Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen R7 1800X, 1700X, 1700 από τις 2 Μαρτίου και τα $329, βάζοντας φωτιά στην αγορά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μια εταιρία που δεν μπορει να φτιαξει τα fun της μπορει να φτιαξει αξιόπιστο cpu ? δεν νομιζω...

 

προφανος μιλας για την intel

https://www.youtube.com/watch?v=M8IgbfFJ0tI

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορούν να νοιωσουν κάποιοι είναι ότι η τεχνολογία πληρώνεται αν θέλεις κάτι σύγχρονο και δυνατό θα τα σκάσεις μην περιμένετε να πάρετε επεξεργαστές σε τιμές χώμα , και ας σκεφτούμε και κάτι αν ο οχταπυρηνος κάνει κοντά στα 400 πάμε καλα μωρε θα δώσει κανείς στην amd 400 για επεξεργαστή και δε θα πάει σε ιντελ
παραπάνω από 150 εμένα δε με πείθει να επενδύσω γιατί ούτε καλή μεταπωλητική αξία θα έχουν
Εμένα μου φαίνεται θαύμα να έκανε τέτοιο άλμα η amd από τους budget CPU που λάνσαρε έως τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δεν μπορούν να νοιωσουν κάποιοι είναι ότι η τεχνολογία πληρώνεται αν θέλεις κάτι σύγχρονο και δυνατό θα τα σκάσεις μην περιμένετε να πάρετε επεξεργαστές σε τιμές χώμα , και ας σκεφτούμε και κάτι αν ο οχταπυρηνος κάνει κοντά στα 400 πάμε καλα μωρε θα δώσει κανείς στην amd 400 για επεξεργαστή και δε θα πάει σε ιντελ

παραπάνω από 150 εμένα δε με πείθει να επενδύσω γιατί ούτε καλή μεταπωλητική αξία θα έχουν

Εμένα μου φαίνεται θαύμα να έκανε τέτοιο άλμα η amd από τους budget CPU που λάνσαρε έως τώρα

 

Πολυ σωστη και ευστοχη παρατηρηση.Και εγω (τον δικο σου) Intel θα ξαναπαρω .Σιγα μην δωσω 400 στην AMD να κανει κερδη και να αρχισει να γεμιζει πυρηνες τον επεξεργαστη μας.Τοσο καιρο τον φυλαγαμε με 4 και 8 στο χιλιαρικο.Εμεις 10 ευρω βενζινη βαζαμε πριν την κριση ,10 ευρω βαζουμε και τωρα δεν μας επηρεασε καθολου.

Επεξ/σία από busellatos
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω 6 core intel 3930k στα 4,6ghz που χαλαρά ειναι γρηγορότερο από τα mainstream 4core/8thread intel και επιτελους βρήκα να κανω αναβάθμιση!!! Οτι και να λέμε η Amd ειναι απο πάνω με τις τιμες που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel Core i7-6900K 3.2 GHz Socket 2011-3 Box 1.172  € 

Αυτο ειναι θαυμα τεχνολογιας ! Σε κραταει ζεστο το χειμωνα,καυτο το καλοκαιρι ,κραταει η τιμη 2 χρονια εφοσον δεν εχει ανταγωνισμο και γιατι να δωσεις τα μισα χρηματα σε αλλη εταιρια  . Να βγαλει η Intel 1πυρηνα με 4 ψηφια νουμερα τιμων, εμεις δεν την θελουμε την AMD . Επισης να φυγει και απο την Ελλαδα να μαζεψουμε υπογραφες....θελουμε 130 επεξεργαστες και 4-5 socket σε 3 χρονια.  Δεν σας σας θελουμε δεν το βλεπετε...οχουυυ σπασικλες επειδη φτιαξατε τις πρωτες καρτες γραφικων και 2-3 playstation . Εγω προσωπικα ειμαι μαζι σου αλλα με προλαβες και πηρες τον τελευταιο 6900Κ...ΔΕΝ ΣΟΥ ΞΑΝΑΜΙΛΑΩ  ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ 1172 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΑΝΕ  . ΕΧΩ ΕΝΑΝ INTEL PENTIUM 133 ΣΤΟ ΣΕΝΤΟΥΚΙ  , ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΔΡΑΧΜΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΡΑΦΕΙ 56.000 ΔΡΑΧΜΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΦΑΕΙ Η ΙΣΟΤΙΜΙΑ :ph34r:

Κλασσικά εικονογραφημένα,

Σπαμαρισμα,καινούριο προφίλ,

Λόγια λόγια λόγια και κορώνες

και δεν πειράζει αν δεν μας βγει θα ξανακάνουμε άλλο προφίλ και μετα απο άλλα 5+ χρόνια αφάνειας θα βγούμε να συγκρίνουμε και πάλι ανόμοια πράγματα γιατί αυτή την γραμμή έχουμε πάρει αλλά ΔΕΝ μας νοιαζουν τα 5 καρε,αλλά για 5 καρέ θα κάνουμε σύγκριση με το κορυφαίο γιατί πως αλλιώς θα δικαιολογήσουμε την τιμή μας και τον Robin μέσα μας..

 

Ευτυχώς υπάρχουν άνθρωποι που αν και έχουν δηλώσει την συμπάθεια τους,παρ'ολα αυτά είναι υπομονετικοί,εγκρατείς,περιμένουν να δουν μητρικές και κρατάνε σε ένα επίπεδο τα νήματα..

 

Εγώ χάριν συζήτησης θα το δεχτώ όμως και θα πω πράγματι η AMD έδωσε μια απάντηση που όφειλε άλλωστε χρόνια τώρα,,

έκανε μια πρόταση αγοράς..

καλό είναι οι λάκκοι όμως που είχαν όλα αυτά τα χρόνια τα κεφάλια μέσα,μην βιαστούν να κλείσουν,γιατί το πάθημα από την nVidia μάλλον δεν έγινε μάθημα σε όλους.. και η Ιντελ όλοι ξέρουμε ότι έχει και τα μέσα και την άνεση να μπορεί να δώσει αντίστοιχες απαντήσεις.

Θα πω λοιπόν το εξής πάλι που λέω από χθες,περιμένετε να καταλαγιάσει η σκόνη,να δούμε όλο το τοπίο,

αλλιώς άντε πάλι καινούριο mail καινούριο profil καινούριο avatar και πάει λέγοντας.. :) :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις και εσυ Ιntel πανω απο 1172 ευρω αγορας ? Εγω παντως Intel εχω τοσα χρονια που μετρας τις μερες μου και τα προφιλ μου και μαρεσει ο ανταγωνισμος και η πτωση τιμων .Αν ειναι οπως τα λες κατσε και γραφε μονος σου εδω μεσα στο σοβαρο σου νημα . Tα λέμε σε 5 χρονια παλι αφου σου αρεσουν τα σοβαρα μονο.Ελπιζω να εχει ιδιες τιμες τοτε ο Ιντελ σου και τους μισους πυρηνες  :fear:

 

Να αλλαξω το αβαταρ μου ? το username μου το εσβησες δεν μπορω! να με την γκαντεμια σου 5 χρονια που θυμασε ακομα Ιntel εχω ..και καθε χρονο και παλιοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το πάθημα από την nVidia μάλλον δεν έγινε μάθημα σε όλους.. και η Ιντελ όλοι ξέρουμε ότι έχει και τα μέσα και την άνεση να μπορεί να δώσει αντίστοιχες απαντήσεις.

 

 Όπως και να απαντήσει η Intel, στην AMD πρέπει να ανάψουμε λαμπάδα. Γιατί εδώ και μία δεκαετία, απο Core 2 Quad το 2007 είχαμε κολλήσει στους 4 πυρήνες ενώ οι CPU πενταετίας δεν είχαν τίποτα να ζηλέψουν από τους τελευταιους. Τα μοντέλα της σειράς 6, στον ίδιο χρονισμό, έχουν ίδιες επιδόσεις με τη σειρά 7. Εκεί κατάντησε την εξέλιξη των CPU η έλλειψη ανταγωνισμού. Το δίπολο Nvidia/AMD ειναι ξεκάθαρα πολύ πιο ισορροπημενο

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Όπως και να απαντήσει η Intel, στην AMD πρέπει να ανάψουμε λαμπάδα. Γιατί εδώ και μία δεκαετία, απο Core 2 Quad το 2007 είχαμε κολλήσει στους 4 πυρήνες ενώ οι CPU πενταετίας δεν είχαν τίποτα να ζηλέψουν από τους τελευταιους. Τα μοντέλα της σειράς 6, στον ίδιο χρονισμό, έχουν ίδιες επιδόσεις με τη σειρά 7. Εκεί κατάντησε την εξέλιξη των CPU η έλλειψη ανταγωνισμού. Το δίπολο Nvidia/AMD ειναι ξεκάθαρα πολύ πιο ισορροπημενο

Κατ'αρχην δεν είχαμε κολλήσει στους 4 πυρήνες,τα περισσότερα κολλημένα μυαλά ήταν με το IPC και δεν μπορούσαν να πάνε σε 2011-3 socket που το φωνάζω από την μέρα που βγήκε,και το "κράζω"από την μέρα που η οικονομική ψαλίδα είχε κλείσει πάρα πολύ.

Σε διαβεβαιώ ότι όλοι οι κολλητοί μου και εγώ είμαστε σε 2011-3 εδώ και καιρό,εγώ έχω μείνει και στην σειρά 9xx της nVidia λόγω hackint0sh και παίζω όλα στα full και 4Κ αν θέλω,αν και η αλήθεια είναι ότι προτιμώ μικρότερες αναλύσεις.

Πέρα από αυτό όμως και η AMD έχει 8πυρηνο "καθαρό" χρόνια τώρα.. Έτσι δεν είναι ? Άρα υπήρχε επιλογή ?

 

Εννοείται ότι θέλουμε τον ανταγωνισμό που κάνει καλό σε όλους μας,αυτό δεν είναι υπό συζήτηση,αλλά πιστεύεις ότι αυτές οι τιμές που κυκλοφορήσαν πέρα από τον ανταγωνισμό δεν παγιώνουν ένα αυξημένο έξοδο σε σχέση με το παρελθόν ?

..και πάμε και παρακάτω,νομίζεις ότι εγώ ο ίδιος που ΔΕΝ σκοπεύω να αναβαθμίσω,παρ'ολα αυτά δεν θα χαρώ να πετύχει η AMD ?

Φυσικά και θα χαρώ,φυσικά και μπορεί να της δώσω άλλη μια ευκαιρία και να φτιάξω ίσως ένα μικρότερο συστηματακι αφού καλύπτομαι πλήρως από το μεγάλο που έχω,

Αλλά είναι άλλο αυτό,και άλλο να νομίζω ξαφνικά και χωρίς να ξέρω ακόμα όλα τα χαρακτηριστικά,και τις επιδόσεις να αρχίζω να σπαμαρω οτι εφευρέθηκε επιτελούς ο τροχός από την AMD,πολύ περισσότερο αν ξέρω ότι η σύγκριση με τον 6900Κ  γίνεται εκ του πονηρού,με έναν επεξεργαστή workstation - server με εντελώς άλλον προορισμό,και δυνατότητες.

Εγώ έχω ερωτηματικά που θέλω απαντήσεις και περιμένω την κυκλοφορία των επεξεργαστών ώστε να λυθούν,

π.χ

Είναι αρκετά τα Lanes η με κάθε M.2 θα χάνουμε 2 Sata ?

Θα υπάρχει Delay σε αυτή την σχέση αν παρεμβαίνει και "αναλαμβάνει ενδιάμεσο chipset" και ας είναι προσαρμοσμένο στον επεξεργαστή ? και αν ναι πόσο θα είναι αυτό ?

Γιατί δεν έδωσε quad channel στις μνήμες η quadruple απλά δεν την ενδιέφερε ? δύσκολα γίνεται πιστευτό.

Γιατί σε ένα screenshot από οc rayzen είδα 140Mhz bus speed ? και σε ένα δεύτερο 138Mhz ? Ενώ σε Intel ακόμα και σε 5Ghz βλέπω 100Mhz ?

καταλαβαίνεις πιστεύω ότι με το παρελθόν που έχει σε παρουσιάσεις της καινούριων προϊόντων η AMD δεν θα πάω να σκάσω πρώτα τα χρήματα που μου ζητάει και μετά να τα μάθω ούτε θα βασιστώ σε αμφισβητούμενα νούμερα,το ίδιο θα έκανα και στην Intel,δεν μ'ενδιαφερει η αισιοδοξία τους,μ'ενδιαφερει η πραγματικότητα στην καθημερινότητα.

Αφού λοιπόν θα έχω απαντήσεις,πρώτα και πάνω απ'ολα τότε θα κατατάξω στην συνείδηση μου τους επεξεργαστές της,και θα πάρω τις μελλοντικές μου αποφάσεις,πάντα σύμφωνα με την χρήση που θέλω να κάνω όχι μόνο σήμερα που μιλάμε αλλά ενδεχομένως και αυτή που θα προκύψει στην εξέλιξη μου,γιατί η πραγματική οικονομία εκεί γίνεται στη απόσβεση,και όχι στο ταμείο κατά την ταπεινή δική μου άποψη.

Μετά έχουμε κουραστεί όλοι να βλέπουμε πρώιμους "γύρους του θριάμβου",έχουμε κουραστεί το προϊόν που αγοράζουμε να ανακαλύπτουμε στην χρήση πράγματα που δεν γράφηκαν ποτέ σε φόρα για να μην τους κοπεί η χρηματοδότηση από την διαφήμιση και στις παρουσιάσεις να μην βλέπουμε βαθμό κάτω από 9.x για τον ίδιο λόγο..   και αυτο πρέπει να μας ενδιαφέρει εξίσου,δηλαδή ο ανταγωνισμός που θα φέρει την μείωση τιμών και όλοι έχουμε ευαγγέλιο να βασίζεται σε γεγονότα,πολλάκις διαπιστωμένα γιατί δεν αρκεί η λέξη ανταγωνισμός,πρέπει να περιέχει και την λέξη υγιείς.

 

Από εκεί και πέρα,πάντα θα υπάρχουν οπαδοί που θα βλέπουν αυτά που θέλουν,αν θέλεις και άνθρωποι που έχουν έμμεσο η άμεσο συμφέρον και βγάζουν χρήματα από αυτό η διασφαλίζουν μια θέση εργασίας,

άνθρωποι που μέχρι χθες δεν υπήρχαν πουθενά και ξαφνικά εμφανίστηκαν να επηρεάσουν να εκμαιεύσουν να καθοδηγήσουν τον αδαή πιτσιρικά πριν καλά καλά μάθουμε την όλη αλήθεια.

Εγώ λοιπόν επειδή ακριβώς μ'ενδιαφερει ο ανταγωνισμός και να μην πηγαίνουμε σαν τα πρόβατα δεξιά και αριστερά,επειδή ακριβώς είμαι οπαδός του Χρήστη και καμιάς πολυεθνικής,προσπαθώ να συγκρατήσω τον ενθουσιασμό,που δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος,και να πω το εξής απλό,δώστε χρόνο,αξιολογήστε,και σύμφωνα με την χρήση που θέλετε να κάνετε και την οικονομική σας δυνατότητα αποφασίστε εσείς ενημερωμένοι σωστά τι θα κάνετε..

Νομίζω είναι απλό και τίμιο,και φυσικά προαιρετικό.. ;)

 

Ps.Γιατί νομίζεις οι πρώτες revision 2011-3 motherboard δεν είχαν προβλήματα ? μέχρι Deluxe έχουν πάρει φωτιά,500 ευρώ σχεδόν μητρικές ?

Οι GTX 9xx δεν είχαν προβλήματα με τα DP και εξακολουθούν να έχουν χωρίς να έχουν βγάλει ένα bios update οι κατασκευαστές ?

ο 8 πυρηνος 8350 δεν έριχνε στους i7 μέχρι που μετά από χρόνια ολόκληρα ανακαλύψαμε και τότε τον τροχό ?

οι DDR4 μόλις τους έδινες λίγο παραπάνω δεν έκανες πάρτι με τα blue screen ?

και άλλα δυστυχώς 1000δες παραδείγματα.

Το οπαδιλικι αυτό ακριβώς έχει ως στόχο να κρατήσει τα προβλήματα στην αφάνεια,προς τέρψη των πολυεθνικών,γι'αυτο εκτρέφεται στα φόρα και χρηματοδοτείται ενίοτε.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σίγουροι ότι δεν θα υπάρχει θέμα με τόσους δίσκους να δουλεύουν ταυτόχρονα πάνω στην ίδια μητρική; Το λέω αυτό γιατί δυστυχώς αν ψάξουμε καλά στα ψιλά γράμματα των specs του x370 βλέπουμε ότι από μόνο του δεν σηκώνει άλλους δίσκους αν βάλεις ΕΝΑ NVMe 4x. Το έχω ψάξει πολύ και δυστυχώς είναι αυτό που με καίει περισσότερο στις μέχρι στιγμής ανακοινωθήσες mobo.

Θα μπορούσα να ρωτήσω τι εξυπηρετεί να έχεις 3 κατ ουσίαν συστήματα δίσκων εντως τους ίδιου pc;

Τελευταια ενημέρωση που ειχα ειναι πως 16 lanes δινει στις PCI 4 δινει στο m.2 και αλλα 4 πανε στο chipset που ειναι υπερ αρκετα για ολα τα sata ports. 

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως: Ενας motherboard manufacturer μπορει να παρει αυτα τα 4 lanes και να τα δωσει σε τιποτα usb 3.2 ή thunderbolt ή να κανει οτι αλχημειες μπορεις να φανταστεις. Οποτε πριν αγορασεις τη μητρικη, θα κατεβασεις το manual της. Μεσα θα εχει γραφιμα με τους δυνατους συνδιασμους Hardware και μπορει να εχει και σχεδιο με τα καθεαυτο lanes και που πανε. Αφου και μονο αφου δεις οτι σε καλυπτει το αγοραζεις. Το ιδιο ισχυει και για Ζ270.

 

Τωρα σε καθε περιπτωση θα εισαι οριακα, και ενω η καλυτερη λυση οπως ειπε και ενας συμφορουμητης ποιο πανω ειναι να παρεις ενα NAS box η παλιο pc να εχεις μεσα τους δισκους, η αλλη λυση θα ειναι να πας σε X99 για να μπορεις να βαλεις κι αλλους δισκους μελοντικα. Η φτιαξε ενα NAS box για καμια 300ευρο που θα μπορεις να βαλεις 8-10 δισκους και οτι λειτουργικο θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα παιδια στις αγγελιες που βαλθηκαν να ξαποστειλουν το συστημα τους τωρα που ειναι "νωρις"

προσπαθηστε λιγο περισσοτερο, ριξτε τις τιμες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά οι ιντελ fans είναι κολλημένοι  :-( (όχι ότι δεν είναι αλλά τέσπα)

Για τα σχόλια "τρέμε ιντελ κλπ",εντάξει απλά αστεία.Ανάγκη έχει η ιντελ που τα τελευταία χρόνια μας έχει ξεζουμίσει και έχει καταντήσει την amd και μας χρεωκοπημένους και αγοράζουμε τους ίδιους επεξεργαστές σε ακριβότερη τιμή και υπάρχουν οι κλασσικές δικαιολογίες για κατανάλωση,igpu και features(που μέχρι ένα βαθμό και μόνο το τελευταίο έχει νόημα) 

Βλέπετε λίγο τις ανάγκες σας και μετά το συζητάμε.400+€ για cpu απλά γτ είναι καλός και vfm?

Και τι κάρτα θα βάλετε πάνω???rx 460?

Δηλαδή μόνο εγώ θέλω έναν επεξεργαστή επιπέδου i5 που δεν με νοιάζει πόσους πυρήνες ή threads θα έχει απλά να προσφέρει ότι μου προσφέρει τώρα σε τιμή κατω από 150€?Οι μικροί ryzen φαίνονται να έχουν τέτοιο προσανατολισμό αλλά μέχρι να κυκλοφορήσουν παίζει η ιντελ να βγάλει κανα δυο σειρές ακόμη.Μας πέθανε η amd στην αναμονή. 

Εννοείται οτι όλα τα παραπάνω πάνε σε gamers και όχι στους υπόλοιπους χρήστες που προφανώς μπορεί να χρειάζονται το top ryzen και ακόμη δυνατότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά οι ιντελ fans είναι κολλημένοι  :-( (όχι ότι δεν είναι αλλά τέσπα)

Για τα σχόλια "τρέμε ιντελ κλπ",εντάξει απλά αστεία.Ανάγκη έχει η ιντελ που τα τελευταία χρόνια μας έχει ξεζουμίσει και έχει καταντήσει την amd και μας χρεωκοπημένους και αγοράζουμε τους ίδιους επεξεργαστές σε ακριβότερη τιμή και υπάρχουν οι κλασσικές δικαιολογίες για κατανάλωση,igpu και features(που μέχρι ένα βαθμό και μόνο το τελευταίο έχει νόημα) 

Βλέπετε λίγο τις ανάγκες σας και μετά το συζητάμε.400+€ για cpu απλά γτ είναι καλός και vfm?

Και τι κάρτα θα βάλετε πάνω???rx 460?

Δηλαδή μόνο εγώ θέλω έναν επεξεργαστή επιπέδου i5 που δεν με νοιάζει πόσους πυρήνες ή threads θα έχει απλά να προσφέρει ότι μου προσφέρει τώρα σε τιμή κατω από 150€?Οι μικροί ryzen φαίνονται να έχουν τέτοιο προσανατολισμό αλλά μέχρι να κυκλοφορήσουν παίζει η ιντελ να βγάλει κανα δυο σειρές ακόμη.Μας πέθανε η amd στην αναμονή. 

Εννοείται οτι όλα τα παραπάνω πάνε σε gamers και όχι στους υπόλοιπους χρήστες που προφανώς μπορεί να χρειάζονται το top ryzen και ακόμη δυνατότερο.

Μαζι σου. Για τις αναγκες μου και με δεδομενο πως με το ιδιο mobo μπορω να παω σε 8πυρηνο και σε 2 χρονια, κοιταζω κατι σε 1600X.

 

Τωρα αυτοι που βλεπουν οτι ο overclocked 7700K δινει 20 fps παραπανω στην Titan XP, και θα παρουν εναν 7300 γιατι περιμένουν οτι θα παρουν αυτα τα 20 παραπάνω fps στην 1050 τους, τους λυπαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...