Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/5/2020 στις 9:29 ΠΜ, diaol είπε

Καλημερα , 

να ανοιξω μια κουβεντα περι υγρων . 

Εχω clear μεχρι τωρα μετα την αλλαγη της λουπας , οποτε σκεφτομαι να παω σε παστελ , αλλα ακουω και διαβαζω πολλα.

(λερωμενα βαμενα τα ακρυλικα στα  block , κτλπ ). 

Εχετε να προτεινετε κατι ? καποια συγκεκριμενη μαρκα  ? 

κι εγώ μείνε όπως είσαι θα σου πω.
αρχικά είχα παστέλ κόκκινο mayhems, μετά διάφανο κόκκινο aquacomputer και τώρα προσωρινά σκέτο απιονισμένο.
τα δυο πρώτα άφηναν υπολείμματα σχεδόν παντού στο κύκλωμα και δεν είχαν τόσο καλή ροή κυρίως μέσα από το cpu block.
τώρα σκέφτομαι να πάω εδώ https://www.mayhems.net/collections/x1-pre-mix-5ltr/products/x1-clear-5ltr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλή τιμή το mayhems. Χτύπα το! Μισή τιμή σου βγαίνει συ σύγκριση με το λίτρο. Εγώ έχω της Ek που φημολογείται ότι της τα φτιάχνει η Mayhems..... Πάντως μυρίζουν το ίδιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί βγαίνει πιο φτηνά;

Τώρα είδα τις αναλογίες. Όντως βγαινει πιο φτηνα.

@Tenshi το αποτέλεσμα είναι το ίδιο;

Επεξ/σία από Psyber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Psyber είπε

Γιατί βγαίνει πιο φτηνά;

Τώρα είδα τις αναλογίες. Όντως βγαινει πιο φτηνα.

@Tenshi το αποτέλεσμα είναι το ίδιο;

Ουσιαστικά παίρνεις ένα ψυκτικό που κατ'αναλογία έχει τα απαραίτητα πρόσθετα.Την ίδια αναλογία βρίσκεις σε premix (που περιέχουν απεσταγμένο) ή σε συμπυκνωμένο (που θέλει αραίωση με απεσταγμένο).Τώρα αν είναι "το ίδιο",μόνο ένας χημικός μηχανικός θα μπορούσε να απαντήσει.Σίγουρα το απεσταγμένο+πρόσθετα είναι πιο διαυγές και με λιγότερα σωματίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tenshi είπε

+1 για το Χ1 της Mayhems.

Για πιο φτηνά, χρήση απεσταγμένου με biocide+ και inhibitor+ (~2€/lt. ψυκτικού)

Σκέφτομαι να δοκιμάσω και εγώ κάτι τέτοιο. Τώρα είμαι με με το χ1 clear mayhems. Μου την σπάει που όλα όσα έχω δοκιμάσει ακόμα και σε διαφανή , αφήνουν λιπαρότητα. Το νιώθεις στο χέρι αν πιάσεις τα block εσωτερικά. Από χρώματα για diy , ποια θεωρείτε ποιοτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα !

θελω να κανω custom wc στον 3900x. εχω φτασει σε ενα σημειο να βρω τα parts , αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι το pump+reservoir , δεν ξερω που να το χωρεσω και ποιο θα μπορουσα να βαλω..

πειτε καμια γνωμη , παραθετω εικονες με το case και κατι μετρησεις που εκανα
το κουτι μου ειναι το phanteks enthoo pro

 

IMG-4373.jpg

IMG-4373-edit.jpg

IMG-4374-edit.jpg

parts.png

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@discoboyminimal Βάζεις κάθετα την κάρτα γραφικών με ένα vertical gpu οπως της coolermaster και βαζεις το ρεζερβουαρ με τοπ και την αντλια σε ενα στο καπακι του τροφοδοτικου.Διευκολύνει πολύ αν βαλεις και την καρτα αλλα και τον επεξεργαστη σε νερο.Κάτω απο την καρτα γραφικών τι ειναι??

Επεξ/σία από alldaynews
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα με αυτά τα χρήματα να παίρνει κανείς EK ενώ με τα ίδια ή και λιγότερα, παίρνεις πολύ καλύτερα block & ψυγεία. Εγώ θα κοίταγα σε heatkiller ή aquacomputer cpu block. Το ψυγείο SE της ΕΚ είναι άθλιο. Ή πήγαινε στο PE το οποίο είναι πιο χοντρό ή αν θες οπωσδήποτε λεπτό, HWLabs GTS  /Alphacool / Corsair xr5. Fittings, αν δε βιάζεσαι, barrow από aliexpress. Κλάσεις ανώτερα σε ποιότητα από αυτά της EK και πολύ φθηνότερα. Reservoir πάλι θα κοίταγα heatkiller ή aquacomputer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, alldaynews είπε

@discoboyminimal Βάζεις κάθετα την κάρτα γραφικών με ένα vertical gpu οπως της coolermaster και βαζεις το ρεζερβουαρ με τοπ και την αντλια σε ενα στο καπακι του τροφοδοτικου.Διευκολύνει πολύ αν βαλεις και την καρτα αλλα και τον επεξεργαστη σε νερο.Κάτω απο την καρτα γραφικών τι ειναι??

δεν θελω να βγαλω το psu cover ρε συ. κρυβει πολλα καλωδια εκει κατω και γενικα ειναι πιο clean το κουτι με αυτο.
block για την καρτα δεν 'βρηκα' γιατι δεν ξερω αν ειναι καποιο συμβατο με την evga 2080super ftw3 ultra oc. εχει πολυ μεγαλο pcb.
επισης , απο κατω υπαρχει gtx660ti για multimonitor setup και μια απο της οθονες εχει vga. (ισως την αφαιρεσω με χρησησιμοποιησω hdmi to vga στην 2080)

 

@purif κοιταω λιγο τα parts που μου ειπες. οχι δεν τα βιαζομαι τρελα . τσεκαρω και σου λεω αν μου αρεσε κατι. btw , εψαχνα σε rgb συνδιασμους για να κανω καποιο 'θεμα' με διχρωμια.


μια σκεψη ειναι να βαλω ετσι το pump res combo

 


spacer.png

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@discoboyminimal Τσέκαρε και αυτό το pump/res combo της corsair άμα έχεις τόσο θέμα με το χώρο και θες και rgb.

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Custom-Cooling/Pump-Reservoir/Hydro-X-Series-XD3-RGB-Pump-Reservoir-Combo/p/CX-9040003-WW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, purif είπε

@discoboyminimal Τσέκαρε και αυτό το pump/res combo της corsair άμα έχεις τόσο θέμα με το χώρο και θες και rgb.

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Custom-Cooling/Pump-Reservoir/Hydro-X-Series-XD3-RGB-Pump-Reservoir-Combo/p/CX-9040003-WW

το μονο μερος που μπορω να το βαλω το συγκεκριμενο ειναι στο exhaust πισω. ειναι γκουμουτσα ομως το res pump αυτο και δεν θελω να το χω εκει πισω, ασε που το airflow ειναι περιορισμενο και θα ηθελα να μην χασω το fanακι εκει.

τα hdd cages δεχονται 120αριδες . με DIY bracket να βαλω σ εκεινα τα mounting holes καποιο cylindrical combo? εκει εχω 188mm ελευθερα (απο το τελος της gpu μεχρι την αρχη των fan του ψυγειου). επισης ποιο combo ειναι καλυτερο..εννοω τι μαρκα να κοιταξω? βλεπω οτι εισαι κατα της EK :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

το μονο μερος που μπορω να το βαλω το συγκεκριμενο ειναι στο exhaust πισω. ειναι γκουμουτσα ομως το res pump αυτο και δεν θελω να το χω εκει πισω, ασε που το airflow ειναι περιορισμενο και θα ηθελα να μην χασω το fanακι εκει.

τα hdd cages δεχονται 120αριδες . με DIY bracket να βαλω σ εκεινα τα mounting holes καποιο cylindrical combo? εκει εχω 188mm ελευθερα (απο το τελος της gpu μεχρι την αρχη των fan του ψυγειου). επισης ποιο combo ειναι καλυτερο..εννοω τι μαρκα να κοιταξω? βλεπω οτι εισαι κατα της EK :P

Αν δέν κάνεις χρήση των 5,25",δές και την λύση ενός bay-res με D5 αντλία.

Εναλλακτικά, μπορείς να μεταφέρεις τους μηχανικούς σκληρούς στις 5,25" θύρες με αντάπτορες, βγάζεις τα hdd cages και σου μένει χώρος να κινηθείς όπως θές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2020 στις 9:29 ΠΜ, diaol είπε

Καλημερα , 

να ανοιξω μια κουβεντα περι υγρων . 

Εχω clear μεχρι τωρα μετα την αλλαγη της λουπας , οποτε σκεφτομαι να παω σε παστελ , αλλα ακουω και διαβαζω πολλα.

(λερωμενα βαμενα τα ακρυλικα στα  block , κτλπ ). 

Εχετε να προτεινετε κατι ? καποια συγκεκριμενη μαρκα  ? 

ειχα για αρκετο καιρο το pastel uv white της meyhems ,κανενα θεμα δεν αφησε τπτ στη λουπα.

1 ώρα πριν, Tenshi είπε

Αν δέν κάνεις χρήση των 5,25",δές και την λύση ενός bay-res με D5 αντλία.

Εναλλακτικά, μπορείς να μεταφέρεις τους μηχανικούς σκληρούς στις 5,25" θύρες με αντάπτορες, βγάζεις τα hdd cages και σου μένει χώρος να κινηθείς όπως θές.

Τα bay res συνηθως ειναι φασαρια λογω συντονισμου

17 ώρες πριν, discoboyminimal είπε

καλησπερα !

θελω να κανω custom wc στον 3900x. εχω φτασει σε ενα σημειο να βρω τα parts , αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι το pump+reservoir , δεν ξερω που να το χωρεσω και ποιο θα μπορουσα να βαλω..

πειτε καμια γνωμη , παραθετω εικονες με το case και κατι μετρησεις που εκανα
το κουτι μου ειναι το phanteks enthoo pro

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG-4373.jpg

IMG-4373-edit.jpg

IMG-4374-edit.jpg

parts.png

δες και αυτο  ,το ειχα εγω μια χαρα πολυ βολικο

https://www.alphacool.com/shop/reservoirs/pump-top-reservoirs/21036/alphacool-eisstation-vpp-solo-reservoir?c=20599

5.jpg.ff1fb658cbe20793b4aba19863bd0dd1.jpg

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...