Προς το περιεχόμενο

SonyA6000 vs Olympus OM D EM10 markI


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σας! Τον τελευταίο καιρό έχω αρκετές φωτογραφικές ανησυχίες. Τώρα είμαι με μια Sony DSC H-400. Βγάζει μέτριες φωτογραφίες. Δε με καλύπτει η λεπτομέρεια που δίνει, ενώ αρκετές φορές χάνει στην εστίαση. Την φωτογραφική την θέλω κυρίως για φωτογραφίες της μικρής μου κορούλας, που τώρα είναι 12 μηνών και αρχίζει τα καλά της! Με ενδιαφέρουν δηλαδή κυρίως πορτραίτα σε τοπία. Δεν θα είχα θέμα να παω σε κάποια entry-level dslr, αλλά φοβάμαι μηπως την παρατάω λόγω μεγέθους. Έτσι, ψάχνοντας είδα μια της Sony πάλι, την RX-100 III, από την οποία είδα κάποια καλά δείγματα.. Μπορείτε έτσι να μου δώσετε έναν μπούσουλα;

 

Πρώτα από όλα αξίζει να αναβαθμιστώ από την DSC H400; Μήπως εγώ φταίω και δεν παίρνω καλό αποτέλεσμα; Αν και πολύ βασικό μου πρόβλημα είναι που τραβάει εύκολα κουνημένες φωτό και πολλές φορές δεν εστιάζει καλά

 

Άλλη λύση που σκέφτομαι, είναι να πάρω κάποιο καμεροτηλέφωνο, lumia 950 ή 1020, αλλά δεν ξέρω μήπως αυτά είναι κατώτερα ακόμη και αυτής που ήδη έχω..

 

Θα μπορώ να διαθέσω μέχρι 300-400 μαξ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενεργοποιήσεις τον οπτικό σταθεροποιητή της DSC H400 πάντα στο on να τον έχεις και να έχεις το πρόγραμμα προτεραιότητας ταχύτητας κλείστρου Shutter Speed Priority όταν φωτογραφίζεις κάτι που είναι σε κίνηση και τη μικρότερη επιθυμητή εστιακή απόσταση αναφέρομαι στα χιλιοστά του φακού μέσα δηλαδή ο φακός για να μπαίνει περισσότερο φως μέσα στον αισθητήρα έτσι κάνε μια προσπάθεια για να πάρεις το μέγιστο από τη κάμερα αυτή.

 

Η κάμερα που έχεις στη κατοχή σου δεν είναι για τη φωτογράφιση που σε ενδιαφέρει παιδί και γενικά οικογενειακές φωτογραφίες όπως και να το δεις και ποιοτικά δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη rx100 m3.

Στα ίδια χρήματα με μια rx100 m3 είναι και η a6000 αλλά εκεί θα χρειαστείς και δεύτερο φακό ο οποίος θα σε καλύψει ευκολότερα σε εσωτερικούς χώρους λόγω ανοιχτότερου διαφράγματος αλλά αν προτάσεις την ευκολία μεταφοράς βουρ για τη rx100 m3 στο κάτω κάτω δεν θα τη παντρευτείς αν δεις ότι θέλεις κάτι καλύτερο μεταπηδάς σε mirrorless όχι σε dslr για τη περίπτωσή σου με μία μικρή επιβάρυνση. 

Απλά η μικρή δεν μπορεί να τα βάλει σε ταχύτητα εστίασης με τη a6000 αλλά δεν θα τρέχει τόσο πολύ το παιδί έτσι σαν αθλητής λογικά πράγματα.

 

Αυτές οι φωτογραφίες δεν περιμένουν τα παιδιά μεγαλώνουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενεργοποιήσεις τον οπτικό σταθεροποιητή της DSC H400 πάντα στο on να τον έχεις και να έχεις το πρόγραμμα προτεραιότητας ταχύτητας κλείστρου Shutter Speed Priority όταν φωτογραφίζεις κάτι που είναι σε κίνηση και τη μικρότερη επιθυμητή εστιακή απόσταση αναφέρομαι στα χιλιοστά του φακού μέσα δηλαδή ο φακός για να μπαίνει περισσότερο φως μέσα στον αισθητήρα έτσι κάνε μια προσπάθεια για να πάρεις το μέγιστο από τη κάμερα αυτή.

 

Η κάμερα που έχεις στη κατοχή σου δεν είναι για τη φωτογράφιση που σε ενδιαφέρει παιδί και γενικά οικογενειακές φωτογραφίες όπως και να το δεις και ποιοτικά δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη rx100 m3.

Στα ίδια χρήματα με μια rx100 m3 είναι και η a6000 αλλά εκεί θα χρειαστείς και δεύτερο φακό ο οποίος θα σε καλύψει ευκολότερα σε εσωτερικούς χώρους λόγω ανοιχτότερου διαφράγματος αλλά αν προτάσεις την ευκολία μεταφοράς βουρ για τη rx100 m3 στο κάτω κάτω δεν θα τη παντρευτείς αν δεις ότι θέλεις κάτι καλύτερο μεταπηδάς σε mirrorless όχι σε dslr για τη περίπτωσή σου με μία μικρή επιβάρυνση. 

Απλά η μικρή δεν μπορεί να τα βάλει σε ταχύτητα εστίασης με τη a6000 αλλά δεν θα τρέχει τόσο πολύ το παιδί έτσι σαν αθλητής λογικά πράγματα.

 

Αυτές οι φωτογραφίες δεν περιμένουν τα παιδιά μεγαλώνουν.

Νομίζω τον έχω ενεργοποιημένο τον σταθεροποιητή.. Ίσως δε την έχω μάθει καλά. Ωστόσο το αποτέλεσμα δε με τρελαίνει. Δε βλέπω πολλή λεπτομέρεια στα θέματα. Ίσως γιατί οι δυνατότητές της είναι συγκεκριμένες και περιορισμένες. Από την άλλη, το αργό focus κάνει πολύ δυσκολο το να πιάσεις μια καλή φωτό... Τελοσπαντων θελει σίγουρα πολλή δουλειά..

 

Όπως καταλαβαίνεις είμαι άσχετος με τα τεχνικά του πράγματος... Οκ θα παίξω με iso και χρόνο έκθεσης, βλέποντας πρακτικά το αποτέλεσμα, αλλά η εστιακή απόσταση που μου λες δε καταλαβαίνω καθόλου τι είναι... Επίσης με μπερδεύει κάτι άλλο.. Βλέπω πως στα κινητά τους έτρωγαν στην αρχή τα megapixels.. εφόσον καταλάβαμε ότι επρόκειτο για μάρκετινγκ, πλέον μαθαίνουμε και για άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά, όπως το aperture... Στα κινητά τρώγονται τώρα για το f/1.7, f/1.9 κλπ... Όπως το έχω εκλάβει αυτό πρακτικά, δείχνει τη δυναμικότητα ενός φακού να συλλάβει φως σε χ χρόνο. Όσο μικρότερος ο παρονομαστης, τόσο το καλύτερο... Εγώ τώρα στην H400 βλέπω πως αυτό το f, αλλάζει με διάφορες ρυθμίσεις, στο πεδίο 3,4-5,6, αν δε κάνω λάθος. Σημαίνει δηλαδή πως αυτός ο φακός σε μέγεθος διαμέτρου κούπας καφε, είναι χειρότερος από του σ7 πχ;

 

Τα λέω όλα αυτά για να τονίσω πως στην ουσία δε ξέρω τι ψάχνω.. Μάλιστα βλέπω πως το καλό και ακριβό μηχάνημα δεν είναι πανάκεια και πως θα πρέπει να γνωρίζει κάποιος καλά τις δυνατότητες του εργαλείου που έχει στα χέρια του, ώστε να ξέρει αν κάνει για τη δουλειά που το θέλει... Εγώ για να καταλήξω σε αυτό, αλωνίζω στο flickr και βλέπω φωτογραφίες από συσκευές. Τα smartphone για αυτό που θέλω τα απέρριψα, όχι γιατί είναι άχρηστα τελείως, αλλά επειδή πιστεύω πως "ή σε ένα καλός, ή σε πολλά μέτριος". Έτσι, θεωρώ πως αν επενδύσω αυτά τα χρήματα αποκλειστικά στον τομέα "φωτογραφία", θα έχω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα..

 

Κάποια δείγματα που είδα με την RX100 μου άρεσαν πολύ. Περιείχαν λεπτομέρεια και τις χαιρόσουν τις φωτογραφίες. Δεν θέλω να πιστεύω όμως πως είναι στα επίπεδα αυτής που έχω τώρα και απλά τράβηξε κάποιος που ήξερε να χειρίζεται το εργαλείο του...; Τελευταία ερώτηση λοιπόν, γιατί σας έπρηξα...  Mεταξύ α6000 και rx100, περα από το θέμα μεγέθους και εξέλιξης του φακού, τι είναι καλύτερο να προτιμήσω; Επειδή για τον πρώτο καιρό σίγουρα δε θα  κοιτάξω για αναβάθμιση φακού. Με την διαμόρφωση που θα αγοράσω την α6000, θα βγάζει καλύτερες φωτό από την rx100; Θα έχω σε λιγότερο χρόνο, μια καλή φωτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κινητά τρώγονται τώρα για το f/1.7, f/1.9 κλπ... Όπως το έχω εκλάβει αυτό πρακτικά, δείχνει τη δυναμικότητα ενός φακού να συλλάβει φως σε χ χρόνο. Όσο μικρότερος ο παρονομαστης, τόσο το καλύτερο... Εγώ τώρα στην H400 βλέπω πως αυτό το f, αλλάζει με διάφορες ρυθμίσεις, στο πεδίο 3,4-5,6, αν δε κάνω λάθος. Σημαίνει δηλαδή πως αυτός ο φακός σε μέγεθος διαμέτρου κούπας καφε, είναι χειρότερος από του σ7 πχ;

 

Το s7, το lg g4, google pixel, htc 10 και άλλα κινητά με ''καλή κάμερα'' έχουν σένσορα ίδιου μεγέθους με της κάμερας σου (1/2.3"), οπότε ο φωτεινός τους φακός τους δίνει πλεονέκτημα στο να βγάζουν πιο φωτεινές φωτό σε γρηγορότερες ταχύτητες κλείστρου από ότι η φωτογραφική σου πχ. Το ίδιο αβαντάζ έχει και η rx100 που έχει επίσης φωτεινό φακό αλλά και μεγαλύτερο αισθητήρα από την κάμερα σου ή τα κινητά που είπα παραπάνω, άρα έχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη την κατηγορια οπως η H400 οι μηχανες εχουν δυστυχως αρκετα μεγάλο shutter lag. Αργουν δηλαδη να τραβηξουν την φωτογραφια απο την στιγμη που θα πατησεις το κουμπι.

 

Εκει νομιζω οτι βρισκεται το προβλημα των κουνημενων φωτογραφιων σου. Διοτι μιλας για φωτο πορτρετο σε τοπια. Αρα μιλάμε για μια στατική κατασταση σε εξωτερικο φωτισμο. Κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις μεγαλα προβληματα για τυπικες αξιοπρεπεις φωτογραφιες.

 

Απο την αλλη εκτος κι αν μιλας για μεγαλα crop (γιατι δεν νομιζω να κανεις μεγενθυνσεις εκτυπωσεων) δεν νομιζω οτι μπορει να εχει τοσο μεγαλο προβλημα η λεπτομερεια (σε μη κουνημενες φωτο) σε φυσιολογικα εστιακα μηκη. Γιατι εαν ψαχνεις λεπτομερεια στα 40Χ, 60Χ zoom δεν θα το βρεις για πολλους λογους, ο βασικος απο τους οποιους ειναι η ατμόσφαιρα και εννοειται οτι θελεις και τριποδο (εκτος κι αν τραβας με μεγαλες ταχυτητες κλειστρου).

 

Εχω την εντυπωση οτι παροτι η αγορα μια καλυτερης μηχανης ειναι φυσικα θεμιτή, το προβλημά σου ξεκιναει απο εσενα πρωτιστως που δεν εχεις κατανοησει και προσαρμοστει αναλογως στα ορια της μηχανης σου.

 

Οχι δεν συμπαθω αυτης της ποιοτητας τις μηχανες (εχω bridge αλλα οι περισσοτερες παρεχουν μονο μεγαλο zoom και τιποτε αλλο) και δεν θα αγοραζα ποτε μια H400 αλλα ξεκινα λιγο δοκιμαζοντας με καποιο τριποδο σε τοπια & πορτρετα και μαθε καλυτερα τις βρυθμισεις της μηχανης σου.

 

Η RX100 (σε οποια εκδοση) πάντως ειναι σαφως μια καλη αγορα που δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μετανιωσε για την αγορά της. Απλα ο φωτογραφος παντα ειναι πιο σημαντικος απο την μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...