Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στη παρεα. Σκεφτομαι να ξεκινησει το παιδι να παιζει κανενα pokemon game ( κοντευει 6 χρονων σε λιγο ), αλλα παρατηρω οτι τα περισσοτερο kids friendly παιχνιδια ειναι για το nintendo switch. Η απορια μου ειναι, αξιζει να αγορασω χακαρισμενο για τα ποκεμον ή οχι; Αξιζει το switch lite ή το κανονικο; Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα;

Αν παρω χακαρισμενο, θα μπορει να παιζει και αυθεντικα παιχνιδια ή θα φαει μπαν ο λογαριασμος; Ειναι ρισκο;

Τα χακαρισμενα φανταζομαι δεν εχουν online mode, σωστα; Οποτε στα pokemon games, θα χαθουν αρκετες λειτουργιες; Αν και δε νομιζω ενα παιδι 6 χρονων να ασχολειται με trades και dual battles.

Παντως βλεπω αγγελιες για χακαρισμενα switch lite στα 120-150 ευρω. Ισως να αξιζει η αγορα. Θα τα βγαλει τα λεφτα του σιγουρα.

Και κατι τελευταιο. Οταν λεμε χακαρισμα στο switch lite, ειναι μεσω τσιπ ή software hack;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από το τελευταίο. Ολα τα switch αυτή τη στιγμή θέλουν modchip για να μπει custom firmware ΕΚΤΟΣ τα πρώτα του 2017 γνωστά και ως v1 unpatched.

Αν στηθεί σωστά το cfw δεν θα έχεις πρόβλημα με τα σημερινά δεδομένα. Θα είναι dual boot που σημαίνει official με κασέτες & online και cfw για offline. 

Τώρα αν αξίζει να πάρεις τσιπαρισμένο μόνο για τα Pokemon αυτό είναι κάτι που το ξέρεις μόνο εσύ. 

Lite 120-150 με modchip και στημένο cfw δύσκολο έως ακατόρθωτο να βρεις, ειδικά complete. Εχε υπόψιν ότι το lite δεν μπαίνει TV, είναι handheld.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις χακαρισμενες κονσολες μπορείς να διάλεξεις εάν θα μπεις στο official η στο custom , όπου στο official μπορεις να μπεις κανονικά online με το λογαριασμό σου χωρίς να έχεις κίνδυνο για ban…

στο hacked κομμάτι εννοείται είναι μόνο για offline mode…

Το τι θα διαλέξεις ανάμεσα σε lite η v2 έχει να κάνει καθαρά εάν θες να το συνδέεις και στην τηλεόραση η όχι…

οπως αναφέρθηκε και πιο πάνω με 120-150 δεν περνεις lite hacked που να είναι σε άψογη κατάσταση… στα 200€ κάτι γίνεται… πάντα για άψογη κονσολα…

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα Nintendo switch OLED με picofly σε 17.0. Μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο OFW μέσω της κανονικής διαδικασίας (wifi)  από 17.0 σε 18.01 και να αφήσω την emummc στην 17.0 ή θα έχω πρόβλημα ?

Το θέλω για να μπορώ να παίζω online μέσω του OFW. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DimosMcLaren είπε

Παιδιά έχω ένα Nintendo switch OLED με picofly σε 17.0. Μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο OFW μέσω της κανονικής διαδικασίας (wifi)  από 17.0 σε 18.01 και να αφήσω την emummc στην 17.0 ή θα έχω πρόβλημα ?

Το θέλω για να μπορώ να παίζω online μέσω του OFW. 

Και γιατί να μην κάνεις update και στο cfw σε 18.1 ώστε να είναι ενημερωμένο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, DimosMcLaren said:

Παιδιά έχω ένα Nintendo switch OLED με picofly σε 17.0. Μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο OFW μέσω της κανονικής διαδικασίας (wifi)  από 17.0 σε 18.01 και να αφήσω την emummc στην 17.0 ή θα έχω πρόβλημα ?

Το θέλω για να μπορώ να παίζω online μέσω του OFW. 

Ναι μπορείς. System update κανονικά. Θα σου κάνει το 18.1.0 το τελευταίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, baspav said:

Ας ξεκινήσουμε από το τελευταίο. Ολα τα switch αυτή τη στιγμή θέλουν modchip για να μπει custom firmware ΕΚΤΟΣ τα πρώτα του 2017 γνωστά και ως v1 unpatched.

Αν στηθεί σωστά το cfw δεν θα έχεις πρόβλημα με τα σημερινά δεδομένα. Θα είναι dual boot που σημαίνει official με κασέτες & online και cfw για offline. 

Τώρα αν αξίζει να πάρεις τσιπαρισμένο μόνο για τα Pokemon αυτό είναι κάτι που το ξέρεις μόνο εσύ. 

Lite 120-150 με modchip και στημένο cfw δύσκολο έως ακατόρθωτο να βρεις, ειδικά complete. Εχε υπόψιν ότι το lite δεν μπαίνει TV, είναι handheld.

Δλδ με 200 ευρω μπορω να εχω Modchip switch lite και να φορτωσω οποιο παιχνιδι θελω στην καρτα; Δεν συμφερει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να πάρω Switch OLED για τσιπάρισμα, ξέρουμε κάποιον αξιόπιστο τεχνικό ιδανικά Λάρισα/Κατερίνη/Θεσσαλονίκη ή τριγύρω και περίπου πόσο κόστισε η διαδικασία σε όσους το έκαναν; Και αλλού ηπειρωτικά δεν έχω θέμα απλά θέλω να δω πού να κανονίσω ταξιδάκι αν τελικά αγοράσω Switch

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gernamer είπε

Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να πάρω Switch OLED για τσιπάρισμα, ξέρουμε κάποιον αξιόπιστο τεχνικό ιδανικά Λάρισα/Κατερίνη/Θεσσαλονίκη ή τριγύρω και περίπου πόσο κόστισε η διαδικασία σε όσους το έκαναν; Και αλλού ηπειρωτικά δεν έχω θέμα απλά θέλω να δω πού να κανονίσω ταξιδάκι αν τελικά αγοράσω Switch

Ευχαριστώ πολύ!

@d..b εγγυηση!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα. Εχω ένα switch με modchip το οποίο βρίσκεται στην έκδοση 17 και ofw και cfw. 
Χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση για να περαστούν κάποια updates για κάποια games κλπ κλπ, αλλά από ότι είδα οι σελίδες που παρατίθενται στις προηγούμενες σελίδες έχουν κλείσει. 
Υπαρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω ώστε να κάνει με ασφάλεια το update σε ofw και cfw?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν επιτρέπονται links οπότε googlάρε "UPDATING THE HATS" και θα βρεις τον οδηγό του sthetix στο yt και τα σχετικά links.

Το official καλό θα είναι να το κάνεις Online κανονικά από το system update.

Η σειρά είναι πρώτα το cfw (atmosphere) και μετά το FW στην emuMMC.

Αν χρειαστείς βοήθεια άλλη βοήθεια πες μας. Καλημέρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλοκαιράκι και ειπα να πιασω το κλειστό (κοντα 2 χρονια τωρα) και σκονισμένο switch που ειχα παρατήσει γιατι μου έβγαζε τα παρακάτω..

  •  Old Nyx GUI found! There will be dragons!
    update bootloader folder! Press any key...

     
  •  επιλέγοντας ειτε "Launch" είτε "More Configs"
    no .ini or boot entires found...
    Check that a .ini file exists in /bootloader/ini/, and that it contains at least one entry

     
  • στο /bootloader/ini/ εχει το αρχείο hekate_ipl.ini.txt

    το nyx πως το κάνω update?
     
Spoiler

[config]
autoboot=0
autoboot_list=0
bootwait=3
backlight=100
autohosoff=0
autonogc=1
updater2p=0
bootprotect=0

[Atmosphere CFW]
payload=bootloader/payloads/fusee.bin
icon=bootloader/res/icon_payload.bmp

[Stock SysNAND]
fss0=atmosphere/package3
stock=1
emummc_force_disable=1
icon=bootloader/res/icon_switch.bmp

τα καταφερα, απο το "More Configs" και επιλέγοντας emuNAND μπηκε στο atmosphere.

βλεπω εχω 16.0.3|AMS 1.5.4E (το κανάλι; 😛)

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, prefuse said:

καλοκαιράκι και ειπα να πιασω το κλειστό (κοντα 2 χρονια τωρα) και σκονισμένο switch που ειχα παρατήσει γιατι μου έβγαζε τα παρακάτω..

1) Old Nyx GUI found! There will be dragons!

update bootloader folder! Press any key...

2) επιλέγοντας ειτε "Launch" είτε "More Configs"

no .ini or boot entires found...
Check that a .ini file exists in /bootloader/ini/, and that it contains at least one entry

 

στο /bootloader/ini/ εχει το αρχείο hekate_ipl.ini.txt
 

  Reveal hidden contents

[config]
autoboot=0
autoboot_list=0
bootwait=3
backlight=100
autohosoff=0
autonogc=1
updater2p=0
bootprotect=0

[Atmosphere CFW]
payload=bootloader/payloads/fusee.bin
icon=bootloader/res/icon_payload.bmp

[Stock SysNAND]
fss0=atmosphere/package3
stock=1
emummc_force_disable=1
icon=bootloader/res/icon_switch.bmp

το nyx πως το κάνω update?

Σε ποιο firmware είσαι θυμάσαι; Ποιο switch είναι; unpatched? Με τσιπ;

Καταρχήν κανε μία αναβάθμιση το cfw (atmosphere) βάζοντας το HATS Pack.

Στο πιο πάνω post από το δικό σου λέω ακριβώς στο φίλο πως να το βρει και να το κάνει.

Υποθέτουμε ότι έχεις emummc οπότε πρέπει να πας στο launch (σκέτο) και να διαλέξεις το αντίστοιχο εικονίδιό η όποιο setup έχεις. Ξεκίνα με αυτό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, prefuse είπε

καλοκαιράκι και ειπα να πιασω το κλειστό (κοντα 2 χρονια τωρα) και σκονισμένο switch που ειχα παρατήσει γιατι μου έβγαζε τα παρακάτω..

  •  Old Nyx GUI found! There will be dragons!
    update bootloader folder! Press any key...
     
  •  επιλέγοντας ειτε "Launch" είτε "More Configs"
    no .ini or boot entires found...
    Check that a .ini file exists in /bootloader/ini/, and that it contains at least one entry
     
  • στο /bootloader/ini/ εχει το αρχείο hekate_ipl.ini.txt

    το nyx πως το κάνω update?
     
  Απόκρυψη περιεχομένων

[config]
autoboot=0
autoboot_list=0
bootwait=3
backlight=100
autohosoff=0
autonogc=1
updater2p=0
bootprotect=0

[Atmosphere CFW]
payload=bootloader/payloads/fusee.bin
icon=bootloader/res/icon_payload.bmp

[Stock SysNAND]
fss0=atmosphere/package3
stock=1
emummc_force_disable=1
icon=bootloader/res/icon_switch.bmp

 

Έλα φίλε καλησπερα… 

Πρωτα πρέπει να κανεις update το original firmware και μετά να μπεις στο custom και να κανείς και εκεί update στο τελευταίο firmware που είναι το 18.1

θα πρέπει να ρίξεις στην κάρτα τα τελευταία versions του hekate του atmosphere καθώς επίσης και τα αρχεία του τελευταίου firmware 18.1… 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...