Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φακού για DSLR


andreas_80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!!Σκοπεύω αυτές τις μέρες να αγοράσω την πρώτη μου dslr κι έχω καταλήξει στην Canon eos 700D. Είχα σκοπό να την πάρω Kit με τον φακό 18-135mm στα 699 ευρώ αλλά μιλώντας με ένα γνωστό μου φωτογράφο μου είπε ότι σαν φακός τα κάνει όλα αλλά όχι πολύ καλά. Έτσι μου πρότεινε μήπως έπαιρνα 2 ξεχωριστούς φακούς για καλύτερη ποιότητα φωτογραφιών.

Εγώ την θέλω κυρίως για τοπία και λιγότερο για πορτραίτα. Είμαι λίγο μπερδεμένος και θα ήθελα την βοήθεια σας.Να προτιμήσω έναν wide 24mm μαζί με έναν νορμάλ 50mm ή zoom 55-250mm ή να πάω σε έναν φακό 24-85mm?

Θα μπορούσα να ανέβω 50-100 ευρώ...Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τη βοήθεια σας...  :-)  :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Η αγορα σκετο το σωμα θα σου εξοικονομησει ελαχιστα χρηματα. Προσωπικα θα επαιρνα το κιτ.

 

2) Για να ξεπεράσεις τις δυνατοτητες του κιτ φακου θα πρεπει να φας πολλα ψωμια και να ανεβεις πρωτα εσυ επιπεδο ως φωτογραφος. Οτι φακο και βάλεις δεν βγαζει μονος του καλες φωτογραφιες. Εσυ θα τις βγαλεις και εσυ θα εισαι για πολυ καιρο ο περιοριστικός παραγοντας και οχι ο εξοπλισμός σου.

 

3) Με +50-100€ δεν παίρνεις οχι δυο αλλα ουτε ενα καλο φακο.

 

4) Αυτοι που λες ξερεις οτι ειναι οντως καλυτεροι και ποσο απο τον κιτ;

 

Παρε το κιτακι για αρχη και μην βιαζεσαι

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η αγορα σκετο το σωμα θα σου εξοικονομησει ελαχιστα χρηματα. Προσωπικα θα επαιρνα το κιτ.

 

2) Για να ξεπεράσεις τις δυνατοτητες του κιτ φακου θα πρεπει να φας πολλα ψωμια και να ανεβεις πρωτα εσυ επιπεδο ως φωτογραφος. Οτι φακο και βάλεις δεν βγαζει μονος του καλες φωτογραφιες. Εσυ θα τις βγαλεις και εσυ θα εισαι για πολυ καιρο ο περιοριστικός παραγοντας και οχι ο εξοπλισμός σου.

 

3) Με +50-100€ δεν παίρνεις οχι δυο αλλα ουτε ενα καλο φακο.

 

4) Αυτοι που λες ξερεις οτι ειναι οντως καλυτεροι και ποσο απο τον κιτ;

 

Παρε το κιτακι για αρχη και μην βιαζεσαι

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχεις δίκιο ότι χρειάζεται να ανέβω επίπεδο ως φωτογράφος γιατί σε slr έχω ελάχιστη εμπειρία, απλά με προβλημάτισε ο γνωστός μου...Οι άλλοι φακοί απλά είναι κοντά στη τσέπη μου και σταθεροί(Ο "φίλος" μου είπε καλύτερα σταθερός παρά zoom). Όσο για τον 24-85mm έλεγα μήπως επειδή είναι μικρότερης απόκλισης σε σχέση με τον 18-135mm είναι καλύτερος γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν με ενδιαφέρει τρελλά το zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι σταθεροι (prime) φακοι παντα ειναι μια καλη επιλογη με πολυ καλή αποδοση για την τιμή τους μιας και ειναι πολυ πιο ευκολη η κατασκευή τους. Αξιζουν σαν αγορα.

 

Στους φακούς υπολογισε το crop factor που για Canon APS-C ειναι Χ1,6. Οποτε:

 

24mm ---> 38,5mm

50mm ---> 80mm

18-135mm ---> 29-216mm

24-85mm ---> 38,5-136mm

 

Τωρα που βλεπω τις τιμες...

 

415€ εχει μόνο το σωμα της 700D

 

450€ εχει προσφορά την 700D με τον 18-55mm το Media Markt και ο Κοτσώβολος

 

Στα 699 παιζει με τον 18-135 αλλα και με -40€ cash back

 

Επισης στα 699 παίζει διπλο κιτ με τους 18-55mm & 55-250mm

 

Εαν δεν σε ενδιαφερει το zoom παρε το κιτ με τον 18-55mm στα 450€ και συμπληρωσε καποια στιγμη καποιον αλλο φακο σε δευτερη φαση αφου εχεις δουλεψει και εχεις δει και εσυ τι πραγματικα χρειαζεσαι. Για 35 ευρω διαφορα δεν αξιζει τον κοπο να παρεις σκετο το σωμα.

 

Ο 24mm (38,5mm) δεν ειναι ακριβως wide παντως, ειδικα για τοπια που θελεις.

 

Ο 18-135 απο την αλλη ειναι πολυ βολικος all around ειδικα για ταξιδια. Αλλα δεν ειναι και φθηνος οποτε οντως θα μπορουσες να πας σε κατι αλλο.

 

Ψάξτο λιγο παραπανω.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Canon crop (και όχι μόνο canon) για wide δεν υπάρχει τίποτα πιο vfm από τον 10-18 stm αλλά ο 18-135 θα σε βολέψει μια χαρά για ξεκίνημα και μετά αποφασίζεις αν χρειάζεσαι κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σταθεροι (prime) φακοι παντα ειναι μια καλη επιλογη με πολυ καλή αποδοση για την τιμή τους μιας και ειναι πολυ πιο ευκολη η κατασκευή τους. Αξιζουν σαν αγορα.

 

Στους φακούς υπολογισε το crop factor που για Canon APS-C ειναι Χ1,6. Οποτε:

 

24mm ---> 38,5mm

50mm ---> 80mm

18-135mm ---> 29-216mm

24-85mm ---> 38,5-136mm

 

Τωρα που βλεπω τις τιμες...

 

415€ εχει μόνο το σωμα της 700D

 

450€ εχει προσφορά την 700D με τον 18-55mm το Media Markt και ο Κοτσώβολος

 

Στα 699 παιζει με τον 18-135 αλλα και με -40€ cash back

 

Επισης στα 699 παίζει διπλο κιτ με τους 18-55mm & 55-250mm

 

Εαν δεν σε ενδιαφερει το zoom παρε το κιτ με τον 18-55mm στα 450€ και συμπληρωσε καποια στιγμη καποιον αλλο φακο σε δευτερη φαση αφου εχεις δουλεψει και εχεις δει και εσυ τι πραγματικα χρειαζεσαι. Για 35 ευρω διαφορα δεν αξιζει τον κοπο να παρεις σκετο το σωμα.

 

Ο 24mm (38,5mm) δεν ειναι ακριβως wide παντως, ειδικα για τοπια που θελεις.

 

Ο 18-135 απο την αλλη ειναι πολυ βολικος all around ειδικα για ταξιδια. Αλλα δεν ειναι και φθηνος οποτε οντως θα μπορουσες να πας σε κατι αλλο.

 

Ψάξτο λιγο παραπανω.

Ναι ο 18-135 έχει το καλό ότι θα δεν χρειάζεται να βάζω-βγάζω φακούς, από την άλλη το κιτ με τον 18-55 σίγουρα είναι super τιμή και μήπως καταλήξω εκεί για αρχή και βλέποντας στη συνέχεια για κάποιον zoom...Ευχαριστώ και πάλι!!

Σε Canon crop (και όχι μόνο canon) για wide δεν υπάρχει τίποτα πιο vfm από τον 10-18 stm αλλά ο 18-135 θα σε βολέψει μια χαρά για ξεκίνημα και μετά αποφασίζεις αν χρειάζεσαι κάτι άλλο

Ευχαριστώ πολύ!!Μάλλον εκεί με βλέπω να καταλήγω.... :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις για τοπία θα σου πρότεινα την nikon d3300 με τον tamron 17-50mm f/2.8, (θα σου έρθει γύρω στα 550-600ευρώ) ο οποίος είναι ένας πολύ καλός φακός all around. Δεν ξέρω γιατί έχεις καταλήξει σε Canon αλλά είναι overpriced γι'αυτά που προσφέρουν. Εκτός από τις ff και την σειρά 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον πάρεις το kit φακό για τοπία μετά πηγαίνεις σε έναν χειροκίνητης εστίασης κάτω από τα 17mm αρκετά φθηνότερο του tamron 17-50mm f/2.8 έτσι κι αλλιώς θα είσαι στο μεγαλύτερο βάθος της εικόνας εστιασμένος κανένα πρόβλημα.

Πάρε μια γεύση https://www.youtube.com/watch?v=0JJB_GVzpgs για τι κάνω λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε τον κιτ

και αμα ειναι παιρνεις τον 50mm 1.8 STM της κανον η τον 35mm F2 της y

Ευχαριστώ!Ναι μάλλον τον κιτ με βλέπω να παίρνω απλά έχει και πακέτο με τον 18-55mm ποιό οικονομικά και μήπως πάρω μετα κάποιν zoom.... :huh:  :huh:

αν θέλεις για τοπία θα σου πρότεινα την nikon d3300 με τον tamron 17-50mm f/2.8, (θα σου έρθει γύρω στα 550-600ευρώ) ο οποίος είναι ένας πολύ καλός φακός all around. Δεν ξέρω γιατί έχεις καταλήξει σε Canon αλλά είναι overpriced γι'αυτά που προσφέρουν. Εκτός από τις ff και την σειρά 7.

Είχα παλιότερα canon (όχι slr βέβαια) και μου είναι πιο οικείο το μενού...Συν ότι μου έχουν πει ότι η Nikon είναι πιο πολύπλοκη...Θα ψάξω και το μοντέλο που μου λες σ'ευχαριστώ!

Εφόσον πάρεις το kit φακό για τοπία μετά πηγαίνεις σε έναν χειροκίνητης εστίασης κάτω από τα 17mm αρκετά φθηνότερο του tamron 17-50mm f/2.8 έτσι κι αλλιώς θα είσαι στο μεγαλύτερο βάθος της εικόνας εστιασμένος κανένα πρόβλημα.

Πάρε μια γεύση https://www.youtube.com/watch?v=0JJB_GVzpgs για τι κάνω λόγο.

Σ'ευχαριστώ πολύ, θα δω τι μου έστειλες... :mellow:  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...