Προς το περιεχόμενο

Sigma 50mm f/1.4 DG HSM (Nikon)


Connos1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι νέος στο φόρουμ. Σκέφτομαι να αγοράσω τον παραπάνω φακό. Το body είναι η Nikon d3300. Θα ήθελα τις γνώμες σας. Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για πορτραίτα σε θάλασσα και σε indoor φωτογράφιση. Όσον αφορά το calibration? χρειάζεται πάντα να γίνεται ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

. Θα σου πρότεινα τον 50 1.8 G που είναι φθηνός δεν χρειάζεται dock 50€ Για να τον καλιμπραρεις γιατί μια χαρά συνεργάζεται το αφ.

Χμ, θα σου προτεινα στα ιδια λεφτα τον Nikon 85mm 1.8G

Ο 85 θα γινει 130 και για indoor που θέλει θα δυσκολευτεί πολύ να έχει "αέρα" στα πορτρέτα λόγω εστιακού μήκους. Βασικά καλύτερα 35 που θα γίνει 50 εφόσον θέλει "περιβαλλοντικά πορτρέτα"

Επίσης ο 50 που θες αξίζει 2 φορές την μηχανή σου και είναι για φφ καλύτερα να τα κρατήσεις για μια φφ και μελόντικα να πάρεις κάποιον αρτ που θα αποδίδει καλύτερα σε φφ

Επεξ/σία από AggelosTz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη τον εχω τον φακο, τι καλιμπραρισμα ακριβως (οχι οτι τον εχω χρησιμοποιήσει ιδιαιτερα αλλα λεμε τωρα) θελει και που θα βοηθησει??

 

Παντως να πω την αμαρτια μου, μου αρεσει καλυτερα σαν ποιοτητα IQ ο φτηνιας DX 1.8 αν και αυτον τον εχω χρησιμοποιησει εξισου απειροελαχιστες φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Θα σου πρότεινα τον 50 1.8 G που είναι φθηνός δεν χρειάζεται dock 50€ Για να τον καλιμπραρεις γιατί μια χαρά συνεργάζεται το αφ.

Ο 85 θα γινει 130 και για indoor που θέλει θα δυσκολευτεί πολύ να έχει "αέρα" στα πορτρέτα λόγω εστιακού μήκους. Βασικά καλύτερα 35 που θα γίνει 50 εφόσον θέλει "περιβαλλοντικά πορτρέτα"

Επίσης ο 50 που θες αξίζει 2 φορές την μηχανή σου και είναι για φφ καλύτερα να τα κρατήσεις για μια φφ και μελόντικα να πάρεις κάποιον αρτ που θα αποδίδει καλύτερα σε φφ

ναι αλλα τοσο ειναι το ιδανικο εστιακο μηκος για πορτραιτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα τοσο ειναι το ιδανικο εστιακο μηκος για πορτραιτα...

Εξαρτάται κάποιοι χρησιμοποιούν τον 70-200 f/2.8 για πορτρέτα. 50, 85 , 50-135, 70-200, 135(f/2) όλοι αυτοί είναι ιδανικοί για πορτρέτα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τισ απαντήσεις. Βασικά έχω τον 35mm της Nikon f1.8 αλλά ψάχνω κάτι πιο καλό και από όλες τισ κριτικές που έχς διαβάσει ο sigma φαίνεται να είναι με διαφορά ο καλύτερος. Ακριβως ο 85 θα φαίνεται στη μηχανή μου 130 και ο tamron 27-75 που είναι ο καλύτερος ξεφεύγει στα χρήματα. Η φθηνότερη full frame εχει κοντά στις 2000€ . Παίρνεις αυτοκίνητο χαχα....Δεν σκοπευω να το κάνω επαγγελμα (βεβαια δεν ξερεις με την κριση) αλλα νομιζω οτι ο sigma ειναι πολυ καλος. Το καλιμπραρισμα μπορεί να το κάνει και το μαγαζί που θα τον αγοράσω?

 

Ευχαριστω και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα η οξύτητα του 35 που έχεις ήδη είναι μια χαρά σε πορτρέτο στα 2.8 με 3.2 κανονικά είναι σούπερ αν δεν ανεβάσεις ISO. Ο sigma είναι εξαιρετικός αλλά εφ' όσον δεν είναι μέχρι στιγμής επάγγελμα σου ώστε να κανείς σύντομα απόσβεση του κόστους δεν υπάρχει λόγος να τον αγοράσεις. Και ο 50 1.8 νικον είναι πολύ καλός για πορτρέτα και με καλύτερη οξύτητα από τον νικον 1.4. Για να επιτυχείς οξύτητες σε ανοιχτά διάφραγματα μην πας στο 1.8 και στα πορτρέτα καλύτερα manual focus να είσαι σίγουρος ότι κανείς φοκους στο μάτι που είναι πιο κοντά στον φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θες κατι ΠΟΛΥ sharp δε δεν εχεις θέμα με τα χρήματα, εισαι για τον 50ρη αρτ της σιγκμα. Επειδη μπερδεύομαι με τις νικον, δε ξερω αν ειναι μονο για ΦΦ σώμα.

Στη κροπ (αν μπαινει) εινια πρακτικα 75ρης, που τον κάνει συμπαθή για πορτρέτα.

 

Κι ο 85ρης ομως, στη μηχανή σου θαναι 127.5, που ειναι επίσης καλός. Το 105μμ είναι το ιδεατό πιστεύω. Αν και ο 135φ2 της κανον θεωρείται τρομερός πορτρετοφακός, αλλα οτι φωτο βλέπω συνήθως ειναι απο ολόσωμα πορτρέτα. Μιας και πρεπει νασαι αρκετά μακρια απ'το θεμα.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπερδευτει λιγο. Η κυρια χρηση του θα ειναι για ολοσωμα πορτραιτα στη θαλασσα και στο σπιτι. Φυσικα με ενδιαφερει και το κοντινο σε λουλουδι φυλλο και τα λοιπα.....Please , ξεμπερδεψτε με ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85ρης τοτε απο μένα.

 

Και κοντινό σε λουλούδια με καμποσο κροπ θα μοιαζει και "μακρο". Ειναι και πολυ sharp, οπότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 50αρης της sigma ειναι πολυ καλος, αλλα νομιζω οτι μαλλον στην περιπτωση σου θα χρειαστει να μαθεις τον 35αρη που ηδη εχεις και να μην ξοδεψεις ασκοπα χρηματα. Για ολοσωμα πορτραιτα που λες σε καλυπτει μιας και στην μηχανη σου γινεται 50αρης, τωρα για macro δεν γνωριζω αλλα αν δεν σε καλυπτει μπορεις να επενδυσεις σε εναν σταθερο 105mm macro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...