Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ειχα για αρκετο καιρο το pastel uv white της meyhems ,κανενα θεμα δεν αφησε τπτ στη λουπα.

Τα bay res συνηθως ειναι φασαρια λογω συντονισμου

δες και αυτο ,η τιμη ειναι με αντλια μαζι ,το ειχα εγω

https://www.alphacool.com/shop/reservoirs/pump-top-reservoirs/21039/alphacool-eisstation-vpp-reservoir-incl.-alphacool-eispumpe-vpp755-v.3-pump?c=20599

5.jpg.ff1fb658cbe20793b4aba19863bd0dd1.jpg

@akoinonitos τι "αρρωστο" build ειναι αυτο ??? ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ .

Τι κουτι εχεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, diaol είπε

@akoinonitos τι "αρρωστο" build ειναι αυτο ??? ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ .

Τι κουτι εχεις ? 

Αυτο

Τωρα τα εχω βγαλει τα νερα γτ δεν με βολευε γτ ειχα τα ψυγεια εκτος.

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, purif είπε

 Fittings, αν δε βιάζεσαι, barrow από aliexpress. Κλάσεις ανώτερα σε ποιότητα από αυτά της EK και πολύ φθηνότερα. 

Καλησπέρα, προκειται να φτιάξω το πρώτο μου Loop και βλέπω γενικα τι παιζει απο τιμές. Σε fittings δεν βλέπω τρελές διαφορές μεταξύ Ali και Ek. 

Πχ. αν πάρω 13 απο αυτά  απο ali βγαινουν περίπου 49€+πολύς χρόνος αναμονής+πιθανο τελωνειο. Ενώ απο ΕΚ 13 απο αυτά βγαίνουν 53€. 

Το πολύ φθηνότερα δεν το βρίσκω εκτός αν δεν κοιτάω καλά. 

Είναι τόσο καλύτερα τα barrow ώστε να τα προτιμήσω? 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, denis_kos είπε

Καλησπέρα, προκειται να φτιάξω το πρώτο μου Loop και βλέπω γενικα τι παιζει απο τιμές. Σε fittings δεν βλέπω τρελές διαφορές μεταξύ Ali και Ek. 

Πχ. αν πάρω 13 απο αυτά  απο ali βγαινουν περίπου 49€+πολύς χρόνος αναμονής+πιθανο τελωνειο. Ενώ απο ΕΚ 13 απο αυτά βγαίνουν 53€. 

Το πολύ φθηνότερα δεν το βρίσκω εκτός αν δεν κοιτάω καλά. 

Είναι τόσο καλύτερα τα barrow ώστε να τα προτιμήσω? 

Ευχαριστώ. 

Μια χαρα εισαι και με τα δυο μην ανησυχεις. Απλα μην πας σε τιποτα no name της πλακας απo ebay ξερω γω. Εγω εγω χρησιμοποιησει ek, bitspower, alphacool μεχρι τωρα για λαστιχο κ petg και κανενα δεν ειχε προβλημα. Ουτε σταγονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, denis_kos είπε

Καλησπέρα, προκειται να φτιάξω το πρώτο μου Loop και βλέπω γενικα τι παιζει απο τιμές. Σε fittings δεν βλέπω τρελές διαφορές μεταξύ Ali και Ek. 

Πχ. αν πάρω 13 απο αυτά  απο ali βγαινουν περίπου 49€+πολύς χρόνος αναμονής+πιθανο τελωνειο. Ενώ απο ΕΚ 13 απο αυτά βγαίνουν 53€. 

Το πολύ φθηνότερα δεν το βρίσκω εκτός αν δεν κοιτάω καλά. 

Είναι τόσο καλύτερα τα barrow ώστε να τα προτιμήσω? 

Ευχαριστώ. 

Τα classic της ek ειναι μια χαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, denis_kos είπε

Οχι No name ουτε καν το σκεφτομαι.. Σωλήνα λογικα η ΕΚ ΖΜΤ ή Primochill LRT Advanced.. Εκει καταλήγω απο το διάβασμα.. 

Ωραιο το zmt. Σου βγαζει απο το μυαλο κ την μπριζα για χρωματιστα υγρα. 😁. Δειχνει κ πολυ ωραιο, ασε που γλυτωνεις πολλα κ σε 90/45 degree adapters που θα ηθελες με hard tube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι στιγμης οπως το έχω σκεφτεί είμαι στα 10 Fittings+1 spare, 6X90 kai 2x45. Και αφού ανοίξαμε την κουβέντα, παρακάτω οπως το σκεφτομαι. Reservoir εχω κολλήσει με το phanteks r220c. 

Ψυγεία 2X280 και ίσως το μπροστα crossflow. Πως σας φαίνεται ο σχεδιασμός?

Ευχαριστω εκ των προτέρων!!

 

IMG_20200513_215932.jpg

Επεξ/σία από denis_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, denis_kos είπε

Μεχρι στιγμης οπως το έχω σκεφτεί είμαι στα 10 Fittings+1 spare, 6X90 kai 2x45. Και αφού ανοίξαμε την κουβέντα, παρακάτω οπως το σκεφτομαι. Reservoir εχω κολλήσει με το phanteks r220c. 

Ψυγεία 2X280 και ίσως το μπροστα crossflow. Πως σας φαίνεται ο σχεδιασμός?

Ευχαριστω εκ των προτέρων!!

IMG_20200513_215932.jpg

Ακριβως ετσι οπως το σκεφτεσαι το εχω κ εγω μονο που το δευτερο ψυγειο το εχω πλαι γιατι μπροστα εχω τζαμι. Δες και τα flat reservoir kinetic της ek. Ισως σε βολεψει αλλα ποναει λιγο στον ποπο😁

IMG_20200507_045015_compress67.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είδα τα flat της Ek απλά θέλω να βάλω το reservoir κάθετα στο μπροστινό ψυγείο. Έχει βέβαια κάποια L brackets αλλά είναι για 120mm, και δεν πολυψηνω να το γεμίσω adapters, ενώ το phanteks έχει έτοιμη βάση όπως τη θέλω.. + όπως λες και εσύ δαγκώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, denis_kos είπε

Μεχρι στιγμης οπως το έχω σκεφτεί είμαι στα 10 Fittings+1 spare, 6X90 kai 2x45. Και αφού ανοίξαμε την κουβέντα, παρακάτω οπως το σκεφτομαι. Reservoir εχω κολλήσει με το phanteks r220c. 

Ψυγεία 2X280 και ίσως το μπροστα crossflow. Πως σας φαίνεται ο σχεδιασμός?

Ευχαριστω εκ των προτέρων!!

IMG_20200513_215932.jpg

Απο την καρτα στη cpu θα μπορουσες να το πας με μια 45αρα σε καθε μπλοκ ωστε να σου βγει ευθεια και να μην κανει κουρμπα ,προσωπικα τα ειχα δοκιμασει και τα δυο και με 45αρες μου φαινεται καλυτερο. Επισης αν γινεται προσπαθησε το out απο την αντλια να εινα ιστο ιδιο υψος με το In της καρτας ωστε να φαινεται ευθειος ο σωληνας.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, denis_kos είπε

Τα είδα τα flat της Ek απλά θέλω να βάλω το reservoir κάθετα στο μπροστινό ψυγείο. Έχει βέβαια κάποια L brackets αλλά είναι για 120mm, και δεν πολυψηνω να το γεμίσω adapters, ενώ το phanteks έχει έτοιμη βάση όπως τη θέλω.. + όπως λες και εσύ δαγκώνει...

Ωραιος👍. Αντε με το καλο κι αν θες να το κανεις ακομα πιο ευκολο τα διαφορα leak tester με αερα  που κυκλοφορουν κανουν τη δουλεια τους. Ετσι για το αγχος του πρωτου γεμισματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, denis_kos είπε

Καλησπέρα, προκειται να φτιάξω το πρώτο μου Loop και βλέπω γενικα τι παιζει απο τιμές. Σε fittings δεν βλέπω τρελές διαφορές μεταξύ Ali και Ek. 

Πχ. αν πάρω 13 απο αυτά  απο ali βγαινουν περίπου 49€+πολύς χρόνος αναμονής+πιθανο τελωνειο. Ενώ απο ΕΚ 13 απο αυτά βγαίνουν 53€. 

Το πολύ φθηνότερα δεν το βρίσκω εκτός αν δεν κοιτάω καλά. 

Είναι τόσο καλύτερα τα barrow ώστε να τα προτιμήσω? 

Ευχαριστώ. 

Barrow (3,5 / κομμάτι) vs ΕΚ classic (4.6 / κομμάτι) vs EK Torque (~7 / κομμάτι), αρκετή διαφορά σε μεγάλες ποσότητες. Kαι πριν τον κορονοϊό ήταν και πιο κάτω οι τιμές στα barrow, εγώ τα πήρα με περίπου 3 / κομμάτι (+ προσφορές που παίζουν κατά καιρούς). Άσε που για τα fittings της ΕΚ, έχει γεμίσει το reddit με αναφορές για leaks. Για soft tube fittings, δε ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί. Τελωνείο δε πλήρωσα τίποτα και μιλάμε για μεγάλη ποσότητα fittings. Αλλά αφού υπάρχει αυτό το άγχος, τα σπας σε πολλές μικρές παραγγελίες (αφού έχει δωρεάν μεταφορικά) και είσαι κομπλέ ;). Αν βιάζεσαι, τότε ξεχνάς την Κίνα. Κίνα μόνο αν έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθαν οι ανεμιστηρες!μενει ολο το υπολοιπο loop τωρα χαχα

εχω σκασει..εχω σκασει γιατι θελω να βαλω pump-res  combo πανω απο την 2080!
245mm μετραω απο το backplate της gpu μεχρι το top του case. 245 - 30 (rad) - 25 (fan) μας κανουν 190mm ελευθερου χωρου. 188mm εχει το combo xd5..

απο parts αυτη τι στιγμη ειμαι στο xr5 , xd5 και ψαχνω ακομα για block που θα ηθελα να εχει rgb. το xc7 λεει τιποτα η μαπα? το εχει κανεις σας?
διαβασα για συγκριτηκα/review μεταξυ heatkiller - optimus - ek . τα 2 πρωτα φαινονται να υπερτερουν με τα ek. αλλα δεν εχουν rgb. τωρα για διαφορες θερμοκρασιας 1-2 βαθμους νομιζω οτι δεν εχω θεμα.παιζω με stock της amd αυτη τι στιγμη :)

επισης οπως καταλαβαινεται παιζω στα 2 χιλιοστα να μην βρει η gpu με το res-pump και με το fan-rad στο top. υπαρχει περιπτωση να ερθει πιο χοντρο το ψυγειο απο 30mm ? απ οτι λεει στα specs?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...