Προς το περιεχόμενο

Middle Earth: Shadow Of War


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει να ρίξω τα shadows. Ποτέ δεν παρατήρησα τρομερή διαφορά ανάμεσα στα ultra και στα medium εκεί που να δικαιολογεί το performance hit. Επίσης ότι ανέφερα αφορά τις πρώτες περίπου 2 ώρες που έπαιξα, όχι το benchmark. Γενικά τρέχει μια χαρά το παιχνίδι.

 

Δοκίμασε κανείς κάποια AA μέθοδο μέσω nvidia control panel και είχε καλύτερα αποτελέσματα? Ξέρω πως το παιχνίδι έχει και scaler μέσα, αλλά ανεβάζοντας την ανάλυση το παιχνίδι γίνεται αρκετά πιο βαρύ.

 

Δεν ξέρω άμα ισχύει το ίδιο στο system σου αλλα το πιο βαρύ setting άμα θυμάμαι καλά ήταν το light που από low-ultra έτρωγε 20+ fps περίπου χωρίς να είναι εμφανής διαφορα, ή έστω εγώ δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 653
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με 8Gb ram παίζεται άνετα ή εμφανίζονται σπασίματα;

 

(specs i7 2600K-4.2, gtx 1070)

κανένα πρόβλημα ακόμα και αν βάλεις settings που θέλουν σύμφωνα με το μενού περισσότερη ραμ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και στην τελική δεν μας τρώει κανείς να κάνουμε rush τα Shadow Wars, αφού το παιχνίδι τελειώνει μετά (κλασσικά αφήνει μετά να συνεχίσουμε παρ' όλο που το στόρυ

και η ιστορία του Talion

τελειώνει) και άλλωστε τα sieges μέσα δεν έχουν χρονικό περιθώριο να τα κάνουμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FXAA δεν κάνει πολύ καλή δουλειά και το TAA θολώνει κάποια πράγματα αρκετά. Δεν έχει υλοποιηθεί πολύ καλά.

 

Αν παρατηρείς ένα θάμπωμα σε κάποια σημεία, απενεργοποίησε την επιλογή "Dynamic Resolution" ή κάπως έτσι.

 

 

Με 8Gb ram παίζεται άνετα ή εμφανίζονται σπασίματα;

 

(specs i7 2600K-4.2, gtx 1070)

 

 

Αν ανεβάσεις κάποια settings, έχει. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς πείραξα, νομίζω το DOF (χωρίς να παίρνω όρκο) και μέσα σε 2 λεπτά η μνήμη έφτασε από 6.5GB σε 7.5GB και σχεδόν 8 οπότε και κράσαρε και με πέταξε έξω με μήνυμα ότι δεν επαρκεί η μνήμη (μαύρη επιφάνεια εργασίας, τα windows είχαν κλείσει μόνα τους προγράμματα για εξοικονόμηση μνήμης κτλ). Δεν ξέρω αν πρόκεται για κάποιο τυχαίο memory leak.

 

Απ' ότι έχω διαβάσει γενικά πάντως, το παιχνίδι θέλει 16GB RAM για να τρέξει άνετα σε υψηλά settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρατηρείς ένα θάμπωμα σε κάποια σημεία, απενεργοποίησε την επιλογή "Dynamic Resolution" ή κάπως έτσι.

Ναι το έχω απενεργοποιημενο αυτό εννοείται. Δεν πειράζει καλό είναι και το TAA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι θέλει 16GB RAM για να τρέξει άνετα σε υψηλά settings.

 

Το μοναδικό settings που περνάει το όριο του usage στα settings είναι τα ultra textures που ζητάνε και καλά 10GB ram, παρόλα αυτά το game έτρεχε κανονικά αλλα μεγάλωσαν τα loading screens. Όλα τα games παίζουν άνετα με 8gb, άντε ίσως το Star Citizen να θέλει παραπάνω :D Μην παραπληροφορείς γιατί το βλέπει κάποιος που δεν ξέρει και τρέχει για αγορές ram :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα screens σου είσαι στα 5+gb και είπες ότι το διάβασες ότι χρειάζεται 16gb, it doesnt. Η ram έχει να κάνει με loading, τίποτα άλλο ;)

 

Που τα είδες τα 5+? 7GB γράφει στο screenshot και αυτό πριν το κρασάρισμα όπου έφτασε τα 7.5+.

 

S6XOWAv.jpg

 

 

Αν δεν χρειάζεται RAM, μου εξηγείς γιατί όταν ανέβασα τις ρυθμίσεις η RAM έφτασε σχεδόν το 100%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για το usage στα graphic settings buddy που έχει να κάνει μονο με το game, από εκεί και πέρα δεν μπορώ να ξέρω τι τρέχει στο system σου. Άμα αργεί το loading ή έχει stuttering είναι ram η hd, thats about it. Κανε post και το link που μιλάει για 16gb άμα δεν σου είναι δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω. Άρα τα 8GB δεν είναι αρκετά για να τρέξεις απροβλημάτιστα το παιχνίδι. Δεν έχει λογική να κλείσουμε τα antivirus για να τρέξουμε κάτι. Υποτίθεται πως τα 8 συμπεριλαμβάνουν μια συνηθισμένη ομάδα προγραμμάτων που τρέχουν στο παρασκήνιο. Ένα antivirus, ένα utorrent και ένα radeon δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Τα Settings που είδες είναι από τις medium ρυθμίσεις. Όχι αυτές που προκάλεσαν το κρασάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σου είναι τα 2GB Vram και όχι η ram σου bud, υπάρχουν αρκετά άρθρα να σε ενημερώσουν περί ram και gaming ;)

 

 

 

In our tests, all the tested games ran with no problems with “only” 4 GiB. In some games, it seems even to run with more fps with 4 GiB than with more RAM. We cannot tell the reason, but we can guess that with less memory, the game do not load some features, or transfer some data to the video card, or it may be caused by simple statistic fluctuation.

We used a video card with 4 GiB video memory, and there is a possibility that, with a video card with less dedicated memory, the computer main RAM should be more demanded. Another important detail is that we used Windows 7 (SP1) in our tests. Usually, newer operating systems demand more memory, so the results could be different under Windows 8.1 or Windows 10, for example. http://www.hardwaresecrets.com/does-more-ram-improve-gaming-performance/7/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...