Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen R7 1800X, 1700X, 1700 από τις 2 Μαρτίου και τα $329, βάζοντας φωτιά στην αγορά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

θελατε και δεν μπορουσατε μεχρι τωρα να αγορασετε 8 πυρηνες με επιδοσεις +1000ευρω;

 

τωρα πλεον μπορειτε να τους αγορασετε στην προνομιακη τιμη των ~550 ευρω μονο!

 

τζαμπα πραμα τρεχτε να αγορασετε!

 

για τα φθηνοτερα μοντελα θα πρεπει να περιμενετε ενα 6μηνο ακομη

 

τετοια ευκαιρια ομως δε θα ξαναβρειτε πουθενα γιατι αυτη ακριβως η αναγκη ελειπε απο την αγορα, θα μοσχοπουλησει παλι η amd

 

Θελαμε και δεν μπορουσαμε ομως να αγορασουμε κατι καλυτερο στα 300-350ευρω εδω και χρονια που να θεωρειται αναβαθμιση και αρα να υπαρχει και λογος υπαρξης.

Οκ το 2012 να κοστιζε 320ευρω ο i7 3770k,δεν ειναι οκ ομως ο i7 7770 με ελαχιστες ουσιαστικες διαφορες να κοστιζει τα ιδια και περισσοτερα.

Ακομα και μονο Intel να αγοραζεις καταλαβαινεις οτι απο ενα σημειο και μετα μιλαμε για κοροιδια,οχι με βαση του τι βγαζει που ειναι δικαιωμα της,αλλα με βαση του ποσο το κοστολογει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Fulgore

ουτε καν ο enthousiast χρηστης που δεν υπολογιζει χρημα δεν στακαρει πυρηνες που απλα καθονται και επιβαρυνουν το συστημα με εξτρα καταναλωση και χωρις να προσφερουν σημαντικο OC και αρα βελτιωση επιδοσεων

οι enthousiast χρηστες δε χρειαστηκαν ποτε να  αγορασουν πανω απο 6 πυρηνες

βασει αυτης της λογικης κινουνται οι τιμες στην αγορα και υπαρχει το χαος στις τιμες μετα τους 4πυρηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore

ουτε καν ο enthousiast χρηστης που δεν υπολογιζει χρημα δεν στακαρει πυρηνες που απλα καθονται και επιβαρυνουν το συστημα με εξτρα καταναλωση και χωρις να προσφερουν σημαντικο OC και αρα βελτιωση επιδοσεων

οι enthousiast χρηστες δε χρειαστηκαν ποτε να  αγορασουν πανω απο 6 πυρηνες

βασει αυτης της λογικης κινουνται οι τιμες στην αγορα και υπαρχει το χαος στις τιμες μετα τους 4πυρηνες

Δεν ειναι το θεμα αν θα εχεις πυρηνες ή οχι να καθονται το θεμα ειναι οτι πληρωνεις σαν πελατης περισσοτερα χρηματα για μια απο τα ιδια.

Κανονικα στις μερες μας επρεπε στα χρηματα του 7700κ να αγοραζες τον 6850 και ας μην αξιοποιεις στο full και τους 6πυρηνες.

Δεν ειναι δυνατον σαν καταναλωτες να λεμε μπραβο στην εταιρεια που ζηταει περισσοτερα χρηματα για το ιδιο εν μερη προιον εδω και ποσα χρονια.

 

Στην τελικη αν ο 6850 κοστιζε οσο ο 7700κ θα ηταν και αισθητα φθηνοτεροι και οι 4πυρηνοι.

i5 7600k 260ευρω εν ετη 2017?Το 2013 απο amazon βρηκα i7 4770k στα 280ευρω(και ειμαι σιγουρος οτι και αλλοι εχουν βρει ιδιες και καλυτερες προσφορες ανα καιρους)κοροιδευομαστε τωρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ενας επεξεργαστης 4ετιας υπερκαλυπτει τις αναγκες σου τοτε δεν υπαρχει λογος να ξενοκοιτας, τι ακριβως κατα την τελευταια 4ετια σου δημιουργησε την αναγκη για περισσοτερους πυρηνες/επιδοσεις ή για μειωση της τιμης;

παντα τα νεα socket εχουν ελαφρως τσιμπημενη τιμη κυριως λογω του futureproof που προσφερουν τα νεα καλουδια κι ας μην εχουν ορατες διαφορες στις επιδοσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ενας επεξεργαστης 4ετιας υπερκαλυπτει τις αναγκες σου τοτε δεν υπαρχει λογος να ξενοκοιτας, τι ακριβως την τελευταια 4ετια σου δημιουργησε την αναγκη για περισσοτερους πυρηνες/επιδοσεις;

Γιατι πολυ απλα δεν εχουν ολοι τους τελευταιας γενιας(ή τελευταιων ετων) επεξεργαστες,ουτε οι αναγκες μας ειναι μια ζωη οι ιδιες.

Επισης μπορει εγω να ειμαι φοιτητης αρχικα και να μην μου χρειαζεται κατι δυνατοτερο απο 4πυρηνος και αργοτερα λογω δουλειας να χρειαζομαι κατι καλυτερο.

Για ποιο λογο να μου καθοριζει η εταιρεια τι θα αγοραζω και οχι εγω με τα ιδια χρηματα παντα?

παντα τα νεα socket εχουν ελαφρως τσιμπημενη τιμη κυριως λογω του futureproof που προσφερουν τα νεα καλουδια 

Για πες μου σε παρακαλω το futureproof που προσεφερε ο i7 4770 σε σχεση με τον προηγουμενο 3770.

O 6700 σε σχεση με τον 4790?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η amd μας δουλεύει μου φαίνεται. ο πολύς ο κόσμος που ψιλοψάχτηκε να πάρει pc το τελευταίο εξάμηνο/χρόνο, είδε μια amd να ανακοινώνει ότι τέλη του '16 (συγκεκριμένα 4ο Q του '16) θα βγουν οι νέες cpu. ΔΕΝ βγήκαν τότε. μετά είδε φλεβάρη, άντε το πολύ μάρτη, και είδε και λίστα με τις cpu. και ρχεται τώρα ΤΕΛΗ φλεβάρη και λέει, "αρχές μάρτη μόνο 300+ ευρώ cpu", με προφανή λόγο να τα ρπάξει απ' τα funboys και για κινήσεις εντυπωσιασμού ή δεν ξέρω γω τι... δεν λέει πότε θα βγουν οι υπολοίπου cpu, και κάπου εδώ τον έχασε το πελάτη... η intel έβγαλε γενάρη ΟΛΗ τη νέα σειρά και σε μισή τιμή πρακτικά τον "i3" pentium g4560. δλδ ο άλλος πόσο να περιμένει ακόμη;;; έπρεπε να κάνει ότι έκανε με τις gpu και τις rx460/470/480 που αυτές απευθύνονται σε πολύ κόσμο και που άφησε για τώρα τις vega. απλά fail η amd τελείως σαυτό το θέμα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apo 329δολλαρια του τιτλου παμε απο 390ευρω στην Ελλαδα ως τωρα :P

http://www.plaisio.gr/search.aspx?query=amd%20ryzen&catalogue=all&mode=searchlist

Βρηκες και συ να ποσταρεις το all time classic φαρμακειο :-P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει η Ελλάδα να είναι η μοναδική χώρα που κάτοικοί της χαίρονται στα μονοπώλια και κράζουν οτιδήποτε δεν συνάδει με την εικόνα που έχουν φτιάξει στο μυαλό τους . Έχοντας ο ίδιος αγοράσει έναν G4560 πριν λίγο καιρό (τίμιος για τα λεφτά του) ήρθα στο συμπέρασμα ότι αξίζει μόνο εκεί που χρησιμοποιείται στο τέρμα το single threaded . Για multitasking ο 6 ετών FX-6100 που έχω στην άκρη είναι πολύ καλύτερος (σε Octane benchmark και chrome browser). Ναι σίγουρα στο DOTA 2 θα έχει περισσότερα FPS o 7700k αλλά και πάλι ΔΕΝ αξίζει τα λεφτά του. Κάποιοι πρέπει να καταλάβουν ότι τα 8 threads που βλέπουν στους i7 ΔΕΝ είναι όλοι φυσικοί πυρήνες και ότι η λογική του HT (και τώρα του SMT) της AMD βασίζεται στα wasted clocks του εκάστοτε φυσικού πυρήνα. Γιαυτό υπάρχουν παιχνίδια που ένας i5 τα τρέχει καλύτερα από έναν i7 ίδιας γενιάς , μιας και είναι unoptimized για HT/SMT ή και γενικά για πολυπύρηνους επεξεργαστές. 

Η κάρτα γραφικών συνεχίζει να είναι το κυριότερο εξάρτημα του pc για gaming αλλά οι high end κάρτες γραφικών ούτε τα λεφτά τους αξίζουν ούτε αξία κρατάνε (κάθε χρόνο νέες σειρές από κάρτες γραφικών και σάπια unoptimized παιχνίδια για να αναγκάσουν αυτούς που θέλουν δυνατό pc για παιχνίδια να τα σκάνε κάθε 1-2 χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τα λες παλικάρι,

αλλά ξεχνάς κάτι,

τα 3,5,7 καρέ παραπάνω είναι η λογική που οι περισσότεροι ""εκτρεφατε και εκτρεφετε"" μετά μανίας όλα αυτά τα χρόνια,

κάνοντας oc σε ότι ξεκλείδωτο και προσπαθώντας και σε ότι κλειδωμένο,άρα λογικά θα πρέπει να αποφασιστεί το εξής απλό,

μας ενδιαφέρει η δεν μας ενδιαφέρει ? έτσι και αλλιώς τα παραπάνω καρέ πάντα έχουν παραπάνω κόστος,τώρα αν είναι άμεσο η έμμεσο μικρή σημασία έχει.

Επίσης ο ενθουσιασμός που από την μια είναι απόλυτα λογικός,δεν είναι καλός σύμβουλος,ποτέ δεν ήταν,

όταν λοιπόν καταλαγιάσει η σκόνη θα διαπιστωθεί από μια μερίδα Ανθρώπων ότι διέθεσαν τελικά τόσα χρήματα

όσα δεν είχαν κανένας σχεδόν σκοπό να διαθέσει για set επεξεργαστή,μητρικής,μνήμης,ψήκτρας.

αυτό συνολικά αλλάζει το παλιό ισοζύγιο αν θέλεις,αλλάζει το τοπίο θα έλεγα,κάτι που μακροχρόνια δεν θα ωφελήσει τον καταναλωτή.

Τι θέλω να πω με λίγα λόγια αυτές τις επιδόσεις σε αυτά τα χρήματα κάποιος θα μπορούσε να τις έχει ήδη ένα χρόνο πριν με ένα 5820Κ στα 4.0 GHz και κρύο,αλλά δεν ήθελε να πληρώσει την Ιντελ,σήμερα έρχεται και πληρώνει ισόποσα την Amd και είναι και ευχαριστημένος.

 

και σου παραθέτω δικό μου screenshot με ελαφρύ κλοκακι μιας και δεν είμαι fun του αθλήματος πέρσι τον Απρίλιο για του λόγου το αληθές.(και μάλιστα σε osX που το score είναι αρκετά χαμηλότερο)

 

post-227308-0-05170600-1487826397_thumb.jpg

 

..και για να μην παρεξηγηθώ,ενδεχομένως αν ισχύουν όλα αυτά που διαβάζουμε και αν και έχω ήδη ενστάσεις για τα λιγότερα Lanes να δοκιμάσω και εγώ ένα build με Ryzen,αλλά είναι σοφότερο κάποιος να περιμένει να καταλαγιάσει η σκόνη. 

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φτηνότερος ο 5820k από τον Ryzen 7 1700 ? Οχι. Έχει πιο φτηνές μητρικές ? Όχι, οι φτηνότερες κυμαίνονται στα 200. Αξίζει για τα παραπάνω pcie lanes ? Ναι για κάποιον που ασχολείται σοβαρά και θέλει 2 nvidia quadro με μερικούς nvme ssd σε RAID. Για παιχνίδια χωρίς streaming και χωρίς sli ? Όχι, με έναν φτηνό i5 6400 και μια καλή μητρική για BCLK OC καλυμένος θα είναι. Μπορεί να κάνει κανείς oc έναν 5820k για επιδόσεις αντίστοιχες με i7 6900k/ryzen 7 1800x ? Όχι πάντα, παίζει και το silicon lottery (σε εμένα προσωπικά μου έχουν κάτσει μέχρι στιγμής διαμάντια όλα τα κομμάτια hardware από το 2006 που έστησα το πρώτο μου pc , ο αθάνατος athlon 64 έκανε oc με stock ψυκτρα στα 2,72ghz από 2,2ghz σε stock voltage. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενθουσιασμος υπαρχει κ ειναι φυσιολογικοτατο κ λογικοτατο να υπαρχει

 

για πρωτη φορα μετα απο πολλα πολλα χρονια η Amd εχει βγαλει ανταγωνιστικους επεξεργαστες σε λογικοτατες τιμες σε σχεση με την αγορα οπως ολα δειχνουν

 

προφανως κ δεν θα τρεξουμε ολοι να αγορασουμε αμεσως ,θα δουμε μετρησεις χρηστων ,θα καταλαγιασει ο θορυβος ,θα πλασαριστουν κ οι οικονομικοτερες σειρες ,θα εκλογικευτουν οι τιμες

 

το σημαντικοτερο απ ολα ειναι οτι αναγκαστικα θα ανεβει το vfm σε ολη την αγορα με παραλληλη ανοδο χαρακτηριστικων κ ωφελιμης διαρκειας ζωης

 

τετοιες αλλαγες λοιπον δεν προεκυψαν ποτε απο την intel ,μια ζωη η amd εσπρωχνε ετσι την αγορα ,οποτε ναι ειμαστε ενθουσιασμενοι κ παλι μετα απο χρονιααααα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...