Προς το περιεχόμενο

Lexmark 510dn imaging unit πρόβλημα


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου βγάζει ένα πρόβλημα αυτός ο εκτυπωτής. Παρουσιάζει γραμμές-μουτζούρες στην εκτύπωση

 

Δοκίμασα να τον ανοίξω και είδα ότι έχει γεμίσει το imaging unit τονερ-γραφίτη. Το καθάρισα και βελτιώθηκε αρκετά η εκτύπωση.

 

Εν τω μεταξύ παρατήρησα ότι έχει μια υποδοχή το imaging, η οποία ακουμπάει πάνω στο τονερ. Φαίνεται δεξιά στην φώτο:

http://www.provantage.com/lexmark-52d0za0~7LEXA21M.htm

 

Αυτή η υποδοχή είναι συνεχώς γεμάτη γραφίτη και κάθε φορά που αφαιρώ το imaging έχει διαρροή αν το γυρίσω στα πλάγια ή ανάποδα.

Εχει βέβαια ένα μικρό καπάκι δεξιά αλλά φαίνεται συνεχώς παραγεμισμένο.

Είναι φυσιολογική λειτουργία αυτή;.

 

Μήπως πρέπει να αλλάξω το imaging ή να κοιτάξω κάτι άλλο;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η καθαριότητα που έκανα στο drum έκανε δουλειά. Είχε λίγα υπολείμματα στις πρώτες εκτυπώσεις αλλά τώρα έφυγαν και αυτά πλήρως.

 

Απλά είναι έτσι σχεδιασμένο το imaging unit, που αν το γυρίσεις ανάποδα γίνεται χαμός γιατί τρέχει ο γραφίτης.

 

 

 

post-43399-0-27842500-1487926646_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο μηχάνημα μου βγάζει πολύ θόρυβο στο paper exit roller (βλέπε το Β στην φώτο) κατά την έξοδο της εκτύπωσης.

Κατά την εκτύπωση ακούγεται πολύ έντονος θόρυβος  από τα ροδάκια, το κλασικό γρ γρ γρ...

 

diagram-of-fuser-unit-lexmark-ms-510-pri

 

Αν μετακινήσω λίγο το roller ή το ευθυγραμμίσω κάπως σταματάει ο θόρυβος. Κάποια στιγμή όμως μετά από λίγες μέρες ξαναεμφανίζεται το πρόβλημα και το λύνω με αυτό τον μπακάλικο τρόπο.

 

Επιτρέπεται η χρήση λιπαντικού σε εκτυπωτές; Κάποιο σπρει επαφών ή σιλικόνης;

Οχι πάνω στα ροδάκια γιατί θα έχει εμπλοκές φαντάζομαι, αλλά στις άκρες (στην βάση στήριξης) του roller νομίζω είναι το πρόβλημα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπρευ σιλικόνης ειχα βάλει σε γραναζακια εκτυπωτη Laser παλιότερα και μειωθηκε καπως ο θόρυβος αλλα δε νομιζω οτι λύθηκε το πρόβλημα.. γενικά νομίζω ότι θέλουν πιο "πηχτο γρασσο" αλλα σε πολύ μικρη ποσότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο μηχάνημα μου βγάζει πολύ θόρυβο στο paper exit roller (βλέπε το Β στην φώτο) κατά την έξοδο της εκτύπωσης.

Κατά την εκτύπωση ακούγεται πολύ έντονος θόρυβος  από τα ροδάκια, το κλασικό γρ γρ γρ...

 

diagram-of-fuser-unit-lexmark-ms-510-pri

 

Αν μετακινήσω λίγο το roller ή το ευθυγραμμίσω κάπως σταματάει ο θόρυβος. Κάποια στιγμή όμως μετά από λίγες μέρες ξαναεμφανίζεται το πρόβλημα και το λύνω με αυτό τον μπακάλικο τρόπο.

 

Επιτρέπεται η χρήση λιπαντικού σε εκτυπωτές; Κάποιο σπρει επαφών ή σιλικόνης;

Οχι πάνω στα ροδάκια γιατί θα έχει εμπλοκές φαντάζομαι, αλλά στις άκρες (στην βάση στήριξης) του roller νομίζω είναι το πρόβλημα.

Πως ξερεις οτι ο θορυβος προερχεται απο τα exit rollers?Αυτα γυρναμε και πριν φτασει το χαρτι εκει,ενα μοτερ γυριζει ολη την συστοιχια των γραναζιων,οποτε για να καταλαβεις ακριβως απο που ερχεται ο θορυβος,πρεπει να αρχισεις να απομονωνεις μερη.

Στα γραναζια βαζουμε γρασο αφου καθαριστουν καλα τα δοντια τους σε βαθος απο παλια τριμματα γραναζιου ή τονερ ή σκονη περιβαλλοντος,αν η φθορα ειναι μεγαλη,ουτε το γρασο θα κανει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...