Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen R7 1800X, 1700X, 1700 από τις 2 Μαρτίου και τα $329, βάζοντας φωτιά στην αγορά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για απλες desctop εφαρμογες εδω και καιρο λιγουρευομαι τον i3-7100 στα 125 ευρω οπου σε συνδυασμο με 16gb ram και μια καλη σχετικα καρτουλα τον εχω δει να φυσαει σε ενα φιλο μου ακομη και στα παιχνιδια.....περιμενα απο την amd να μας δωσει κατι αντισοιχο σε ακομη χαμηλοτερη τιμη γιατι εδω που εχουμε φτασει καθε ευρω πλεον μετραει...δυστυχως ομως απο οτι ειδα οι ryzen 3 και 5 οποτε και οταν βγουνε ξεκινανε απο τα 130 δολαρια ητοι 200 euro με φπα και ισοτιμιες.δεν με νοιαζει αν ακομη και οι ryzen 3,5 φυσανε σε σχεση με τους i3,i5 της intel εγω απο την amd περιμενω και προτασεις κατω απο τα 100 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για απλες desctop εφαρμογες εδω και καιρο λιγουρευομαι τον i3-7100 στα 125 ευρω οπου σε συνδυασμο με 16gb ram και μια καλη σχετικα καρτουλα τον εχω δει να φυσαει σε ενα φιλο μου ακομη και στα παιχνιδια.....περιμενα απο την amd να μας δωσει κατι αντισοιχο σε ακομη χαμηλοτερη τιμη γιατι εδω που εχουμε φτασει καθε ευρω πλεον μετραει...δυστυχως ομως απο οτι ειδα οι ryzen 3 και 5 οποτε και οταν βγουνε ξεκινανε απο τα 130 δολαρια ητοι 200 euro με φπα και ισοτιμιες.δεν με νοιαζει αν ακομη και οι ryzen 3,5 φυσανε σε σχεση με τους i3,i5 της intel εγω απο την amd περιμενω και προτασεις κατω απο τα 100 ευρω...

i3 7100,16 gb ram και μετράμε το κάθε ευρώ δεν πάνε μαζί.g4560 και 8gb ram αν μιλάμε για απλές desktop εφαρμογές και κάτι παραπάνω.

Πάντως και γω θα ήθελα cpu για όλες τις τσέπες για να μπορέσει και η ίδια η εταιρία να πάρει αγοραστές από παντού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με πολλους συμφορμητες πιο πανω που λενε 

ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΑΙ να καταλιασει η σκονη ...

αλλα διαφωνω με τον γενικο προσανατολισμο 

τι θελω να πω με αυτο>>

1)εαν οι ρυζεν αυτην την στιγμη δεν ειναι ετσι οπως τα παρουσιαζει η αμδ και ειναι ξερω εγω 5% κατωτεροι 

που ειναι το προβλημα 

στις τεραστιες διαφορες τιμων με τον εκαστοτε μοντελο της ιντελ

2) να θυμισω οτι εκαστοτε broadwell-e μοντελα χτυπαγαν 

150-200ε + οταν πρωτοβγηκαν

3) δεν θα μηλισω για πλατφορμα γιατι για μια μετρια χ99

επρεπε να πουλησεις το νεφρο σου 

-----------------------------------------------------------

απο εκει και περα ο ανταγωνισμος θα μας εφωλησει ολους εφοσων ειναι υγιεις 

(ξεκαθαρα εχω πρωτιμηση στην αμδ και δεν το κριβω αλλοστε)

τα τελυταια 2 χρονια εαν παρουμε τα λιν απ της καθε εταιριας η αμδ καταφερε για εμενα να βγει απο την λομπα του παλιου κακου της εαυτου με πολυ σωστες και δραστικες κινησεις 

η ιντελ οχι τοσο 

<<πιο παλια ειχε συμβει το αντιθετο>>

------------------------------------------------------------------------

η λυση ειναι μια 

ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ 

ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΡΙΖΕΝ ΓΙΑ ΝΑΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ 80% ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ..

και λεω 80% γιατι καθε λιν απ στην αρχη εχει θεματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i3 7100,16 gb ram και μετράμε το κάθε ευρώ δεν πάνε μαζί.g4560 και 8gb ram αν μιλάμε για απλές desktop εφαρμογές και κάτι παραπάνω.

Πάντως και γω θα ήθελα cpu για όλες τις τσέπες για να μπορέσει και η ίδια η εταιρία να πάρει αγοραστές από παντού

 

καλος χρυσος ο pentium g4560 αλλα οποιος δεν χρειαζεται αμεσα μηχανημα, καλο θα ειναι να περιμενει

 

στην χειροτερη θα βρει καλυτερες τιμες το καλοκαιρι λογω ανταγωνισμου

 

στην καλυτερη θα υπαρξουν ανταγωνιστικα τσιπακια

 

εμενα μου καθεται καπως 2πυρινος εν ετη 2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος χρυσος ο pentium g4560 αλλα οποιος δεν χρειαζεται αμεσα μηχανημα, καλο θα ειναι να περιμενει

 

στην χειροτερη θα βρει καλυτερες τιμες το καλοκαιρι λογω ανταγωνισμου

 

στην καλυτερη θα υπαρξουν ανταγωνιστικα τσιπακια

 

εμενα μου καθεται καπως 2πυρινος εν ετη 2017

Αν ο i3 των 125€ ήταν 4πύρηνος θα συμφωνούσα μαζί σου  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για απλες desctop εφαρμογες εδω και καιρο λιγουρευομαι τον i3-7100 στα 125 ευρω οπου σε συνδυασμο με 16gb ram και μια καλη σχετικα καρτουλα τον εχω δει να φυσαει σε ενα φιλο μου ακομη και στα παιχνιδια.....περιμενα απο την amd να μας δωσει κατι αντισοιχο σε ακομη χαμηλοτερη τιμη γιατι εδω που εχουμε φτασει καθε ευρω πλεον μετραει...δυστυχως ομως απο οτι ειδα οι ryzen 3 και 5 οποτε και οταν βγουνε ξεκινανε απο τα 130 δολαρια ητοι 200 euro με φπα και ισοτιμιες.δεν με νοιαζει αν ακομη και οι ryzen 3,5 φυσανε σε σχεση με τους i3,i5 της intel εγω απο την amd περιμενω και προτασεις κατω απο τα 100 ευρω...

 

Τα $130 με φπα μπορει να πανε ισως 160 ευρω. Τα 200 δεν ξερω πως τα εβγαλες.

 

Και μιλαμε για 4πυρηνο αλλα σε χαμηλοτερη συχνοτητα και χωρις ενσωματωμενα γραφικα. Δηλαδη μη συγκρισιμα πραγματα

 

Η αληθεια ειναι οτι για τη συγκεκριμενη περιπτωση και σε αυτες τις τιμες ο i3 δεν ειναι κακη επιλογη. Οι ryzen εφοσον δεν βγαινουν σε διπυρηνα, δεν νομιζω να εχουν επιλογες για το εντελως χαμηλοτερο segment της αγορας.

 

Οι καινουριοι intel που πλεον θα εχουν hyperthreading και στους απλους pentium απο την επομενη γενια θα παραμεινουν η καλυτερη επιλογη εκτος αν τα (οχι ryzen) APU της AMD πεσουν στα πατωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα $130 με φπα μπορει να πανε ισως 160 ευρω. Τα 200 δεν ξερω πως τα εβγαλες.

 

Και μιλαμε για 4πυρηνο αλλα σε χαμηλοτερη συχνοτητα και χωρις ενσωματωμενα γραφικα. Δηλαδη μη συγκρισιμα πραγματα

 

Η αληθεια ειναι οτι για τη συγκεκριμενη περιπτωση και σε αυτες τις τιμες ο i3 δεν ειναι κακη επιλογη. Οι ryzen εφοσον δεν βγαινουν σε διπυρηνα, δεν νομιζω να εχουν επιλογες για το εντελως χαμηλοτερο segment της αγορας.

 

Οι καινουριοι intel που πλεον θα εχουν hyperthreading και στους απλους pentium απο την επομενη γενια θα παραμεινουν η καλυτερη επιλογη εκτος αν τα (οχι ryzen) APU της AMD πεσουν στα πατωματα

Με λιγη υπομονη οι τελικες τιμες διαμορφώνοντε στα 1$=1€ με ολους τους φορους. Συνηθως 2-5 μηνες μετα.

http://www.ncixus.com/products/?sku=111156&vpn=BX80662I76700K&manufacture=Intel

6700κ   359$ US 353€ Ελλαδα

http://www.ncixus.com/products/?sku=137588&vpn=BX80677I77700K&manufacture=Intel&promoid=1735  

7700κ   360$ US 380€ Ελλάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κοιταω καν τους intel

 

καραδοκω για 4c/8t ryzen apu 

 

Και μένα δεν θα με χαλούσαν αλλά κατά τα άλλα απλά επιβεβαιώνεις το παρακάτω

 

Μετά οι ιντελ fans είναι κολλημένοι  :-( (όχι ότι δεν είναι αλλά τέσπα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα δεν θα με χαλούσαν αλλά κατά τα άλλα απλά επιβεβαιώνεις το παρακάτω

 

να δουμε τιμουλες πρωτα κ επιδοσεις σε οτι παρουσιασουν?

 

προσωπικα δεν θα παω σε παλια πλατφορμα αν οι ryzen αποδειχτουν ενταξει

 

intel τι να περιμενω? τοσα χρονια δεν τους βλεπουμε? η μηπως περιμενεις να κατακρημνισουν τους καταλογους τους? με τις πετρες θα την παρουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δουμε τιμουλες πρωτα κ επιδοσεις σε οτι παρουσιασουν?

 

προσωπικα δεν θα παω σε παλια πλατφορμα αν οι ryzen αποδειχτουν ενταξει

 

intel τι να περιμενω? τοσα χρονια δεν τους βλεπουμε? η μηπως περιμενεις να κατακρημνισουν τους καταλογους τους? με τις πετρες θα την παρουν 

Φυσικά και θα παρακολουθώ τιμές και επιδόσεις από όλες τις εταιρίες προσωπικά.

"Παλιά" πλατφόρμα το 1151 αλλά πολλοί amd fans επιμένουν ή έστω πριν κάνα μήνα σε fx και am3+

Προφανώς και βλέπουμε τι κάνει η intel απλά βρίσκει και τα κάνει γιατί πχ αν δεν περιμέναμε τους zen ούτε pentium με 4 threads θα βλέπαμε ακόμη.Τωρα που η amd είναι παρούσα προφανώς είναι αλλιώς τα πράγματα.Και οι intel fans το ίδιο σκέφτονται για την amd,τι να περιμένω?4+ χρόνια "στάσιμη" και αναβολή στην αναβολή.

Γιαυτό λέω οτι και οι δυο πλευρές είστε  κολλημένοι.Τέσπα αρκετά με το offtopic γιατί γίνεται vs πάλι και απλά ανέφερα τον g4560 σαν καλύτερη επιλογή του i3 γιατί απλά τώρα υπάρχει στην αγορά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ερωτηματικά που θέλω απαντήσεις και περιμένω την κυκλοφορία των επεξεργαστών ώστε να λυθούν,

π.χ

Είναι αρκετά τα Lanes η με κάθε M.2 θα χάνουμε 2 Sata ?

Θα υπάρχει Delay σε αυτή την σχέση αν παρεμβαίνει και "αναλαμβάνει ενδιάμεσο chipset" και ας είναι προσαρμοσμένο στον επεξεργαστή ? και αν ναι πόσο θα είναι αυτό ?

 

Καλησπέρα και πάλι στην παρεα μας.

ΔΥΣΤΥΧΏΣ αν πας και κουμπώσεις Ένα επαναλαμβάνω ΕΝΑ NVMe 4x σε στοκ x370 chipset, χωρίς άλλον controller δηλαδή, ΔΕΝ μπορείς να βάλεις άλλη αποθηκευτική μονάδα πάνω σε SATA. Δεν ξερω για τους υπολοίπους φίλους του forum, δεν ξέρω αντίστοιχα top chipsets της Intel αν το κάνουν αυτό, αλλά το θεωρώ από μόνο του μεγάλο μειονέκτημα.

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα παρακολουθώ τιμές και επιδόσεις από όλες τις εταιρίες προσωπικά.

"Παλιά" πλατφόρμα το 1151 αλλά πολλοί amd fans επιμένουν ή έστω πριν κάνα μήνα σε fx και am3+

Προφανώς και βλέπουμε τι κάνει η intel απλά βρίσκει και τα κάνει γιατί πχ αν δεν περιμέναμε τους zen ούτε pentium με 4 threads θα βλέπαμε ακόμη.Τωρα που η amd είναι παρούσα προφανώς είναι αλλιώς τα πράγματα.Και οι intel fans το ίδιο σκέφτονται για την amd,τι να περιμένω?4+ χρόνια "στάσιμη" και αναβολή στην αναβολή.

Γιαυτό λέω οτι και οι δυο πλευρές είστε  κολλημένοι.Τέσπα αρκετά με το offtopic γιατί γίνεται vs πάλι και απλά ανέφερα τον g4560 σαν καλύτερη επιλογή του i3 γιατί απλά τώρα υπάρχει στην αγορά.  

 

αν επειδη δεν θελω να πληρωνω κοροιδιστικα λεφτα στην intel για ενα ονομα κ τπτ αλλο  ειμαι fanboy τοτε ναι ειμαι

 

εσυ που δεν εισαι παρε intel την δεδομενη χρονικη στιγμη κ πεισε τον εαυτο σου οτι κανεις ορθολογικη αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι στην παρεα μας.

ΔΥΣΤΥΧΏΣ αν πας και κουμπώσεις Ένα επαναλαμβάνω ΕΝΑ NVMe 4x σε στοκ x370 chipset, χωρίς άλλον controller δηλαδή, ΔΕΝ μπορείς να βάλεις άλλη αποθηκευτική μονάδα πάνω σε SATA. Δεν ξερω για τους υπολοίπους φίλους του forum, δεν ξέρω αντίστοιχα top chipsets της Intel αν το κάνουν αυτό, αλλά το θεωρώ από μόνο του μεγάλο μειονέκτημα.

Καλή δύναμη.

Αυτη την πολυ εγκυρη πληροφόριση που τη βασιζεις? Δωσε ενα link και σε εμας τους ασχετους.

Οι μεχρι τωρα πληροφορίες αναφέρουν 24 PCI-e lanes, και ακομα δεν εχουν βγει τα motherboard specs για να ισχυουν αυτα που λες. Και 20 να εχει οσες ειχε το Ζ170, μπορουσες να βαλεις GPU+m.2 full x4 και 2 Sata devices.

 

Και απο τα παρακάτω links φαινετε το 16+4+4 με τη μια 4δα να πηγαινει απο το chipset οπως και στο Z270. Τωρα εαν ο manufacturer του mobo ειναι καθυστερημενος και βαλει on cpu τα SATA και on chipset την m.2  και παλι εχεις 4 PCI-e lanes για sata, εξτρα USB ή οτι αλλο θες

 

 

The only nitpick with X370 is that it has only eight PCIe lanes of its own. Coupled with the 24 PCIe lanes of Ryzen—16 for graphics, four for NVMe, and four to communicate with the chipset—users have 32 lanes to work with. That's comparable with Intel's mainstream chips but lacking compared to Broadwell-E

 

https://arstechnica.com/gadgets/2017/01/amd-ryzen-motherboards-hype/

 

Και απο το manual του motherboard

http://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AX370-Gaming-K7-rev-10#support-manual

Σελιδα 18. Με χ4 m.2 ΜΟΝΟ... ΟΛΑ τα sata ports διαθέσιμα. 

Επεξ/σία από Lied
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/66354/core-count-vs-frequency-what-matters-for-gaming

 

Βλεπω να βρομισει ο τοπος 6700κ/7700κ που θα τους πουλανε στην "φανταστικη" τιμη των 300 ευρω.

Η γερη γροθια στον 4πυρηνο θα ειναι οταν σε λιγο εως πολυ λιγο καιρο τα παιχνιδια θα βγαινουν, και θα διαφημιζονται(μιας και ΠΟΛΥΣ κοσμος θα παρει πολυπυρηνο) οτι δουλευουν για 6-8 πυρηνες.

 

EDIT: ΕΛΑ ΠΑΡΕ ΠΑΡΕ ΠΑΡΕ (οι αγγελιες ειναι ολες χθεσινες μονο)

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/858144-i7-7700k/

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/858391-intel%C2%AE-core%E2%84%A2-i7-6700k-processor/

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/857349-i5-6600k-msi-tomahawk-z170-corsair-lpx-16gb-2400mhz/

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/857646-%CF%80%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9-i7-4770-mb-gigabyte-z97x-gaming-5-ram-16gb-ddr3/

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/837825-i7-5820k-%CF%83%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82/

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/858089-intel-i7-7700k-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CF%83%CE%B9%CE%BF/

 

Δωσε και μενα μπαρμπα ενα Ryzen

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...