Προς το περιεχόμενο

SonyA6000 vs Olympus OM D EM10 markI


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα σας

 

Ειμαι σχετικα καινουρια στο χωρο της φωτογραφιας.

Η προηγουμενη μηχανη μου ηταν μια Sony A5000 mirrorless την οποια και πουλησα για να αναβαθμιστω σε κατι καλυτερο.

 

Καταληγω μαλλον σε αυτες τις δυο επιλογες.

 

Για την Α6000 βρηκα και διαβασα πολλα τοσο στο φορουμ οσο και στο νετ αλλα για την Olympus δεν βρηκα τοσες πολλες αναλυσεις, οποτε θα ηθελα και τη δικη σας αποψη για τη συγκεκριμενη συγκριση.

 

Η χρηση ειναι κυριως πορτραιτα, τοπια και δρομος.

 

Καθε βοηθεια και σχολιο ευπροσδεκτα. 

 

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση η με την άλλη. Διαφορετικό μέγεθος σενσορα διαφορετική γκάμα φακών. Το τι είναι καλύτερο είναι σχετικό. Εφόσον δεν είσαι επαγγελματίας και η M10 θα σε ικανοποιήσει. Έχει πολύ μεγάλη γκάμα φακών αλλά δεν είναι φθηνοί. Βασικά είναι φθηνότεροι από τις επιλογές της Sony. Δηλαδή υπολόγισε με την M10 και κανα 300αρι για καλό φακό. Αν θες να μείνεις με τον φακό κιτ πάρε την πιο φθηνή. Η την 3300 της νικον αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος. Καλές είναι όλες οι κάμερες μέχρι να βρεις τι φακό θα αγοράσεις αν σε ενδιαφέρουν τα υψηλά ISO, τι af χρειάζεσαι, και τι ανάγκες συγκεκριμένα θες μα καλύπτει. Πορτρέτα όπου το φως είναι ελεγχόμενο με ότι κάμερα και να τραβήξεις δεν έχει σημασία όσο σημασία έχει ο φακός , αν σου αρέσουν τα τοπία και χρειάζεσαι ζουμ φακό κοιτάς πια έχει τους ζουμ φακούς που θα σε ικανοποιήσουν και ποια έχει καλύτερο DR γιατί αυτό χρειάζεσαι μετά στην επεξεργασία. Το af δεν σε ενδιαφέρει. Αν θες να βγάλεις άγρια φύση ή action θες af και μεγάλο buffer κτλ κτλ. Αν είσαι αρχάριος θες την πιο οικονομική για να μπορέσεις να πάρεις και έναν πραιμ και δεν σε ενδιαφέρουν τα τεχνικά μέρη.

Α και δεν λες τι φακούς είχες στην α5000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν απολυτη απόδοση η a6000 ειναι καλύτερη ίσως και σε όλα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι η Μ10 ειναι κακη. Λογω αισθητηρα αλλα και λογω του οτι ειναι το entry level μοντελο της σειράς ειναι λιγο πιο πισω απο την Sony.

 

----

 

Πλεονέκτημα Νο1 της Olympus οτι βρισκεις περισσοτερους και πιο φθηνούς φακούς σε σχεση με την Sony στην οποία μπορει να δωσεις σχεδον και τα διπλα για την ιδια ποιοτητα φακου ανα περιπτωση.

 

Πλεονέκτημα Νο2 της Olympus το πραγματικά μικρό μέγεθός της ως σώμα και το σίγουρα μικρότερο μέγεθός της ως συνολο με τους φακούς πάνω. Ειδικά για φωτογραφία δρόμου αυτό ειναι κάτι που θα το εκτιμήσεις πολυ. Οχι η a6000 δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη αλλα εχει διαφορα αισθητη οχι σαν τοσο νουμερα αλλα σαν συνολική αισθηση.

 

----

 

Πλεονεκτημα Νο1 της Sony ο αισθητηρας της και σαν αποδοση και σαν ανάλυση. Ειδικά για τοπια. Παρόλα αυτα για να φανούν οι διαφορες με την Olympus θα χρειαστεις καλυτερο φακο απο τους κιτ. Με τους κιτ φορεμενους οι διαφορες ειναι μικρές.

 

Πλεονεκτημα Νο2 της Sony το πολυ καλύτερο και γρηγοροτερο AF. Για αυτα που φωτογραφιζεις δεν θα δεις διαφορά αλλα σε καταστασεις πιο action υπαρχει αρκετη.

 

----

 

Βεβαια ανεφερες οτι ειχες την a5000 και θελεις να αναβαθμιστείς. Η a5000 ειναι μια πολυ καλή σε αποδοση μηχανή με μειονεκτημα το πιο αργο (σε συγκριση με την a6000) AF της. Οποτε καλό θα ήταν να μας πεις τι ακριβως σου ελειψε απο την a5000 (ή δεν σου αρεσε) ωστε να δουμε εαν αυτο καλυπτεται ή οχι απο τις νεες σου επιλογες.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια.ενδιαφερομαι και εγω για μια mirrorless κυριως για τοπια κτλπ οταν πηγαινω εξωτερικο. δεν εχω καμια εμπειρια και διαβασα για την α5000.υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτην?μπατζετ καπου στα 400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο αλλο μοντελο καποιας αλλης εταιρειας που θα μπορουσε να σταθει απεναντι σε αυτες τις φωτογραφικες μηχανες σαν χαρακτηριστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ ενδιαφέρομαι για τοπία μόνο θα κοίταγα ποια έχει καλύτερο δυναμικό εύρος , τα ISO δεν θα με ένοιαζαν γιατί στο τοπίο κοιτάς πάντα να είναι όσο τον δυνατόν πιο χαμηλά (100-200). Αν τράβαγα αγώνες , αθλήματα , πουλιά κτλ θα ήθελα γρήγορο af , buffer όποτε θα κοιταγα ποια τα έχει. Αν ήθελα πορτρέτο θα έπαιρνα την πιο φθηνή με τον πιο καλό φακό για πορτρέτα να κάνει μποκε κτλ κτλ. Πρέπει να περιορίσεις τις επιλογές σου με βάση το μπατζετ γιατί δεν υπάρχει 1 κάμερα καλύτερη από μια άλλη. Τα χαρακτηριστικά της κάθε μιας καλύπτουν συγκεκριμένα πράγματα. Δεν πας σε μια αντιπροσωπεία αμαξιών και ζητάς ένα αμάξι για αγώνες εκτός δρόμου , να τρέχει και σε 4χ4 αλλά να μπορεί να κάνει και αγώνες φόρμουλα. Επειδή ξεκινάς τώρα η πιο οικονομική με έναν καλό πραιμ θα σε βοηθήσει να μάθεις και να εξελιχθείς. Τα specs είναι για τους προχωρημένους που ξέρουν και έχουν την εμπειρία να τα εκμεταλλευτούν προς ωφέλος τους. Αν τραβάει η κάμερα παράδειγμα και 4Κ τι να το κανείς αν δεν είσαι Βιντέας να ξέρεις μα το κανείς Εντίτ σε επαγγελματικά προγράμματα και να έχεις και τον καλό φακό πάνω.

καλημερα παιδια.ενδιαφερομαι και εγω για μια mirrorless κυριως για τοπια κτλπ οταν πηγαινω εξωτερικο. δεν εχω καμια εμπειρια και διαβασα για την α5000.υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτην?μπατζετ καπου στα 400

Μια χαρ αγοράζεις και τον σίγμα 30μμ 2.8 και είσαι τζετ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα έβαζα κ τον παράγοντα "συστήματος" σε μία ενδεχόμενη αγορά.

Π.χ Έχει το τάδε σύστημα υπερφωτεινο γρήγορο πορτρετοφακο?Έιναι σημαντικά ακριβότερος/φθηνότερος από το άλλο συστημα?Κοκ ανάλογος τι ενδιαφέρει τον καθένα.

 

Μιας και η αρχική αξία της μηχανής μπορεί να είναι ασήμαντη εάν σκοπεύεις να πάρεις 5-6 καλουτσικους φακους (συζητάμε για επένδυση χιλιάδων ευρώ) σε βάθος χρόνου.

 

Ας πούμε ο sigma 30mm 2.8 δεν είναι κακός φακός για φτηνός prime.Ομως είναι χειρότερος από τον αντίστοιχο Nikkor 35mm 1.8 DX εφάμιλλης τιμής.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες ένα συγκριτικό βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=YIwTmGTuwlQ ανάμεσα στις δύο κάμερες.

Στα γρήγορα αν βλέπεις να φωτογραφίζεις με λίγο φως πηγαίνεις στο μεγαλύτερο αισθητήρα της sony.

Αν σε ενδιαφέρει το caf η συνεχόμενη εστίαση παραμένεις στη sony.

Αν το βίντεο είναι στα ζητούμενα επιμένεις στη sony και πάλι.

Αν τρελαίνεσαι στα πορτρέτα με το eye AF δηλαδή την αυτόματη εστίαση στο μάτι του προσώπου και όχι γενικά στο πρόσωπο του πορτρέτου η sony είναι ο ερωτάς σου.

Αυτά για την ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, η α6000 σε τιμή skroutz αξίζει;

Αυτό που με προβληματίζει είναι ο κιτ φακός, ρώτησα και μου είπαν πως δεν είναι και τόσο καλός. Απλά δεν παίζουν παραπάνω λεφτά αυτή την στιγμή.

Να πήγαινα απλά για κιτ και σε κανα δίμηνο να έπαιρνα κάτι άλλο ή δεν αξίζει κάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λέω να πάω για αγορά, μιλάμε για 100 ευρώ πάνω απο το σκέτο σώμα, επομένως και τέλειος να μην είναι, πιστεύω θα βολευτώ, μέχρι να πάρω κάτι καλύτερο.

Απο άλλους φακούς, τι προτείνεται για all around χρήση (να μην έχει αστρονομική τιμή);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιρνεις πακετο φακο και σωμα μαζι. Δεν αξιζει σκετο το σωμα. Η τιμη πια ειναι ίδια (599 ευρω) παντου σε ολα τα μαγαζια και οχι μονο στο Skroutz. Ο κιτ φακος δεν ειναι ακριβως κακος. Απλα εχει πολλες παραμορφωσεις που διορθωνονται στο jpg αυτοματα μεσα στην μηχανη ή στο raw αρχειο χειροκινητα. Μακαρι να τον ξεπερασεις γρηγορα. Γενικα δεν ειναι και φθηνοι οι φακοι της Sony βεβαια αλλα θα βρεις αναλογα με τις αναγκε σου επιλογες.

 

Στο Amazon παίζει και η Olympus OM-D-E-M10 mark ii σε πολυ καλη τιμή με δυο φακούς στα 700 ευρώ

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B013QWFT2M/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

 

Και στο ebay η Olympus OM-D-E-M5 με δυο φακους (ο ενας prime) μαζι με γκριπ και μπαταρια στα 750 ευρω. Πολυ ουσιαστική προσφορα σε ποιοτητα.

http://www.ebay.com/itm/Olympus-OM-D-E-M5-Portrait-3-0-12-50mm-45mm-lenses-and-HLD-6-Battery-UK-stock-/292053573914?hash=item43ffbfe11a:g:kQQAAOSwt5hYZ9yh

 

Πολύ καλες επιλογες και αυτες οι Olympus αν και η Sony εχει μεγαλυτερο αισθητηρα και καλυτερο AF.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στη Sony τελικά με τον κιτ φακό. Σκοπευω να ασχοληθώ με Lightroom οπότε πιστεύω δεν θα έχω θέμα. Από δω και πέρα να δω τι φακούς θα πάρω, φωτογραφίζω κυρίως τοπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Έχω περάσει κι εγώ σε sony a6000 με τον κιτ φακό. Σκέφτομαι για prime φακό για πορτραίτα. Τι επιλογές έχουμε είτε με sony φακούς είτε με κάποιον άλλον αντάπτορα και χρήση άλλης εταιρείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την NEX 5R οποτε για πορτραιτα σκεφτομουν να παρω τον Sigma 60mm F2.8...εχω διαβασει τα καλυτερα

 

Τελικα δεν τον πηρα γιατι σκεφτομαι να παρω τον Sony 85mm 2.8 για την αλλη μεγαλυτερη καμερα που εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...