Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χριστός ανέστη. καλησπερα την παρεα εχω ενα θεματακι με τις θερμοκρασιες του 9700κ. πριν λιγους μηνες εβαλα μια custom υδροψυξη της alphacool με 360mm ψυγειο

 Το block του cpu ειναι το ΄΄eisblock xpx΄΄ σε μαυρο. σημερα εβγαλα το block το ελυσα και πανω στα μεταλλικα ψυχτρακια ειχε κατι σαν γλυτσα τα φυσιξα με αερα ολα καλα το εδεσα γεμισα την λουπα εβαλα μπροστα αλλα ειδα μια μικρη βελτιωση στις θερμοκρασιες μολις ~5 βαθμους. εχετε να προτεινετε καποια λυση? σκευτομαι να παρω το ek velocity να δοκιμασω 

Screenshot 19_4_2020 8_33_09 μμ.png

Screenshot 19_4_2020 8_33_09 μμ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnmt2 είπε

χριστός ανέστη. καλησπερα την παρεα εχω ενα θεματακι με τις θερμοκρασιες του 9700κ. πριν λιγους μηνες εβαλα μια custom υδροψυξη της alphacool με 360mm ψυγειο

 Το block του cpu ειναι το ΄΄eisblock xpx΄΄ σε μαυρο. σημερα εβγαλα το block το ελυσα και πανω στα μεταλλικα ψυχτρακια ειχε κατι σαν γλυτσα.

Αληθώς!

Αν ήταν οργανικής φύσης μιλάμε για άλγη.Άν έχεις soft-tube,παίζει και το ενδεχόμενο του plasticizer.

Χρησιμοποίησες αποσταγμένο νερό ή κάποιο premix στο loop σου;Αν δέν έχει καθαριστεί καλά το ψυγείο και μπεί ψυκτικό με ελαφρώς όξινο PH,επίσης γίνονται διάφορα περίεργα...

πχ. Alphacool CKC Cape Kelvin Catcher Clear μετά απο 24 ώρες:

20200309_194113.jpg.9eefbe3cf2313e0608a6603df5ce82b2.jpg

Έχει ανέβει και η θερμοκρασία αυτές τις μέρες, οπότε μήν περιμένεις την ίδια απόδοση.Αυτό ισχύει ασχέτως custom,AIO ή κλασσικής αερόψυκτρας.Δέν νομίζω πως ένα νέο block θα κάνει την διαφορά.

 

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πριν συναρμολογησω την λουπα ειχα καθαρισει τα μπλοκ και το ψυγειο με απεσταγμενο νερο και τα στραγγιξα και μετα εκανα γεμισμα με Cape Kelvin Catcher Clear

οι σωληνες ναι ειναι soft tube. συνηθως σε εναν oc επεξεργαστη επιπεδου 9700κ 5ghz τι θερμοκρασιες πρεπει να περιμενει καποιος?

με σχετικα light cpu stress τους 79 βαθμους τους θεωρω ως προβλημα- μη φυσιολογικο η scythe ninja 5 Που ειχα πριν την υδροψυξη στις ιδιες ρυθμισεις ειχε αισθητα χαμηλοτερες θερμοκρασιες

θερμοαγωγιμη παστα μπηκε thermal grizzly hydronaut

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnmt2 είπε

πριν συναρμολογησω την λουπα ειχα καθαρισει τα μπλοκ και το ψυγειο με απεσταγμενο νερο και τα στραγγιξα και μετα εκανα γεμισμα με Cape Kelvin Catcher Clear

οι σωληνες ναι ειναι soft tube. συνηθως σε εναν oc επεξεργαστη επιπεδου 9700κ 5ghz τι θερμοκρασιες πρεπει να περιμενει καποιος?

με σχετικα light cpu stress τους 79 βαθμους τους θεωρω ως προβλημα- μη φυσιολογικο η scythe ninja 5 Που ειχα πριν την υδροψυξη στις ιδιες ρυθμισεις ειχε αισθητα χαμηλοτερες θερμοκρασιες

θερμοαγωγιμη παστα μπηκε thermal grizzly hydronaut

Εφοσον εχεις soft tube (σχετικα ευκολο το λυσιμο και δεσιμο ) θα σου προτεινα να λυσεις και να καθαρισεις ψυγεια κτλπ .Η ροη σου ειναι κανονικη  ?

Eπισης τον 9700 τον εχω δει θερμοκρασιες 65-70 in Bench stress , με ενα διπλο ψυγειο 60mm , μια 1080 με block , 240 res με d5 . 

Xωρις να ξερω την λουπα σου νομιζω εισαι ψηλα.

Και συμφωνω με Tenshi δεν θα δεις διαφορά με νεο block .

Επεξ/σία από diaol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

πριν συναρμολογησω την λουπα ειχα καθαρισει τα μπλοκ και το ψυγειο με απεσταγμενο νερο και τα στραγγιξα και μετα εκανα γεμισμα με Cape Kelvin Catcher Clear

οι σωληνες ναι ειναι soft tube. συνηθως σε εναν oc επεξεργαστη επιπεδου 9700κ 5ghz τι θερμοκρασιες πρεπει να περιμενει καποιος?

με σχετικα light cpu stress τους 79 βαθμους τους θεωρω ως προβλημα- μη φυσιολογικο η scythe ninja 5 Που ειχα πριν την υδροψυξη στις ιδιες ρυθμισεις ειχε αισθητα χαμηλοτερες θερμοκρασιες

θερμοαγωγιμη παστα μπηκε thermal grizzly hydronaut

Κατα πάσα πιθανότητα η γλίτσα ήταν plasticizer απο τους σωλήνες.Δοκίμασε να καθαρίσεις τα microfins του block με μια οδοντόβουρτσα και δές μελλοντικά για σωλήνες που δέν έχουν plasticizer (Primochill advance LRT).Ιδανικά θα έλεγα να καθαρίσεις και το ψυγείο.Αν έχει μαζέψει και εκεί,είναι θέμα χρόνου θα μπουκώσει ξανά τα block σου.

Σχετικά με τις θερμοκρασίες,δέν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά.Η λογική λέει καλύτερα απο την Scythe,άλλα και πάλι υπάρχουν μεταβλητές (ανεμιστήρες,airflow,ταχύτητα περιστροφής).Οι ανεμιστήρες που είχε το kit σου είναι Be quiet! Pure wings 2, νομίζω.Ήσυχοι μέν,όχι ιδανικοί για ψυγεία δε και το γράφω έχοντας τους Silent Wings 3.Το σίγουρο είναι πώς αν δέν έχεις 2+ ψυγεία,με τους συγκεκριμένους ανεμιστήρες θα πρέπει να ρυθμίσεις λίγο πιο επιθετικό fan curve .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zmt tubes και ξεμπλέκεις από την κιτρινοπρασινιλα ,επίσης mayhems clear για υγρό. Επίσης κάποιοι σωλήνες σου λένε ότι δεν κανουν για κάποια υγρα συγκεκριμένων εταιριών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ με το σύστημα της υπογραφής έχω 70-75 βαθμούς στον επεξεργαστή φθινόπωρο/χειμώνα και 80-90 άνοιξη/καλοκαίρι.
μετά από ώρες δοκιμών διάταξης αντλίας ψυγείων block κλπ. έχω καταλήξει ότι η μόνη λύση
(που ήθελα να αποφύγω) είναι το delid  του 8700k και κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί και lapping στο ihs του.

Επεξ/σία από juno12
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, juno12 είπε

εγώ με το σύστημα της υπογραφής έχω 70-75 βαθμούς στον επεξεργαστή φθινόπωρο/χειμώνα και 80-90 άνοιξη/καλοκαίρι.
μετά από ώρες δοκιμών διάταξης αντλίας ψυγείων block κλπ. έχω καταλήξει ότι η μόνη λύση
(που ήθελα να αποφύγω) είναι το delid  του 8700k και κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί και lapping στο ihs του.

Stock τον εχεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεις να πας : Αντλια Gpu ψυγειο 360 cpu ψυγειο 240 tank αντλια ? και να αφαιρεσεις το 120 γιατι νομιζω οτι δεν  σου προσφερει και πολλα αναμεσα σε gpu cpu . 

Στο λεω για να αυξησεις λιγο την ροη της λουπας.

Eγω φαντασου εχω Δοχειο αντλια gpu 360 cpu 360 δοχειο  με ryzen 3600 και 5700xt και ειμαι πολυ καλα με : VGA 30 idle / 45 full load και Cpu 40idle /55 full load χωρις push pull fans.

Θερμοαγωγιμη Thermal grizzly hydronaut και cpu και gpu.

 

Βαλε και μια φωτο να το δουμε :) 

Επεξ/σία από diaol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την ταχύτητα της αντλίας θεωρώ ότι έρχεται τελευταίο.. είχα κάνει μια φορά δοκιμή στις θερμοκρασίες μια με φουλ την αντλία και μια τέρμα low. Δεν είδα καμία διαφορά στις θερμοκρασίες της κάρτας και του cpu. Μόνο διαφορά είδα όταν έκανα push pull setup στο ψυγείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, diaol είπε

Δεν μπορεις να πας : Αντλια Gpu ψυγειο 360 cpu ψυγειο 240 tank αντλια ? και να αφαιρεσεις το 120 γιατι νομιζω οτι δεν  σου προσφερει και πολλα αναμεσα σε gpu cpu . 

Στο λεω για να αυξησεις λιγο την ροη της λουπας.

Eγω φαντασου εχω Δοχειο αντλια gpu 360 cpu 360 δοχειο  με ryzen 3600 και 5700xt και ειμαι πολυ καλα με : VGA 30 idle / 45 full load και Cpu 40idle /55 full load χωρις push pull fans.

Θερμοαγωγιμη Thermal grizzly hydronaut και cpu και gpu.

Βαλε και μια φωτο να το δουμε :) 

Έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές διατάξεις με το ίδιο αποτέλεσμα. Εσύ έχεις τελείως διαφορετικό επεξεργαστή. Γενικά στο νετ με delid πολλοί είδαν βελτίωση από 15 έως 35 βαθμούς οπότε εχω πειστεί να το δοκιμάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, juno12 είπε

Αντλία - Gpu - ψυγείο 120 - cpu - ψυγείο 360 - ψυγειο 240 - tank - αντλία.

Να ρωτήσω, ποια ψυγεία βάζουν αέρα από μέσα και ποια από έξω από το case?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...