Προς το περιεχόμενο

Apple, Facebook, Google, Twitter και Microsoft στρέφονται δικαστικά εναντίον του κλεισίματος των αμερικανικών συνόρων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αστο chef,γραφεις εδω και εχασες την τατιανα για σωστη ενημερωση......

Ο Τραμπ,που ειναι μοναδικη ελπιδα για την Ελλαδα,αφου θα στραφει εναντια στην γερμανια και την ΕΕ,εκλεχτικε ΝΟΜΙΜΑ.Και τηρει αυτα που ειπε ΠΡΟ εκλογων.

Προφανως η Αμερικη με μερικά απο τα καλυτερα πανεπιστημια θαχει πρόβλημα ευφυιων νεων,η απλα οι αλλοδαποι ειναι φτηνοτεροι και ανχωνονται οι πολυεθνικες??????

Εδω εχουμε προθυπουργο που λεει ψεματα ολη μερα.3000 δημοσιους υπαλληλους προσελσβε 0κτωβριο-δεκεμβριο,προφανως νυχτα και δικα του παιδια, ενω την πορτα ανεργιας το ιδιο διαστημα την ειδαν 25.000.....

Φροντιζει χιλιάδες αλλοδαπους,οταν οι αιτησεις για επιδομα αλληλεγυης θα φτασουν τις 900.000.

Και θα νε χαλασει ο Τραμπ που σεβεται τους πολιτες του?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οι πρόγονοί σου δεν πολέμησαν με σημαία τον εθνικισμό, την ξενοφοβία, το ρατσισμό και το μίσος...

 

Οι πρόγονοι μας βασικά θα μας είχαν κάταντήσει ορθόδοξο Αφγανιστάν αν δεν μας ντάντεβαν οι μεγάλες δυνάμεις. βλ τελωνείο σε κάθε επαρχία (λολ).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρόγονοί σου δεν πολέμησαν με σημαία τον εθνικισμό, την ξενοφοβία, το ρατσισμό και το μίσος...

 

Οχι πολεμισαν γιατί ητανε τρεντυ ο πολεμος,και οι αντιπαλοι ειχανε καλυτερα κινητα.

"ο εθνικισμός είναι μία ιδεολογία υπερβολικής αγάπης στο έθνος, πιστεύοντας στα ήθη και τα έθιμα, τον πολιτισμό, την κουλτούρα και τη θρησκεία του συγκεκριμένου έθνους, προσπαθώντας να αποβάλλει τα "ξενόφερτα", όπως και τους ανθρώπους που δεν ανήκουν σε αυτό".

Και φυσικα στο πολεμο δεν εχει θεση το μισος,αλλα η με ποση αγαπη θα φυτεψεις μια σφαιρα σε αυτον που σκοτωσε τον διπλανο σου....

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτό επειδή μπάναραν κάτι Λίβανους και κάτι Ιράν. πού να χε και η Ινδία δηλαδή κάνα μουσουλμάνο, θα σηκωνόταν όλη η Sillicon Valley και θα παιρνε τα τσεκούρια.

 

in other news δε ξερω τι είναι πιο θλιβερό το ότι κατέληξε η φωνή της λογικής να ναι οι 4-5 μεγαλοεταιρείες ή το ότι τα μισά σχόλια εδώ μέσα είναι ήδη υπέρ του Trump...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στον Τράμπ.. και δεν μιλάω ειρωνικά.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οντως έχει γίνει τέτοιο μπλόκ στο Αμέρικα.

 

Αυτό που όφειλαν να κάνουν οι χώρες που είναι όντως ΕΘΝΗ το κάνει αυτός για μια χώρα που είναι ψευδο-ΕΘΝΟΣ..

 

Οχύρωση απέναντι στην εισβολή. Γιατί όσο και να σας έχουν πιπιλίσει τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ το μυαλό, με την προπαγάνδα τους, πρόκειται για άριστα σχεδιασμένη εισβολή. 

Το βασικότερο ανθρώπινο δικαίωμα είναι το ΔΙΚΟ μου και μετά των άλλων.

 

Πρώτα εγώ, η οικογένεια μου, το έθνος μου που κτίστηκε με αίμα και ιδρώτα των προγόνων μου, για να μπορώ να ζω και να αναπνέω, και να απολαμβάνω ότι καλό έχει κληρονομηθεί. Σε αυτή την εποχή, πολλά απο τα  κληρονομηθέντα αγαθά έχουν κλαπεί μέσα απο το γνωστό τραπεζο-οικονομικό κόλπο, αλλά δεν παύουν να υπάρχουν κάποια.

 

Εν τέλει για την εισβολή/ πληθυσμιακή αλλοίωση σε παγκόσμιο επίπεδο, οι αποδείξεις υπάρχουν, όπως υπάρχουν και τα τεκμήρια τα ιστορικά, τα ηθικά και κοινωνιολογικά που να δικαιολογούν αυτό που λέω.

Όποιος θέλει βρίσκει ή συζητάει χωρίς παρορμητισμούς, μόνο με τη λογική και τη γνώση. Χωρίς γνώση, δεν έχω δικαίωμα να έχω γνώμη. Καλύτερα σιωπή και αφουγκρασμός.

 

ΥΣ.. Μην σχολιάσει κανένας φασίστας της ταμπέλας με απάντηση που θα μου αποδίδει ταμπέλα, γιατί δεν θα απαντήσω.  Θα απαντήσω μόνο σε τεκμηριωμένα επιχειρήματα απο ενήλικους συζητητές.

 

Αρχηγέ, δημοκρατία έχουμε και ελευθερία λόγου. Καλά κάνεις και πιστεύεις ότι θέλεις. Οφείλω να παρατηρήσω πως τα ανθρώπινα δικαιώματα καθιερώθηκαν σε συνθήκες πολυεθνικότητας για να προστατέψουν τις διαφορετικές ομάδες (συνήθως μειονότητες) από την κυριαρχία των πολλών ομοίων. Το να κοιτάς πρώτα την πάρτυ σου ( και καλά κάνεις, δεν σε κατακρίνω οι μισοί ανθρωπιστές των πληκτρολογίων το ίδιο κάνουν) δεν είναι ανθρώπινο δικαίωμα πάντως πόσο μάλλον βασικότερο που γράφεις παραπάνω. Τώρα στο τοπικ. Το Αμέρικα που λες αρχηγέ οικοδομήθηκε μέσα απο πολιτικές μετανάστευσης ( δεν σε πάω στον Κολόμβο, έλα λίγο πιο πρόσφατα: Δες Νονο 2 και συμμορίες της Ν.Υορκης για να καταλάβεις). Ο Τράμπ με αυτό που κάνει καταργει θεμελιώδες χαρακτηριστικό του Ψευδοέθνους που λες και εσυ. 

Για πες. Εισαι οκ με τα επιχειρήματα μου ή τζάμπα γράφω?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτό επειδή μπάναραν κάτι Λίβανους και κάτι Ιράν. πού να χε και η Ινδία δηλαδή κάνα μουσουλμάνο, θα σηκωνόταν όλη η Sillicon Valley και θα παιρνε τα τσεκούρια.

 

in other news δε ξερω τι είναι πιο θλιβερό το ότι κατέληξε η φωνή της λογικής να ναι οι 4-5 μεγαλοεταιρείες ή το ότι τα μισά σχόλια εδώ μέσα είναι ήδη υπέρ του Trump...

 

Εξαρτάται τι εννοείς όταν λες η φωνή της λογικής. Η δική σου λογική, που βλέπεις τα πράγματα έξω από το χορό, είναι να βοηθήσουμε τους μετανάστες, να βρουν μία δουλειά, να ορθοποδήσουν κ.τ.λ.

 

Η λογική όμως ενός '' γηγενή Αμερικανού '' ανειδίκευτου εργάτη που βλέπει το εισόδημά του να μειώνεται αισθητά από τα φτηνά εργατικά χέρια των μεταναστών είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ διαφορετική. Στη τελική, και η αγορά εργασίας υπακούει στος νόμους της αγοράς. Όσο υπάρχει μεγάλη προσφορά , στη προκειμένη περίπτωση ανιδείκευτα εργατικά χέρια, μεγαλύτερη από τη ζήτηση, τόσο θα μειώνονται τα ωρομίσθια.

 

Θεωρητικά βέβαια τα φτηνά εργατικά χέρια θα οδηγήσουν στην ανάπτυξη της οικονομίας η οποία με τη σειρά της υποτίθετε ότι θα φέρει νέες θέσεις εργασίας. Αυτό το υποτίθετε είναι το πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο Ομπάμα και η Χίλαρι έκαναν πολέμους οι εν λόγω μεγαλοεταιρείες κάναν τουμπεκί.... τόσο ενδιαφερόταν για τον ...άνθρωπο...
Μαθήματα ανθρωπισμού από όσους έχουν μοναδικό θεό και στόχο το χρήμα να μας λείπουν....

  • Like 27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο Ομπάμα και η Χίλαρι έκαναν πολέμους οι εν λόγω μεγαλοεταιρείες κάναν τουμπεκί.... τόσο ενδιαφερόταν για τον ...άνθρωπο...

Μαθήματα ανθρωπισμού από όσους έχουν μοναδικό θεό και στόχο το χρήμα να μας λείπουν....

Μιας που την ανέφερες, ένα από τα άτομα που έκαναν έρευνα για το αν Killary έδινε λεφτά στο ισις βρέθηκε νεκρός από δολοφονία εναντίον του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μπορούσες και καλύτερα.

Ήταν στοχευμένο. Επίτηδες, όπως η "τοποθέτηση προϊόντος" στις σαπουνόπερες. :)

 

Hint: δεν προσδιορισα χρονική περίοδο καθώς και πνευματική κατάσταση της χώρας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στον Τράμπ.. και δεν μιλάω ειρωνικά.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οντως έχει γίνει τέτοιο μπλόκ στο Αμέρικα.

 

Αυτό που όφειλαν να κάνουν οι χώρες που είναι όντως ΕΘΝΗ το κάνει αυτός για μια χώρα που είναι ψευδο-ΕΘΝΟΣ..

 

Οχύρωση απέναντι στην εισβολή. Γιατί όσο και να σας έχουν πιπιλίσει τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ το μυαλό, με την προπαγάνδα τους, πρόκειται για άριστα σχεδιασμένη εισβολή. 

Το βασικότερο ανθρώπινο δικαίωμα είναι το ΔΙΚΟ μου και μετά των άλλων.

 

Πρώτα εγώ, η οικογένεια μου, το έθνος μου που κτίστηκε με αίμα και ιδρώτα των προγόνων μου, για να μπορώ να ζω και να αναπνέω, και να απολαμβάνω ότι καλό έχει κληρονομηθεί. Σε αυτή την εποχή, πολλά απο τα  κληρονομηθέντα αγαθά έχουν κλαπεί μέσα απο το γνωστό τραπεζο-οικονομικό κόλπο, αλλά δεν παύουν να υπάρχουν κάποια.

 

Εν τέλει για την εισβολή/ πληθυσμιακή αλλοίωση σε παγκόσμιο επίπεδο, οι αποδείξεις υπάρχουν, όπως υπάρχουν και τα τεκμήρια τα ιστορικά, τα ηθικά και κοινωνιολογικά που να δικαιολογούν αυτό που λέω.

Όποιος θέλει βρίσκει ή συζητάει χωρίς παρορμητισμούς, μόνο με τη λογική και τη γνώση. Χωρίς γνώση, δεν έχω δικαίωμα να έχω γνώμη. Καλύτερα σιωπή και αφουγκρασμός.

 

ΥΣ.. Μην σχολιάσει κανένας φασίστας της ταμπέλας με απάντηση που θα μου αποδίδει ταμπέλα, γιατί δεν θα απαντήσω.  Θα απαντήσω μόνο σε τεκμηριωμένα επιχειρήματα απο ενήλικους συζητητές.

 

 

Επιτέλους ένας άνρθωπος που συμφωνώ. Έχει καταντήσει μια χαζομάρα το όλο θέμα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντά στο ξερό καίγεται και το χλωρό λένε.

Και επίσης (για τους εθνικιστές εδώ πέρα), το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις:

 

Είμαι κατά κάθε είδους τρομοκρατικής ενέργειας αλλά όλα αυτά ξεκίνησαν (και συνεχίζουν ακόμα) από κάπου και από "κάποιους"...

 

Δεν ξύπνησαν μια ωραία μέρα οι λαοί της Ανατολής και είπαν "ώρα να κατακτήσουμε την Αμερική".

Κάποιοι συνεχίζουν να λεηλατούν αυτά τα κράτη εδώ και πολλά χρόνια. Ορίζουν ηγέτες και στέλνουν στρατούς όταν τα πράγματα δεν τους αρέσουν συμφέρουν. 

 

 

Ο Τράμπ θέλει να προστατέψει τη χώρα του από την εισβολή τρομοκρατών και καλά κάνει. Τους δικούς του όμως θα τους πάρει πίσω? Ή αυτοί δεν μετράνε ως τρομοκράτες επειδή φοράνε παραλλαγή και εθνόσημο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάντια της ανθρωπότητας. Να βασιζόμαστε σε πολυεθνικές για βασικά ανθρώπινα δικαιώματα

Απλά οι συγκεκριμένες εταιρίες παίρνουν τα μυαλά από αυτές τις χώρες και τώρα ο Τραμπ τους έκοψε την δυνατότητα να κάνουν brain-drain υπαλλήλων για εξευτελιστικούς μισθούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απ' οτι βλεπω κανεις δεν γουσταρει τα ΜΜΕ πια. Καλο ειναι αυτο απο την μια. Φαντασου τι προπαγανδα ετρωγαν οι προηγουμενοι απο εμας (πατεραδες, παππουδες κτλπ).

Αλλα και παλι προκοπη δεν βλεπουμε ουτε απο ιστιοσελιδες τωρα πια.

Με τους δυνατους πανε και αυτοι (συμφεροντα) δεν πανε με τους πεινασμενους (λαουτζΐκος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανοικτες κοινωνιες προσεφεραν τα τελευταια 70 χρονια ανεπανάληπτη ειρήνη, προοδο ΚΑΙ εμποριο και κερδή. Οι εταιριες φυσικα προστατευουν τα συμφεροντα τους. Δλδ το σταθερο εμπορικο περιβάλλον, ωστε να παραγουν τα προιοντα τους και να έχουν κοινο που να ευημερει ωστε να μπορει να καταναλώσει.

 

Ο κοσμος ειναι περιπλοκος και ΝΑΙ ειναι δυνατο καποιες φορες τα συμφέροντα των "κακων" πολυεθνικων να συμπιπτουν με αυτά του απλου πολιτη.

 

Η αλληλεγγύη ειναι το μεγιστο εξελικτικο πλεονέκτημα του ανθρωπινου ειδους, ας συνεχισουμε να το εκμεταλλευόμαστε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...