Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά η επιφανειακή οξείδωση δεν δημιουργεί πρόβλημα. Έτσι είναι ο χαλκός. ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις αυτό είναι το nickel plating.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολα nickel plated ειναι πλεον μαλλον γι αυτο που λες.. Εγω μια φορα το χρονο το λυνω το συστημα και καθαριζω τα blocks  ψυγεια και fittings. Mε τα τελευταια επειδη ειμαι λιγo ψυχαναγκαστικος μου φευγει ο....με το πινελακι και το απιονισμενο νερο..και οχι μονο στο δικο μου pc  αλλα και σε φιλων που τους μπριζωσα με το watercooling. Παντα ηθελα κατι πιο high tech να τα πεταω μεσα να τελειωνω😁.να ηρεμησει κ το ocd μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος θελει να βρεξει τα ποδια του κ να κανει αρχη με υδροψυξη εχει η alphacool αυτο το σετακι σε προσφορα με τα παντα μεσα. Στα συν το 45 mm ψυγειο στα μειον η ddc αντλια και ισως για καποιους το reservoir. Για μικρο build oμως οτι πρεπει.. https://www.alphacool.com/shop/neue-produkte/21349/alphacool-eissturm-hurricane-copper-45-2x140mm-komplettset.. Υπαρχει και με λεπτο 30 mm rad και 120 fans https://www.alphacool.com/shop/neue-produkte/22287/alphacool-eissturm-gaming-copper-30-2x120mm-komplettset?c=22311.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Psyber είπε

Σορρυ τωρα διαβασα καλυτερα το thread. Αναφέρεσαι στο καθάρισμα με υπερήχους. btw παρε nautilus 2s.

Επισκευασιμους μονο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να φτιάξω μια υδρόψυξη με υλικά δικά μου, τα οποία θα αποτελούνται από χάλκινο waterblock, πλαστικό σωλήνα και νικέλινο δοχείο. Τι υγρό προτείνετε;

Στις 2/2/2017 στις 10:12 ΜΜ, Inuyasha είπε

ο πατέρας μου υδραυλικός ήταν

Κι εμένα επίσης!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά.

Είμαι κάτοχος του παρακάτω παππούλη

  • CaseCore P3 Curved
  • PSU: Evga 850W G2 SuperNOVA 80+Gold
  • CPU: Intel i7 6700K 4.7Ghz all Cores 
  • CPU Cooler: EK-KIT RGB 240  
  • Mobo: ASUS ROG Maximus IX Code Z270 
  • RAMG.SKILL 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ TRIDENT Z
  • VGAASUS ROG STRIX GeForce® GTX 1080 TI 11GB OC Edition 
  • Sound Card:  Creative Sound Blaster Z PCIe
  • SSD1:  Samsung SSD 950 Pro 512GB M.2  
  • SSD2: 2x Samsung SSD 850 EVO 1TB RAID0 
  • HDD1: WD Black 3.5 "2TB 7200rpm 64MB
  • HDD2: Ultrastar WD DC HC320 8TB

 

Λογικά τέλος καλοκαιριού ή αρχές φθινοπώρου θα μεταβώ στο στρατόπεδο της κόκκινης στα 7nm.

Δεν έχω καταλήξει αν η μητρική θα είναι X570 (δεν θέλω ανεμιστήρα στο chipset :p) ή B550 θα περιμένω να δω τα benchmark αυτό που σίγουρα θέλω είναι να αναβαθμίσω το υπάρχον σύστημα υδρόψυξης. Κουτί θα μείνει το ίδιο.

Θέλω να μεταβώ σε triple radiator και να προσθέσω επίσης drain system.

Στην φωτογραφία παρακάτω είναι το τι έχω προσθέσει στο καλάθι αγοράς.

image.png.d385331e2631355cfff4880ce3c48871.png

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

  • Θα μπορέσει το υπάρχων tank και αντλία να ανταπεξέλθει με το τριπλό ψυγείο?
  • Υπάρχουν πλεονεκτήματα αν πάω σε hard tubing?
  • Ισχύει ότι στις vertical GPU χάνονται FPS? Υπάρχουν ποιοτικά PCI-E extension cables?

Οποιεσδήποτε προτάσεις γίνονται δεκτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παππούλης κεντάει, εχεις πολύ καλλά κομμάτια. Μόλις μεταβείς και στο Ryzen θα είσαι πένα. Το τροφοδοτικό σου νομίζω θεωρείται από τα πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, glight είπε

Γεια χαρά.

Είμαι κάτοχος του παρακάτω παππούλη

  • CaseCore P3 Curved
  • PSU: Evga 850W G2 SuperNOVA 80+Gold
  • CPU: Intel i7 6700K 4.7Ghz all Cores 
  • CPU Cooler: EK-KIT RGB 240  
  • Mobo: ASUS ROG Maximus IX Code Z270 
  • RAMG.SKILL 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ TRIDENT Z
  • VGAASUS ROG STRIX GeForce® GTX 1080 TI 11GB OC Edition 
  • Sound Card:  Creative Sound Blaster Z PCIe
  • SSD1:  Samsung SSD 950 Pro 512GB M.2  
  • SSD2: 2x Samsung SSD 850 EVO 1TB RAID0 
  • HDD1: WD Black 3.5 "2TB 7200rpm 64MB
  • HDD2: Ultrastar WD DC HC320 8TB

Λογικά τέλος καλοκαιριού ή αρχές φθινοπώρου θα μεταβώ στο στρατόπεδο της κόκκινης στα 7nm.

Δεν έχω καταλήξει αν η μητρική θα είναι X570 (δεν θέλω ανεμιστήρα στο chipset :p) ή B550 θα περιμένω να δω τα benchmark αυτό που σίγουρα θέλω είναι να αναβαθμίσω το υπάρχον σύστημα υδρόψυξης. Κουτί θα μείνει το ίδιο.

Θέλω να μεταβώ σε triple radiator και να προσθέσω επίσης drain system.

Στην φωτογραφία παρακάτω είναι το τι έχω προσθέσει στο καλάθι αγοράς.

image.png.d385331e2631355cfff4880ce3c48871.png

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

  • Θα μπορέσει το υπάρχων tank και αντλία να ανταπεξέλθει με το τριπλό ψυγείο?
  • Υπάρχουν πλεονεκτήματα αν πάω σε hard tubing?
  • Ισχύει ότι στις vertical GPU χάνονται FPS? Υπάρχουν ποιοτικά PCI-E extension cables?

Οποιεσδήποτε προτάσεις γίνονται δεκτές.

Τριπλο rad ανετα με d5 που εχεις... Και δυο αν θες.. Με hard tubing αποφευγεις το φαινομενο plastisizer οταν το υγρο σου ανεβαζει θερμοκρασια αλλα αυτο γινεται και με zmt λαστιχο αν προτιμας   οσονhttps://www.ekwb.com/blog/what-is-plasticizer/ οσον αφορα το vertical gpu mount αν η καρτα δεν κολλαει στο πλαινο γυαλι και πνιγεται για αερα καμμια διαφορα δεν θα δεις. Καποια απο αυτα που σκεφτεσαι τα δοκιμασα... 😁 Για την καρτα σου ετσι για την μπριζα.... Ευχομαι να σου πανε ολα καλα

https://www.ekwb.com/shop/ek-fc-1080-gtx-ti-strix-nickel

IMG_20200507_045015_compress67.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα! Εχω ενα συστημα με ryzen 2700x, 32gb 3200 tridentz rgb ram, 980 ti σε κουτι corsair spec 06 rgb και σκεφτομαι να παω σε ryzen 3900x. Θελω να δοκιμασω να παω σε υδροψυξη πρωτη φορα και κοιταω τα κιτ της alphacool, της ek και της thermaltake. Θα εχω προβλημα με τον χωρο του κουτιου? Ποιο κιτ προτεινεται (να ειναι και οικονομικο)? Για αρχη θελω μονο ψυξη cpu αλλα αργοτερα ισως οταν αλλαξω καρτα να μπορει να επεκταθει και στην ψυξη της καρτας.

Δεν με ενδιαφερουν οι aio υδροψυξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@alani123321Βαλτα με σειρα τιμης και κοιτα εδω...  https://www.alphacool.com/shop/sets-systeme/eissturm/?p=1&o=3&n=25 εχει καποια ετοιμα κιτ που ξεκινανε απο 160 ευρο με τα παντα.δεν ξερω αν σε καλυπτουν τα reservoir /blocks κ αυτα αλλα πιο οικονομικα κ αξιοπιστα δεν παει. Προσφατα εβαλα  σε φιλο αυτο    https://www.alphacool.com/shop/neue-produkte/21349/alphacool-eissturm-hurricane-copper-45-2x140mm-komplettset?c=22311 κ ειναι πολυ ευχαριστημενος σε σχεση με το corsair aio που αντικατεστησε.. Ta kit εχουν τα παντα μεσα μεχρι υγρο και ανταπτορα για το τροφοδοτικο για το πρωτο γεμισμα. Μειονεκτημα μονο οτι τα οικονομικα πακετα δεν εχουν d5 αντλια.για σενα κ αφου μπορει να παιξει μελλοντικη προσθηκη gpu στη λουπα θα διαλεγα αυτο 😁 https://www.alphacool.com/shop/neue-produkte/22290/alphacool-eissturm-hurricane-copper-45-3x120mm-komplettset?c=22311    μετα θα κοιταγα σε ekwb       https://www.ekwb.com/shop/ek-kit-p360   αλλα ειναι πιο ακριβα  κ οχι διαθεσιμα τωρα, χωρις να ειναι καλυτερα απο τα alphacool προιοντα.Thermaltake δεν εχω πιασει στα χερια μου οποτε δεν εχω γνωμη. 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω και παλι την παρεα. Ηρθαν επιτελους τα κομματια που περιμενα για το custom loop και τα οποια θα μπουν στο κουτι της υπογραφης.

Ειναι η πρωτη φορα που θα στησω custom υδροψυξη οποτε θα ηθελα τη βοηθεια σας, σχετικα με αυτα που θα πρεπει να προσεξω καθως και για την προετοιμασια που πρεπει να κανω. Ξερω οτι πρεπει να καθαρισω το ψυγειο πρωτα, φανταζομαι με απεσταγμενο νερο και ξυδι 2-3 φορες να φυγει ο,τι βρομια υπαρχει μεσα.

Στο loop θα μπει προς το παρον μονο ο επεξεργαστης καθως η καρτα θα αλλαχθει καλως εχοντων των πραγματων με την κυκλοφορια της νεας σειρα 3000. Για το συγκεκριμενο κουτι εχω σκεφτει να μπει το ψυγειο στο side για να εκμεταλλευτω την εισοδο του αερα. Θεωρω οτι ειναι καλυτερο απο το να μπει πανω και να βγαζουν ζεστο αερα οι ανεμιστηρες.

Για το drain το ball valve με το extender ειναι οκ??

Παραθετω παρακατω ολα τα κομματια που εχουν ερθει οποτε καθε ιδεα και βοηθεια ευπροσδεκτη.

Thanx guys

710539490_Screenshot(21).png.fea1e7f015bf16252c52b30477405c66.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Side, θα έχεις πράγματι κέρδος σε θερμοκρασία. Το θέμα είναι ότι δεν βγαίνει τόσο ωραίο αποτέλεσμα, όσο το ψυγείο πάνω.Με τρεις ανεμιστήρες εισαγωγής κάτω θα είσαι μια χαρά από θερμοκρασία Έχω το παλιό ο11 και έχω δοκιμάσει την λουπα σε όλα τα σενάρια. Ποίο πολύ από χόμπι και επειδή βαριέμαι να βλέπω το ίδιο πράγμα πολύ καιρό. Όταν με το καλό βρέξεις κ την κάρτα , βάζεις και ένα σλιμ 360 κάτω και τέλος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, sarpan είπε

Χαιρετω και παλι την παρεα. Ηρθαν επιτελους τα κομματια που περιμενα για το custom loop και τα οποια θα μπουν στο κουτι της υπογραφης.

Ειναι η πρωτη φορα που θα στησω custom υδροψυξη οποτε θα ηθελα τη βοηθεια σας, σχετικα με αυτα που θα πρεπει να προσεξω καθως και για την προετοιμασια που πρεπει να κανω. Ξερω οτι πρεπει να καθαρισω το ψυγειο πρωτα, φανταζομαι με απεσταγμενο νερο και ξυδι 2-3 φορες να φυγει ο,τι βρομια υπαρχει μεσα.

Στο loop θα μπει προς το παρον μονο ο επεξεργαστης καθως η καρτα θα αλλαχθει καλως εχοντων των πραγματων με την κυκλοφορια της νεας σειρα 3000. Για το συγκεκριμενο κουτι εχω σκεφτει να μπει το ψυγειο στο side για να εκμεταλλευτω την εισοδο του αερα. Θεωρω οτι ειναι καλυτερο απο το να μπει πανω και να βγαζουν ζεστο αερα οι ανεμιστηρες.

Για το drain το ball valve με το extender ειναι οκ??

Παραθετω παρακατω ολα τα κομματια που εχουν ερθει οποτε καθε ιδεα και βοηθεια ευπροσδεκτη.

Thanx guys

710539490_Screenshot(21).png.fea1e7f015bf16252c52b30477405c66.png

Ισως παραπάνω απο 2-3 φορές πλύσιμο το ψυγείο.Πλήρωση (~50%)-κούνημα-άδειασμα, έως ότου σταματήσουν να βγαίνουν υπολείμματα.Εύκολα αντιληπτό αν χρησιμοποιήσεις ένα ανοιχτόχρωμο τάπερ.Αν είσαι άτυχος όπως ο γραφών,μπορεί να πάρει και 40λεπτό.

Πάρε 3-4 λίτρα αποσταγμένο νερό απο το φαρμακείο (~1 ευρώ/lt),γιατί εκτός απο το καθάρισμα θα πρέπει να κάνεις και το leak test.Αν περισσέψει μπουκάλι/α,κράτα τα για μελλοντική χρήση.

 

Επεξ/σία από Tenshi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...