Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, diaol είπε

Διαρροη δεν εχει πουθενα ευτυχως :))

Οσον αφορα τα ζεστα νερα το εχω αφησει ενα 6ωρο με stress cpu και gpu και οι θερμοκρασιες του ηταν σταθερες .

Πρεπει μαλλον να αρχισω να κανω κωλοτουμπες το 900d ,εν λειτουργια.... 

Υπαρχει καμια "βαλβιδα-ρακορ-κατι σαν αυτο" που να κανει εξαερωση ?

Υπάρχουν και οι περισσότερες μάλιστα κάνουν εκτόνωση αυτόματα (παράδειγμα).Για να γίνει όμως αυτό η πίεση θα πρέπει να να ξεπεράσει μια Χ τιμή μέσα στον βρόγχο,αλλιώς η χρησιμότητά του είναι διακοσμητική.

Αν μιλάμε για μικρές φυσαλίδες,μπορείς να δοκιμάσεις την old-school λύση,μία-δύο σταγόνες υγρό πιάτων.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Tenshi είπε

Υπάρχουν και οι περισσότερες μάλιστα κάνουν εκτόνωση αυτόματα (παράδειγμα).Για να γίνει όμως αυτό η πίεση θα πρέπει να να ξεπεράσει μια Χ τιμή μέσα στον βρόγχο,αλλιώς η χρησιμότητά του είναι διακοσμητική.

Αν μιλάμε για μικρές φυσαλίδες,μπορείς να δοκιμάσεις την old-school λύση,μία-δύο σταγόνες υγρό πιάτων.

Θα ριξω 2 σταγονες Fairy σημερα να δω τι θα γινει , ελπιζω οχι σαπουναδα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, diaol είπε

Θα ριξω 2 σταγονες Fairy σημερα να δω τι θα γινει , ελπιζω οχι σαπουναδα :)

Ενδέχεται να αφρίσει λίγο στην αρχή,άλλά θα κάτσει μετά απο λίγη ώρα.Αν αποτύχεις παταγωδώς στη δοσολογία,το γυρνάς σε foam party 🤣.

On that bombshell,σήμερα του έδωσα και κατάλαβε.Γύρω στις 8 ώρες cable management έφυγαν πάνω Phanteks Enthoo 719 και έχω ακόμα 3 ανεμιστήρες+εσωτερικό φωτισμό.Πραγματικά κάκιστο κουτί σε αυτό το κομμάτι...

Spoiler

20200306-150953.jpg

20200306-210330.jpg

 

 

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Ενδέχεται να αφρίσει λίγο στην αρχή,άλλά θα κάτσει μετά απο λίγη ώρα.Αν αποτύχεις παταγωδώς στη δοσολογία,το γυρνάς σε foam party 🤣.

On that bombshell,σήμερα του έδωσα και κατάλαβε.Γύρω στις 8 ώρες cable management έφυγαν πάνω Phanteks Enthoo 719 και έχω ακόμα 3 ανεμιστήρες+εσωτερικό φωτισμό.Πραγματικά κάκιστο κουτί σε αυτό το κομμάτι...

  Απόκρυψη περιεχομένων

20200306-150953.jpg

20200306-210330.jpg

Τερας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Ενδέχεται να αφρίσει λίγο στην αρχή,άλλά θα κάτσει μετά απο λίγη ώρα.Αν αποτύχεις παταγωδώς στη δοσολογία,το γυρνάς σε foam party 🤣.

On that bombshell,σήμερα του έδωσα και κατάλαβε.Γύρω στις 8 ώρες cable management έφυγαν πάνω Phanteks Enthoo 719 και έχω ακόμα 3 ανεμιστήρες+εσωτερικό φωτισμό.Πραγματικά κάκιστο κουτί σε αυτό το κομμάτι...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20200306-150953.jpg

20200306-210330.jpg

Πέσανε οι σταγόνες ferry , το έχω αφήσει να δουλεύει,και θα το αφήσω όλο το βράδυ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tenshi είπε

Ενδέχεται να αφρίσει λίγο στην αρχή,άλλά θα κάτσει μετά απο λίγη ώρα.Αν αποτύχεις παταγωδώς στη δοσολογία,το γυρνάς σε foam party 🤣.

On that bombshell,σήμερα του έδωσα και κατάλαβε.Γύρω στις 8 ώρες cable management έφυγαν πάνω Phanteks Enthoo 719 και έχω ακόμα 3 ανεμιστήρες+εσωτερικό φωτισμό.Πραγματικά κάκιστο κουτί σε αυτό το κομμάτι...

  Απόκρυψη περιεχομένων

20200306-150953.jpg

20200306-210330.jpg

Καλησπέρα έχουμε το ίδιο κουτάκι και όπως φαίνεται την ίδια τρέλα

IMG-20200124-183603.jpg

θα ήθελα να μου πεις πώς θα κάνεις όλους τους ανεμιστήρες να συνεργαστούν με τη μητρική τι hub θα χρησιμοποιήσεις

Γιατί θέλω να περάσω σε push pullκαι θέλω καμία ιδέα το πώς θα συνδεθούν όλοι οι ανεμιστήρες

Επεξ/σία από birel-motosport
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Καλησπέρα έχουμε το ίδιο κουτάκι και όπως φαίνεται την ίδια τρέλα

IMG-20200124-183603.jpg

θα ήθελα να μου πεις πώς θα κάνεις όλους τους ανεμιστήρες να συνεργαστούν με τη μητρική τι hub θα χρησιμοποιήσεις

Γιατί θέλω να περάσω σε push pullκαι θέλω καμία ιδέα το πώς θα συνδεθούν όλοι οι ανεμιστήρες

Με το hub του κουτιού τους δουλεύω (δίνει 4+1 pwm headers).

Επειδή το κουτί δέν έχει ιδιαίτερους χώρους για routing μεμονωμένων καλωδίων,η μόνη λύση είναι Y-cables.Για 3 3αδες ανεμιστήρων (3x140+3x120+3x120) έβαλα το συγκεκριμένο της Phobya επειδή έχει offset ανάμεσα στα headers.Για το 480 rad έβαλα αυτό. Αν δέν φτάσει το καλώδιο μέχρι το hub του κουτιού,βάζω και ένα extension,οπότε σε κάθε περίπτωση μόνο ένα καλώδιο ανα ομάδα ανεμιστήρων καταλήγει στο hub.

Συνολικά θα τοποθετηθούν 14 ανεμιστήρες.

edit: Αν η μητρική σου έχει hi-amp pwm header (3A),μπορείς να "φορτώσεις" και εκεί μερικούς ανεμιστήρες με ένα Y-cable.

 

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους , 

να κανω μια ερωτηση αν ξερει καποιος.

Θελω να βαλω 19/13 Black ΕΚ  https://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-tube-zmt-tube-19-13-mm-matte-black-1m-p-PER.817186 

 

  • Τι ρακορ βαζουμε ??  διαστασεις εννοω 🤑
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, diaol είπε

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους , 

να κανω μια ερωτηση αν ξερει καποιος.

Θελω να βαλω 19/13 Black ΕΚ  https://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-tube-zmt-tube-19-13-mm-matte-black-1m-p-PER.817186 

  • Τι ρακορ βαζουμε ??  διαστασεις εννοω 🤑

Όπου βρείς διαθέσιμα 19/13 EK-ACF (αν ντέ και καλά θέλεις EKWB),αλλιώς δές σε Alphacool.

ps.Αντιλαμβάνεσαι οτι με 19/13 παίζεις σε διαστάσεις λάστιχου ποτίσματος, έτσι; 🤣

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, diaol είπε

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους , 

να κανω μια ερωτηση αν ξερει καποιος.

Θελω να βαλω 19/13 Black ΕΚ  https://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-tube-zmt-tube-19-13-mm-matte-black-1m-p-PER.817186 

  • Τι ρακορ βαζουμε ??  διαστασεις εννοω 🤑

Eρωτηση ,για ποιο λογο θες τοσο χοντρο tube? Αν σε ενδιαφερει η εσωτερικη διαμετρος μπορεις να βαλεις 16/13 ξερω γω. Eχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχουν βιδωτα fittings 19αρια θα πρεπει να βαλεις 13barbed fittings με 19αρι σφικτηρα .

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, alldaynews είπε

@diaol συμπάσχω μιας και εχω το ιδιο κουτι και για να φαινεται καπως γεματο εχω σκεφτει χιλια δυο αστα

Πραγματικα χαιρομαι που με καταλαβες.....:)) αλλα τελικα με χαλασε λιγο  το λαστιχο "ποτισματος" χααχαχ θα μεινω στο 16/13 hard tube.

Επειδη το εχω λυσει και το ξαναδενω ειμαι σε φαση μελετης να φανει πιο γεματο.Μαλλον θα βαλω ακομα ενα ψυγειο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, diaol είπε

Πραγματικα χαιρομαι που με καταλαβες.....:)) αλλα τελικα με χαλασε λιγο  το λαστιχο "ποτισματος" χααχαχ θα μεινω στο 16/13 hard tube.

Επειδη το εχω λυσει και το ξαναδενω ειμαι σε φαση μελετης να φανει πιο γεματο.Μαλλον θα βαλω ακομα ενα ψυγειο .....

Αν εχεις και την κάρτα σε νερό καλύτερα δευτερο ψυγείο.Με τον χοντρό  σωλήνα δεν θα ειναι ομορφο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

cpu και καρτα ειναι νερο.

Ψυγεια εχω 2 ΕΚ 360 για ενα τριτο λεω  να βαλω αλλα δεν ξερω αν ειναι υπερβολη....

Σκεψου τα 2 ειναι ηδη push pull  , θερμοκρασιες ηταν ηδη πολυ χαμηλες.

 

Επεξ/σία από diaol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...