Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, alldaynews είπε

Εγιναν μερικες αλλαγες στη λούπα.Αλλα τους προβληματικούς με άλλους χωρις βάψιμο.Αλλαξα θέση στην αντλια-ρεζερβουαρ και επίσης το υγρό πλέον είναι μπλε.Αργότερα μόλις τελειώσω θα βάλω πιο καλές φωτογραφίες

95608394_2122227751256221_389130410749067264_o.jpg

95810725_2122227821256214_8022045524972535808_o.jpg

Αλλαγές βλέπω , και καλύτερες γωνίες :) ωραιος μπράβο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα , 

να ανοιξω μια κουβεντα περι υγρων . 

Εχω clear μεχρι τωρα μετα την αλλαγη της λουπας , οποτε σκεφτομαι να παω σε παστελ , αλλα ακουω και διαβαζω πολλα.

(λερωμενα βαμενα τα ακρυλικα στα  block , κτλπ ). 

Εχετε να προτεινετε κατι ? καποια συγκεκριμενη μαρκα  ? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, diaol είπε

Καλημερα , 

να ανοιξω μια κουβεντα περι υγρων . 

Εχω clear μεχρι τωρα μετα την αλλαγη της λουπας , οποτε σκεφτομαι να παω σε παστελ , αλλα ακουω και διαβαζω πολλα.

(λερωμενα βαμενα τα ακρυλικα στα  block , κτλπ ). 

Εχετε να προτεινετε κατι ? καποια συγκεκριμενη μαρκα  ? 

Δεν βάζω πλέων χρώμα στο υγρό θέλει να έχεις χρόνο να το καθαρίζεις συνέχεια και μπορεί να σου κάνει ζημιά . Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις χρωματιστά λάστιχα - σωληνάκια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Δεν βάζω πλέων χρώμα στο υγρό θέλει να έχεις χρόνο να το καθαρίζεις συνέχεια και μπορεί να σου κάνει ζημιά . Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις χρωματιστά λάστιχα - σωληνάκια. 

Ειμαι πλεον αυτης της λογικης , μετα απο μια πολυ προσφατη ταλαιπωρια 

Αλλα καπως μου ερχεται το σκετο νερακι....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παστέλ νομίζω είναι αυτά που δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα. Θα προτιμούσα μη παστέλ χρώμα απο ek, mayhems ή aquacomputer. Βέβαια εγώ είμαι μαζί με τον @IoaZ, θα προτιμούσα να είναι οι σωλήνες χρωματιστοί. Παλιά είχα βάλει κάποιους γκρι προς ασημί που έδειχναν πολύ εντυπωσιακοί. Τώρα εδώ και καιρό είμαι με τους ek zmt που είναι μαύρο ματ χρώμα και μαρέσουν πολύ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, diaol είπε

Ειμαι πλεον αυτης της λογικης , μετα απο μια πολυ προσφατη ταλαιπωρια 

Αλλα καπως μου ερχεται το σκετο νερακι....

Έχω βάλει μαύρα λάστιχα και το έχω αφήσει. Το μόνο που κάνω είναι να το ξεσκονιζω 4 φορές το χρόνο.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Psyber είπε

τα παστέλ νομίζω είναι αυτά που δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα. Θα προτιμούσα μη παστέλ χρώμα απο ek, mayhems ή aquacomputer. Βέβαια εγώ είμαι μαζί με τον @IoaZ, θα προτιμούσα να είναι οι σωλήνες χρωματιστοί. Παλιά είχα βάλει κάποιους γκρι προς ασημί που έδειχναν πολύ εντυπωσιακοί. Τώρα εδώ και καιρό είμαι με τους ek zmt που είναι μαύρο ματ χρώμα και μαρέσουν πολύ.

να και προσφατα οπως ειπα ξαναεστησα την λουπα μου , ειμαι σε σκεψη πολυ σοβαρα να παω σε zmt ακριβως για τους λογους που αναφερατε ,

Ειναι πανεμορφοι .(διαστασεις λαστιχου ποτισματος....19χ13 στην χειροτερη 16χ10 :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@diaol αν μου επιστρέψεις να σου καταθέσω την εμπειρία μου. Πριν αρκετά χρόνια είχα δοκιμάσει 19/13. Δεν το βρήκα καθόλου πρακτικό. Σου βγαινουν τα δάχτυλα για να το τοποθετήσεις σε οριακά σημεία και μπορεί να χρειαστείς αντάπτορες (πχ στο cpu waterblock μπορεί να μη χωράνε 2 fittings διπλα δίπλα), ενώ  αισθητικά παραείναι χοντρό. το 16/10 είναι για μένα η χρυσή τομή. Πρακτικό και πολύ όμορφο. Αν είσαι σε αναζήτηση fittings προτείνω τα αντίστοιχα ek torque. Πολύ όμορφα και κλείνουν απίστευτα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχαμε δραματα σημερα το πρωι διοτι ειπα να βαλω τους ανεμιστηρες σε χαμηλες στροφες να μην ακουγονται, ζεσταθηκε πολυ το νερο, εσφιξα ενα ρακορ που νομιζα πως εχανε εν λειτουργια, καπως ραγισε ο ενας σωληνας, πιδακας το νερο χαμος.

επρεπε να χα χωρεσει και τα 2 ψυγεια εξαρχης μεσα...

clickbait video

 

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psyber είπε

@diaol αν μου επιστρέψεις να σου καταθέσω την εμπειρία μου. Πριν αρκετά χρόνια είχα δοκιμάσει 19/13. Δεν το βρήκα καθόλου πρακτικό. Σου βγαινουν τα δάχτυλα για να το τοποθετήσεις σε οριακά σημεία και μπορεί να χρειαστείς αντάπτορες (πχ στο cpu waterblock μπορεί να μη χωράνε 2 fittings διπλα δίπλα), ενώ  αισθητικά παραείναι χοντρό. το 16/10 είναι για μένα η χρυσή τομή. Πρακτικό και πολύ όμορφο. Αν είσαι σε αναζήτηση fittings προτείνω τα αντίστοιχα ek torque. Πολύ όμορφα και κλείνουν απίστευτα καλά.

@Psyber σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου , επειδη ειμαι στο ψαξιμο οπως ειπες , τελικα 8α παω σε 16χ10 σιγουρα. Και θα προτιμησω και τα ρακορ αυτα που ειπες .Ειναι πολυ ομορφα. :)

 

1 ώρα πριν, fuz10n είπε

ειχαμε δραματα σημερα το πρωι διοτι ειπα να βαλω τους ανεμιστηρες σε χαμηλες στροφες να μην ακουγονται, ζεσταθηκε πολυ το νερο, εσφιξα ενα ρακορ που νομιζα πως εχανε εν λειτουργια, καπως ραγισε ο ενας σωληνας, πιδακας το νερο χαμος.

επρεπε να χα χωρεσει και τα 2 ψυγεια εξαρχης μεσα...

clickbait video

πως γινεται να σου ραγισε ο σωληνας στο fitting ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικη αποψη οποτε μην παρεξηγηθει κανεις αλλα επειδη την εχω πατησει προτιμηστε clear υγρα με  χρωμα στους σωληνες οπως ειπε ο psyber. Ενα καλοκαιρι που ελειψα μια εβδομαδα και δεν ανοιξε το pc το υγρο ειχε γινει γιαουρτι. 😁.. Ειχε χωρισει στα δυο σαν να ριχνεις λαδι στο νερο αλλα με χρωμα.. Και μια ελαφρια ασπρη πετσουλα στην επιφανεια του reservoir.. Και φυσικα οπου ειχε fins.. Cpu block gpu block.. Ολα χαλια.. Τα ψυγεια δεν ανοιγουν να καθριστουν οποτε τα πεταξα.. Οσο και να τα ξεμπλενα εβγαζαν. 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με το συγκεκριμενο υγρο ενα χρονο περιπου τωρα που το αλλαξα δεν ειδα κανενα προβλημα. παστελ mayhems θυμιζω. και βαζω το ιδιο που εβγαλα μεσα παλι, συμπληρωνοντας απιονισμενο, τριτη φορα.

15 ώρες πριν, diaol είπε

πως γινεται να σου ραγισε ο σωληνας στο fitting ? 

οι ακρυλικοι σωληνες δεν ειναι ευκαμπτοι οπως το petg και αν τους πιεσεις σπανε. Ειδικα αν δε τους εχεις προσαρμοσει πολυ καλα στα ρακορ και εχουν μια πιεση μονιμα. Περασα απαισιο 4ωρο να το ξαναστησω, εσπασα αλλο ενα κομματι στο λυσιμο, με 1μιση μετρο σωληνα εφτιαξα τα 2 που ελειπαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Psyber είπε

Όλα αυτά δε σου δίνουν κίνητρο για μαλακούς σωλήνες;

ειχα μαλακους σωληνες 20 χρονια και. πριν ερθει ελλαδα η μοδα, ειχα αγορασει μπλοκ χαλκου και το σκαψα, ψυγειο απο αμαξι, αντλια απο ενυδρειο κλπ κλπ. μετα περασαμε στα ετοιμα και σε καρτες, και τωρα και στο αισθητικο κομματι. αμα δινεις σημασια στη λεπτομερεια βγαινουν πολυ καλα αποτελεσματα. δυστυχως ειναι πολυ ακριβα ολα αυτα πλεον και δε δινουν τιποτα ουσιαστικο σαν αποδοση, και σε ησυχια οι αεροψυκτρες ειναι πλεον εξισου καλες. μονο γουστο.

επομενος στοχος desk pc αυτα που στηνονται κατω απο το τζαμι. αργοτερα ισως στη συνταξη :D

Επεξ/σία από fuz10n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...