Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Psyber είπε

και κοιτα να αποφύγεις plexiglass. Καλύτερα acetal.

@Psyber πες μας την εμπειρια σου , σου εχει ραγισει  ?. Γιατι λες αποφυγη ? (καλοπροαίρετα ρωταω :)

Επεξ/σία από diaol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulaki1976 είπε

Πάντως βλέπω οι τιμές είναι κοντά άρα θα προτιμήσω ek

Το acetal είναι μάλλον γυαλί ;

Γυαλι δεν ειναι σιγουρα κατι σε πλαστικο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ΑΙΟ της Fractal Design (celsius, celsius+)μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για custom αν βγάλεις την αντλία και κρατήσεις μόνο το ψυγείο με τα ανεμιστηράκια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Οι ΑΙΟ της Fractal Design (celsius, celsius+)μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για custom αν βγάλεις την αντλία και κρατήσεις μόνο το ψυγείο με τα ανεμιστηράκια;

Ναι κανονικα  

ή μπορεις να προσθεσεις και δοχειο με αντλια...:) Δοκιμασμενο στην Fractal S36 .....

Επεξ/σία από diaol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@diaol thanx. Είσαι ευχαριστημένος με την S36;
Για αυτή σκέφτομαι ή την kraken x72/73, αλλα μάλλον τώρα δεν υπάρχει λόγος να σκέφτομαι για την kraken, ειδικά με την celsius+ που είναι κούκλα για το γούστο μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Trelloneritis είπε

@diaol thanx. Είσαι ευχαριστημένος με την S36;
Για αυτή σκέφτομαι ή την kraken x72/73, αλλα μάλλον τώρα δεν υπάρχει λόγος να σκέφτομαι για την kraken, ειδικά με την celsius+ που είναι κούκλα για το γούστο μου.

Δεν την εχω πλεον την εχω δωσει.Σαν AIO υδροψυξη ειναι αρκετα καλη θα ελεγα,λιγο ακριβη ... Εχει πανω στο block - τρομπα διακοπτη οπου μπορεις να το παιξεις και PWM ή AUTO.

Δεν ξερω να σου πω NZXT τι λεει.Και αν την παρεις ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ αν θες την γνωμη μου ...😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, poulaki1976 said:

Πάντως βλέπω οι τιμές είναι κοντά άρα θα προτιμήσω ek

Το acetal είναι μάλλον γυαλί ;

ειναι αρκετά σκληρό πλαστικό, μαύρο, το οποίο δεν έχει τη διαφάνεια του plexiglass, που οπτικά αρέσει σε πολλούς, αλλά ούτε και τις ευπάθειες του. Κοίτα τη δική μου περίπτωση εδώ.

https://www.thelab.gr/forums/topic/183016-ρωγμές-σε-plexi-waterblock/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα θα ειναι η πρωτη μου φορα που θα κανω custom waterloop

Το hardware μου ειναι i7-9700k, radeon 5700xt, μητρικη Aorus z390 master (στην οποια θα βαλω monoblock) και case nzxt h710i

Ηθελα να μοιραστω τους λογους που το κανω καθως και καποιες αποριες

  1. Κυριος λογος που το κανω ειναι αισθητικος γι αυτο επελεξα acrylic tubes 14mm OD, θα ειναι πολυ δυσκολο να κανω γωνιες με αυτα? σκευτομουν να παω σε PETG μιας και ειναι ευκολοτερο αλλα φοβαμαι, διαβασα οτι μπορει να αλλοιωθουν σε θερμοκρασιες ανω των 40c με compression fittings
  2. Ο δευτερος λογος οτι θελω να ειναι οσο το δυνατον αθορυβο χωρις να μου ζαλιζει τα αυτια, σκευτομουν για OC κυριως στην καρτα οποτε επελεξα 2 radiators με x3 θεσεις στις οποιες θα μπουν PWM fans, το θεωρειτε υπερβολη?
  3. Το loop μου θα ειναι ως εξης: Απο την αντλια -> στο cpu -> παγωνει στο μπροστινο radiator -> μετα στην καρτα γραφικων -> παγωνει στο πανω radiator -> και ξαναεπιστρεφει στην αντλια
    Η απορεια εδω ειναι αν παιζει καποιο ρολο να μεσολαβει radiator αναμεσα σε CPU και GPU?

** Ελπιζω να μην σας ζαλισα 😐😐

 

IMG_0698.jpg

IMG_0700.jpg

Capture.JPG

Επεξ/σία από sakis94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sakis94 είπε

Παιδια καλησπερα θα ειναι η πρωτη μου φορα που θα κανω custom waterloop

Το hardware μου ειναι i7-9700k, radeon 5700xt, μητρικη Aorus z390 master (στην οποια θα βαλω monoblock) και case nzxt h710i

Ηθελα να μοιραστω τους λογους που το κανω καθως και καποιες αποριες

  1. Κυριος λογος που το κανω ειναι αισθητικος γι αυτο επελεξα acrylic tubes 14mm OD, θα ειναι πολυ δυσκολο να κανω γωνιες με αυτα? σκευτομουν να παω σε PETG μιας και ειναι ευκολοτερο αλλα φοβαμαι, διαβασα οτι μπορει να αλλοιωθουν σε θερμοκρασιες ανω των 40c με compression fittings
  2. Ο δευτερος λογος οτι θελω να ειναι οσο το δυνατον αθορυβο χωρις να μου ζαλιζει τα αυτια, σκευτομουν για OC κυριως στην καρτα οποτε επελεξα 2 radiators με x3 θεσεις στις οποιες θα μπουν PWM fans, το θεωρειτε υπερβολη?
  3. Το loop μου θα ειναι ως εξης: Απο την αντλια -> στο cpu -> παγωνει στο μπροστινο radiator -> μετα στην καρτα γραφικων -> παγωνει στο πανω radiator -> και ξαναεπιστρεφει στην αντλια
    Η απορεια εδω ειναι αν παιζει καποιο ρολο να μεσολαβει radiator αναμεσα σε CPU και GPU?

** Ελπιζω να μην σας ζαλισα 😐😐

 

1. Το PETG παραμορφώνεται κοντά στους 60 °C,οπότε οι 40 είναι σχετικά safe θερμοκρασία.Συγχωρεί περισσότερα λάθη σε σχέση με το PMMA,γιατί αφενός μπορείς να κάνεις περισσότερες μικροδιορθώσεις και αφετέρου δέν είναι εύθραυστο.Απο την άλλη,το ακρυλικό είναι πιο διαυγές σάν υλικό και ανεκτικό στα χημικά των ψυκτικών υγρών.

2. Δεδομένου οτι θέλεις ένα το δυνατόν αθόρυβο σύστημα,δέν είναι υπερβολή τα 2, 3 ή 4+ ψυγεία. Όσο αυξάνεται η επιφάνεια (ψυγεία),τόσο πιο εύκολα ρίχνεις τις στροφές των ανεμιστήρων χωρίς να φοβάσαι penalty στην ψυκτική ικανότητα. Απο την στιγμή που θέλεις και διαχείριση στροφών μέσω pwm,καλό είναι αυτή να γίνεται βάση θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού και όχι επεξεργαστή.Η μητρική σου έχει 2 temperature sensor headers,οπότε θα μπορούσες να προσθέσεις ένα τέτοιο ή ένα τέτοιο στo loop.Όχι μόνο θα έχεις καλύτερη διαχείριση θερμοκρασιών, άλλα εξαλείφεις και τα στιγμιαία ramp up των ανεμιστήρων σε μικρά loads.

3. Νομίζω οτι έχεις σχεδιάσει αναίτια περίπλοκη διαδρομή, εκτός και αν έχει γίνει εσκεμμένα για να φαίνονται οι σωλήνες.Επειδή μιλάμε για κλειστό βρόγχο,η θερμοκρασία θα εξισορροπηθεί άσχετα αν παρεμβάλλεται ένα ψυγείο πρίν ή μετά απο κάθε κομμάτι h/w. Ένα πρόχειρο παράδειγμα για να έχεις πιο καθαρό εσωτερικό:

IMG_0700.jpg.7c7699e54f315c6ac269d2eeb0db8bcf.jpg

Το IN θα μπορούσε να γίνεται και απο την κορυφή του reservoir αφού δίνεται αυτή η δυνατότητα στα Kinetic TBE.

Άλλες σκέψεις:

Aν θέλεις να μειώσεις το μήκος τον διαδρομών, υπάρχουν και X-flow ψυγεία που έχουν τα ports εκ διαμέτρου αντίθετα τοποθετημένα.

Τέλος,θα πρότεινα να πάρεις και μερικά 2x45 όπως και 90F-F.

Τα 2x45 μπορείς να τα βάλεις σε περίπτωση που δέν πέφτει ο σωλήνας ακριβώς εκεί που θέλεις...γιατί στο χαρτί κινείσαι σε 2 διαστάσεις,ενώ στο κουτί (που είναι και το ζητούμενο) σε 3 διαστάσεις!Τα 90αρια FF είναι optional.Αντί να κάνεις διπλές και τριπλές κούρμπες με ένα κομμάτι σωλήνα που ενδέχεται να μήν σου βγεί με την πρώτη, βάζεις αυτόν τον σύνδεσμο και ενώνεις 2 ξεχωριστές κούρμπες.Το αρνητικό είναι οτι έτσι ανεβαίνει το συνολικό κόστος, αφού κάθε σύνδεσμος απαιτεί 2 επιπλέον fittings.

Προφανώς περιμένεις επιπλέον απόψεις και κινείσαι όπως νομίζεις καλύτερα.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω το μεράκι σου για hard σωλήνες, αλλά εγώ δεν μπορώ να μην εχω την ασφάλεια που μου παρέχουν οι zmt σωλήνες της ek, με τα torque fittings. Τώρα η παρεμβολή ψυγείου μεταξύ cpu και gpu θα με έκανε να νιώθω καλύτερα σε ψυχολογικό επίπεδο. Κατά τ' άλλα οι περισσότεροι λένε ότι δεν παιζει ιδιαίτερο ρόλο η σειρά της λούπας. Ότι και να κάνεις, όπου και να πας να βάλεις αντλία d5.

Παιδιά όντως παίζει ενδεχόμενο αλλοίωσης του ακρυλικού σωλήνα στους 40 βαθμους;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...