Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen R7 1800X, 1700X, 1700 από τις 2 Μαρτίου και τα $329, βάζοντας φωτιά στην αγορά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οσους λενε για τις τιμές και το καπελο που μπαινει σε καθε χωρα.

Αν η τιμή λιανικης στην Αμερικη ειναι 499$ αυτο δεν σημαινει οτι στην Ελλαδα θα επρεπε να ειναι 499$=475€ αρα 475x24%=589.

Ειναι τελειως λαθος.

Η τιμή λιανικης στην Αμερική περιλαμβάνει και ΦΠΑ και εισαγωγικους δασμους μιας και δεν παραγεται στην Αμερική.

Αρα ο αντιπροσωπος καθε χωρας πρεπει να υπολογιζει την τιμή εργοστασίου και να προσθετει σε αυτην τον εισαγωγικό δασμό(διαφερει ανα χωρα-ολες οι χωρες της Ε.Ε εχουν τον ιδιο συντελεστη ομως) και το ΦΠΑ(διαφερει ανα χωρα και εντος Ε.Ε).

Επισης να επισημανουμε οτι σε ορισμενα προιόντα οι μαμαδες εταιριες δεν επιτρεπουν στον αντιπροσωπο καθε χωρας να διαμορφωσει αυτος την τιμή του προιόντος όπως θελει οπως γινεται πχ με τα PS4,XBOXone οπου λενε πχ τιμή Ευρωπης ταδε και απλα σε χωρες οπως η δικια μας το περιθωριο κερδους της Sony Ελλας είναι μικρότερο απο τον αντιπρόσωπο της Sony Germany.

Δεν ξερω αν δικαιολογηται τετοια διαφορα στην τιμή... αλλα είναι αρκετα μεγαλη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να κανω μια ερωτηση ??

τι εχω να κερδισω απο ενα plx chip

και να μπουσταρω τα λεφτα μου σε z170 me 4/8 πχ 

αφου το bandwidth δεν θα ανεβει ποτε παντα θα γυρναει στα 8  σωστα??

και να μην το κανω σε αμ4  με 8/16 και αυτο με ενα πλχ τσιπ το οποιο θα γυρναει στα 16 

--------------------------------------------------

δεν το κατεχω το θεμα 

και θελω να ξερω απο τα παιδια που το κατεχουν 

το bandwidth θα ειναι διπλασιο 

δεν ξερω καν εαν αμ4 εχουν καποιο συστημα πλχ κτλ

Τα plx chips ειναι multiplexers στα υπαρχοντα κανάλια PCI-e. Και εγω φανταστικα οτι μαγικα δε γινοντε και θα ειναι απλα τα μισα σε πραγματικα lanes, αλλα οπως φαινεται ειναι πολυ καλη λυση και το μονο που κανει ειναι να προσθέτει ελαχιστα ns delay στην επικοινωνια που δε γινεται αντιλυπτη απο τον χρηστη.

 

Ο λογος ειναι οτι ειναι σχεδον απιθανη η περιπτωση μια συσκευη να χρησιμοποιει ολα τα resources της PCI συνεχος και ολες μαζι ταυτοχρονα. Μια καρτα γραφικων πχ δε κανει utilize ολο το 16x PCIe3 συνεχεια, γιαυτο κιολας η διαφορα 8χ και 16χ σε μια καρτα ειναι της ταξης του 5%. Εκει, στα κενα της ζητησης, ενα PLX αναλαμβανει να "χωνει" κινηση δεδομένων απο αλλες συσκευες.

 

Η αιτια του να χρησιμοποιησει κανεις PLX chips δεν ειναι τοσο στο να δουλεψει μονο ενα SLI σε x16x16 μιας και οι απώλειες απο benchmarks το κανουν ισαξιο με ενα 8x8x configuration. To PLX θα μπει για να εχει ενα mobo περισσότερα m.2 slots, thunderbolt 3 ports, PCI-e slots για extra συσκευες και ούτω καθεξής, δλδ περισσότερη ευεληξία για περισσότερες συσκευες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος καταλαβα πως δουλευει 

και βοηθαει εναν επεξεργαστη με λιγοτερα κορσ/θρεντς

να χρησιμοποιει τα κενα για αλλες εκαστοτε συνδεσεις (σατα κτλ) αλλα δεν ανεβαζει το bandwidth  και σπαει τα λανες σε διπλα

κομπλε ......

ειναι και αυτο μια λυση 

δουλευει και σε ραιντ η εκει η διαφορα ειναι αισθητη και θα πρεπει να πας σε κατι καλυτερο με πιο πολλα κορ και λειν για καλυτερη και ομαλη λειτουργεια????

πχ εγω θα παω σε ραιντ 2 hdd 3αρια

και raid 2 ssd 500

kai ena mikro m2 256 gia windows

θα εχω θεμα 

με μονη καρτα γραφικων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος καταλαβα πως δουλευει 

και βοηθαει εναν επεξεργαστη με λιγοτερα κορσ/θρεντς

να χρησιμοποιει τα κενα για αλλες εκαστοτε συνδεσεις (σατα κτλ) αλλα δεν ανεβαζει το bandwidth  και σπαει τα λανες σε διπλα

κομπλε ......

ειναι και αυτο μια λυση 

δουλευει και σε ραιντ η εκει η διαφορα ειναι αισθητη και θα πρεπει να πας σε κατι καλυτερο με πιο πολλα κορ και λειν για καλυτερη και ομαλη λειτουργεια????

πχ εγω θα παω σε ραιντ 2 hdd 3αρια

και raid 2 ssd 500

kai ena mikro m2 256 gia windows

θα εχω θεμα 

με μονη καρτα γραφικων 

Οχι, τα cores δεν εχουν σημασια σε αυτη την περιπτωση. Ειναι αλλο συστημα μεσα στον επεξεργαστη που ελεγχει την κινηση απο τα PCI-e καναλια.

Raid 2? εννoεις stripe raid 0 ή mirror raid1?

 

Οι SATA συσκευες εξυπηρετουντε απο το chipset, το εξτρα δλδ chip πανω στη μητρικη (Ζ170,Χ370,Z270) για 4-6 SATA συσκευες εισαι μια χαρα με Ζ270 ή Χ370. Σε Ζ170 ισως εχεις θεμα αναλογα την υλοποιηση.

 

Οποτε σε καθαρα PCI-e lanes απο το CPU θα εχεις

16 για την καρτα

4 για τον m.2

Δε χρειαζεσε σε καμια περίπτωση ακριβη mobo με PLX ακομα και 2η καρτα γραφικων να βαλεις μελλοντικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, τα cores δεν εχουν σημασια σε αυτη την περιπτωση. Ειναι αλλο συστημα μεσα στον επεξεργαστη που ελεγχει την κινηση απο τα PCI-e καναλια.

Raid 2? εννoεις stripe raid 0 ή mirror raid1?

 

Οι SATA συσκευες εξυπηρετουντε απο το chipset, το εξτρα δλδ chip πανω στη μητρικη (Ζ170,Χ370,Z270) για 4-6 SATA συσκευες εισαι μια χαρα με Ζ270 ή Χ370. Σε Ζ170 ισως εχεις θεμα αναλογα την υλοποιηση.

 

Οποτε σε καθαρα PCI-e lanes απο το CPU θα εχεις

16 για την καρτα

4 για τον m.2

Δε χρειαζεσε σε καμια περίπτωση ακριβη mobo με PLX ακομα και 2η καρτα γραφικων να βαλεις μελλοντικα.

Είμαστε σίγουροι ότι δεν θα υπάρχει θέμα με τόσους δίσκους να δουλεύουν ταυτόχρονα πάνω στην ίδια μητρική; Το λέω αυτό γιατί δυστυχώς αν ψάξουμε καλά στα ψιλά γράμματα των specs του x370 βλέπουμε ότι από μόνο του δεν σηκώνει άλλους δίσκους αν βάλεις ΕΝΑ NVMe 4x. Το έχω ψάξει πολύ και δυστυχώς είναι αυτό που με καίει περισσότερο στις μέχρι στιγμής ανακοινωθήσες mobo.

ωραιος καταλαβα πως δουλευει

και βοηθαει εναν επεξεργαστη με λιγοτερα κορσ/θρεντς

να χρησιμοποιει τα κενα για αλλες εκαστοτε συνδεσεις (σατα κτλ) αλλα δεν ανεβαζει το bandwidth και σπαει τα λανες σε διπλα

κομπλε ......

ειναι και αυτο μια λυση

δουλευει και σε ραιντ η εκει η διαφορα ειναι αισθητη και θα πρεπει να πας σε κατι καλυτερο με πιο πολλα κορ και λειν για καλυτερη και ομαλη λειτουργεια????

πχ εγω θα παω σε ραιντ 2 hdd 3αρια

και raid 2 ssd 500

kai ena mikro m2 256 gia windows

θα εχω θεμα

με μονη καρτα γραφικων

Θα μπορούσα να ρωτήσω τι εξυπηρετεί να έχεις 3 κατ ουσίαν συστήματα δίσκων εντως τους ίδιου pc;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να πω την αληθεια παω για 

gaming/working massine

δηλαδη 

χ370

1700χ

γτχ 1070

2 ραιντ 1 3τ hdd >>μονο για ατελειωτα αρχεια με εισπραξεις/αποδειξεις/εντυπα παραγελιων κτλ απο την επειχηρηση που εχω 

(πιθανοτατα να γινει expansion στο αποτερο μελλων 

με αλλα 3+3 ραιντ 1)

2x500ssd ραιιντ 0  h mono 1t για τα παιχνιδια  

δεν θελω να υπαρχουν εγραφα και παιχνιδια μαζι

και το μ2 για windows και για κανα μικρο προγραμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να πω την αληθεια παω για

gaming/working massine

δηλαδη

χ370

1700χ

γτχ 1070

2 ραιντ 1 3τ hdd >>μονο για ατελειωτα αρχεια με εισπραξεις/αποδειξεις/εντυπα παραγελιων κτλ απο την επειχηρηση που εχω

(πιθανοτατα να γινει expansion στο αποτερο μελλων

με αλλα 3+3 ραιντ 1)

2x500ssd ραιιντ 0 h mono 1t για τα παιχνιδια

δεν θελω να υπαρχουν εγραφα και παιχνιδια μαζι

και το μ2 για windows και για κανα μικρο προγραμα

Δεν ξέρω για τον όγκο δουλειάς που έχεις, αλλά με τέτοιο configuration θα έπρεπε ίσως να σκεφτείς πολύ σοβαρά την αγορά ενός nas. Και να μεταφέρεις εκεί όλο το βάρος των αρχείων σου. Το οποίο θα είναι και auto backup ή real-time synchronized. Αν τα αρχεία σου είναι μόνον εκεί και συνδεδεμένα με gigabit ή thunderbolt, τότε έχεις λύσει το θέμα όλων αυτών των αρχείων "εντός" του συστήματος σου. Αφήνεις με αυτόν τον τρόπο μόνο το λειτουργικό και τα παιχνίδια 2 πράγματα δηλαδή. Το λειτουργικό συμφωνώ μαζί σου να μπεί πάνω σε NVMe 4x. Τώρα για τα παιχνίδια θα ηθελα να σε ρωτήσω αν στην πραξη έχεις δει διαφορά όταν μιλάμε για stripe raid over SSD.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε online games ναι δα δεις τρελη διαφορα 

δεν το συζηταω καν 

σε μη online οχι τοση 

απλα το raid 0 εχει και μερικα οχι και τοσο καλα σημεια

1) πολλα σατα καλωδια 

2)μεγαλη πιθανοτητα αποτυχιας

3)εαν κανεις το σετ απ απο bios καλως αλλα εαν το κανεις απο windows δεν θα σου δωσει ποτε το φθλλ των δυνατοτητων του (windows 10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε online games ναι δα δεις τρελη διαφορα

δεν το συζηταω καν

σε μη online οχι τοση

απλα το raid 0 εχει και μερικα οχι και τοσο καλα σημεια

1) πολλα σατα καλωδια

2)μεγαλη πιθανοτητα αποτυχιας

3)εαν κανεις το σετ απ απο bios καλως αλλα εαν το κανεις απο windows δεν θα σου δωσει ποτε το φθλλ των δυνατοτητων του (windows 10)

Ήμουν fun των συστοιχείων raid επί εποχής WD raptor. Όταν οι μηχανικοί δίσκοι είχαν πολλά να κερδίσουν και πολλά να χάσουν από το raid 0. Το στήσιμο φυσικά και γίνονταν πάντα low level ακριβώς μετά το BIOS.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι ακόμη και τώρα που τα παιχνίδια μου είναι πάνω σε έναν Samsung 850 PRO δεν μπορώ να αντιληφθώ την τόσο μεγάλη διαφορά σε σχέση με το αν θα ήταν πάνω σε raid. Περισσότερο ρόλο παίζει η σταθερότητα της γραμμής μου παρά το preloading του παιχνιδιού. Και έχω και στο 2ο workspace μόνιμα ανοικτά το youtube, το site του insomnia, και τα εργαλεία παρακολούθησης θερμοκρασιών. Αυτό το τελευταίο που είπα ίσως το καταλάβουν όσοι έχουν Linux.

Επεξ/σία από amveria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λένε ότι ο 7700Κ έχει μεγαλύτερα ρολόγια κλπ κλπ ξεχνάτε δύο πράγματα

 

α) Η πλειοψηφία τον παιχνιδιών που βγαίνουν, εκμεταλλεύονται multicore.
β) Η IPC του 1700Χ  είναι πιο δυνατή από αυτή του Kaby Lake, δείτε εδώ single thread perf

AMD-Ryzen-Vs-Kabylake-Single-THreaded-Te
AMD-Ryzen-7-1700X-vs-i7-7700K-IPC-single

γ) Η AMD θα παρέχει το CPU Wattman όπου θα μπορείτε να κάνετε τον επεξεργαστή σας 2/4/6/8 core, με ή χωρίς SMT, και να ανεβάζετε τα ρολόγια των άλλων core πολύ ψηλά (cooling επιτρέποντος). Γιατί ο περιορισμός σε ρεύμα και θερμοκρασίες έχει να κάνει με την CPU ως σύνολο.

 

AMD-Ryzen-Master-Overclocking-Utility.pn

 

Περαστικά σε όσους λένε ακόμα ότι 4c/8t είναι καλύτερο από 8c/16t........... ιδίως με τις τιμές που έχουν οι intel.

 

(Και έχω 6700Κ @4.9 και ο προηγούμενος ήταν 4930Κ @ 4.6)

 

και

 

δ) Ο 7700Κ στοκ (4.5Ghz) δουλεύει περίπου 21% πιο γρήγορα από το 1700 (3.7Ghz), ενώ στα 5Ghz δουλεύει 35% πιο γρήγορα, αλλάαααα δείτε το GTA V

https://youtu.be/3mJIP0-1xDo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι βρισκομαστε για πρωτη φορα στην φαση οπου πραγματικα επεξεργαστες με πυρηνες περισσοτερους απο 4 θα κατακλυσουν την αγορα.

Αυτο συμαινει οτι οπου ναναι θα ξεκινησουν να κωδικοποιοιυνται παιχνιδια που θα δουλεψουν  με περισσοτερου πυρηνες.Ειναι η σκουντια ρε παιδι μου που χρειαζοτανε η αγορα.
Οποτε αν και ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ μιλησαμε για futureproofing, μπορει για πρωτη φορα οντως μια αγορα τετοια να σου βγει χρυση.Τωρα δεν ξερω ποσο πιο δυσκολο ειναι να γραψεις παιχνιδι που δουλευει αρκετους πυρηνες αλλα τουλαχιστον τα καινουργια παιχνιδια θα εχουν εναν λογο παραπανω να το κανουν.Αν παρει κανεις υποψιν οτι κακα τα ψεματα το 85% στα παιχνιδια εχει να κανει με την vga, φανταζομαι οτι μια αγορα ρυζεν 6/8 πυρηνων να σου κρατησει 5ετια χωρις να λες οτι εχω δεινοσαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...