Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μεχρι τέλος του μήνα θα αλλάξω water block και διαταξη στο build της υδρόψυξης  και σκέφτομαι να  βαλω το cage με τους δισκους από κάτω και να κλείσω με πλέξι γκλας την προσοψη που ειναι το cage τώρα.Και ενα midplate επίσης γιατι δεν μ`αρεσει καθολου που φαινονται καλώδια απο κάτω

Επεξ/σία από alldaynews
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Εγώ μεχρι τέλος του μήνα θα αλλάξω water block και διαταξη στο build της υδρόψυξης  και σκέφτομαι να  βαλω το cage με τους δισκους από κάτω και να κλείσω με πλέξι γκλας την προσοψη που ειναι το cage τώρα.Και ενα midplate επίσης γιατι δεν μ`αρεσει καθολου που φαινονται καλώδια απο κάτω

To cage με το hot swap να σου πω την αληθεια θα το βαλω και εγω. Οσο για το midplate εχω φαει αρκετο ψαξιμο και χαλασα αρκετα plexi.

H παρτο ετοιμο απο  (ColdZero)   https://www.coldzero.eu/corsair-900d-midplate-long  ή πήγαινε γεφυρα Ροσινιολ plexiglass center δωσε διαστασεις και στο κοβει επιτοπου με κοστος plexi 5€ και 10€ το κοψιμο. Οτι χρωμα θες οτι παχος θες απο 4mm και πανω)

Οποτε μπορεις να φτιαξεις και αλλες καλυπτρες για το κουτι με σχετικα μικρο κοστος .

Πριν το δέσω το κουτι μου θα βεβαιωθω οτι εχω κανει ολες τις απαραιτητες καγκουριες που εχω στο μυαλο μου ..

Οταν λες προσοψη cage εννοεις απο την αριστερη μερια την κατω πορτα με την σιτα ? 

Επεξ/σία από diaol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oχι λεω εκει που μπαινουν τα cage δεξιά.Εχω το πατρον της midplate μετα απο ψάξιμο βέβαια και στη Ροσινιολ πολυ καλη λύση.Στην κάτω πόρτα-σιτα έβαλα πάλι το μεταλλικο καπακι που ειχε αλλα το έβαψα κίτρινο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αλλάξει ο τσακισμένος σωλήνας και θα φτιαχτεί και η λεντοταινια σωστα.Oι αλλαγες επισης σε θεση cage και midplate.Στο μπροστινο κομμάτι θα μπει μονοκόμματo πλέξι μπορεί διάφανο αν βαλω rgb fans απο μεσα μπορει και μπλε θα δώ.Σκέφτομαι επίσης στο πλαινό καπακι με το πλέξι το μεταλλικο κομματι να βαφει μπλε.Αν δεν φυγει απο εκει το cage με τους δισκους θα μπει η αντλια στο πλαι με το ρεζερβουαρ

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Επεξ/σία από alldaynews
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Θα αλλάξει ο τσακισμένος σωλήνας και θα φτιαχτεί και η λεντοταινια σωστα.Oι αλλαγες επισης σε θεση cage και midplate.Στο μπροστινο κομμάτι θα μπει μονοκόμματo πλέξι μπορεί διάφανο αν βαλω rgb fans απο μεσα μπορει και μπλε θα δώ.Σκέφτομαι επίσης στο πλαινό καπακι με το πλέξι το μεταλλικο κομματι να βαφει μπλε.Αν δεν φυγει απο εκει το cage με τους δισκους θα μπει η αντλια στο πλαι με το ρεζερβουαρ

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Ωραιο το minion Theme που εχεις κάνει.@!

Πρεπει να βαλεις και την καρτα νερα ομως σιγα σιγα ....:))

 

Επεξ/σία από diaol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alldaynews είπε

Δυστυχως για την 1660ti δεν υπάρχει waterblock απο ekwb.Θέλει δουλιτσα ακόμη αλλα πιστευω θα βγει καλό

Την αναγκη την δημιουργεις :) 

ειχα την 1660 ti (gigabyte) και επειδη ήθελα να βαλω block και να παω σε custom πηρα 5700xt (θερμοσιφωνακι) 

Αναμενω να δω φωτο οταν τελειωσει ! 

(αν χρειαστεις οποια βοηθεια, βαλε φωνη ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Δυστυχως για την 1660ti δεν υπάρχει waterblock απο ekwb.Θέλει δουλιτσα ακόμη αλλα πιστευω θα βγει καλό

μπορει να μην υπαρχει full cover αλλα  μπορεις να βαλεις block στο die κανονικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω σκεφτει να την δώσω κι ολας για να παρω 5700 αλλα μαλλον σε nvidia θα μεινω.Μπορει να εχω δει και απο alphacool για αυτη αλλα δεν ξερω αν αξιζει κι ολας

Επεξ/σία από alldaynews
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alldaynews είπε

Εχω σκεφτει να την δώσω κι ολας για να παρω 5700 αλλα μαλλον σε nvidia θα μεινω 

Αν και βλεπω οτι ο κινεζος φιλος ΑLI κατι κυκλοφορει : 

https://www.aliexpress.com/item/4000088895975.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.68c4170fYTRuNx&algo_pvid=4f125b74-c1c1-400d-b3eb-6a664fc61ff5&algo_expid=4f125b74-c1c1-400d-b3eb-6a664fc61ff5-10&btsid=0ab6d70515868664998865971e2e86&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

1 λεπτό πριν, alldaynews είπε

Εχω σκεφτει να την δώσω κι ολας για να παρω 5700 αλλα μαλλον σε nvidia θα μεινω 

Ειχε πολλα θεματα με τους drivers , την πηρα day1 κυκλοφοριας , πλεον εχουνε λυθει και βλεπω μια πολυ καλη καρτα , και σε 2Κ αναλυση . 

<με θερμοκρασια προ νερου 80 + βαθμους  και με νερο 45 MAX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι αξίζει σε αυτη την καρτα να μπει waterblock  ??Και με τον 3600Χ ισως δεν αξιζει να βαλω στην μητρική το EK WATER BLOCKS EK-FB ASUS C6H RGB MONOBLOCK - NICKEL αλλα θα το βαλω🤣🤣

Επεξ/σία από alldaynews
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα την γνωμη μου δεν ειναι μια καρτα που την ζοριζει η θερμοκρασια..αλλα εγω θα εβαζα.

Μαλλον να τα πω αλλιως , ειναι μια καρτουλα που ειναι εμπορικη ακομη, πραγμα το οποιο σημαινει οτι μπορεις να την πουλησεις και να πας σε κατι αλλο (2060s ή 2070 ή 5700) με ενα ωραιο block.

και , σε συνδυασμο με ASUS C6H RGB Monoblock , απωγειωνεις το συστημα σου οπτικα.

Απο την αλλη ομως θα μπορουσες να κανεις και αυτο που λεει ο akoinonitos με ψυκτρακια και αυτοκολλητα thermal pads για να κρατησεις την καρτα σου και να τα ριξεις αλλου τα € .

 

και μια φωτο πριν το λυσω ( να καθαρισω αυτην την ΜΑΛΑ** χρωμα που πετυχα, και να καθαρισω block ,ψυγεια ,να πεταξω σωληνες κτλπ )

ψορσαρ.jpg

Επεξ/σία από diaol
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...