Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής έγχρωμος για 600 σελίδες την ημέρα!


kavouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά..

 

Χρειάζομαι συμβουλή για αγορά έγχρωμου laser που θα εκτυπώνει πολλές σελίδες (περίπου 600) την ημέρα, για γραφείο.

Λόγω του μεγάλου όγκου ψάχνω να βρω οικονομικά toner για να έχουμε μικρό κόστος εκτύπωσης και αξιόπιστο μηχάνημα που να αντέξει τέτοια ποσότητα εκτυπώσεων.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε φωτοτυπικο XEROX με leasing τσαμπα σερβις 4 χρονια, μετα η το αγοραζεις η το αποπληρωνεις και το κρατας.

Μελανια χρεωση ανα σελιδα και οχι ποσοστο 10% κτλ ,

Ξεχωριστη χρεωση σε α3 colour, a3 black , a4 black, a4 colour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε φωτοτυπικο XEROX με leasing τσαμπα σερβις 4 χρονια, μετα η το αγοραζεις η το αποπληρωνεις και το κρατας.

Μελανια χρεωση ανα σελιδα και οχι ποσοστο 10% κτλ ,

Ξεχωριστη χρεωση σε α3 colour, a3 black , a4 black, a4 colour.

 

Φίλε μου πήρα ήδη προσφορά από τη xerox, αλλα πληρώνεις ενοίκιο για το μηχάνημα με το μήνα και πληρώνεις και κόστος ανά σελίδα. Και επειδή μιλάμε για πολύ μεγάλο αριθμό σελίδων ανά ημέρα, βγαίνει πολύ ακριβά.

Οπότε νομίζω συμφέρει να αγοράσουμε ένα μηχάνημα. Σκεφτόμουν ίσως για OKI, τα μοντέλα που κοστίζουν από 1000-1500 ευρώ, τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως είσαι στις περίπου 600 σελίδες την μέρα, πάρε leasing. Μιλάμε για 15000-20000 σελίδες τον μήνα. Τα μηχανήματα των 1000 ευρώ που λες, με το σέρβις που θα χρειάζεται να τα κάνεις κάθε λίγους μήνες θα σου βγουν περισσότερα απο το leasing που δεν θα ανησυχείς για τίποτα. Σε τέτοια νούμερα δεν σκέφτεσαι μόνο τα αναλώσιμα, αλλά και το σέρβις. Τώρα αν θα είναι xerox ή άλλη εταιρία, ψάξου για την καλύτερη προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τετοιο θα είχε νόημα?->http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=61765

 

Το κόστος για τα μελάνια είναι αμεληταιο, αυτό που με προβληματίζει είναι η αντοχή του στον χρόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Inkjet για 15000 σελίδες τον μήνα, όχι. Κατηγορηματικά. Όποια μάρκα και αν είναι και ότι σύστημα δοχείων και αν έχει.

Για ποιο λόγο?Χαλάνε νωρίς?

Για τέτοιο όγκο εκτυπώσεων και με τέτοια τιμή αγοράς και κόστος αναλώσιμων μπορεί να πάρει δύο και να του βγει η αγορά στο 1000ρικο.Για τα 2 χρόνια που έχουν -τουλαχιστων- εγγύηση δεν αξίζουν σε σχέση με ένα laser μηχάνημα πολλαπλάσιου κοστους+ τα χρήματα για αναλώσιμα/τυμπανα/toner/service κοκ?

 

Εγώ πάντως θα διερευνουσα σοβαρά αυτή την επιλογή για τόσες εκτυπώσεις.

 

Υ.γ Αναφέρω αγορά 2 μηχανημάτων και για λόγους ταχύτητας μιας και μπορούν να βγάλουν τις εκτυπώσεις (ρεαλιστικά) σε ένα ~20λεπτο(θεωρητικά ίσως και στο 10λεπτο) αλλά κυρίως για να μην τον βγάλουν εκτός εγγύησης εφόσων είναι για 10.000 σελιδες/μήνα.

Αυτό μου λέει ότι λογικά θα πρέπει τα συγκεκριμένα μηχανήματα να βγάλουν τούλαχιστων 480.000 εκτυπώσεις χωρίς σοβαρά προβλήματα-εντος εγγυησης-...

 

Από εκεί και πέρα από προσωπική πείρα σε τόσες πολλές εκτυπώσεις δεν έχω,αλλά μία φορα που χρειάστηκα να πετάξω περί τις ~12.000 εκτυπώσεις σε μία βδομάδα σε ενα HP l7480 δεν συνάντησα κανένα απολύτω πρόβλημα(εκτός ότι βαρέθηκα να κουβαλάω/τροφοδοτω χαρτιά).

Τώρα θα μου πεις άλλο να τύχει μία φορά και αλλο να είναι κάθε μήνα αυτή η χρήση..

 

"Η παραπάνω χρήση προεκυψε μιας και αποφάσισα να εκτυπώσω ένα textbook 600σελιδων για 20ατομα.Τους χρεωσα 15 ευρώ/textbook και μου βγήκε τσάμπα ο εκτυπωτής(ήταν σε προσφορά 99ευρω στο mediamarkt~2008) με γνήσια μελανια.

Ο συγκεκριμένος l7480 έχει πλέων τις ~διπλασιες εκτυπώσεις και βρίσκετε παροπλισμένος στο υπόγειο σε πλήρως λειτουργική κατάσταση μόνο και μόνο επειδή έχω τον l7580 που έχει και το adf στο σπίτι.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε highpriest,ποια ειναι η γνωση σου για τα colorqube ,και αν αντεχουν σε τετοιο ογκο εκτυπωσεων;

ευχαριστω.

Δεν τα δούλεψα ποτέ. Εχω δει σε λειτουργία, έχω πουλήσει και αναλώσιμα για τέτοια (xerox) αλλά ως εκεί. Δεν έχω ανοίξει κάποιο, αρα δεν έχω και εμπεριστατωμένη άποψη.

 

Για ποιο λόγο?Χαλάνε νωρίς?

 

 

Όχι μόνο χαλάνε νωρίς, αλλά φτιάχνονται και ακριβά ή δεν υπάρχουν καθόλου ανταλλακτικά στην αγορά.

Για να καταλάβεις, δες πόσο πάει η κεφαλή για τον epson που έβαλες, που κάνει μόλις 500 ευρώ.

 

https://www.aliexpress.com/store/product/New-Original-DX7-Print-Head-for-Epson-B500DN-B510DN-B310N-B300-PRO-9906D-Unlocked-Printhead-F189010/1296209_32311009669.html

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

οχι,για τετοιο ογκο εκτυπωσεων....ακομα και τα συμβατα μελανια ειναι ακριβα.Το παλιο μοντελο (451) συμφερει πιο πολυ σε μεγαλο ογκο εκτυπωσεων.(και αντεχει,,,,,)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα 7-8 αλλαγες επι 5000σελιδες μεσω ορο...δε θα ειναι 35000+ αποτυπωσεις;

Δευτερα θα δω,αν και πια δε δουλευει τοσο.....τη πολλη δουλεια(ασπρομαυρα) τη βγαζουν τα Ρ1102 που δε μασανε τιποτα και αυτα,και βεβαια αλλο 35€ το μελανι και αλλο 8,5€ το τονερακι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...