Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής έγχρωμος για 600 σελίδες την ημέρα!


kavouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λιγότερες πιθανολογώ να είναι, εκτός και αν εκτυπώνεις με 5% επικάλυψη.

Κοίταξε πάντως τον counter για σιγουρια και πες μου. 

respect!ειχες δικιο.

24339

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω επειδή βλέπω πολλούς να προτείνουν ορισμένους inkjet για βαριά χρήση (10000-15000 σελίδων/μήνα) λαμβάνοντας υπόψιν μόνο το κόστος μελανιού για αυτές τις εκτπώσεις και όχι την στιβαρότητα κατασκευής. Αν ρωτήσεις λένε τα καλύτερα για τα μηχανηματα (που όντως είναι αξιόλογα) όμως όταν ρωτήσεις για το πόσες σελίδες έχουν εκτυπώσει οι περισσότεροι κυμαίνονται κάτω απο 10.000 σελίδες στο σύνολο, ενω όσοι θεωρούν ότι τους χρησιμοποιούν πάρα πολύ σπανίως θα περνάνε τις 25000-30000 σελίδες.

 

Αντιθετα όσοι τελικά έχουν ξεπεράσει τις 40.000-50.000 σελίδες με τέτοια μηχανήματα έρχονται με προβλήματα τροφοδοσίας χαρτιού, jamming, κακής εκτύπωσης και άλλα. Προς θεού, δεν είναι λίγες οι 50.000 σελίδες, ούτε θεωρώ ότι δεν έχουν βγαλει τα λεφτά τους, αλλά κάπου εκεί τα φτύνουν ακόμη και οι καλύτεροι inkjet που έχουν δοκιμαστεί ως σήμερα σε κάποιο βάθος χρόνου. Το κοστος επισκευής μετά υπερβαίνει πολλές φορές την αγορά. 

 

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πω όταν κάποιος θέλει μηχάνημα για 600 σελίδες την μέρα και το εννοεί, τότε δεν πρέπει να πάρει inkjet για δύο λόγους:

1) Σε 3-4 μήνες θα έχει πιάσει 50000 σελίδες άρα πάει για άλλον εκτυπωτή.

2) Μηχανήματα με ink tank που προτείνονται είναι πιο αργά και απο replay με φάση καρέ καρέ. 600 σελίδες την  ημέρα θα χρειαστούν κυριολεκτικά μια μέρα συνεχούς εκτύπωσης για να εκτυπωθούν. 

 

Για βαριά απροβλημάτιστη χρήση, μέχρι και σήμερα, μόνο laser για την ώρα.


Υ.Γ Δύο ακόμη tips:

1. Μην δίνετε βάση στον μηνιαίο κύκλο εκτυπώσεων που δίνουν τα specs κάθε εκτυπωτή, αλλά στον συνιστώμενο κύκλο εκτυπώσεων. Είναι κάπως πιο κοντά στην πραγματικότητα.

2. Μην δίνετε βάση στις σελίδες ανα λεπτό που δηλώνει το κάθε μηχάνημα, επειδη αφορούν άριστες εργοστασιακές συνθήκες, με προκαθορισμένη επικάλυψη. Για πραγματικές συνθήκες υπολογίστε απο 1/3 λιγότερη ταχύτητα εως και την μισή ταχύτητα εκτύπωσης.

Τα παραπάνω αφορούν το σύνολο των εκτυπωτών και όχι ορισμένες τυχόν εξαιρέσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα,θα επρεπε να δημιουργησεις ενα νεο τοπικ με τις συμβουλες σου για αγορα ,συντηρηση εκτυπωτικων μηχανηματων,....και οτι αλλο ειναι απαραιτητο για τους νεους και παλιους αγοραστες-χρηστες.Οπως επισης να γινει και Pinned απο τους διαχειριστες της ενοτητας,ωστε να ειναι παντα πρωτο και να το βλεπουν ολοι και να μαθαινουμε ή θυμομαστε πραγματα για την σωστη επιλογη αναλογα τις αναγκες του καθενος και την ορθολογικη χρηση των....και επισης να συνησφερουν και οι υπολοιποι ειδικοι με τις γνωσεις τους.

 

respect φιλε μου.

υγ.

σε ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

highpriest αν είναι να ανεβάσουμε το κόστος εκτύπωσης πηγαίνοντας σε laser γιατί δε συζητάμε καθόλου τους HP Pagewide, που σύμφωνα με την HP είναι η χρυσή τομή των 2 κατηγοριών, δηλαδή με πιο φθηνό κόστος εκτύπωσης και συντήρησης σε σχέση με laser, πιο γρήγοροι ή τουλάχιστον τόσο γρήγοροι, περίπου ίδια ποιότητα εκτύπωσης με laser και για τον ίδιο περίπου όγκο δουλειάς;

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

highpriest αν είναι να ανεβάσουμε το κόστος εκτύπωσης πηγαίνοντας σε laser γιατί δε συζητάμε καθόλου τους HP Pagewide, που σύμφωνα με την HP είναι η χρυσή τομή των 2 κατηγοριών, δηλαδή με πιο φθηνό κόστος εκτύπωσης και συντήρησης σε σχέση με laser, πιο γρήγοροι ή τουλάχιστον τόσο γρήγοροι, περίπου ίδια ποιότητα εκτύπωσης με laser και για τον ίδιο περίπου όγκο δουλειάς;

 

Εχω δει laser να ξεπερνάνε τις 350.000 σελίδες με αλλαγή μόνο αναλωσίμων. Όταν δω κάποιον pagewide να έχει ξεπεράσει τις 100.000 σελίδες μόνο με αλλαγή αναλωσίμων θα αρχίσω να το συζητάω. Δεν είμαι καθόλου αρνητικός, ίσα ίσα μου αρέσει πολύ η τεχνολογία pagewide. Περιμένω να δω αντοχή σε βάθος χρόνου. Ως τώρα απο όσους πήραν pagewide και έχω δει τα μηχανήματα είναι όλοι στην τριετία περιπου στις 15000-25000 σελίδες σύνολο. Δεν τον έχει πάρει κανείς για τόσο βαριά χρήση όση λέει ο TS. Στις 20.000 σελίδες δεν μπορεί να κριθεί η αντοχή. 

 

Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ. Μια χαρά μηχανήματα είναι οι inkjet αυτοί, αλλά ο TS μιλάει για 18000 σελίδες τον μήνα! Το νούμερο υπερβαίνει σε πολλές περιπτώσεις ακόμη και τον θεωρητικό μηνιαίο κύκλο που δίνουν οι εταιρίες. Στο link που έβαλες στην προηγούμενη σελίδα λέει για τον Pagewide: Συνιστώμενος μηνιαίος όγκος χαρτιού: 750 έως 4.500

Εκεί είναι και οι πραγματικές δυνατότητες του μοντέλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοιο όγκο εκτυπώσεων αναγκαστικά πας σε laser.

Κοιτάς να πάρεις προσφορές απο Xerox , Konica Minolta, Ricoh ,Canon κτλ.

Το συνηθέστερο είναι leasing + Συμβόλαιο συντήρησης που σου καλύπτει τα πάντα πλην χαρτιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι τετοιο θα είχε νόημα?->http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=61765

 

Το κόστος για τα μελάνια είναι αμεληταιο, αυτό που με προβληματίζει είναι η αντοχή του στον χρόνο..

εμένα μου αρέσει η ιδέα σου πάντως!(είμαι άσχετος όμως το λέω). το μόνο ίσως έχεις θέμα χρόνου, γιατι εκτυπώνει αργά.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...