Προς το περιεχόμενο

olympus e-510


achilles_g_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το κιτ της olympus E-510 με 2 φακούς, 18 - 55 και 40-150 (έχω πάρει έξτρα και το flash fl -36). Η αλήθεια είναι ότι δεν την πολυχρησιμοποίησα (1600 clicks), απλά θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να μπω σε διαδικασία να την αλλαξω, γιατί δεν γνωρίζω καθόλου την εξέλιξη της τεχνολογίας στις φωτογραφικές.

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι χθες που την δοκίμασα μέσα στο σπίτι μου φάνηκαν λίγο σκοτεινές οι φωτογραφίες. Μου κακοφάνηκε σε σχέση με το κινητό (s7 edsge. Βέβαια χρησιμοποίησα τον λάθος φακό (40-150). Έξω δεν είχα θέμα!

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την χρησιμοποιείς, την αλλαζεις μονο αν μπορεις να πιασεις καλή τιμή .Μην ξοδευεσαι ασκοπα .Αλλιως κανε το χομπυ σου.Συνεχεια βγαινουν προιόντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την χρησιμοποιείς, την αλλαζεις μονο αν μπορεις να πιασεις καλή τιμή .Μην ξοδευεσαι ασκοπα .Αλλιως κανε το χομπυ σου.Συνεχεια βγαινουν προιόντα .

Μου έβαλες ιδέες χαχ Πόσο μπορεί να δοθεί σαν πακετάκι με φακούς, flash, ασύρματο τηλεχειριστήριο, 2η μπαταρία και γνήσια θήκη ; Και με ποια μπορώ να την αντικαταστησω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

100-150 ευρώ θα λεγα(ανάλογος εάν το flash κουμπώνει και σε καινούργιες Olympus), να την πάρει κάποιος αρχάριος για να βγάλει σεμινάριο.

 

Ο λόγος για τα τόσα λίγα χρήματα είναι κυριως επειδή είναι "νεκρο" σύστημα.

 

Δλδη δεν μπορεί να αγοράσει το πακέτο και μετά να χρησιμοποιήσει τους φακούς σε πιο καινούργια φωτογραφική.

 

Από εκεί και πέρα,το μεγαλύτερο μειονέκτημα της είναι η αδυναμία στα iso.Υποθετω μέχρι τα 400 είναι οκ, στα 800 θα βγάζει αρκετό κοκο(σε καλό φωτισμό είναι αδιάφορο όμως).

Προφανώς χωλαινει και στο δυναμικό εύρος(εάν θέλεις να επεξεργαστείς τις φωτογραφίες σου δεν έχεις πολύ μεγάλα περιθώρια).

 

Τα παραπάνω στα λέω με βάση την e-420 που είχα δουλέψει αρκετά πριν πάρω την d5100,υποθέτω πως θα είχε εφάμιλλη συμπεριφορά με την e-510.

 

 

Αλλά, θα πρότεινα εάν σου περισσεύουν κάποια χρήματα να τα διαθέσεις(μαζί με τον απαραίτητο χρόνο) σε κάποιο σεμινάριο/μαθήματα φωτογραφίας.

 

Εάν επιμένεις για καινουργια, οποία και να πάρεις θα είναι καλύτερη.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

100€ και ισως ειπες ήδη και πολλά και αν εισαι μάλιστα τυχερος. Με 150€ βρισκεις πολυ καλυτερες μηχανες. Sorry αλλα δεν αξιζει η πωλησή της. Την κρατας και σαν δευτερη καθημερινη

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι χθες που την δοκίμασα μέσα στο σπίτι μου φάνηκαν λίγο σκοτεινές οι φωτογραφίες. Μου κακοφάνηκε σε σχέση με το κινητό (s7 edsge. Βέβαια χρησιμοποίησα τον λάθος φακό (40-150). Έξω δεν είχα θέμα!

τι σοι συγκριση εκανες,απο την μια  ενα πολυ καλο κινητο,και απο την αλλη μια φωτογραφικη δεκαετιας με τηλεφακο,σε κλειστο χωρο,μονο εσυ μπορεις να μας πεις.αλλα κάνεις μπαμ οτι θελεις να την αλλαξεις.καταναλωτικη μανια λεγεται.το κντ σου βγαζει μια χαρα φωτο.και η 510 βγαζει εως και καλυτερες φωτο στις ιδιες συνθηκες.με το φλας,δεν πιανεται απο το κντ.το μειον ειναι η ελλειψη βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι είχα λάθος ρυθμίσεις. Απλά είχα καιρό να την χρησιμοποίησω και μου φάνηκε πολύ παράξενη! Μου έκανε εντύπωση η εξέλιξη των κινητών ή πόσο πίσω έχει μείνει η dslr μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...