Προς το περιεχόμενο

Middle Earth: Shadow Of War


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι. Επειδή τώρα να μην ψάχνω ένα ένα στις σελίδες και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη... Κάνει σε κανένα το παιχνίδι πρόβλημα με τη κάμερα και το mouse; Δηλαδή, κουνάω το ποντίκι πχ δεξιά και η κίνηση στη κάμερα είναι λίγο πίσω και γίνεται με μια smooth-ίλα. Σε όποιο direction και αν το κουνήσω.

 

Mouse acceleration δεν λέγετε αυτό;

 

Smoothing ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 653
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε πολλά games (thank god) υπάρχει επιλογή για acceleration και smoothing, κάποιες φορες ένα από αυτά ή και τα δυο και άλλες φορες καθόλου και άμα είσαι τυχερός από .ini. Το smoothing έχει να κάνει με την αργή κίνηση και το acceleration με την γρηγορη, both suck. Είναι απίθανο να μην έχεις δει αυτά τα settings ever απλά δεν τα έδωσες σημασία προφανώς. Console features είναι περισσότερο άμα δεν κάνω λάθος γιατί με το gamepad δεν μπορείς να κανεις την raw κίνηση του mouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλά games (thank god) υπάρχει επιλογή για acceleration και smoothing, κάποιες φορες ένα από αυτά ή και τα δυο και άλλες φορες καθόλου και άμα είσαι τυχερός από .ini. Το smoothing έχει να κάνει με την αργή κίνηση και το acceleration με την γρηγορη, both suck. Είναι απίθανο να μην έχεις δει αυτά τα settings ever απλά δεν τα έδωσες σημασία προφανώς. Console features είναι περισσότερο άμα δεν κάνω λάθος γιατί με το gamepad δεν μπορείς να κανεις την raw κίνηση του mouse.

Τα έχω δει απλά δεν τα έχω νιώσει στο παιχνίδι. Άρα αυτό μπορώ να το βγάλω;

Προσωπικά δεν μπορώ να παίξω έτσι. Γι αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επιφύλαξη να έχει ήδη μπει αλλά υπάρχουν κι αυτές οι απόψεις :lol: :lol: :P

 

Κάπου έχει μπλέξει τα μπούτια του ο τύπος...

 

Αφού ένιωθε τόσο άσχημα για το Ορκ γιατί δεν το άφηνε στην ησυχία του? Το παιχνίδι δεν είναι γραμμικό έτσι κι αλλιώς. Δεν τον έβαλε κανείς με το ζόρι.

 

Η τελευταία παράγραφος για το ΑΙ είναι τελείως άσχετη, επίσης.

 

Τα όσα λέει περί υποδούλωσης, σκλαβιάς, ταπείνωσης κλπ ίσως να έχουν μια βάση (δεν έχω παίξει το παιχνίδι, αν και θεωρητικά παίζει και να έχουν νόημα), αλλά πέρα από αυτή τη βάση μάλλον τραβηγμένα από τα μαλλιά μου ακούγονται και πιθανότατα υπερευαίσθητα. Από την πλευρά του παιχνιδιού, βέβαια, είναι πολύ βολικό να τα κάνεις όλα αυτά στους "κακούς" Ορκ που "το αξίζουν" και όχι σε Ανθρώπους, Ξωτικά, Νάνους και Χόμπιτ (ο μόνος πόντος που του δίνω) αλλά εντάξει μεγάλε, χαλάρωσε, μην τα παίρνεις όλα τόσο βαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω δει απλά δεν τα έχω νιώσει στο παιχνίδι. Άρα αυτό μπορώ να το βγάλω;

Προσωπικά δεν μπορώ να παίξω έτσι. Γι αυτό ρωτάω.

 

Για να μην υπάρχει κάτι στο net μάλλον wait for patch ή όπως ο φίλος πρότεινε gamepad, tbh δεν έχω επιχειρήσει ποτε να παίξω με mk games με τόσο πολύπλοκα controls. Βασικά λάθος, είχα παίξει το DMC και μου βγήκε η πιστη και άσε που ήταν αδύνατο να κανεις γρήγορα τα cool combos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σου είναι τα 2GB Vram και όχι η ram σου bud, υπάρχουν αρκετά άρθρα να σε ενημερώσουν περί ram και gaming ;)

 

 

 

In our tests, all the tested games ran with no problems with “only” 4 GiB. In some games, it seems even to run with more fps with 4 GiB than with more RAM. We cannot tell the reason, but we can guess that with less memory, the game do not load some features, or transfer some data to the video card, or it may be caused by simple statistic fluctuation.

We used a video card with 4 GiB video memory, and there is a possibility that, with a video card with less dedicated memory, the computer main RAM should be more demanded. Another important detail is that we used Windows 7 (SP1) in our tests. Usually, newer operating systems demand more memory, so the results could be different under Windows 8.1 or Windows 10, for example. http://www.hardwaresecrets.com/does-more-ram-improve-gaming-performance/7/

 

 

 

Άρα λες ότι επειδή δεν φτάνει η VRAM μου, ζορίζεται η RAM γι'αυτό και γέμισε?

 

Πάντως για να έχει το SOW επίσημα συνιστώμενα χαρακτηριστικά τα 12GB RAM, προφανώς κάποιος λόγος θα υπάρχει...

 

 

 

Με επιφύλαξη να έχει ήδη μπει αλλά υπάρχουν κι αυτές οι απόψεις :lol: :lol: :P

 

SJWs μέχρι και στο gaming για τα ορκς. Τελικά εκεί που νόμιζα ότι το vice είχε φτάσει στο πάτο του βάλτου, με διέψευσε. Υπάρχει και πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Idk maybe. Τώρα πλακα κανεις για τα requirements έτσι? :D Marketing είναι buddy χρονια τώρα, μονο από καμια indie να δεις ρεαλιστικά reqs και άμα. Τρία άτομα σου είπαμε ότι το usage είναι στα 6gb, μην πέφτεις στην παγίδα, έτσι πουλάνε το hardware ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πέφτω σε καμία παγίδα αδερφέ. Απλά βλέπω με τα μάτια μου ότι στο δικό μου σύστημα τα 8GB δεν αρκούν για κάτι παραπάνω από medium settings. Στο έδειξα με εικόνα, τι άλλο να πω. Εκτός και αν συμβαίνει αυτό που αναφέρει το κείμενο που μου παρέθεσες. Ίσως επειδή δεν αρκούν τα 2GB να δεσμεύεται έξτρα ram. Ίσως με 4GB Vram να μην είχα αυτό το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορείς να βάλεις 16 GB RAM στο μηχάνημά σου πάντως, δεν είναι κακό. ;)

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πέφτω σε καμία παγίδα αδερφέ. Απλά βλέπω με τα μάτια μου ότι στο δικό μου σύστημα τα 8GB δεν αρκούν για κάτι παραπάνω από medium settings. Στο έδειξα με εικόνα, τι άλλο να πω. Εκτός και αν συμβαίνει αυτό που αναφέρει το κείμενο που μου παρέθεσες. Ίσως επειδή δεν αρκούν τα 2GB να δεσμεύεται έξτρα ram. Ίσως με 4GB Vram να μην είχα αυτό το θέμα. 

 

Στα δικά μου settings αρκούν και με το παραπάνω σε 1440p κι όλας. Οπότε μόνο για ultra όπως λένε τα παιδιά χρειάζεσαι 16GB. Και αυτό εξαιτίας του texture quality.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πέφτω σε καμία παγίδα αδερφέ. Απλά βλέπω με τα μάτια μου ότι στο δικό μου σύστημα τα 8GB δεν αρκούν για κάτι παραπάνω από medium settings. Στο έδειξα με εικόνα, τι άλλο να πω. Εκτός και αν συμβαίνει αυτό που αναφέρει το κείμενο που μου παρέθεσες. Ίσως επειδή δεν αρκούν τα 2GB να δεσμεύεται έξτρα ram. Ίσως με 4GB Vram να μην είχα αυτό το θέμα. 

η φάση πάει ότι άμα γεμίσει η vram πάει στην πιο αργή ram και άμα γεμίσει και η ram πάει στον ακόμα πιο αργό σκληρό και κάπου εκεί έχεις φτάσει να βλέπεις παρουσίαση power point και όχι παιχνίδι 

 

αν κρίνω από την υπογραφή σου γενικά μιλάμε για παλιά πλατφόρμα που καλό είναι κάποια στιγμή να φρεσκαριστεί, αλλά και πάλι είναι πολύ καλά που μπορεί να παίζει σε medium σύγχρονο απαιτητικό παιχνίδι , υπερβολικά καλά θα έλεγα

 

όταν ξαναπάρεις πάντως κάρτα, ασχέτως τι λένε οι έγκριτοι reviewers πάρε κάρτα με όση περισσότερη vram μπορείς να πληρώσεις και δεν θα χάσεις, το ίδιο ισχύει και με τη ram βεβαίως αλλά αν το βασικό σου ενδιαφέρον είναι τα games η vram είναι χρυσός, εγώ με τέρμα settings δεν έχω πρόβλημα στη ram γιατί φρόντισα να πάρω 8GB κάρτα έστω και σε mid range κατηγορία που για πολλούς ήταν υπερβολή.

 

όμως δεν είναι υπερβολή πλέον να έχει μια mid range καρτα 8GB ram, απλά είναι βαρίδι να έχει 8 μια high end που στοχεύει σε ακόμα μεγαλύτερες αναλύσεις από full hd 

 

αν πάρουμε στα σοβαρά αυτό που λένε τα settings του shadow of war ότι για να βάλεις textures θες ram (δηλαδή να φορτωθούν textures στην πιο αργή ram και όχι εκεί που κανονικά πρέπει να φορτωθούν) ε κοροϊδευόμαστε..

η πράξη στην τελική δείχνει άλλα.. ειδικά αν σκεφτούμε εκτός πράσινης λογικής όπου η vram δίνεται με το σταγονόμετρο και όσο περνάει ο καιρός η αντίστοιχη κόκκινη γίνεται καλύτερη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...