Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να αλλάξω λίγο το θέμα .......και να επανέλθω με ένα λιγο ποιο παλιο thread..  είχα ξαναγράψει για προβλήματα με in και out σε D5 photon 270 με compo d5 τρόμπα και χαμηλό pressure. (Παρόλαυτα οι θερμοκρασίες είναι αρκετά χαμηλές χωρίς θέμα και under pressure)

Μετά από 2 περίπου μήνες χρήσης της λουπας διαπίστωσα οτι εκτός από χαμηλή ροή,όταν αφήσω το μηχανημα για δύο μέρες περίπου χωρίς χρήση βλέπω bubbles μεσα στο flow meter και για λίγα δευτερόλεπτα αφού ενεργοποιήσω το pc τις αφαιρει. Δεν μπορώ να βρω γιατί γίνεται αυτο..Υπάρχει κάποιος τρόπος ?

Παραθέτω και ένα βίντεο του μηχανήματος μου αν βοήθαει.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Και πως το βλεπω αυτο στο cfm που εχουν;

οχι το cfm ειναι για το airflow ,το static pressure κοιτας συνηθως μετριεται σε  mm H2O

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οχι το cfm ειναι για το airflow ,το static pressure κοιτας συνηθως μετριεται σε  mm H2O

Επειδη αυτο δεν το βρηκα καπου πχ στο Skroutz που ψαχνω εχει μονο cfm αυτοι που γραφουν SP ειναι static pressure?

Παραδειγμα αυτοι για μια υδροψυξη σε εναν 3700X χωρις OC κανουν η κοιταω για κατι αλλο; (θελω RGB)

https://www.skroutz.gr/s/20314285/Corsair-iCUE-SP120-RGB-PRO-Performance-Triple-Pack.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Επειδη αυτο δεν το βρηκα καπου πχ στο Skroutz που ψαχνω εχει μονο cfm αυτοι που γραφουν SP ειναι static pressure?

Παραδειγμα αυτοι για μια υδροψυξη σε εναν 3700X χωρις OC κανουν η κοιταω για κατι αλλο; (θελω RGB)

https://www.skroutz.gr/s/20314285/Corsair-iCUE-SP120-RGB-PRO-Performance-Triple-Pack.html

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Fans/RGB-%26-LED-Fans/iCUE-SP-Series-RGB-PRO-Performance/p/CO-9050094-WW#tab-tech-specs

νορμαλ ειναι

16 λεπτά πριν, diaol είπε

Να αλλάξω λίγο το θέμα .......και να επανέλθω με ένα λιγο ποιο παλιο thread..  είχα ξαναγράψει για προβλήματα με in και out σε D5 photon 270 με compo d5 τρόμπα και χαμηλό pressure. (Παρόλαυτα οι θερμοκρασίες είναι αρκετά χαμηλές χωρίς θέμα και under pressure)

Μετά από 2 περίπου μήνες χρήσης της λουπας διαπίστωσα οτι εκτός από χαμηλή ροή,όταν αφήσω το μηχανημα για δύο μέρες περίπου χωρίς χρήση βλέπω bubbles μεσα στο flow meter και για λίγα δευτερόλεπτα αφού ενεργοποιήσω το pc τις αφαιρει. Δεν μπορώ να βρω γιατί γίνεται αυτο..Υπάρχει κάποιος τρόπος ?

Παραθέτω και ένα βίντεο του μηχανήματος μου αν βοήθαει.

Ευχαριστώ

εχεις δοκιμασει να βαλεις την αντλια στις μαξ στροφες και να αρχισεις να κουνας το Pc να φυγει ο αερας απο τα ψυγεια ? δοκιμασε το και ανοιξε και την ταπα του ρεζερβουαρ μετα και αστο να δουλεψει λιγο ανοιχτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Fans/RGB-%26-LED-Fans/iCUE-SP-Series-RGB-PRO-Performance/p/CO-9050094-WW#tab-tech-specs

νορμαλ ειναι

εχεις δοκιμασει να βαλεις την αντλια στις μαξ στροφες και να αρχισεις να κουνας το Pc να φυγει ο αερας απο τα ψυγεια ? δοκιμασε το και ανοιξε και την ταπα του ρεζερβουαρ μετα και αστο να δουλεψει λιγο ανοιχτο

Η αντλία είναι ήδη στις

μαξ στροφές , αν την κατεβάσω σταματαει να γυρνάει το flow meter.Τκ έχω δουλέψει ανοιχτό reservoir 1 εβδομάδα περίπου ,και το έχω κουνησει πολλες φορές. 

Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα η τρόμπα ?Άλλη d5 που είδα με 3 ψυγεία πάνω πήγαινε σφαίρα το νερό ,εμένα όχι

Το in και out είναι σωστά .

Επεξ/σία από diaol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, diaol είπε

Η αντλία είναι ήδη στις

μαξ στροφές , αν την κατεβάσω σταματαει να γυρνάει το flow meter.Τκ έχω δουλέψει ανοιχτό reservoir 1 εβδομάδα περίπου ,και το έχω κουνησει πολλες φορές. 

Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα η τρόμπα ?Άλλη d5 που είδα με 3 ψυγεία πάνω πήγαινε σφαίρα το νερό ,εμένα όχι

Το in και out είναι σωστά .

τα in Και out στα Blocks ειναι σωστα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τα in Και out στα Blocks ειναι σωστα?

Επίσης είναι και αυτά σωστα 

Στο βίντεο στο 0:32 φαίνεται το in out

Επεξ/σία από diaol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

Έχω στο PC μου την custom υδρόψυξη ΕΚ-ΚΙΤ 240. Την τοποθέτησα τον Ιούνιο 2019. Αυτό το καλοκαίρι θα αναβαθμίσω το σύστημά μου με κάποιον Ryzen 9 ή κάτι νεότερο αν υπάρξει. 
Αυτό που θέλω να ξέρω είναι, να προχωρήσω σε τριπλό radiator ή είναι κάπως overkill επίσης, ενώ χρησιμοποίησα το EK-CryoFuel Clear για τυχόν corrosion πως να καθαρίσω το water block, αντλία και radiator?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, johnmt2 said:

Οι static pressure ανεμιστήρες

@glight μόνο επεξεργαστή έχεις νερό; Η και κάρτα; Προσωπικά flush καθαρισμό κάνω με απεσταγμένο νερό

Μόνο CPU, flush καθαρισμό? Δηλαδή νερό με οδοντόβουρτσα το CPU block? Και το ψυγείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, diaol είπε

Να αλλάξω λίγο το θέμα .......και να επανέλθω με ένα λιγο ποιο παλιο thread..  είχα ξαναγράψει για προβλήματα με in και out σε D5 photon 270 με compo d5 τρόμπα και χαμηλό pressure. (Παρόλαυτα οι θερμοκρασίες είναι αρκετά χαμηλές χωρίς θέμα και under pressure)

Μετά από 2 περίπου μήνες χρήσης της λουπας διαπίστωσα οτι εκτός από χαμηλή ροή,όταν αφήσω το μηχανημα για δύο μέρες περίπου χωρίς χρήση βλέπω bubbles μεσα στο flow meter και για λίγα δευτερόλεπτα αφού ενεργοποιήσω το pc τις αφαιρει. Δεν μπορώ να βρω γιατί γίνεται αυτο..Υπάρχει κάποιος τρόπος ?

Παραθέτω και ένα βίντεο του μηχανήματος μου αν βοήθαει.

Ευχαριστώ

Το πρόβλημα που δείχνεις είναι καθαρά ότι δεν έχει γίνει καλή εξαέρωση φυσικά άμα δεν έχεις κάπου διαρροή και από κει παίρνει αέρα

Επειδή γράφεις ότι έχεις πολύ καλές θερμοκρασίες και κάπου έγραψες ότι το έχεις κουνήσει για να φύγει ο αέρας να ξέρεις ότι άμα δεν έχει πιάσει θερμοκρασία το νερό και να ζεσταθεί και ο αέρας που υπάρχει μέσα στο ψυγείο για να διογκωθεί να φύγει κρατάει αέρα

Εγώ συνήθως ζεσταίνω τα νερά με κλειστούς ανεμιστήρες όταν κάνω κάποια αλλαγή το κουνάω με φουλ στροφές στην αντλία και δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αέρα μέσα στα ψυγεία

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, johnmt2 είπε

το καταλαβαίνεις οπτικά. Είναι με λίγα  και μεγάλα πτερύγια

Δεν ισχύει αυτό που λες

3 ώρες πριν, glight είπε

Γειά χαρά,

Έχω στο PC μου την custom υδρόψυξη ΕΚ-ΚΙΤ 240. Την τοποθέτησα τον Ιούνιο 2019. Αυτό το καλοκαίρι θα αναβαθμίσω το σύστημά μου με κάποιον Ryzen 9 ή κάτι νεότερο αν υπάρξει. 
Αυτό που θέλω να ξέρω είναι, να προχωρήσω σε τριπλό radiator ή είναι κάπως overkill επίσης, ενώ χρησιμοποίησα το EK-CryoFuel Clear για τυχόν corrosion πως να καθαρίσω το water block, αντλία και radiator?

Ευχαριστώ

Αν βάλεις μόνο cpu είναι οκ το ψυγείο σου , το block οδοντόκρεμα οδοντόβουρτσα και ξέπλυμα με νερό απιονισμενο για σίδερο, το ψυγείο το γεμίζεις με απιονισμενο νερό για σίδερο το κουνάς και το αδειάζεις, όσες φορές χρειάζεται ώστε να μην βγαίνουν  σκουπίδια από μέσα.

4 ώρες πριν, diaol είπε

Επίσης είναι και αυτά σωστα 

Στο βίντεο στο 0:32 φαίνεται το in out

Της  gpu για παράδειγμα εμένα είναι ανάποδα από της δικής σου οπότε δεν μπορώ να καταλάβω από το βίντεο τι είναι τι. Κάνε αυτό που σου είπε ο birel  να δεις αν φτιάξει. Το ότι πάει τόσο γρήγορα ο αέρας μου λέει ότι η αντλία δουλεύει αρκετά καλά πάντως. Έχει σφουγγαρακι μέσα το ρεζερβουάρ? Αν ναι δοκίμασε να το αφαιρέσεις, πολλοί παραπονούνται ότι δημιουργεί προβληματα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, birel-motosport είπε

Το πρόβλημα που δείχνεις είναι καθαρά ότι δεν έχει γίνει καλή εξαέρωση φυσικά άμα δεν έχεις κάπου διαρροή και από κει παίρνει αέρα

Επειδή γράφεις ότι έχεις πολύ καλές θερμοκρασίες και κάπου έγραψες ότι το έχεις κουνήσει για να φύγει ο αέρας να ξέρεις ότι άμα δεν έχει πιάσει θερμοκρασία το νερό και να ζεσταθεί και ο αέρας που υπάρχει μέσα στο ψυγείο για να διογκωθεί να φύγει κρατάει αέρα

Εγώ συνήθως ζεσταίνω τα νερά με κλειστούς ανεμιστήρες όταν κάνω κάποια αλλαγή το κουνάω με φουλ στροφές στην αντλία και δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αέρα μέσα στα ψυγεία

Διαρροη δεν εχει πουθενα ευτυχως :))

Οσον αφορα τα ζεστα νερα το εχω αφησει ενα 6ωρο με stress cpu και gpu και οι θερμοκρασιες του ηταν σταθερες .

Πρεπει μαλλον να αρχισω να κανω κωλοτουμπες το 900d ,εν λειτουργια.... 

Υπαρχει καμια "βαλβιδα-ρακορ-κατι σαν αυτο" που να κανει εξαερωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...