Προς το περιεχόμενο

Ανησυχία των ευρωπαϊκών αρχών για την προστασία της ιδιωτικότητας στα Windows 10


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι μα όλοι πρέπει (να μη πω επιβάλετε) να βάλουν το DoNotSpy10.
Η ιδιωτικότητα είναι τελευταίο που έχεις πρόβλημα με τα windows 10/8.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι σου καταστρέφει τον σκληρό σου με τα συνεχή backround downloads και έτσι και κάνεις κανένα λάθος και μοιραστείς απο κινητό ιντερνετ την πάτησες...θα σου φάει όλα τα mb...για να βάλει ... candy crush !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αφαίρεση δικαιώματος ψήφου ΤΩΡΑ σε αυτούς που συγκρίνουν ένα ΛΣ και τα αρχεία που έχεις στο δίσκο του pcιου με online υπηρεσίες τύπου Facebook,Google,dropbox και δε ξέρω εγώ τι άλλο είπαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα είχε ισχύ μόνο αν δεν είχες συνδεμένο το Pc σου με το internet , από τότε που συνδέθηκε και έχεις και Dropbox και Onedrive και FB, τότε bye bye privacy. Άλλωστε οι εταιρείες δε σκανάρουν το δίσκο σου, το profile σου σκανάρουν.


Άλλωστε τώρα με τα stores ένα Device που δεν είναι συνδεμένο δεν κάνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα είχε ισχύ μόνο αν δεν είχες συνδεμένο το Pc σου με το internet , από τότε που συνδέθηκε και έχεις και Dropbox και Onedrive και FB, τότε bye bye privacy. Άλλωστε οι εταιρείες δε σκανάρουν το δίσκο σου, το profile σου σκανάρουν.

Άλλωστε τώρα με τα stores ένα Device που δεν είναι συνδεμένο δεν κάνει κάτι.

Όταν φτιάχνω έναν φάκελο C:\photos_of_my_wifes_tits σε όλα τα ΛΣ πλην Windows 10 μόνο εγώ ξέρω πόσα και τι αρχεία έχει αυτός ο φάκελος.Έχω δεν έχω FB,Dropbox,twitter κτλ κι ας το χω και 24/7 στο internet.

Το ίδιο όταν κάνω local search, ακούω mp3,βλέπω βίντεο κτλ

 

Με τα 10αρια η MS ξέρει ότι είναι 57 φωτογραφίες εκ των οποίων 42 jpg και 15 png, έχω δει την img005.jpg 44 φορές με τελευταία χθες το βράδυ, άκουσα το τάδε Mp3 και αναζήτησα *.mkv στο C:\Torrents

 

Εμένα αυτό δε μ' αρέσει και σε πολλούς άλλους επίσης, δε λέω ότι θα δει τις φώτο ή κάτι άλλο, analytics θέλει αλλά δεν είναι web υπηρεσία, είναι ο δίσκος μου και τα offline αρχεία που επιλέγω να μην τα ανεβάσω σε OneDrive,DropBox,GDrive κλπ

 

ps: Over 82 billion photos viewed within the Windows 10 Photo app σε blog της MS, απο το σκαν των profiles αυτά τα σ΄τοιχεία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά και εσύ , μην το λές C:\photos_of_my_wifes_tits ,πες το C:\Νέος Φάκελος\Νέος Φάκελος\Εργασίες\photos_of_my_wifes_tits

 

Τα ίδια συμβαίνουν και σε άλλα λειτουργικά συστήματα , πλην ίσως του *nix, αλλά αυτοί μάλλον δε νοιάζονται ή δεν πιστεύουν πως έχεις nix εξαρχής για να τα παρακολουθούν αυτά.


Άλλωστε πιστεύω ακράδαντα πως η MS και όλες οι εταιρείες πήραν φόρα από τη χρήση στο Mobile κομμάτι και όχι από τους κλασσικούς χρήστες Desktop. Το Consumerization του IT αυτά τα κακά έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος δεν λεει ρε φιλε? ΕΣΥ δεν λες που θες να βγαζεις μεχρι και το τι μαρκα βρακι φορας στην φορα... υπαρχουμε και εμεις που θελουμε να εχουμε WINDOWS 10 χωρις spying.. πειραζει?

 

Αυτό γίνεται μόνο στα Windows και σε καμία άλλη πλατφόρμα προφανώς και για αυτο εχετε τρελαθεί ολοι, αλλά παρόλα αυτά έχετε μια χαρά κινητά με android & ios.. 

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει γίνει κάτι παρόμοιο με αυτούς που αναφέρεις. Στην Apple είχε γίνει χαμός βέβαια για το αντίθετο, αλλά δεν πειράζει. Εμένα μου κάνει εντύπωση που πιστεύεις ότι μόνο την Microsoft κυνηγάνε και για τους άλλους γράφεις το κορυφαίο " δεν λέει κανένας τίποτα απολύτως" . Αυτό το "τίποτα απολύτως" δεν μου κάθεται καλά...

 

Αναφέρομαι στα σχολια μονο και όχι σε έρευνες που έχουν γίνει σχετικά με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται μόνο στα Windows και σε καμία άλλη πλατφόρμα προφανώς και για αυτο εχετε τρελαθεί ολοι, αλλά παρόλα αυτά έχετε μια χαρά κινητά με android & ios.. 

 

Αναφέρομαι στα σχολια μονο και όχι σε έρευνες που έχουν γίνει σχετικά με το θέμα.

Τα σχόλια γινονται για το θέμα . Αλλιώς θα ήταν offtopic.... Στα αντίστοιχα θέματα θα βρεις τα σχόλια για τις άλλες εταιρείες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...