Προς το περιεχόμενο

Το Android Messages φέρνει τη νέα γενιά SMS στα Android smartphones


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google αγαπά τις εφαρμογές μηνυμάτων, έχοντας κυκλοφορήσει τον περασμένο χρόνο το Allo και το Duο που υποστηρίζουν ξεχωριστά μια σειρά από χαρακτηριστικά όπως βιντεοκλήσεις, bots, Google Assistant κ.α

H εταιρεία κυκλοφόρησε μία νέα εφαρμογή η οποία έρχεται να αντικαταστήσει το Messenger και η οποία αφορά την αποστολή και παραλαβή SMS μηνυμάτων νέας γενιάς σύμφωνα με το πρότυπο RCS (Rich Communication Services).

 

Με την ονομασία Android Messages, η νέα εφαρμογή υποστηρίζει τη λήψη των κλασσικών SMS και MMS μηνυμάτων, αλλά και νέου τύπου μηνυμάτων που μπορεί να περιλαμβάνουν συντομεύσεις για Google Maps, εμφάνιση χαρτών έως και προβολή αεροπορικού εισιτηρίου χωρίς την ανάγκη σύνδεσης σε ιστοσελίδα.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Τα σενάρια των RCS μηνυμάτων είναι αρκετά όμως για να υποστηριχτεί η λήψη και παραλαβή τους από τα smartphones δε χρειάζεται μόνο η συμβατή εφαρμογή αλλά και η υποστήριξή τους από τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, με τη Google να αναλαμβάνει να πείσει τους παρόχους προκειμένου αυτοί να υιοθετήσουν την τεχνολογία.

 

Αρχικά το Android Messages υποστηρίζει 27 παρόχους κυρίως από τις Ηνωμένες Πολιτείες ενώ η εταιρεία εγκαινιάζει ειδικό πρόγραμμα για επιχειρήσεις που ενδιαφέρονται να προωθήσουν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους με τη χρήση παρόμοιων μηνυμάτων.

 

Επιπλεόν η Google ανακοινώνει ότι το Android Messages θα αποτελεί την προκαθορισμένη εφαρμογή λήψης και αποστολής SMS σε αρκετά smartphones κατασκευαστών συμπεριλαμβανομένου των LG, Motorola, Sony, HTC, ZTE, Micromax, Nokia, Archos, BQ, Cherry Mobile, Condor, Fly, General Mobile, Lanix, LeEco, Lava, Kyocera, MyPhone, QMobile, Symphony και Wiko.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: Google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα χρειάζεται υποστήριξη από τους παροχους σημαίνει μάλλον και χρεώσεις... άρα άκυρο... ειδικά όπου υπάρχουν "καρτέλ" βλπ. Ελλάδα, θα τα χρεώσουν στον ....Θεό....

εκτός αυτού , αν δεν κάνω λάθος αυτά γίνονται με με άλλους πιο φθηνούς τρόπους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να γράφει κάπου ότι είναι για της ΗΠΑ κυρίως.

Άντε να δούμε πότε θα έρθει και στα μέρη μας, η Cosmote λογικά θα το βάλει λόγο της Deutsche Telekom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εποχή που το παραδοσιακό SMS πεθαίνει (λόγω διαφόρων messaging apps που χρησιμοποιούν internet data) έρχεται αυτό εδώ..

 

Η αλλαγή ήρθε (?) αργά για να κάνει την διαφορά. Για όσους χρησιμοποιούν ακόμα sms αρκεί το παλιό κλασσικό με 70/160 char/sms. Για κάτι παραπάνω υπάρχουν αυτά τα messaging apps. Εν' τω μεταξύ ας πιέσει τις εταιρίες να μειώσουν τις (γελοίες/παρανοϊκές) αυξήσεις που έχουν τα sms και αυτό ίσως είναι μια μικρή "παράταση" ζωής ή/και που ξέρεις μαζί με μια τέτοια εφαρμογή (συμβατή RCS) να ξαναγεννηθούν από τις στάχτες τους (που δεν το πιστεύω αλλα ποτέ δεν ξέρεις).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδοσιακο SMS ΔΕΝ εχει πεθανει για τον απλο λογο, οτι για να παραλαβει μυνηματα τυπου viber, messenger κτλ πρεπει και ο παραληπτης να εχει ΜΒ για να παραλαβει το μηνυμα, ή τελως παντων να εχει συνδεθει στο ιντερνετ. Το sms το παραλαμβανει αμεσως, ασχετα αν εχει συνδεθει ή οχι, εγω τα σημαντικα τα στελνω με απλο sms.

Φαντζομαι τα μηνυματα που λεει εδω ειναι τυπου viber που χρειαζεται να εισαι συνδεδεμενος, οποτε ανουσιο σχετικα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδοσιακο SMS ΔΕΝ εχει πεθανει για τον απλο λογο, οτι για να παραλαβει μυνηματα τυπου viber, messenger κτλ πρεπει και ο παραληπτης να εχει ΜΒ για να παραλαβει το μηνυμα, ή τελως παντων να εχει συνδεθει στο ιντερνετ. Το sms το παραλαμβανει αμεσως, ασχετα αν εχει συνδεθει ή οχι, εγω τα σημαντικα τα στελνω με απλο sms.

Φαντζομαι τα μηνυματα που λεει εδω ειναι τυπου viber που χρειαζεται να εισαι συνδεδεμενος, οποτε ανουσιο σχετικα...

 

Μάλλον είναι περισσότεροι αυτοί που έχουν mb και όχι μονάδες ούτε για sms

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδοσιακο SMS ΔΕΝ εχει πεθανει για τον απλο λογο, οτι για να παραλαβει μυνηματα τυπου viber, messenger κτλ πρεπει και ο παραληπτης να εχει ΜΒ 

Αυτό έλεγα και εγώ μέχρι που πήγα Ολλανδία (επίσκεψη με σχολεία) και χρειάστηκε να στείλω sms σε μία μεγάλη κυρία (50+ ετών) καθηγήτρια σε εκεί σχολείο. Το μήνυμα έφυγε η αναφορά παράδοσης εμφανίστηκε σε εμένα αλλά η δουλειά που της ζητήσαμε δεν έγινε και απολογήθηκε ότι δεν έλαβε κανένα μήνυμα και μάλιστα ξανακοίταξε το κινητό της να βεβαιωθεί.

 

Της ζήτησα ευγενικά να εξετάσουμε το κινητό της και ναι το μήνυμά μου ήταν εκεί στα SMS. όμως.. ούτε που ήξερε αυτήν την εφαρμογή στο samsung (κάποιο note) ότι υπήρχε! Ναι δεν ήξερε ότι υπήρχε η (παραδοσιακή) SMS εφαρμογή γιατί όταν της είπα δες μηνύματα ήξερε μόνο το whatsapp (!) ως εφαρμογή μηνυμάτων! Της μιλούσα ένα λεπτό για να της εξηγήσω ότι υπάρχουν τα "παραδοσιακά" sms αυτά που σίγουρα κάποτε έστελνε από το παλιό της nokia 3310 όταν θα ήταν (ξερω γω) 35 χρονών. 

 

Δεν μιλάμε για μια φοιτήτρια ή έφηβη. Μιλάμε για "θεία" 50 χρονών που χειριζόταν (όπως τελος πάντων το κατάφερνε) έξυπνη συσκευή. Και οι άλλοι (Γερμανοί, Ολλανδοί) συμφώνησαν ότι δεν είναι παράλογο που δεν το είδε.

 

To SMS (σχεδόν) πέθανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αυτή η ιστορία με τη 50 Χρόνη που δεν είδε το SMS μου φαίνεται πολύ παράλογη, επειδή τα SMS πλέον φαίνονται στη μπάρα ειδοποιήσεων με popup μήνυμα, το οποίο περιλαμβάνει μέχρι και προεπισκοπηση του μηνύματος.

 

Επίσης τα what's up/vibe και messenger πλέον ενσωματώνουν τη λήψη SMS.

 

Γενικά η αντίληψη πως στο εξωτερικό ο μεσος πολίτης ζει αλλιώς την τεχνολογία δεν ισχύει.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έλεγα και εγώ μέχρι που πήγα Ολλανδία (επίσκεψη με σχολεία) και χρειάστηκε να στείλω sms σε μία μεγάλη κυρία (50+ ετών) καθηγήτρια σε εκεί σχολείο. Το μήνυμα έφυγε η αναφορά παράδοσης εμφανίστηκε σε εμένα αλλά η δουλειά που της ζητήσαμε δεν έγινε και απολογήθηκε ότι δεν έλαβε κανένα μήνυμα και μάλιστα ξανακοίταξε το κινητό της να βεβαιωθεί.

 

Της ζήτησα ευγενικά να εξετάσουμε το κινητό της και ναι το μήνυμά μου ήταν εκεί στα SMS. όμως.. ούτε που ήξερε αυτήν την εφαρμογή στο samsung (κάποιο note) ότι υπήρχε! Ναι δεν ήξερε ότι υπήρχε η (παραδοσιακή) SMS εφαρμογή γιατί όταν της είπα δες μηνύματα ήξερε μόνο το whatsapp (!) ως εφαρμογή μηνυμάτων! Της μιλούσα ένα λεπτό για να της εξηγήσω ότι υπάρχουν τα "παραδοσιακά" sms αυτά που σίγουρα κάποτε έστελνε από το παλιό της nokia 3310 όταν θα ήταν (ξερω γω) 35 χρονών. 

 

Δεν μιλάμε για μια φοιτήτρια ή έφηβη. Μιλάμε για "θεία" 50 χρονών που χειριζόταν (όπως τελος πάντων το κατάφερνε) έξυπνη συσκευή. Και οι άλλοι (Γερμανοί, Ολλανδοί) συμφώνησαν ότι δεν είναι παράλογο που δεν το είδε.

 

To SMS (σχεδόν) πέθανε. 

To ότι ο κάθε ξένος επειδή δεν είναι Έλληνας (έστω και "Ελληναράς")... πρέπει να είναι εξυπνότερος, σωστότερος, ηθικότερος κλπ.... ???

 

Πότε θα καταλάβουν όλοι όσοι χρησιμοποιούν τέτοιες εφαρμογές οτι το ΔΩΡΕΑΝ δεν έρχεται χωρίς κόστος. 

 

Όταν κάτι σου προσφέρετε δωρεάν εσύ είσαι το προιόν και όχι ο πελάτης.

 

Για αυτό sms και ας κοστίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έλεγα και εγώ μέχρι που πήγα Ολλανδία (επίσκεψη με σχολεία) και χρειάστηκε να στείλω sms σε μία μεγάλη κυρία (50+ ετών) καθηγήτρια σε εκεί σχολείο. Το μήνυμα έφυγε η αναφορά παράδοσης εμφανίστηκε σε εμένα αλλά η δουλειά που της ζητήσαμε δεν έγινε και απολογήθηκε ότι δεν έλαβε κανένα μήνυμα και μάλιστα ξανακοίταξε το κινητό της να βεβαιωθεί.

 

Της ζήτησα ευγενικά να εξετάσουμε το κινητό της και ναι το μήνυμά μου ήταν εκεί στα SMS. όμως.. ούτε που ήξερε αυτήν την εφαρμογή στο samsung (κάποιο note) ότι υπήρχε! Ναι δεν ήξερε ότι υπήρχε η (παραδοσιακή) SMS εφαρμογή γιατί όταν της είπα δες μηνύματα ήξερε μόνο το whatsapp (!) ως εφαρμογή μηνυμάτων! Της μιλούσα ένα λεπτό για να της εξηγήσω ότι υπάρχουν τα "παραδοσιακά" sms αυτά που σίγουρα κάποτε έστελνε από το παλιό της nokia 3310 όταν θα ήταν (ξερω γω) 35 χρονών. 

 

Δεν μιλάμε για μια φοιτήτρια ή έφηβη. Μιλάμε για "θεία" 50 χρονών που χειριζόταν (όπως τελος πάντων το κατάφερνε) έξυπνη συσκευή. Και οι άλλοι (Γερμανοί, Ολλανδοί) συμφώνησαν ότι δεν είναι παράλογο που δεν το είδε.

 

To SMS (σχεδόν) πέθανε. 

Σου πούλησε καλό παραμύθι η "θεία" και εσύ το έχαψες.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζευουμε πληροφοριες δωρεαν και με την συγκαταθεση σας θα πρεπε να λεγεται η εφαρμογη ,τα δεδομενα  ειναι πολυτιμα ,τσιμπηστε τα τυρακια και κοιμηθειτε τον υπνο του δικαιου σας νοιαζομαστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...