Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen R7 1800X, 1700X, 1700 από τις 2 Μαρτίου και τα $329, βάζοντας φωτιά στην αγορά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαφορά τιμής μεγαλώνει και άλλο αν υπολογίσει κανείς ότι μέχρι και ο 1700 είναι στα ίδια επίπεδα επιδόσεων με τον κορυφαίο της Intel.

 

Αγαπητέ movie Maker, μπορουμε να απλουστεύσουμε αυτό που έχεις περιπλέξει:  οι καινούριοι mainstream επεξεργαστές της AMD αν πιστέψουμε τα μέχρι τώρα benches κάνουν πλάκα τους mainstream επεξεργαστές της Intel αφού στην ίδια τιμή έχουν πολύ ανώτερες επιδοσεις που φτάνουν μέχρι το επιπέδο workstation και περισσότερα lanes. Αλλά θα πρέπει να τονιστεί ότι υστερούν σε lanes σε σχέση με τους workstation της Intel, οπότε όσοι χρειάζονται κάτι τέτοιο θα πρέπει να περιμένουν τα αναλογα εξειδικευμένα προϊόντα. 

 

Και δε μου λες. Ποια η διαφορά i7 6700k με i7 7700k στον ίδιο χρονισμό; Πόσο % ανεβηκαν οι επιδόσεις μέσα σε ένα χρόνο; Μήπως οι Ryzen σπρώξουν κάπως τα πράγματα;

ναι εχεις δικιο υστερουν σε lanes  με τους workstastion της ιντελ αλλα υπερτερουν σε επιδωσεις και τιμες και στους ιδιους αλλα και στην μητρικη καθευτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποφασίστε το μέτρο και θα τα πούμε όλα όταν έρθει η στιγμή.. ;)

 

Μια χαρά και με μητρική των 240 ευρώ έχεις 40 Lanes δεν χρειάζεται να κάνει 500 αφού τα lanes είναι στον επεξεργαστή.

Επίσης και με 28Lanes (5820/6800) αν βάλεις τον nVme σε Pci η και δεύτερο δεν χάνεις τίποτα ψάξτε το μπορεί να βολέψει και στους Ryzen αν και έχει 4 λιγότερες.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά τιμής μεγαλώνει και άλλο αν υπολογίσει κανείς ότι μέχρι και ο 1700 είναι στα ίδια επίπεδα επιδόσεων με τον κορυφαίο της Intel.

 

Αγαπητέ movie Maker, μπορουμε να απλουστεύσουμε αυτό που έχεις περιπλέξει:  οι καινούριοι mainstream επεξεργαστές της AMD αν πιστέψουμε τα μέχρι τώρα benches κάνουν πλάκα τους mainstream επεξεργαστές της Intel αφού στην ίδια τιμή έχουν πολύ ανώτερες επιδοσεις που φτάνουν μέχρι το επιπέδο workstation και περισσότερα lanes. Αλλά θα πρέπει να τονιστεί ότι υστερούν σε lanes σε σχέση με τους workstation της Intel, οπότε όσοι χρειάζονται κάτι τέτοιο θα πρέπει να περιμένουν τα αναλογα εξειδικευμένα προϊόντα. 

 

Και δε μου λες. Ποια η διαφορά i7 6700k με i7 7700k στον ίδιο χρονισμό; Πόσο % ανεβηκαν οι επιδόσεις μέσα σε ένα χρόνο; Μήπως οι Ryzen σπρώξουν κάπως τα πράγματα;

Συμφωνώ με μια παρατήρηση, δεν ειναι καθ ολα καλύτεροι, ειναι στο multitasking/multithreading καλύτεροι, σε single threads οι Intel κερδίζoυν λογο clocks.

Επισης μεσα στο 17 θα βγουν οι skylake-X να αντικαταστήσουν τους broadwel με πολυ καλύτερο IPC και το Z299 chipset.

 

Σε καθε περίπτωση οι AMD θα παραμείνουν  ανταγωνιστικοι λογο τιμης και πλατφορμας με μελλον, αντίθετα με την Z270 που θα αντικατασταθει 1H 2018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ικανοποίηση ένα cpu;

 

Εσυ όταν παίρνεις καινούριο αμάξι,παίρνεις μόνο την μηχανή?

Και ναι είναι ικανοποίηση να έχω 2k gaming pc να αράζω στο play room!

Και για VGA και για CPU τα 400e είναι overpriced, thats a fact και όλα τα σχόλια που λέτε δεν το αναιρούν.

Fulgore η κάρτα είναι δώρο.  

 

Fil_X ικανοποίηση μπορεί να σου δώσει και ένας τράβελος, be my guest. 

 

 

 

Και για Facebook,Viber,WhatsUP το S7/iPhone ειναι overpriced οπως και οι πελφετερε καθε Σαββατο.

btw ικανοποιηση ο τραβελος ισως για σενα...

Επεξ/σία από Fil_X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ 

 

λεγανε παλι, θες παιχνιδια? παρε διπυρηνο και χρονισε τον στο θεο 

 

ηδη μετα το 2006 αυτο το ανοητο αποφθεγμα καταρριφθηκε ανεπιστρεπτι 

 

παιξτε κατι βαρυ online me 2 cores και ελατε να μου πειτε 

 

ετσι ειναι και τωρα .. το πολυ σε ενα δυο χρονια τα παιχνιδια θα χρησιμοποιουν 8 πυρηνες  αφου θα εχουν ολοι ryzen και η  ιντελ θα μειωσει τις τιμες των πολυπyρηνων μπρικιων της (Εχω ιντελ πισια μονο αυτη τη στιγμη ,amd εχω να παιξω απο athlon 64)

 

Ηδη εκανε συμφωνια με τη bethesda και θα δειτε πως σιγα σιγα ολα τα game θα δουλευουν με πολλους πυρηνες 

 

Φυσικα σε online gaming h kai streaming ηδη η διαφορα θα ειναι μεγαλη και σε everyday use σε καποια σεναρια 

 

και στο φιναλε 

 

οκτα 

 

και τα μυαλα στα καγκελα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λες,

αρκεί να μην .. "κρεμάει",γιατί στις παρουσιάσεις θα συνεχίσει να πέφτει πολύ γέλιο..

Για εμένα πέρα από την πλάκα των 8 πυρήνων παλιότερα,και λεω πλάκα γιατί δεν έχει κανένα νόημα να έχεις πυρήνες και να είσαι και στα πολυνηματικα πίσω,

το βασικό πρόβλημα δεν ήταν αυτός καθ'αυτος ο επεξεργαστής.

Ήταν το σύνολο που μπορούσες να έχεις με αυτόν τον επεξεργαστή,και η μόνιμη προχειρότητα στην υποστήριξη τους.

Κάτι σαν τους drivers με τις κάρτες της ένα πράγμα,

Ήταν πάντα ο "φτωχός συγγενής" σε σχέση με τον ανταγωνισμό,ήταν το χειρόφρενο να μπορείς να ακολουθήσεις όλα

αυτά τα καλούδια που κυκλοφορούσαν στην αιχμή της τεχνολογίας.σαν να μην ήθελε η ίδια η εταιρία να πουλήσει.

Πέρα από την πλάκα που κανουμε καμιά φορά εδώ μέσα για να προκαλέσουμε και λίγο τους άλλους,

το αυτονόητο και η αλήθεια είναι ότι όλοι δοκιμάσαμε build's βασισμένα σε AMD πλατφόρμα,απλά τα απορρίψαμε ο καθένας για τους λόγους του,

και όταν αρχίσαμε να χτίζουμε σε Intel δεν υπήρχε κάτι να μας προκαλέσει να γυρίσουμε πίσω,προτιμούσαμε να κανουμε και άλλα πράγματα πέρα απο το ασχολούμαστε να ψάχνουμε και να καλύπτουμε τα κενά που άφηνε η AMD.

Η "άλλη" παράλληλα με την σπαστική αλλαγή socket καθε τόσο σου έβγαζε και ένα καινούριο chipset που κάτι πρόσθετε και αν θελεις η επιλογή ήταν δική σου να αναβαθμίσεις η να έχεις μείνει μέχρι σήμερα σε έναν QCore μην έχοντας ουσιαστικό πρόβλημα ακομα και μέχρι σήμερα.

Σε κρατούσε με τον τρόπο της μέσα στην εξέλιξη και την αιχμή,και το πλήρωνες αν το ήθελες φυσικά.

Κάποιοι θα πουν ότι εκτιμήσαμε λάθος,θα το δεχτώ,αλλά με το ίδιο κριτήριο το υποκειμενικό,και αν θέλεις και πιο αυστηρό αφού πληρώναμε κάτι παραπάνω εκτιμήσαμε και τους άλλους,και οι άλλοι "πέτυχαν" εκεί που αρχικά η AMD είχε αποτύχει,στην συνείδηση μας.

 

Any Way,αυτό είναι παρελθόν,και θα χαρώ να μείνει εκεί που είναι,

Θα χαρώ να παραμείνει η πρόκληση που υπάρχει αυτή την στιγμή να την ξαναδοκιμάσουμε και να της δώσουμε την ευκαιρία,

(όπως άλλωστε δίναμε όλα αυτά τα χρόνια στις GPU της που ήταν σε καλύτερη μοίρα ) αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα εθελοτυφλησουμε ούτε θα μπούμε σε περιπέτειες ξανά και ας τους δώσει δωρεάν.

 

Αν ήταν παιδί η εξέλιξη της θα ήταν 10 χρονών και θα πήγαινε 4η δημοτικού,

στην τεχνολογία αυτό είναι απαγορευτικό για εμένα,ακόμα και αν οι ανάγκες δεν έχουν αλλάξει δραματικά σε επεξεργαστική ισχύ,στο μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών.

10 χρόνια+ φώναζαν όλα τα φόρα,επιτέλους κάντε μια αρχή με τις ψήκτρες σας,το απλό και το φτηνό,

...κανείς δεν άκουγε.. δεν είχαμε λοιπόν το ίδιο ζητούμενο,άρα δεν γίνονταν να συμβαδίσουμε παρά μόνο αναγκαστικά.

Στην εξέλιξη θα γίνουν πατάτες,γιατί την Intel δεν την έκραζα με την κοροϊδία του USB 3 αρχικά που αγόραζες USB 3 και μετά δεν είχες drivers να βάλεις γιατί έπαιζαν πινκ πονκ με την microsoft ποιανού ευθύνη είναι ?

Το διόρθωσαν σχετικά γρήγορα,εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος ούτε με την ταχύτητα που το έκαναν αλλά το διόρθωσαν.

Αυτό σε κάνει και το ξεχνάς μετά από λίγο καιρό,κάτι γίνεται,πας παρακάτω.

Ο κόσμος μας γίνεται όλο και περισσότερο ανταγωνιστικός,δεν υπάρχει καιρός για χάσιμο,ακόμα και άεργος να είσαι πρέπει να μπορείς να βρεις την λύση σου,να εξελιχτείς εσύ ο ίδιος και όχι να καλύπτεις τα κενά που σου δημιουργούν οι άλλοι ακόμα και αν είσαι χομπιστας.

 

Λίγες ώρες έμειναν για την πρώτη ολοκληρωμένη εντύπωση,καλή τύχη λοιπόν σε όλους μας πάνω απ'ολα και μετά στην AMD,που καλείται να αποδείξει ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν πήγαν χαμένα,και είναι μεγάλο στοίχημα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπήκα και εγω στο τριπακι της αλλαγής από ένα 3570k που έχω. ο λόγος είναι Video editing / rendering

Με τι κάρτα μόνταρες ως τώρα ? και σε τι πρόγραμμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν "σε βιάζει" τίποτα ,κάτσε να δούμε εξέλιξη και feedback και είτε μείνεις στο socket αν και δεν είναι από τα καλύτερα chipset τα z68 z77  η περνάς σε ένα i7 σε συμφέρουσα τιμή η κρίνεις κ αποφασίζεις για ριζική αλλαγή πλατφόρμας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπήκα και εγω στο τριπακι της αλλαγής από ένα 3570k που έχω. ο λόγος είναι Video editing / rendering

 

Περιμενεις reviews και δοκιμες αξιοπιστων χρηστων και βλεπεις...αναλογως και τα οικονομικα σου βεβαια.Εχε το νου σου (αν δε το βιαζεσαι) και για τον R5 1600X για κατι πιο φτηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν "σε βιάζει" τίποτα ,κάτσε να δούμε εξέλιξη και feedback και είτε μείνεις στο socket αν και δεν είναι από τα καλύτερα chipset τα z68 z77  η περνάς σε ένα i7 σε συμφέρουσα τιμή η κρίνεις κ αποφασίζεις για ριζική αλλαγή πλατφόρμας. ;)

 

 

Περιμενεις reviews και δοκιμες αξιοπιστων χρηστων και βλεπεις...αναλογως και τα οικονομικα σου βεβαια.Εχε το νου σου (αν δε το βιαζεσαι) και για τον R5 1600X για κατι πιο φτηνο.

 

 

Κάτι τέτοιο έχω σκοπό να κάνω. δεν με βιάζει τίποτα. μετά το καλοκαίρι ότι κάνω 

απλά τώρα γράφω σε 4k τα βίντεο και επειδή μαζεύετε αρκετό Gb , προσπαθώ να κόβω τα αποσπάσματα που θέλω , να τους περάσω κάνα vibrance filter και να τα γράψω σε x265... πρέπει να έχω ίσα με 0.2frames/sec

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πρωτα reviews τους δειχνουν πολυ κοντα ή και πανω απ οτον 6900Κ και μαλιστα στη μιση τιμη και βαλε!!!!!

[πολλα μπραβο στην AMD!

για να δουμε την ιντελα να ριχνει τις τιμες, ελα μπραβο

αρκετα μας ξεζουμισες τοσα χρονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπεις ειναι H.265 αν προσθέσεις και το H.264 και βγαλεις το μεσο ορο θα ειναι πολυ μπροστά η Intel λογω qsync .

Αρα αναλογα τι χρειάζεσαι εσυ και το πρόγραμμα σου αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...