Προς το περιεχόμενο

Ελαφριά (Lite) έκδοση windows 7


JoooJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα κλασικό Netbook με 1GB RAM.

έχω δοκιμάσει διάφορα λειτουργικά, winXP, ubuntu, zorinOS, Mint, lubuntu. win7, win 7 lite.

 

θέλω να εκγαταστήησω τα win7. ξέρω ότι θα πηγαίνει αργά, τα έχω δουλέψει τόσο καιρό εξάλλου. αλλά για το σκοπό που το θέλω είμαι οκ. δε βάζω winxp λόγω κάποιων εφαρμογών που χρειάζομαι απαραίτητα και δε τρέχουν. πχ office 2013.

 

τι πρέπει να κάνω λοιπόν ώστε να εγκαταστηήω τα win 7 και να αφαιρέσω ό,τι περιττό έχουν και να τα κάνω όσο περισσότερο ελαφριά γίνεται;

υπάρχει κάποιο Utility που αφαιρεί κάποια στοιχεία;

 

αυτη τη στιγμή έχω μια έκδοση win 7 lite.... πάει σχετικά καλά μπορώ να πω.

απλά επειδή είναι πειραγμένη από αμφιβόλου ποιότητας site δε το εμπιστεύομαι.

 

θέλω να βάλω κανονικά τα wιn7 μιας κι έχω και serial κανονικό

 

τι με συμβουλεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα κλασικό Netbook με 1GB RAM.

έχω δοκιμάσει διάφορα λειτουργικά, winXP, ubuntu, zorinOS, Mint, lubuntu. win7, win 7 lite.

 

αυτη τη στιγμή έχω μια έκδοση win 7 lite....

 

θέλω να βάλω κανονικά τα wιn7 μιας κι έχω και serial κανονικό

 

τι με συμβουλεύετε;

 

Το serial για πια έκδοση είναι? Αν είναι πχ για την "pro" τότε αναγκαστικά "pro" θα βάλεις…

 

Όταν λες ότι έχεις «win 7 lite» τι εννοείς?

 

Γιατί εγώ μέχρι σήμερα γνώριζα ότι τα win 7 βγήκαν στις παρακάτω εκδόσεις… Enterprise ,Professional, Home Premium, Home Basic,  και Starter.

 

Για «lite» δεν είχα ξανά ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το serial είναι για Home. αυτή που βάζουν στα laptop που πουλάνε. αλλά λίγη σημασία έχει αυτό.

 

Lite εννοώ διάφορες εκδόσεις των win που κυκλοφορούν σε περίεργα sites και έχουν αφαιρέσει αρκετά στοιχεία τους ώστε να είναι ελαφριά και να τρέχουν σε αδύναμους υπολογιστές. δε μιλάμε για επίσημες εκδόσεις δηλαδή.

πχ το iso μιας τέτοιας έκδοσης είναι 700MB ενώ η κανονική έκδοση των win7 Νομίζω ξεπερνάει τα 2GB.

 

 

αν δε κάνω λάθος παλιά είχε πάρει το μάτι μου και κάποιο Utility που έκανε μια τέτοια δουλειά. δε θυμάμαι αν ήταν για XP η 7 όμως,

 

για να μη πολυλογώ αυτό που θέλω είναι να αφαιρέσω ότι δε "χρειάζεται" από την εγκατάσταση για να γίνουν όσο το δυνατόν πιο ελαφριά τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτό που θέλω είναι να αφαιρέσω ότι δε "χρειάζεται" από την εγκατάσταση για να γίνουν όσο το δυνατόν πιο ελαφριά τα windows.

Αυτό από μόνο του είναι ολόκληρη ιστορία. Δηλαδή με ποια κριτήρια και με ποια εμπειρία θα αφαιρέσεις υπηρεσίες και δυνατότητες.

Τα home (μάλλον εννοείς home premium αλλά και τα home basic) είναι για μένα η χρυσή τομή για αδύναμα συστήματα (βλέπε netbook) που πρέπει αναγκαστικά να φορέσουν τουλάχιστον 7άρια. Οι lite εκδόσεις είναι χάλια γιατί δεν ξέρεις τι έχει αφαιρεθεί (ή τι έχει προστεθεί, όπως σωστά επισήμανες πριν) και μπορεί να χρειαστείς κάτι στην πορεία και να μην τρέχει κάποια εφαρμογή και μετά άντε να βρεις τι φταίει.

Κατά την άποψη μου, βάλε καθαρά 7 home 32bit,premium ή basic και άσε τα lite. Απενεργοποίησε το aero (στην premium, στην basic δεν υπάρχει) και βάλε άλλο 1gb ram (συνήθως τα nb δέχονται μέχρι 2gb), γιατί τα περισσότερα κολλήματα εμφανίζονται λόγω έλλειψης μνήμης και μην βάλεις antivirus. Από τι στιγμή που θα μπει οποιοδήποτε av η απόδοση θα πέσει στα 2/3 τουλάχιστον. Μόνο έτσι θα δουλεύει κάπως καλά. Η προστασία σου από ιούς θα είναι η προσοχή σου.

Αν πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις av τότε βάλε όποιο θέλεις, η μνήμη όμως πρέπει να αναβαθμιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η windows 7 starter έκδοση που έβαζαν στα netbook που είναι και η πιο ελαφριά έκδοση των Windows 7. Ωστόσο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δουλεύει το activation key από την home έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...