις παντα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Προεραιτικα θελω να ξέρω κυρίως για educational σκοπό σε περίπτωση που γίνει κάτι να έχω ένα backup για την ίδια κάρτα μιλάω πάντα. Όταν την έστεισα πρώτη φορά είδα έναν οδηγό στο youtube και έκανα ακριβώς τα ίδια κατά γράμμα οπότε υποθέτω αν ακολουθήσω πάλι τον ίδιο οδηγό δε θα έχω θέμα να κάνω restore στην ίδια κάρτα. Αυτός είναι ο οδηγός που είδα 

Επίσης όταν κάνεις backup την EMUMMC σου κρατάει τα overlay σου, edizon, τα cheats, saves και τα apps που έχεις κατεβάσει ή τα χάνεις αυτά και πρέπει να τα σεταρεις παντα? 

Όταν περνεις backup την emummc είναι ακριβώς ότι έχεις στήσει με τα saves τα games γενικά τα πάντα… 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Προεραιτικα θελω να ξέρω κυρίως για educational σκοπό σε περίπτωση που γίνει κάτι να έχω ένα backup για την ίδια κάρτα μιλάω πάντα. Όταν την έστεισα πρώτη φορά είδα έναν οδηγό στο youtube και έκανα ακριβώς τα ίδια κατά γράμμα οπότε υποθέτω αν ακολουθήσω πάλι τον ίδιο οδηγό δε θα έχω θέμα να κάνω restore στην ίδια κάρτα. Αυτός είναι ο οδηγός που είδα 

Επίσης όταν κάνεις backup την EMUMMC σου κρατάει τα overlay σου, edizon, τα cheats, saves και τα apps που έχεις κατεβάσει ή τα χάνεις αυτά και πρέπει να τα σεταρεις παντα? 

Πολύ σωστά. Ο sthetix είναι εγγύηση. Δεν υπάρχει πιο αναλυτικός και σωστός. Στα βίντεο του έχει τα πάντα για το συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, snaker said:

Πολύ σωστά. Ο sthetix είναι εγγύηση. Δεν υπάρχει πιο αναλυτικός και σωστός. Στα βίντεο του έχει τα πάντα για το συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεις.

Έχουν αναστηθεί switch με τα unbrick guides του sthetix. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, baspav είπε

Έχουν αναστηθεί switch με τα unbrick guides του sthetix. 

Όντως δεν υπάρχει αντίπαλος ο τύπος είναι γκουρού είδα ένα βίντεο του πως να κάνεις εύκολα update sys και emu μέσα σε λίγα λεπτά έκανα τη διαδικασία απροβληματιστα. 

Να ρωτήσω κάτι αν έχω το backup της emuMMC από παλιότερη έκδοση λογισμικού θα έχω πρόβλημα να κάνω restore μετά δηλαδή θα με πάει πίσω στη παλιά έκδοση? 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Όντως δεν υπάρχει αντίπαλος ο τύπος είναι γκουρού είδα ένα βίντεο του πως να κάνεις εύκολα update sys και emu μέσα σε λίγα λεπτά έκανα τη διαδικασία απροβληματιστα. 

Να ρωτήσω κάτι αν έχω το backup της emuMMC από παλιότερη έκδοση λογισμικού θα έχω πρόβλημα να κάνω restore μετά δηλαδή θα με πάει πίσω στη παλιά έκδοση? 

λογικα εαν κανεις restore μονο την emummc δεν θα εχεις προβλημα , αλλα απο την στιγμη που θα κανεις restore θα γινει restore στην εκδοση που πηρες το backup...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να περάσω σε mod oled switch  με emummc & το original.

Android lineage για να βλέπω Netflix και Disney + . Αν ακολουθήσω τον παρακάτω οδηγό θα είμαι οκ;

*** Το emummc δεν είναι κενό έχει αρκετά δεδομένα 

** λογικά μπορώ να δώσω 32 GB στο android και όχι 64 Gb?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vproios είπε

Θέλω να περάσω σε mod oled switch  με emummc & το original.

Android lineage για να βλέπω Netflix και Disney + . Αν ακολουθήσω τον παρακάτω οδηγό θα είμαι οκ;

*** Το emummc δεν είναι κενό έχει αρκετά δεδομένα 

** λογικά μπορώ να δώσω 32 GB στο android και όχι 64 Gb?

 

Ναι θα δουλέψει κανονικά. Μπορείς να δώσεις στο android όσο χώρο θές. Πρέπει να δείς όμως πόσα gb είναι το partition της emummc σου για να δώσεις το ίδιο μέγεθος όπως βλέπεις στο βίντεο.

Αν δώσεις λιγότερο χώρο το backup της emummc σου δεν θα χωρέσει, αν δώσεις παραπάνω θα χάσεις τον έξτρα χώρο που θα δώσεις.

Επεξ/σία από snaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2022 στις 7:42 ΠΜ, vagosvts7 είπε

Όχι φίλε μόνο αν έχεις περασμένο cfw μπορείς να περάσεις android.. Το switch lite σπάει μόνο με mod chip, κοινώς δύσκολα τα πράγματα.. 

Που μπορω να βρω καποιον να μου περασει το chip για OLED?

Επεξ/σία από tunxleaks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά,

πρόσφατα αγοράσα ενά Jailbroken OLED απο μέλος του insomnia, όμως η συγκεκριμένη συσκευή έχει θεμάτακια και θα ήθελα τη συμβουλή σας. 

1) Εχω κάνει αναβάθμιση στην 19.0.0 μέσω daybrake, έχω βάλει το hekate 6.2.2 και δεν δουλεύει το sleep mode. Τα burned fusses μου ειναι 20.  Με το που πατησω το power button, απλα σβήνει. Στο android δουλευει κανονικά το sleep στο CFW οχι. 

2) Τα joycons οταν βγουν απο την κονσόλα το αριστερο δε το διαβάζει καθόλου (ενω το joy con δουλεύει μια χαρα, καθώς το δοκίμασα στο δικό μου ατσιπάριστο switch).

3) Οταν παω να πατήσω να μπει στο OFW, μου βγαίνει μια μώβ οθόνη και δε με αφήνει να μπώ.

4) Για να μπώ στο CFW, πρέπει να το βάλλω για λίγο στο ρευμά, γιατι αλλίως μου βγάζει error το atmosphere και δε με αφήνει να μπώ. (Δείτε την εικόνα)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας!

IMG_20241021_205543 (1).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε τα προβλήματα σου είναι πολλαπλά και όλα λόγω κακής εγκατάστασης και ρυθμίσεων.

Κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει πρόβλημα με την emmc σου.

Το sleep mode δεν σου δουλεύει γιατί το warmboot firmware δεν είναι το σωστό. Επειδή έχει θέμα η emmc σου δεν μπορεί να τραβήξει κάποια απαραίτητα στοιχεία για να δουλέψει το cfw.  Για να το διορθώσεις  αυτο πρεπει να ψαξεις να βρεις το warmboot_mariko φακελο για το 19.0.0 στο ίντερνετ (για ευνόητους λόγους) και να αντικαταστήσεις τoν υπάρχων που θα βρεις στο root της sd που πιθανότατα είναι απο παλαιότερο firmware. 

Σχετικά με τα joycons κάτι έχει να κάνει με την επικοινωνία του bluetooth. Κλασική περίπτωση όταν μη ειδικός προσπαθεί να μονταρει την κονσόλα καταστρέφει 2 πυκνωτές υπεύθυνους για την επικοινωνία των joycons μέσω Bluetooth.

Η μοβ οθόνη μπορεί να οφείλεται σε παρα πολλους λόγους. Μπορει να είναι η αντίσταση του cmd που έχει καεί, μπορεί και η emmc σου λόγω του θέματος που έχεις στην πρώτη σου ερώτηση.

Στο cfw μπαίνεις μέσω της emummc σου στην sd ή μέσω cfw στην sysmmc( την emmc σου δηλαδη); Πάλι ο λόγος που στα κάνει αυτά είναι οτι μάλλον έχεις θέματα με την emmc σου.

Επεξ/σία από snaker
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όλα τα παραπάνω που σωστά αναφέρει ο snaker να προσθέσω τα εξής:

Ίσως δεν θα έπρεπε να βάλεις το 19 firmware καθώς το cfw είναι ακόμη prerelease και υπάρχουν ακόμη κάποια θεματάκια.

Σήμερα διάβαζα επίσης πως και για το official 19 υπάρχουν θέματα μεταξύ αυτών και προβλήματα με το sleep mode. 

Backup της mmc υπάρχει;

Edit1: https://www.nintendolife.com/news/2024/10/switch-system-update-19-0-0-is-apparently-causing-some-issues

Edit2: Στο error στη εικόνα που έβαλες λέει Firmware 18.1.0. Δεν έβαλες το 19?

Επεξ/σία από baspav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...