Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sakis94

καλησπερα. το καλοκαιρι εστησα προσφατα hard tubes και εχω να σου πω τα εξης σημαντικα:

1. Υπολογισε τα μηκη που χρειαζεσαι και αγορασε τα τριπλα. θα κανεις απειρα λαθη, και οταν κανεις μια στροφη 1mm πιο περα απο οσο επρεπε και δε μπει ο σωληνας, πας για νεο κομματι, δε διορθωνονται

2. σε οτι fittings παρεις, διαβασε οδηγιες. εγω σε καποια ΕΚ που πηρα πχ επρεπε να φας λιγο τις γωνιες στο τελος για να μπουν καλα και δε το χα κανει, αντε κανε απο την αρχη τα παντα

3. παρε καλο υγρο ετοιμο η προσθετο

4. παρε θερμοπιστολο απο μαγαζι με εργαλεια φτηνο εστω και πριονακι ε

5. παρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τον αντιστοιχο σιλικονης κυλινδρο για να κανεις τα λυγισματα, τον βαζεις μεσα με υγρο πιατων στριβεις αφαιρεις πλενεις δοκιμαζεις.

6. δεν εχει σημασια 10-12-14mm διαμετρος. οτι σ αρεσει.

7. δεν εχει σημασια η σειρα των components, βαλτα οπως σε βολευει

8. σκεψου μονο πως θα γεμισεις το συστημα, υπολογισε οτι πρεπει και να κανεις τουμπαρισματα ισως για να φυγει ολος ο αερας απο τα ψυγεια

9. βαλε ενα ανεμιστηρα παραπανω για εισοδο, και ολους της εισοδου βαλτους σε φιλτρα (θετικη πιεση, καθολου σκονη). μη κολλας στο οτι πρεπει ο αερας να πηγαινει απο κατω πανω, μπορει να παει και απο πανω κατω.

10. να προσεξεις το static pressure στους ανεμιστηρες

11. να προσεξεις το fin density στα ψυγεια. συνηθως για αθορυβο θες αραια fins, πολλα ψυγεια, χαμηλων στροφων ανεμιστηρες με καλο static pressure

εφοσον πηρες την αποφαση και εχεις τα χρηματα καντο μη πας σε μαλακους. ειναι απειρως πιο ωραιο το συστημα με hard. απλα ΥΠΟΜΟΝΗ

3 ώρες πριν, sakis94 είπε

Παιδια καλησπερα θα ειναι η πρωτη μου φορα που θα κανω custom waterloop

Το hardware μου ειναι i7-9700k, radeon 5700xt, μητρικη Aorus z390 master (στην οποια θα βαλω monoblock) και case nzxt h710i

Ηθελα να μοιραστω τους λογους που το κανω καθως και καποιες αποριες

  1. Κυριος λογος που το κανω ειναι αισθητικος γι αυτο επελεξα acrylic tubes 14mm OD, θα ειναι πολυ δυσκολο να κανω γωνιες με αυτα? σκευτομουν να παω σε PETG μιας και ειναι ευκολοτερο αλλα φοβαμαι, διαβασα οτι μπορει να αλλοιωθουν σε θερμοκρασιες ανω των 40c με compression fittings
  2. Ο δευτερος λογος οτι θελω να ειναι οσο το δυνατον αθορυβο χωρις να μου ζαλιζει τα αυτια, σκευτομουν για OC κυριως στην καρτα οποτε επελεξα 2 radiators με x3 θεσεις στις οποιες θα μπουν PWM fans, το θεωρειτε υπερβολη?
  3. Το loop μου θα ειναι ως εξης: Απο την αντλια -> στο cpu -> παγωνει στο μπροστινο radiator -> μετα στην καρτα γραφικων -> παγωνει στο πανω radiator -> και ξαναεπιστρεφει στην αντλια
    Η απορεια εδω ειναι αν παιζει καποιο ρολο να μεσολαβει radiator αναμεσα σε CPU και GPU?

** Ελπιζω να μην σας ζαλισα 😐😐

IMG_0698.jpg

IMG_0700.jpg

Capture.JPG

 

Επεξ/σία από fuz10n
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν παιζει ρολο η σειρα των components ισως μου λυνει λιγο τα χερια αυτο

Η αλλη ανησυχια που εχω ειναι για τα 2 ειδων hard tubing Acrylic & PETG μαλλον πηγαινω σε Acrylic (ειναι ποιο ευθραυστα αλλα ειναι ποιο καθαρα σαν γυαλι), η απορεια μου ειναι αν κανω καποιο μικρολαθακι του τυπου 1-3mm ακρυλικο σωλινα μπορω να τον ξαναθερμανω και να το διορθωσω, εχω δει σε πολλα video να το κανουν αλλα χρησημοποιουσαν PETG ολοι οποτε με αγχωνει καπως αυτο

** Ευχαριστω @fuz10n Μαλλον θα κινηθω στο δικο σου σχεδιαγραμμα@Tenshi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sakis94 είπε

Αν δεν παιζει ρολο η σειρα των components ισως μου λυνει λιγο τα χερια αυτο

Η αλλη ανησυχια που εχω ειναι για τα 2 ειδων hard tubing Acrylic & PETG μαλλον πηγαινω σε Acrylic (ειναι ποιο ευθραυστα αλλα ειναι ποιο καθαρα σαν γυαλι), η απορεια μου ειναι αν κανω καποιο μικρολαθακι του τυπου 1-3mm ακρυλικο σωλινα μπορω να τον ξαναθερμανω και να το διορθωσω, εχω δει σε πολλα video να το κανουν αλλα χρησημοποιουσαν PETG ολοι οποτε με αγχωνει καπως αυτο

** Ευχαριστω @fuz10n Μαλλον θα κινηθω στο δικο σου σχεδιαγραμμα@Tenshi

αμα κανεις λαθος το ξεχνας. εγω τα εκανα και 3 φορες τα κομματια καμια φορα. επισης το λαθος μου ηταν στο σχεδιασμο οτι ενα πχ ηταν πολυ κοντο με 2 90 μοιρων γωνιες, και μισο χιλιοστο να φευγε ζοριζε το μπλοκ του cpu να σηκωθει. αν γινεται απεφυγε κοντα κομματια με αποτομες γωνιες. οχι οτι δε γινεται αλλα ειναι ζορι.

επειδη μια φορα θα παιδευτεις και μετα θα μεινει ετσι για χρονια, παρε οτι νομιζεις καλυτερο κι ας ειναι πιο δυσκολο.

20190706_133141559_iOS.jpg

20190708_192311732_iOS.jpg

20190710_174102762_iOS.jpg

20190710_161627170_iOS.jpg

20190710_171536505_iOS.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fuz10n είπε

αμα κανεις λαθος το ξεχνας. εγω τα εκανα και 3 φορες τα κομματια καμια φορα. επισης το λαθος μου ηταν στο σχεδιασμο οτι ενα πχ ηταν πολυ κοντο με 2 90 μοιρων γωνιες, και μισο χιλιοστο να φευγε ζοριζε το μπλοκ του cpu να σηκωθει. αν γινεται απεφυγε κοντα κομματια με αποτομες γωνιες. οχι οτι δε γινεται αλλα ειναι ζορι.

επειδη μια φορα θα παιδευτεις και μετα θα μεινει ετσι για χρονια, παρε οτι νομιζεις καλυτερο κι ας ειναι πιο δυσκολο.

20190706_133141559_iOS.jpg

20190708_192311732_iOS.jpg

20190710_174102762_iOS.jpg

20190710_161627170_iOS.jpg

20190710_171536505_iOS.jpg

Πολύ ωραίο, με καθαρές γραμμές. Κρίμα όμως να έχει μόνο ένα ψυγείο, και ας είναι πολύ χοντρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μικρά/περίεργα bends είναι πιο εύκολο να δουλεύουμε με template. Ιδανικά με σύρμα χειροτεχνίας που είναι και εύκαμπτο.Αν μάλιστα τυλίξεις αρκετά μαζί,φτιάχνεις 1:1 πατρόν.

20200502_223541.jpg.3507bc40fd394d66648680138a62034c.jpg

Μπελαλίδικη δουλειά, άλλα έχεις πολλές πιθανότητες να πετύχεις την κούρμπα με την πρώτη.Στην χειρότερη να πέσεις έξω ≤1mm,το οποίο μαζεύεται εύκολα. 

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2020 στις 10:00 ΜΜ, fuz10n είπε

αμα κανεις λαθος το ξεχνας. εγω τα εκανα και 3 φορες τα κομματια καμια φορα. επισης το λαθος μου ηταν στο σχεδιασμο οτι ενα πχ ηταν πολυ κοντο με 2 90 μοιρων γωνιες, και μισο χιλιοστο να φευγε ζοριζε το μπλοκ του cpu να σηκωθει. αν γινεται απεφυγε κοντα κομματια με αποτομες γωνιες. οχι οτι δε γινεται αλλα ειναι ζορι.

επειδη μια φορα θα παιδευτεις και μετα θα μεινει ετσι για χρονια, παρε οτι νομιζεις καλυτερο κι ας ειναι πιο δυσκολο.

20190706_133141559_iOS.jpg

20190708_192311732_iOS.jpg

20190710_174102762_iOS.jpg

20190710_161627170_iOS.jpg

20190710_171536505_iOS.jpg

 Εξαιρετική δουλειά ,καθαρό build

Το κίτρινo χρωματακι pastel το έχεις καιρό στην λούπα σου ?και αν όχι τι μάρκα είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, diaol είπε

 Εξαιρετική δουλειά ,καθαρό build

Το κίτρινo χρωματακι pastel το έχεις καιρό στην λούπα σου ?και αν όχι τι μάρκα είναι?

thanks. ηθελα μικρο κουτι για αλλαγη αλλα με δυσκολεψε παρα πολυ. και τα καλωδια του τροφοδοτικου και οι σωληνες.

το χρωμα ειναι το PASTEL SUNSET YELLOW της MAYHEMS, αραιωνεται με νερο. Δε ξερω αν θα το συνιστουσα βεβαια γιατι αφησα κλειστο τον υπολογιστη μια μερα και ξεχωρισε το παστελ απο το νερο! Γενικα δε τον κλεινω οποτε δε γνωριζω εαν τωρα πχ εχει αναμειχθει καλυτερα και δε το ξανακανει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για να κανετε τη ζωη σας λιγο πιο ευκολη θα προτεινα τα εξης πραγματακια. Ενα primochill rfb rigid finishing drill μπαινει σε οποιοδηποτε ηλεκτρικο εργαλειο και μας δινει τη δυνατοτητα να κοντυνουμε τους σωληνες οταν μας βγηκαν μερικα mm μακρυτεροι. Επισης χρησιμο ειναι το ek-hd tube diy kit, εχει οτι θα χρειαστειτε για να κανετε τα bents των σωληνων. Τελος για να αποφυγουμε τις εκπληξεις στο πρωτο γεμισμα της loop to ekwb leak tester μας δινει τη δυνατοτητα να ελεγξουμε τη στεγανοτητα πριν μπει υγρο. Καλα πλατσουρισματα😁

IMG_20200507_045015_compress67.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγιναν μερικες αλλαγες στη λούπα.Αλλαξα τους προβληματικούς σωλήνες με άλλους χωρις βάψιμο.Αλλαξα θέση στην αντλια-ρεζερβουαρ και επίσης το υγρό πλέον είναι μπλε.Αργότερα μόλις τελειώσω θα βάλω πιο καλές φωτογραφίες

95608394_2122227751256221_389130410749067264_o.jpg

95810725_2122227821256214_8022045524972535808_o.jpg

Επεξ/σία από alldaynews
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Psyber είπε

@niko13 να χαιρεσαι το build. ποιο ειναι το reservoir της alphacool που έχεις;

Psyber σε ευχαριστω πολυ το reservoir ειναι το alphacool eisbecher 150 mm.. Κατα καιρους βγαζουν ολοκληρα  kit σε καλη τιμη με block cpu, ψυγειο, reservoir κτλ.. Συνηθως κανα black friday ειναι καλυτερα να αγορασεις γιατι ειναι ακριβα τα διαολια και εδω που τα λεμε οχι ακριβως vfm εξοδο😁. Το μονο που αξιζει ειναι οι gpu temps που πανω απο 45 δεν βλεπεις

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Εχω δυο 240 rad με 45 mm παχος.. Οποτε ναι δυο ψυγεια. Οχι ομως ξεχωριστο loop σε καθε block. Ολα σε ενα loop. Φανταζομαι ηδη ξερεις οτι η σειρα δεν παιζει κανενα ουσιαστικο ρολο

 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξερω. προσεξα το ένα διπλό ψυγείο και ήθελα να ξερω αν ειναι αρκετο. στη θεση σου θα εβγαζα τα 2 και θα έβαζα ενα τριπλο επανω που βλεπω οτι χωραει. ξεχωριστή λούπα για μια καρτα δεν υπαρχει λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Psyber είπε

Χρησιμοποιεις 2πλο ψυγειο και για cpu και για gpu;

 

Ο μονος λογος για τα 2 χ  240  ψυγεια ειναι επειδη το 360 εφερνε τα feetings σε σημειο που εσπαγα δαχτυλα να τα βιδωσω σωστα. Καθαρα επειδη δεν εχω υπομονη😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...