Προς το περιεχόμενο

Middle Earth: Shadow Of War


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως το ειδα μεχρι στιγμης εχει καλυτερη κινηση απο το πρωτο οπως επισης και καλυτερα γραφικα/shadows.Επισης οι μαχες θελουν λιγο καλυτερα αντανακλαστικα απο το πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 653
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω παίξει αρκετά για να το κρίνω σαν παιχνίδι. Το optimization όμως είναι άψογο. 1080, όλα στο Medium (textures στο High) και τρέχει σταθερά με 50-60 fps στο σύστημά μου. Θα δοκιμάσω και στο high να δω τι γίνεται.

 

Τα γραφικά πάντως είναι εκπληκτικά ακόμα και σε Medium Settings. Λίγο ο ήχος ήθελε περισσότερη δουλειά.

 

p.s. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι αμφιβάλλω να υπάρχει άλλη epic fantasy ταινία που να συγκρίνετε έστω λίγο, μονο το GOT το πάει κόντρα και δεν είναι ταινία.

 

Δεν υπάρχει, ούτε και θα υπάρξει. Το σύμπαν του Άρχοντα είναι μοναδικό και αξεπέραστο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει αρκετά για να το κρίνω σαν παιχνίδι. Το optimization όμως είναι άψογο. 1080, όλα στο Medium (textures στο High) και τρέχει σταθερά με 50-60 fps στο σύστημά μου. Θα δοκιμάσω και στο high να δω τι γίνεται.

 

 

εννοείς σε 4k;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 480 από όσο βλέπω μόλις βγεις σε ανοικτό χώρο με presets ultra είσαι στα 47-60fps (πάντα για 1080p μιλάμε και adaptive resolution off) και αν κατεβάσεις τη σκιά στην αμέσως επόμενη ρύθμιση είσαι σχεδόν κολλημένος στο 60αρι  (58-60) χωρίς πολύ ψάξιμο

 

το μόνο παράξενο είναι ότι το borderless κάνει tearing για κάποιο λόγο οπότε θες vsync όπως και να ΄χει 

 

αλλά σε γενικές γραμμές το optimization είναι πολύ καλό για τις κόκκινες (για nv δεν έχω ιδέα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει αρκετά για να το κρίνω σαν παιχνίδι. Το optimization όμως είναι άψογο. 1080, όλα στο Medium (textures στο High) και τρέχει σταθερά με 50-60 fps στο σύστημά μου. Θα δοκιμάσω και στο high να δω τι γίνεται.

 

Τα γραφικά πάντως είναι εκπληκτικά ακόμα και σε Medium Settings. Λίγο ο ήχος ήθελε περισσότερη δουλειά.

Με έφτιαξες..!! :D
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εννοείς σε 4k;

 

Αν εννοείς τα textures, φαντάζομαι πως το High Textures δεν είναι 4κ. Μάλλον στο Ultra τα συναντάς.

 

Τα settings μου για την ακρίβεια είναι αυτά. Έβαλα Normal και μετά πείραξα τα Textures που τα έβαλα στο High και το Texture Filtering στο Low. Συνήθως είναι 50-60, μόνο στα πιο βαριά σημεία πέφτει στα 40-45. Άμα το βάλω σκέτο Medium χωρίς να πειράξω τίποτα, τρέχει χαλαρά στα 60 fps. Με Medium, textures στο High και Texture Filtering στο High, τότε πέφτει 35-45 στη φύση και 45-55 στις πόλεις (πχ Minas Ithil).

 

i33OV0f.jpg

 

ZLETdLf.jpg

 

 

Και εδώ με ΤΑΑ + DOF + High Textures + όλα τα άλλα στο Medium. 45-50 fps στην Μίνας Ίθιλ, 30-45 έξω αλλά μετά από λίγο γέμισε η RAM (7.5 GB/8 GB) και κράσαρε το παιχνίδι, οπότε και με έβγαλε σε μια μαύρη επιφάνεια εργασίας με τα μισά προγράμματα (utorrent κτλ) τερματισμένα. Πρώτη φορά συναντώ παιχνίδι που να τρώει τόσο πολύ μνήμη. :P

 

ozrYe4r.jpg

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το game δεν έχει native support για 16:10 :D Nvm, είναι bug για οποιοδήποτε ratio τελικά και δεν βλέπει την native σου.

 

http://steamcommunity.com/app/356190/discussions/0/1489987634020949535/

 

https://www.youtube.com/watch?v=6nRTePUjDwg

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι νάνε :D Όταν σταματήσουν να βγαίνουν 22", 24" etc οθόνες ίσως, μέχρι τότε δύσκολα και για αυτό άπειρο ελάχιστα games δεν έχουν support και αυτό γιατί είναι full lazy console ports και βαριούνται να covert το ratio από το κλασσικό πια HD/FHD που είναι στις TV, αυτό ισχύει και για τα υπόλοιπα ratios. Αλλα και πάλι ακόμα και αυτά τα ελάχιστα όπως κάποιο AC που θυμάμαι είχε έστω stretch, μούφα αλλα από το να έχεις blackbars καλύτερα.

 

Το πρόβλημα τελικά λύνεται με το να πας απλά στο ini και να βάλεις manually το res σου απλά προϋπόθεση να κλείσεις από in-game το res scaling ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα Shadow of mordor παιχνιδαρα μεχρι στιγμης!  παιχνίδι του 2013? ουτε καν.

Φανταζομαι τι παιχνιδαρα θα ειναι κ Shadow of war :)

του 2014 ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

57 ώρες και μπήκα στο Act IV κάπου στις 55-56 (αντίστοιχα στο SoM έχω 39 ώρες με τα DLCs του). Lvl 45 από τα 60(νομίζω). Need to get xp.

 

Μερικά παραπάνω good, bad, so and so. :P

SPOILERS incoming.

 

Good:

  • Shelob (again), δεν είχα προσέξει ότι δεν έχει την μορφή της ταινίας σαν αράχνη. Μου αρέσει που είναι πιο alien/aggressive.

    NTgwNDdhMWI0ZSMvOEtNZlpYM0huNXBObkl4bjR3

  • Carnan. Μου άρεσε πώς μίλαγε και έχει φάση που είναι προσωποποίηση της φύσης. Αν και προς το τέλος που κάνει το σχεδόν Υoda ending μου ξύνισε λίγο, μου φάνηκε ακόμα πιο περίεργο που εμφανίζεται μια τελευταία φορά. Still, she was fun.

  • Μπορεί να είχαν πολλά QTEs, αλλά οι αναμετρήσεις

    με το Balrog (Tar Goroth) είχαν φάση. Ειδικά όταν στο τέλος του, είσαι πάνω στην drake έκδοση της Carnan και θα κόλλαγε να βλέπαμε το cinematic που σκάει πάνω του και το στέλνει στον παγωμένο βυθό σε ταινία.

  • Ιστορίες των 3 Nazgul. Δεν τρελάθηκα με τον Suladan, αλλά είχε φάση του Helm Hammerhand (πολύ ξύλο) και του Isildur (που ξέραμε πάνω κάτω). Ξέρω, canon destroying (ειδικά που απελευθερώνεις τον Isildur και παίρνεις το δαχτυλίδι του), αλλά fun fan stuff.

  • Nazgul Talion. Αλλάζουν και κάποια animations, όπως π.χ. είδα σε brutalize.

  • Είπαμε ότι Drake riding is fun right? Πόσο μάλλον να μπορείς να καλείς δικό σου.
  • Shadow Pull. Κάτσε σε οροφή πύργου, αν δεν είναι arrow-proof ο αντίπαλος, bring him in for a nice (for Talion) duel. Τα Ologs όμως είναι πολύ βαριά. :P
  • More Nemesis stuff. Να πηγαίνω σε αποστολή και να βρίσκω το Orc παρέα με άλλους 3 που είχα κάνει shame να λέει ότι είναι φυλακή το μέρος και μόνο ο θάνατος θα τους απελευθερώσει. Επίσης να τρώω betrayal από 2-3 Orcs μαζί.
  • Another

    Sauron fight. Αλλά είχε πλακίτσα. Always good beating him up.

  • Shelob and Sauron lovers? Σίγουρα θα κόβουν φλέβες πολλοί. I found it fun. :P

  • Sauron & Celebrimbor fight = Eye of Barad-Dur. Αν και είχα δει την τελική cutscene σε ΥΤ, δεν πρόσεξα αν έγινε κάτι με το μάτι και έχει μείνει πορτοκαλί πια και όχι μπλε/πορτοκαλί εναλλαγές μετά το merge.

  • Cutscenes. Όσες έχουν action μου άρεσαν πολύ.

So-So:

  • Έχει κάποια καλά σημεία ο Talion αλλά όπως προείπα, δεν μου κάνει κλικ για κάποιο λόγο σε σχέση με άλλους.
  • Οκ, ενώ στο προηγούμενο είχε μία, εδώ εκτός του Baranor (που είναι κομπάρσος) και του Celebrimbor που είσαι παρέα, όλοι οι βασικοί χαρακτήρες που βρίσκει ο Talion είναι γυναίκες. Is this WB or Disney?
  • Nazgul fights. Μικρά variations. Δεν με τρέλαιναν, αλλά οκ, όπως και με Balrog / Sauron, πώς να κάνεις μάχες με πολύ δυνατούς αντιπάλους πιο engaging?

  • Δεν τρελάθηκα με Fortress Defence missions. Guess what, Shadow Wars (Act IV) is all about them.
  • Eltariel. Eh...Σε σώζει 2 φορές, παλεύει χρόνια με τα Nazgul λέει, γενικά "γαμάουα", αλλά από τον Sauron τον πήρε κι αυτή. Και τι έγινε με αυτή στο τέλος; Την έβαλε στην κουζίνα της Barad-Dur;

  • Για άλλη μια φορά τελειώνεις arc με βασικούς χαρακτήρες

    την Idril και τον Baranor και αυτοί απλά φεύγουν, χωρίς να πουν τίποτα στον Talion. You're welcome.

  • Nazgul Talion. Κι ας ήταν εκνευριστικός ο Celebrimbor στα cutscenes, μου λείπουν οι φάσεις που φώναζε σε dominate. Ας κάτσει τώρα αγκαλίτσα με τον Sauron να τα πρήζει εκείνου. :P

  • Μερικές φορές το movement system έχει κάποια bugs που την ώρα που παλεύεις να ξεφύγεις από Captain που πάει να σου σκίσει τον κ_λο, δεν είναι ακριβώς η ώρα να κάτσουν.

Bad

 

Κάτι ήθελα να βάλω εδώ, αλλά το ξέχασα... Όταν θυμηθώ, θα γράψω...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...