Προς το περιεχόμενο

Ανησυχία των ευρωπαϊκών αρχών για την προστασία της ιδιωτικότητας στα Windows 10


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς φτάσαμε σε μια εποχή που σπάνια βρίσκεις προστασία προσωπικών δεδομένων αφού πλέον βγάζουν λεφτά από αυτά. Από την μία έχεις εταιρίες όπως την Google και την Microsoft να σε ξεβρακώνουν και από την άλλη εταιρίες όπως η Apple που τις κατακρίνουν και σου ζητάνε όμως 2000€ για ένα λάπτοπ. Χέσε μέσα πλέον μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι, απλά προσπαθείς να δώσεις όσα λιγότερα δεδομένα γίνετε. Γιατί άμα θες να γουστάρεις Gamng δεν θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά να πάρεις Mac. Από την άλλη θα σου πει κάποιος άμα θες προσωπική ασφάλεια βάλε Linux, ναι καλά τα Linux και δωρεάν αλλά μέχρι εκεί, δεν είναι για τον απλό χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δυστυχώς φτάσαμε σε μια εποχή που σπάνια βρίσκεις προστασία προσωπικών δεδομένων αφού πλέον βγάζουν λεφτά από αυτά. Από την μία έχεις εταιρίες όπως την Google και την Microsoft να σε ξεβρακώνουν και από την άλλη εταιρίες όπως η Apple που τις κατακρίνουν και σου ζητάνε όμως 2000€ για ένα λάπτοπ. Χέσε μέσα πλέον μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι, απλά προσπαθείς να δώσεις όσα λιγότερα δεδομένα γίνετε. Γιατί άμα θες να γουστάρεις Gamng δεν θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά να πάρεις Mac. Από την άλλη θα σου πει κάποιος άμα θες προσωπική ασφάλεια βάλε Linux, ναι καλά τα Linux και δωρεάν αλλά μέχρι εκεί, δεν είναι για τον απλό χρήστη.

 

Πιστεύω για τον απλό χρήστη μια χαρά είναι. Για τους Gamers δυστυχώς δεν είναι ακόμα. Soon :P (ελπίζω xD)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώχου μωρέ, λες και δεν φακελωνόμαστε παντού τα Windows μας πείραξαν

Υπάρχει λέξη που περιγράφει τη στάση σου, την οποία σε προτρέπω θερμότατα και επειγόντως να αλλάξεις: :-)

Ωχαδερφισμός...

Είμαστε καλύτεροι απ'αυτό, νομίζω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένετε από τις εταιρίες να σας προστατέψουν τα προσωπικά σας δεδομένα .

Για όποιον θέλει να μάθει πως κινείται το χρήμα σχετικά με τις διαφημίσεις και τα δεδομένα που συλλέγουν οι εταιρίες:

 

http://idlewords.com/2015/11/the_advertising_bubble.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος να χαλάσει ΔΕΝ το κουνάω απ'τα XP: ιδωτικότητα, ασφάλεια, αξιοπιστία το τρίπτυχο της επιτυχίας. Σε συνδυασμό με την απενεργοποίηση των windows update και την εγκατάσταση του Norton AntiVirus 2002 ο υπολογιστής μου είναι κυριολεκτικά φρούριο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος να χαλάσει ΔΕΝ το κουνάω απ'τα XP: ιδωτικότητα, ασφάλεια, αξιοπιστία το τρίπτυχο της επιτυχίας. Σε συνδυασμό με την απενεργοποίηση των windows update και την εγκατάσταση του Norton AntiVirus 2002 ο υπολογιστής μου είναι κυριολεκτικά φρούριο.

Έχεις γίνει πολύ καλός ρε μπαγασάκο... Αυτό με την Apple σε έχει ανεβάσει πολλά level...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φτάσαμε σε μια εποχή που σπάνια βρίσκεις προστασία προσωπικών δεδομένων αφού πλέον βγάζουν λεφτά από αυτά. 

...

Χέσε μέσα πλέον μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι, απλά προσπαθείς να δώσεις όσα λιγότερα δεδομένα γίνετε.

Δε φταίει η εποχή, φταίει ο χρήστης. Κανείς δεν αναγκάζει κανέναν και σίγουρα όχι η εποχή.

 

Επίσης, η λαϊκή έκφραση θα είχε νόημα εφόσον δεν υπήρχαν επιλογές. Έλα όμως που υπάρχουν με αποτέλεσμα οι προσπάθειες για αποποίηση ευθυνών να πέφτουν στο κενό.

 

Ο καθένας, φέρει την ευθύνη των επιλογών του.

 

Από την άλλη θα σου πει κάποιος άμα θες προσωπική ασφάλεια βάλε Linux, ναι καλά τα Linux και δωρεάν αλλά μέχρι εκεί, δεν είναι για τον απλό χρήστη.

Δεν είναι για τον απλό χρήστη, στην περίπτωση που είναι λοβοτομημένος και έχει απολέσει την ικανότητα μάθησης.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση, το linux είναι το ίδιο εύκολο με όλα τα υπόλοιπα συστήματα που απαιτούν εξοικείωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση γιατί τόσος χαμός με την Microsoft αφού ακριβός τα ίδια κάνουν Facebook, Google, Apple κλπ αλλά δεν λέει κανένας τίποτα απολύτως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση γιατί τόσος χαμός με την [/size]Microsoft[/size] αφού ακριβός τα ίδια κάνουν [/size]Facebook[/size], [/size]Google[/size], [/size]Apple[/size] κλπ αλλά δεν λέει κανένας τίποτα απολύτως.[/size]

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει γίνει κάτι παρόμοιο με αυτούς που αναφέρεις. Στην Apple είχε γίνει χαμός βέβαια για το αντίθετο, αλλά δεν πειράζει. Εμένα μου κάνει εντύπωση που πιστεύεις ότι μόνο την Microsoft κυνηγάνε και για τους άλλους γράφεις το κορυφαίο " δεν λέει κανένας τίποτα απολύτως" . Αυτό το "τίποτα απολύτως" δεν μου κάθεται καλά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήταν να ξυπνήσει η ευρώπη,τα windows10 έχουν τηλεμετρία,βλέπουν τι έχω στον υπολογιστή μου, και κατεβάζουν apps χωρίς την αδειά μου, πολλοί θα πούν οτι αυτό γινόταν σε ένα βαθμό στα 7 και στα 8, όχι σε τέτοιο επίπεδο όμως, ας δούμε τι έχει να πεί πρώην υπάλληλος της microsoft.

και πώς το ξέρω πως ήταν στη microsoft

άραγε όταν του είπαν "ακολουθούμε νέα κατευθυνση" τι ενοούσαν?.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι το κυνηγάς δεν υπάρχει περίπτωση να εγκρίνετε πριν τη διάθεσή του στην αγορά γιατί αφορά σχεδόν όλα τα προϊόντα λογισμικού σχεδόν ακατόρθωτο.

 

Ίσως μια εξαίρεση για λειτουργικά να μπορούσε να υπάρξει στο μέλλον στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση γιατί τόσος χαμός με την [/size]Microsoft[/size] αφού ακριβός τα ίδια κάνουν [/size]Facebook[/size], [/size]Google[/size], [/size]Apple[/size] κλπ αλλά δεν λέει κανένας τίποτα απολύτως.[/size]

Ποιος δεν λεει ρε φιλε? ΕΣΥ δεν λες που θες να βγαζεις μεχρι και το τι μαρκα βρακι φορας στην φορα... υπαρχουμε και εμεις που θελουμε να εχουμε WINDOWS 10 χωρις spying.. πειραζει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εύκολα τα καταντάς γελοία φίλε μου.

Να μη σταματήσουμε εδώ άμα είναι.

Να θεωρήσουμε γελοία και την ελευθερία, ή το δικαίωμα στην  αξιοπρεπή διαβίωση (μόρφωση-υγεία, κτλ.).

Και όλα αυτά επειδή το θέλησαν κάποιες πολυεθνικές εταιρίες.

Δεν το καταντώ εγώ γελοίο. Από μόνο του έχει καταντήσει. Απο την μια μερία σεβόμαστε την ιδιωτικότητα απο την άλλη στην αναιρούμε. Όπως τους βολεύει κάθε φορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...