Προς το περιεχόμενο

Νέα μοντέλα D-SLR EOS 800D και 77D από την Canon


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Canon ανακοίνωσε τρεις νέες κάμερες, τις EOS Rebel T7i (γνωστή και ως 800D ή Kiss K9i) και EOS 77D που είναι μοντέλα D-SLR καθώς και την mirrorless EOS M6.

H Canon EOS 800D αποτελεί αναβάθμιση της 700D παρόλο που διαθέτει τον ίδιο APS-C αισθητήρα των 24,2 Megapixels, αφού μεταξύ άλλων διαθέτει cross-type σύστημα AF 45 σημείων για το οπτικό οφθαλμοσκόπιο και τη τεχνολογία αυτόματης εστίασης Dual Pixel CMOS AF με phase detection σε live view.

 

Επίσης ενσωματώνει το νέο επεξεργαστή εικόνας DIGIC 7, υποστηρίζει εύρος ISO 100-25600 και είναι ικανή για φωτογραφίες σε burst mode με 6fps. Η EOS 800D διαθέτει Bluetooth, WiFi και NFC ενώ σε σύγκριση με την EOS 700D προσφέρει επιπλέον τα κινηματογραφικά modes HDR movie και time-lapse movie.

 

Η Rebel T7i ή EOS 800D θα είναι διαθέσιμη τον Απρίλιο με τιμή στις ΗΠΑ στα $749,99 μόνο για το σώμα και στα $899,99 σε kit με τον φακό EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM. Σε kit με τον φακό EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM θα κοστίζει $1299.

 


gallery_286955_3712_53809.jpg

 


Η EOS 77D διαθέτει επίσης τον αισθητήρα APS-C των 24,2 Megapixels, καθώς και το νέο cross-type σύστημα αυτόματης εστίασης των 45 σημείων και τη τεχνολογία αυτόματης εστίασης Dual Pixel CMOS AF με phase detection.

 

O επεξεργαστής εικόνας DIGIC 7 βρίσκεται και εδώ, με την 77D να διαθέτει metering αισθητήρα RGB+IR 7650-pixels, οθόνη LCD στο πάνω μέρος καθώς και quick control dial ενώ προσφέρει και τη νέα λειτουργία λήψης Anti-Flicker. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχουν δυνατότητες συνδεσιμότητας NFC, WiFi και Bluetooth.

 

Η νέα EOS 77D θα είναι διαθέσιμη τον Απρίλιο με τιμή $899,99 μόνο για το σώμα καθώς και σε kit με τον φακό EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM και σε kit με τον φακό EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM με τιμή $1049 και $1499 στις ΗΠΑ.

 

Link.png Site: GSMArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προηγούμενο μοντέλο ήταν το 750d. Κάπου τα μπέρδεψαν στο gsmarena

Η 800D αναβάθμισε την 700D οπότε θα βγει και η 850D να αναβαθμίσει την 750D, λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει τον μπουσουλα με την canon.

Κάθε 6 μήνες καινούργιο μοντέλο.

Και πάντα κάτι θα λείπει και θα λες κάτσε να περιμένω την επόμενη για να αναβαθμισω το σώμα μου.

Πάντως αν δεν μπει 4κ στην επόμενη 5d μην περιμενετε να βάλει ή canon 4k στις midrange συσκευές της.

Πάντως ή αναβάθμιση του af τις κάνει πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές έναντι του ανταγωνισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No 4K video WTF Canon

Είπαμε και το ξαναλέμε ... το 4Κ video για να το δεις πρέπει να έχεις 4K TV ή monitor. Όταν τα ποσοστά των 4Κ ΤV ανέβουν τότε θα βάζουν όλες οι εταιρίες 4K.

Αυτό που αξίζει σ αυτή την μηχανή είναι ο DIGIC 7 και ο metering αισθητήρας και όχι ότι της λείπει το 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι Canonάκιας μπερδεύτηκα με την κυκλοφορία της 77D. Έτσι όπως την βλέπω, καλύτερα να δώσεις 200$ ακόμη και να πάρεις την 80D που έχει πεντάπρισμα 100% και AFMA.

Τελικά όμως βλέπω πόσο σημαντικό ρόλο παίζει το ψυχολογικό όριο των $999 !!! Ατιμο marketing !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 700d δεν ειχε αισθητηρα 24mp αλλα 18.οποτε δεν ειναι ο ιδιος αισθητηρας,ο 24 mp αισθητηρας μπηκε στις 750 και 760.Ο οποιος αισθητηρας των 18mp υπηρχε απο την εποχη της 550d που παρουσιαστηκε το 2009!!!!!!(μοντελα 550d,600d,650d,700d)

 

Επισης τι τραγικη τιμολογηση ειναι αυτη?απο 750$ σκετο σωμα παει στα 900$ με τον απλο κιτ φακο?δλδ ο φακος ο απλος χρεωνεται 150ευρω?μονο εμενα μου φαινονται πολλα?

 

Τελος γτ εχουν 3 ονοματα?800d ή kissk9i ή rebelt9i?

Κατι σαν το resident evil που στην ιαπωνια το λενε biohazard???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε και το ξαναλέμε ... το 4Κ video για να το δεις πρέπει να έχεις 4K TV ή monitor. Όταν τα ποσοστά των 4Κ ΤV ανέβουν τότε θα βάζουν όλες οι εταιρίες 4K.

Αυτό που αξίζει σ αυτή την μηχανή είναι ο DIGIC 7 και ο metering αισθητήρας και όχι ότι της λείπει το 4Κ.

 

Για αρχή διάβασε το παρακάτω για να δεις γιατί

4K vs 1080p, chroma sub-sampling and why you should record in 4K even if your TV does not support it yet

 

Επίσης θα σου πώ

1. Μα έχω 4Κ TV.

2. Ακόμα και αν δεν έχω τώρα, αυτό το "όταν τα ποσοστά των 4Κ TV ανέβουν τότε....." τότε τι????? θα αγοράσω ξανά σε 15 μήνες DSLR, γιατί η Canon υποβαθμίζει εσκεμμένα τα καινούρια της μοντέλα για να μην κανιβαλίσει πωλήσεις των 4K video-camera που παράγει?????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προλαβε ο προλαλησας...4κ downscale...warp stabilising..reframing...καλό είναι να μη σχολιάζουμε αν δεν ξέρουμε..η canon έχει αράξει εδώ και χρόνια,και θα πρεπε να ανάβει λαμπάδα στην magic lantern...ουτε cent από μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή διάβασε το παρακάτω για να δεις γιατί

4K vs 1080p, chroma sub-sampling and why you should record in 4K even if your TV does not support it yet

 

Επίσης θα σου πώ

1. Μα έχω 4Κ TV.

2. Ακόμα και αν δεν έχω τώρα, αυτό το "όταν τα ποσοστά των 4Κ TV ανέβουν τότε....." τότε τι????? θα αγοράσω ξανά σε 15 μήνες DSLR, γιατί η Canon υποβαθμίζει εσκεμμένα τα καινούρια της μοντέλα για να μην κανιβαλίσει πωλήσεις των 4K video-camera που παράγει?????

 

Με προλαβε ο προλαλησας...4κ downscale...warp stabilising..reframing...καλό είναι να μη σχολιάζουμε αν δεν ξέρουμε..η canon έχει αράξει εδώ και χρόνια,και θα πρεπε να ανάβει λαμπάδα στην magic lantern...ουτε cent από μένα...

 

ρε παιδιά μας δουλεύεται τώρα;

Για να δω αυτή την μικρή διαφορά στο συνημμένο που έχει ο nickelodeon πρέπει να χρεωθώ παραπάνω και να αγοράσω μηχανή και tv με 4Κ ;;; Σίγουρα μας κάνετε πλάκα....Για ποιο 4Κ downscale μιλάτε λες και απευθύνεστε σε παραγωγούς του Χόλυγουντ. Είμαστε μια κοινότητα με απλούς χρήστες και μιλάμε για μια μηχανή των $900 !!!!  Ήμαρτον ...

 

Εντάξει είπαμε να πουλάμε ωραιάδα, αλλά και η υπερβολή έχει τα όρια της.

 

Η ερώτηση είναι :

1.σε τι χρησιμεύει το 4Κ για ένα μέσω χρήστη που θα πάρει μια τέτοια μηχανή; Θα κάνει crop το κάθε frame να δει αν έχει καλή ποιότητα το video; Πρόκειται δηλ να δει την διαφορά αυτή σε ένα ερασιτεχνικό βίντεο;

2. μήπως ένας παραγωγός ή ένας αρτίστας που ασχολείται με ποιοτικά video, θα αγόραζε τέτοια μηχανή;

 

γιατί αν δεν συμβαίνει κανένα από τα δύο τότε είστε σε λάθος topic....

 

Επίσης αν κάποιος από σας έχει κάποιο ποιοτικό video, ας μας δώσει ένα link να δούμε την δουλειά του και για ποιο λόγο ζητάτε επίμονα το 4Κ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε nhzt κανεις λες και ειναι κακο να δωσει 4Κ η Canon.

Ναι για του περισσοτερους ισως ακομα να μην ειναι χρησιμο αλλα σαν καταναλωτες πρεπει να μας ενδιαφερει να περνουμε τα περισσοτερα που μπορουμε σε οσο καλυτερη τιμη γινεται

Καλο θα ηταν αλλα δεν το κανει. Εδω δεν δωσανε 4Κ της προκοπης στην 5d IV.

Βασικα ειναι market leader οποτε δεν την νοιαζει και τοσο να ειναι μπροστα απο τον ανταγωνισμο στα specs.

Εγω εχω την υποψια οτι δεν μπορει να φτιαξει δυνατους επεξεργαστες ωστε να μπορουν οι καμερες της να γραφουν 4Κ.

Επισης θα ειναι και ενας λογος ισως το 4Κ για να σου πουλησουν μετα την 900D η την 88D.

Παντως αν εξαιρεσεις το 4Κ specswise ειναι πληρης προτασεις για καποιον που θελει να ασχοληθει με φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...