Προς το περιεχόμενο

Αποριες για ubuntu 10 σε 14.04.5


Spirosninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Εχω ενα σκληρο δισκο που τον εχω χωρισει σε 3 partition που εχουν win7 , ubuntu 10 και το αλλο απλως αρχεια data (ntfs) αντιστοιχα. προσφατα εκανα reinstall τα win7 και καταστραφηκε το grub. Οποτε λεω να μην το φτιαξω και να βαλω ubuntu 14.04. Εγραψα το iso σε flashaki , το δοκιμασα σε αλλο pc , δηλ την επιλογη try ubuntu και ολα μια χαρα. Οταν τρεξω τον installer,  θα παω στην επιλογη something else (κατι αλλο) ? και μετα θα επιλεξω το partition που ειναι ext4 ? θα του κανω φορματ? και θα το ξανακανω ext4 ? το swap θα εχει σβηστει ή πρεπει να το κανω εγω ή απλως φορματ και αυτο και να το ξαναφτιαξω? κατι αλλο μετα? συγγνωμη για το μακρος του κειμενου αλλα ειμαι αρχαριος και ψαχνω στο νετ αλλα δεν βρηκα κατι για την περιπτωση μου.

ευχαριστω εκ των προτερων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδευτηκα! αφου κανω φορματ στο ext4 θα σβηστουν και τα home και το swap απο ubuntu 10?

Για τα 16.04 ειχα διαβασει οταν βγηκαν για καποια μικροπροβληματα με καρτες γραφικων, δεν ξερω αν ισχυει. δεν το εψαξα καθολου ξερω οτι η 14.4 ειναι καλη. αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...