Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen R7 1800X, 1700X, 1700 από τις 2 Μαρτίου και τα $329, βάζοντας φωτιά στην αγορά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα πολλα εσοδα για την amd θα ειναι στο κομματι των R5,R3 κ κυριοτερα στους Apu που περιμενουμε απο το καλοκαιρι

 

με δεδομενη την υπαρξη του pentium g4560 κ ισως κ περαιτερω αναλογων κινησεων απο μεριας intel μαζι με αναγκαστικη αναπροσαρμογη τιμολογιακης πολιτικης

 

περιμενουμε φοβερες μαχες τιμων στην low - mid κατηγορια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον στην ιδια τιμή ο Ryzen 1700 κανει σκονη το ανώτερο κομμάτι της Intel στο mainstream 1151 socket, τον 6700k/7700k οπότε η τιμή του δεύτερου πρέπει να μειωθεί αρκετα, ενα 25% δεν ειναι απιθανο. Οταν αργότερα στη χρονιά κυκλοφορήσει ο 1600X αλλά και οι υπόλοιποι ryzen, η τιμή του προαναφερθεντος μοντελου της Intel θα πρέπει αναγκαστικά να μειωθεί περιπου στο μισο της τωρινης. Μια σουπερ βουτια που θυμιζει 2006 με ανεστραμμένους ρόλους. Οπότε, για εμας που εχουμε 1151 ο 6700k στα 150/200 μεταχειρισμενος/καινουριος καθε αλλο παρα ονειρο ειναι. Thanks to AMD. Τα υπολοιπα κομματια της Intel θα πουλιουνται για στραγαλια και το γελειο enthusiast socket δε θα πωλειται γενικώς.

 

Αλλα, για να λεμε τα πραγματα με το ονομά τους, η AMD είναι εμπορικη εταιρια όπως και η Intel, και ειναι προφανες εμπορικό κόλπο η κυκλοφορία μονο των κορυφαιων επεξεργαστων της καινούριας σειρας. Και φυσικά, καποτε, όταν είχε το πάνω χέρι, και αυτή πουλουσε πανάκριβα. Γι αυτό χρειαζεται ο ανταγωνισμός. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι πολυ ευχαριστημενος

για 2 λογουςς...

1)επιτελους μετα απο χρονια ειμαι στην ευχαριστη θεση να κανω αναβαθμιση ...μια καλη και future value/proof αναβαθμιση 

2)επιτελους αυτο που επιμελος η φιλη INTEL προσπαθουσε 

τοσο καιρο να αποκρυψει ..με τον τροπο της ..βγηκε το 2017 και στο εβαλε στα ματια μας μπροστα να το δουμε

το <<<<multitasking>>>>.ναι δεν θα διαφωνησω με κανεναν που γραφει οτι πχ ο 7700κ στα παιχνιδια τα σπαει λογο οτι στο sigle core performance ψηλα ..αλλα η amd σου προσφερει αυτο 1700 8/16 στα ιδια σχεδων χρηματα 

-----------------------------------------------------------------

-παιζει σκετο ενα παιχνιδι > νικαει ο ιντελ για 5-6 φπσ

-παιζεις ενα ονλινε παιχνιδι (οπου χρειαζεται να εχεις ανοιχτο τεαμσπεκ η κατι παρομοιο και κανα 2 σελιδες ακομα >>> νικαει η amd

-παιζεις και στρεαμαρεις ταυτοχρονα >>νικαει η αμδ

-παιζεις σκετο ενα παιχνιδι αλλα εισαι ο κλασικος τυπος 

που εχει youtube ανοιχτο για μουσικη 

faceboook  ανοιχτο για να μιλας με μυνηματακια 

ενα μομπα σιγουρα καπου να τρεχει πισω του τυπου grepolis/ikariam κτλ >>νικαει η αμδ

-εισαι ψευτοεπαγγελματιας η επαγγελματιας 

και κανεις καμια μικροδουλεια η πολλες δουλιες και συνεχεια >>> νικαει η αμδ 

και φτανουμε στο συμπερασμα 

οχι ρε φιλε για 5-6 φπσ παραπανω δεν θα χαρισω ολα τα προνομια που μπορω να εχω σε ενα επεξεργαστη 8/16

για εναν επεξεργαστη 4/8

(για μενα ο 5820κ ηταν η δυναμη τοσο καιρο καλυπτε ολες τις αναγκες σε ολα τα επιπεδα )

ολα τα αξιολογα καναλια στον σωληνα εχουν παρει φωτια 

και ολοι λενε επιτελους η αμδ εφερε την ΔΥΝΑΜΗ στον απλο χρηστη 

https://youtu.be/qTu7ryfKO5E

(εδω ειναι καπου το παραδειγμα με το παιχνιδι+στρεαμινγ)

ειμαι πολυ ευχαριστημενος που η ελληνικη κοινοτητα και πολλα παιδια απο εδω απο το ινσομνια το καταλαβαν και φαινεται απο τα σχολεια τους...

παμε δυνατα υποστηριζουμε την εξελιξη προς οφελος μονο του καταναλωτη δηλαδη εμας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν θα διαφωνησω με κανεναν που γραφει οτι πχ ο 7700κ στα παιχνιδια τα σπαει λογο οτι στο sigle core performance ψηλα ..αλλα η amd σου προσφερει αυτο 1700 8/16 στα ιδια σχεδων χρηματα 

Σε ποια frames και με τι κάρτες. Το εχω ξαναγραψει αλλα θα το ξαναπω, για να κανει διαφορα το CPU στα games θα πρεπει να υπαρχει πολυ καλη καρτα γραφικων (1070+) και μονιτορ με 75+ΗΖ

Το οτι εχει καλυτερο IPC αρα και ειναι καλυτερος στα games ισχυει συγκεκριμένα framerates και δεν ειναι η γενικοτερη εικονα. Αν σε ενα game ο AMD πιανει τα 100FPS ο 7770K ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ παραπάνω πολυ απλα γιατι η κάρτα εχει πιασει το ταβανι της στο 99% των περιπτώσεων. (Εξερουνται παιχνιδια με πολυ υψηλο CPU utilization by default και πολυ μικρο multithreading support οπως GTAV Total War κτλ)

Ο 955Χ (AMD 5ετιας και) μου με full details σε οτι game εχω παιξει μεχρι τωρα, γινετε bottleneck στα 120 FPS. Με vsync παει 60 fps και το CPU αραζει στο 30-50% utilization.

 

Οποτε δειτε με μια χαλαρώτητα τα reviews που θα βγουν και θα μετρανε frames με ΤΙΤΑΝ SLI εκτος εαν ΈΧΕΤΕ Titans σε SLI.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι πολυ ευχαριστημενος

για 2 λογουςς...

1)επιτελους μετα απο χρονια ειμαι στην ευχαριστη θεση να κανω αναβαθμιση ...μια καλη και future value/proof αναβαθμιση 

2)επιτελους αυτο που επιμελος η φιλη INTEL προσπαθουσε 

τοσο καιρο να αποκρυψει ..με τον τροπο της ..βγηκε το 2017 και στο εβαλε στα ματια μας μπροστα να το δουμε

το <<<<multitasking>>>>.ναι δεν θα διαφωνησω με κανεναν που γραφει οτι πχ ο 7700κ στα παιχνιδια τα σπαει λογο οτι στο sigle core performance ψηλα ..αλλα η amd σου προσφερει αυτο 1700 8/16 στα ιδια σχεδων χρηματα 

-----------------------------------------------------------------

-παιζει σκετο ενα παιχνιδι > νικαει ο ιντελ για 5-6 φπσ

-παιζεις ενα ονλινε παιχνιδι (οπου χρειαζεται να εχεις ανοιχτο τεαμσπεκ η κατι παρομοιο και κανα 2 σελιδες ακομα >>> νικαει η amd

-παιζεις και στρεαμαρεις ταυτοχρονα >>νικαει η αμδ

-παιζεις σκετο ενα παιχνιδι αλλα εισαι ο κλασικος τυπος 

που εχει youtube ανοιχτο για μουσικη 

faceboook  ανοιχτο για να μιλας με μυνηματακια 

ενα μομπα σιγουρα καπου να τρεχει πισω του τυπου grepolis/ikariam κτλ >>νικαει η αμδ

-εισαι ψευτοεπαγγελματιας η επαγγελματιας 

και κανεις καμια μικροδουλεια η πολλες δουλιες και συνεχεια >>> νικαει η αμδ 

και φτανουμε στο συμπερασμα 

οχι ρε φιλε για 5-6 φπσ παραπανω δεν θα χαρισω ολα τα προνομια που μπορω να εχω σε ενα επεξεργαστη 8/16

για εναν επεξεργαστη 4/8

(για μενα ο 5820κ ηταν η δυναμη τοσο καιρο καλυπτε ολες τις αναγκες σε ολα τα επιπεδα )

ολα τα αξιολογα καναλια στον σωληνα εχουν παρει φωτια 

και ολοι λενε επιτελους η αμδ εφερε την ΔΥΝΑΜΗ στον απλο χρηστη 

https://youtu.be/qTu7ryfKO5E

(εδω ειναι καπου το παραδειγμα με το παιχνιδι+στρεαμινγ)

ειμαι πολυ ευχαριστημενος που η ελληνικη κοινοτητα και πολλα παιδια απο εδω απο το ινσομνια το καταλαβαν και φαινεται απο τα σχολεια τους...

παμε δυνατα υποστηριζουμε την εξελιξη προς οφελος μονο του καταναλωτη δηλαδη εμας 

To έγραψα παραπάνω .. εσείς οι ίδιοι για 5-6 fps έχετε κάψει τόνους Hardware .. τώρα δεν σας αφορά ? :P

Καλά αυτό που έγραψες για τους επαγγελματίες απλά το κοκκίνισα και δεν το σχολιάζω καν.

Με ποιες μετρήσεις κρίνεις και με ποιο feedback ? Αυτά που έχουν "διαρρεύσει" ?

Η τελευταία σου πρόταση όμως που είναι και η πιο σημαντική και μας συμφέρει όλους,έχει δυο αναγνώσεις,γιατί πουλώντας και "εσύ" σε υψηλές τιμές ίσως παγιώνεις το τρέχων έξοδο για τον καταναλωτή..

Την διαφορά δεν την έκαναν ποτέ τα 30,50,100 ευρώ,στο σύνολο.

Μετά μην περνάτε τα lanes στα ψιλά γράμματα η διαφορά 5820 vs 5930 και 6800 vs 6850 ουσιαστικά στα Lanes είναι και όχι στο 0.2 και βλέπετε διαφορά στην τιμή.

 

Αν κάνω 'αντίλογο" είναι για να δίνω τροφή για σκέψη,δεν έχει καμιά σημασία τι πιστεύουμε και τι θα πράξουμε ο καθένας κρίνοντας το καλύτερο για τον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...