Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, baspav said:

Σε ποιο firmware είσαι θυμάσαι; Ποιο switch είναι; unpatched? Με τσιπ;

Καταρχήν κανε μία αναβάθμιση το cfw (atmosphere) βάζοντας το HATS Pack.

Στο πιο πάνω post από το δικό σου λέω ακριβώς στο φίλο πως να το βρει και να το κάνει.

Υποθέτουμε ότι έχεις emummc οπότε πρέπει να πας στο launch (σκέτο) και να διαλέξεις το αντίστοιχο εικονίδιό η όποιο setup έχεις. Ξεκίνα με αυτό..

το καταφερα, απλα τωρα θελουν ολα update.

οχι το lite το κανονικο v.2 με softmod

αυτος ο ρεντις ειναι ο καλυτερος update οδηγός;

37 minutes ago, d..b said:

Έλα φίλε καλησπερα… 

Πρωτα πρέπει να κανεις update το original firmware και μετά να μπεις στο custom και να κανείς και εκεί update στο τελευταίο firmware που είναι το 18.1

θα πρέπει να ρίξεις στην κάρτα τα τελευταία versions του hekate του atmosphere καθώς επίσης και τα αρχεία του τελευταίου firmware 18.1… 

 

καλησπέρα και καλές διακοπές σε οσους είναι!

επι ευκαιρίας λέω να αλλαξω και καρτα SD απο 256 γαβ γαβ σε 512 (μιας και βρεθηκε να κάθεται) για να εχω ακόμα περισσότερα παιχνίδια που δεν θα παίξουμε ποτε, λογο χρόνου.. 😛 

ακολουθώ κατα γράμμα οτι γράφει ο ρεντρης; για θα μας ζώσουν τα dragons παλι και θα το ξανανοίξω στους επόμενους ολυμπιακούς στο ΛΑ;

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι με SD partition κάνε μία αναζήτηση τον οδηγό του sthetix "UPGRADING THE SD CARD" και κάνε ότι ακριβώς λέει. Θα πάρεις ένα ακριβές αντίγραφο με τον επιπλέον χώρο. Το έχω κάνει πολλές φορές, δουλεύει άψογα. Απλά παίρνει λίγο χρόνο (2-3 ώρες ανάλογα το μέγεθος).

Αν είσαι SD file αρκεί ένα copy-paste.

Ετσι κάνουμε όλοι..γεμίζουμε games και Retro πού δεν θα..παίξουμε ποτέ λόγω χρόνου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, baspav said:

Αν είσαι με SD partition κάνε μία αναζήτηση τον οδηγό του sthetix "UPGRADING THE SD CARD" και κάνε ότι ακριβώς λέει. Θα πάρεις ένα ακριβές αντίγραφο με τον επιπλέον χώρο. Το έχω κάνει πολλές φορές, δουλεύει άψογα. Απλά παίρνει λίγο χρόνο (2-3 ώρες ανάλογα το μέγεθος).

Αν είσαι SD file αρκεί ένα copy-paste.

Ετσι κάνουμε όλοι..γεμίζουμε games και Retro πού δεν θα..παίξουμε ποτέ λόγω χρόνου!

αντε εγω ειμαι και boomer, αλλα η ανηψιά το ειχε κανα χρόνο κλειστό και μου το έδωσε πέρυσι το καλοκαίρι για να της το ξαναφτιάξω απο τους δράκους γιατι της ειχε κλείσει.. 12 months later.. το φτιαξα!

νομιζω SD partition με emuNAND αλλα δεν ειμαι σίγουρος, πως μπορώ να το τσεκάρω;

ευχαριστώ!

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prefuse είπε

αντε εγω ειμαι και boomer, αλλα η ανηψιά το ειχε κανα χρόνο κλειστό και μου το έδωσε πέρυσι το καλοκαίρι για να της το ξαναφτιάξω απο τους δράκους γιατι της ειχε κλείσει.. 12 months later.. το φτιαξα!

νομιζω SD partition με emuNAND αλλα δεν ειμαι σίγουρος, πως μπορώ να το τσεκάρω;

ευχαριστώ!

Εάν δεν σε ενδιαφέρει να αντιγράψεις saves κτλ εγώ θα την έφτιαχνα από την αρχή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/08/2024 at 08:27, baspav said:

Δεν ξέρω αν επιτρέπονται links οπότε googlάρε "UPDATING THE HATS" και θα βρεις τον οδηγό του sthetix στο yt και τα σχετικά links.

Το official καλό θα είναι να το κάνεις Online κανονικά από το system update.

Η σειρά είναι πρώτα το cfw (atmosphere) και μετά το FW στην emuMMC.

Αν χρειαστείς βοήθεια άλλη βοήθεια πες μας. Καλημέρα.

 

 

37 minutes ago, d..b said:

Έλα φίλε καλησπερα… 

Πρωτα πρέπει να κανεις update το original firmware και μετά να μπεις στο custom και να κανείς και εκεί update στο τελευταίο firmware που είναι το 18.1

θα πρέπει να ρίξεις στην κάρτα τα τελευταία versions του hekate του atmosphere καθώς επίσης και τα αρχεία του τελευταίου firmware 18.1… 

 

How to upgrade/downgrade your Switch

Before you upgrade your devices firmware, make sure you're on the latest CFW version. Click here to find out more on how to update your CFW.

If you want to dump your own firmware files in order to update your emuNAND, you may read this guide.

Before you upgrade your devices firmware, please ensure to delete your /contents/ folder located in /atmosphere/.

 

κατι χάνω, τελικά η σειρά για τα update ποια είναι;

1) official firmware (βγαζω την SD card που εχει το emuNAND) και το κανω update απο το μενου του switch (αν γινεται γιατι εχουν περασει χρονια απο τοτε που το εκανα τελευταία φορα)

2) reboot, βάζω καρτα SD card και κάνω update και το CFW/atmosphere κτλ?

παιζει τελικα να τα κάνω ολα απο την αρχή μιας και ουτε που θυμάμαι τι save εχει αλλα σημερα εχει παιχνιδάκι! σε περιπτωση που πανε ολα αναθεμα και δεν βρω ξανα χρονο, ε ας παιξουμε κανα Luigi/mario..

ευχαριστώ και πάλι!

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι προηγούμενοι..δράκοι κάνε καθαρή εγκατάσταση. Βάλε το HATS Pack σε μία fat32 MicroSD και ακολούθησε τον οδηγό του rentry. 

Σε αναβάθμιση η σωστή σειρά είναι cfw (atmosphere), FW στην emuNAND και μετά οπότε και αν θες στο ofw με τον παραδοσιακό τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες, σε τσιπαρισμενο oled, ειναι περασμενο το tinfoil 18v

μεχρι πριν μια βδομαδα οταν εμπαινα στο app, μ εμφανιζε την καρτελα τον recommended games & ολα τα games 

 

τωρα μπηκα να δω και οι καρτελες αυτες δεν υπαρχουν... παταω κ search για κανενα παιχνιδι αλλα δεν βρισκει τπτ..

τελικα το "εκλεισαν"? εχει αλλαξει κατι;

παραθετω και τις καρτελες που πλεον ειναι διαθεσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πείτε μερικά χρήσιμα Homebrew;

Έκανα emuNAND με file

Σεταρα exosphere

DNS MITM

Αλλά δεν έκανα incognito, χρειάζεται οπωσδήποτε και αν ναι πρέπει να το σεταρω μόνο για emuNAND που έχω ή και για τη sysNAND?

Έχω πλέον το τελευταίο atmosphere 17.0.1

emuNAND with atmosphere on erista (unpatched)

Να μπω στη sysNAND και να κάνω update το firmware με τον official τρόπο, από system settings> system update ή να προτιμήσω μέσα από το aio/daybreak? Έχει καμία διαφορά;

More configs συνεχίζει να λέει no ini or boot entris found check that a ini file exist in bootloader/ini/ and that contains at least one entry...

Το χρειαζόμαστε σε κάτι;

Κάνω launch> sysNAND> settings>data management> save data cloud για settings and disable automatically back up save data and automatically download save data και μου ζητάει a paid membership to Nintendo switch online is required.. αυτό σημαίνει ότι το συγκεκριμένο switch ΔΕΝ είναι banned?

Αλλά παραλληλα δεν μπορώ να κάνω το before you begin στον οδηγό του rentry how to set up emuNAND with atmosphere on erista (unpatched) αν δεν πληρώσω την Nintendo?

Sorry για την λίγο άκυρη ερώτηση αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω και δεν έχω μπει ποτέ στο online store της. Ο μόνος λόγος που το κάνω είναι γιατί ξέρω ότι η ανήψια παίζει Fortnite και άρα θα το χρειαστεί να πάρω όλα τα μέτρα για να μην γίνει ban η κονσόλα.

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπεις στο ofw θα πατήσεις από την κεντρική οθόνη του Hekate κάτω δεξιά γωνία reboot -> ofw… 

αυτό είναι το κανονικό official , εάν μπεις από launch Sysnand τότε μπαίνεις με cfw στο official…

Έπρεπε να το στήσεις με partition και όχι με file καθώς με file υπάρχει μικρή πιθανότητα για corruptτης κάρτας…

Update το official firmware θα κανείς κανονικά μέσω της κονσόλας οχι από daybreak…

Για να δεις εάν είναι banned κατεβασε πχ fortnite μέσω store και μπες online..

Στο more configs βγάζει entries εάν έχεις σεταρει Android-Linux κτλ..

απο homebrew τα βασικά είναι 

dbi 

daybreak 

mission control…

από εκεί και πέρα τσεκάρεις στο hbapp store τσεκάρεις τις περιγραφές και εάν βρεις κάτι που να χρειάζεσαι το κατεβάζεις…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, d..b said:

Για να μπεις στο ofw θα πατήσεις από την κεντρική οθόνη του Hekate κάτω δεξιά γωνία reboot -> ofw… 

αυτό είναι το κανονικό official , εάν μπεις από launch Sysnand τότε μπαίνεις με cfw στο official…

Έπρεπε να το στήσεις με partition και όχι με file καθώς με file υπάρχει μικρή πιθανότητα για corruptτης κάρτας…

Update το official firmware θα κανείς κανονικά μέσω της κονσόλας οχι από daybreak…

Για να δεις εάν είναι banned κατεβασε πχ fortnite μέσω store και μπες online..

Στο more configs βγάζει entries εάν έχεις σεταρει Android-Linux κτλ..

απο homebrew τα βασικά είναι 

dbi 

daybreak 

mission control…

από εκεί και πέρα τσεκάρεις στο hbapp store τσεκάρεις τις περιγραφές και εάν βρεις κάτι που να χρειάζεσαι το κατεβάζεις…

Ωπ τότε έκανα μ@λκ1@ που μπήκα με cfw στο Nintendo online store.

Δεν χρειάζεται να έχω πληρώσει συνδρομή στο Nintendo store για να κατεβάσω το δωρεάν Fortnite?

Έκανα file based emuNAND γιατί υποτίθεται θα είναι πιο εύκολη η μετάβαση σε μεγαλύτερη SD card όταν πέσουν οι τιμές των 1gb.

Αλλά αν θεωρείς ότι τα corruption είναι συχνό φαινόμενο, δεν έχω πρόβλημα να την ξανασετάρω την κάρτα με partition emuNAND.

Spoiler

Partition-based EmuNAND

Pros:

    Has the least chance of corruption.

Cons:

    Creating a new EmuNAND requires you to partition your SD card, thus existing files on the SD will get deleted.
    Migrating to a new SD card or making a backup of your EmuNAND is much more complex.

File-based EmuNAND

Pros:

    Very easy to transfer or make a backup of.
    Creating a new EmuNAND is easier, and won't require you to partition your SD card.

Cons:

    Your EmuNAND setup has a higher chance of getting corrupted.
        This applies to both FAT32 and exFAT users.
    Transferring games between your SD card and your EmuNAND via system settings is not possible.
        This is due to an unfixed bug.

 

Ευχαριστώ για όλα!

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ωπ τότε έκανα μ@λκ1@ που μπήκα με cfw στο Nintendo online store.

Δεν χρειάζεται να έχω πληρώσει συνδρομή στο Nintendo store για να κατεβάσω το δωρεάν Fortnite?

Έκανα file based emuNAND γιατί υποτίθεται θα είναι πιο εύκολη η μετάβαση σε μεγαλύτερη SD card όταν πέσουν οι τιμές των 1gb.

Αλλά αν θεωρείς ότι τα corruption είναι συχνό φαινόμενο, δεν έχω πρόβλημα να την ξανασετάρω την κάρτα με partition emuNAND.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Partition-based EmuNAND

Pros:

    Has the least chance of corruption.

Cons:

    Creating a new EmuNAND requires you to partition your SD card, thus existing files on the SD will get deleted.
    Migrating to a new SD card or making a backup of your EmuNAND is much more complex.

File-based EmuNAND

Pros:

    Very easy to transfer or make a backup of.
    Creating a new EmuNAND is easier, and won't require you to partition your SD card.

Cons:

    Your EmuNAND setup has a higher chance of getting corrupted.
        This applies to both FAT32 and exFAT users.
    Transferring games between your SD card and your EmuNAND via system settings is not possible.
        This is due to an unfixed bug.

 

Ευχαριστώ για όλα!

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ file based απλά από αυτό διαβάζω … 

Πάντα με partition based παίζω και απλά όταν χρειάζεται για οποιονδήποτε λόγο να μεταβώ σε άλλη sd μόνο τα saves των games τραβάω και επαναφέρω με jksv 

δεν χρειάζεται συνδρομή για να κατεβάσεις fortnite και να παίξεις online..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, d..b said:

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ file based απλά από αυτό διαβάζω … 

Πάντα με partition based παίζω και απλά όταν χρειάζεται για οποιονδήποτε λόγο να μεταβώ σε άλλη sd μόνο τα saves των games τραβάω και επαναφέρω με jksv 

δεν χρειάζεται συνδρομή για να κατεβάσεις fortnite και να παίξεις online..

Με φοβησε το είναι πιο δύσκολη η μετάβαση σε νέα SD card με partition based αλλά από ότι διαβάζω δεν θα είναι και τίποτα τρομερα δύσκολο... θα το ξενυχτήσω...πάμε ξανά από την αρχή για partition. Και πάνω που είπα ότι τελείωσα.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, d..b said:

Για να μπεις στο ofw θα πατήσεις από την κεντρική οθόνη του Hekate κάτω δεξιά γωνία reboot -> ofw… 

αυτό είναι το κανονικό official , εάν μπεις από launch Sysnand τότε μπαίνεις με cfw στο official

 

Έχει OFW (γκρί και δεν μπορώ να το επιλέξω) RCM και Cancel

Μήπως τελικά το official είναι από το LAUNCH Stock sysNAND? Γιατί από τον οδηγό διαβάζω.

Once you're in hekate, click on launch, and select Atmosphere CFW to launch into Atmosphere.

  • If you ever need to go into SysNAND without your CFW, select Launch and then select Stock SysNAND.

Edit έπρεπε να απενεργοποιήσω το auro RCM αλλά μήπως και το Stock sysNAND είναι το ίδιο;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...