Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εκτύπωσης (Ξεθωριασμένη Λωρίδα)


mpouxa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , έχω το πολυμηχάνημα laser, τον Samsung Xpress M2675f . Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι κατά την εκτύπωση ανεξάρτητα από το περιεχόμενο της σελίδας, εμφανίζεται στο ίδιο σημείο πάντα μια κάθετη ξεθωριασμένη γραμμή. Δίνει την εντύπωση ότι σε εκείνο το σημείο έχει τελειώσει ο γραφίτης ενώ στην υπόλοιπη σελίδα είναι όλα κανονικά.

Έβγαλα το τονερ και παρατήρησα ότι στο σημείο αυτό που εμφανίζεται και στη σελίδα δεν υπάρχει γραφίτης. Φαίνεται σαν μια κενή λωρίδα. Το τόνερ είναι περίπου στο 20% (το πρόβλημα έχει ξεκινήσει από πολύ νωρίτερα) ενώ το drum είναι στο 76%. Αν κάτι από τα δυο βρισκόταν στα τελειώματα θα το καταλάβαινα. Τι μπορεί να φταίει ; Και τα δύο toner και drum είναι γνήσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Imaging Unit

 Πως μπορεί να προκλήθηκε αυτό ; Υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί; Κρίμα είναι στο 76% και πολλές φορές η λωρίδα αυτή μου προκαλεί προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Samsung 3305 ειχα παρόμοια προβλήματα σχεδον απο την αρχη. Τελικά στις 5-6k σελίδες μόλις και μετα απο πολλά λεφτά και νεύρα, τον έβαλα στην ακρη και πήρα ενα Canon... Απο προσωπική εμπειρία, απλα άλλαξε τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πως μπορεί να προκλήθηκε αυτό ; Υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί; Κρίμα είναι στο 76% και πολλές φορές η λωρίδα αυτή μου προκαλεί προβλήματα. 

Ισως καποια αστοχια υλικου.

τροπος:

https://www.youtube.com/watch?v=AozUD_phdPo

αλλα αν το τολμησεις,να ξερεις οτι πρεπει να ακολουθησεις καποιους κανονες ασφαλειας για σενα......εξωτερικος χωρος,γαντια,μασκα και γυαλια.Ατιμο πραγμα ο γραφιτης!

Αλλιως παρε ενα συμβατο με 20€ και τελιωνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Πως μπορεί να προκλήθηκε αυτό ; Υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί; Κρίμα είναι στο 76% και πολλές φορές η λωρίδα αυτή μου προκαλεί προβλήματα. 

ενα σκουπιδακι να ακουμπησε στο drum στο σημειο που λες,και δεν αργει να γινει η ζημια.Τα ποσοστα τοις 100 ζωης δεν εχουνε βαση παντα και δεν πρεπει να ξεγελιομαστε.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...