Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, diaol είπε

Η αληθεια ειναι οτι το ξεβιδωσα απο κατω την τρομπα απο το το res να την δω , ειδα κανενα σφουγγαρακι μονο μια φλατζα της τρομπας την οποια εβαλα παλι 

Οκ τότε ίσως δεν την έχει μέσα, γέμισε το ρεζερβουάρ ως πάνω,  να σε ξαναρώτησω γτ δεν μου απάντησες πριν ,όταν ξεκινάει η αντλία βγαίνει κανονικά υγρό από την μικρή σωλήνα μέσα στο ρεζερβουάρ?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, diaol είπε

οταν λες μικρη σωληνα εννοεις την εξοδο ? 

Με στο ρεζερβουάρ δεν έχει μια διάφανη σωλήνα ρε συ? Δεν την βλέπεις? Κανονικά από εκεί μέσα θα πρέπει να επιστρέφει υγρό στο ρεζερβουαρ

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, diaol είπε

μεσα στο ρεσερβουαρ αυτη η σωληνα ειναι για φως δεν περναει νερο απο εκει . 

Oκ τότε μάλλον είναι αυτό που σου λέει ο nikpoth λύσε το ρεζερβουάρ να δεις αν έχει σφουγγαρακι μέσα και σε τι κατάσταση ειναι

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να αδειάσεις και να βγάλεις το δοχείο από την αντλία, να κάνεις ένα τσεκ για το out. Στην φωτογραφία 99% βλέπω σφουγγάρι μέσα. Μπορεί να έχει κ μακα αυτό το υλικό από κάνα pastel περίεργο. 

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos καλημέρα τελικά λόγο κόστους επέλεξα την alphacool. Συγκεκριμένα πήγα σε κιτ.. αν και μου προτείνες ξεχωριστά parts.. δεν ξέρω αν έπραξα σωστά, Έχω κάποιες αμφιβολίες για την απόδοση της vpp755, της δινει 350L/h Πάντως σε σχέση με την ek θα μου βγει πολύ ποιο φτηνά.  

Το Κιτ είναι αυτό https://www.alphacool.com/shop/neue-produkte/22290/alphacool-eissturm-hurricane-copper-45-3x120mm-komplettset?c=22311

έκανα μαζί order και το block για την 5700 xt nitro+ https://www.alphacool.com/shop/grafikkarten-wasserkuehler/eisblock-gpx/25504/alphacool-eisblock-aurora-plexi-gpx-a-amd-radeon-5700-xt-sapphire-nitro

Γενικά τι γνώμη υπάρχει για την alphacool σαν εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σχέση με EK για μένα ανώτερη. Έχει το ατού της πρώτης ύλης στον χαλκό , η ek κάνει εισαγωγή. Στα ψυγεία πολλά level πάνω. 

Ωραίο kit. Το νου σου μόνο στο reservoir,  να είναι οκ λόγο ύψους μέσα στο κουτί σου.

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Στα ψυγεία πολλά level πάνω. 

 

Kατσε ρε συ οκ καλα ψυγεια εχει αλλα οχι και ετσι, εγω εχω παντως αντιθετη αποψη για τα parts της alphacool ,η ek έχει πιο Premium προϊόντα και ποτε καποιο part της ek δεν μου εχει βγαλει θεμα σε αντιθεση με την alphacool.Για παραδειγμα και οι δυο 45αρες rotary που εχω απο alphacool χανουν ,το led απο το reservoir που πηρα τωρα μου εμεινε στο χερι για πλακα, τα Bracket για να τα κουμπωσεις στα cpu block σου βγαινουν τα χερια, το 25αρι ψυγειο που εχω ειναι στραβο . Πραγματα γενικα που δεν τα ειχα ποτε σε Parts της ek.

35 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

@akoinonitos καλημέρα τελικά λόγο κόστους επέλεξα την alphacool. Συγκεκριμένα πήγα σε κιτ.. αν και μου προτείνες ξεχωριστά parts.. δεν ξέρω αν έπραξα σωστά, Έχω κάποιες αμφιβολίες για την απόδοση της vpp755, της δινει 350L/h Πάντως σε σχέση με την ek θα μου βγει πολύ ποιο φτηνά.  

Το Κιτ είναι αυτό https://www.alphacool.com/shop/neue-produkte/22290/alphacool-eissturm-hurricane-copper-45-3x120mm-komplettset?c=22311

έκανα μαζί order και το block για την 5700 xt nitro+ https://www.alphacool.com/shop/grafikkarten-wasserkuehler/eisblock-gpx/25504/alphacool-eisblock-aurora-plexi-gpx-a-amd-radeon-5700-xt-sapphire-nitro

Γενικά τι γνώμη υπάρχει για την alphacool σαν εταιρία;

Πηρες εξτρα fittings για να συνδεσεις την καρτα  ετσι? H vpp775 ειναι πιο αδυναμη απο την vpp655 αν και η alphacool λεει οτι δεν εχει χειροτερο performance. Δεν ειναι κακη η alphacool αλλα εμενα δεν μου εχει αφησει και την καλυτερη εμπειρια σε parts. Το πρωτο συστημα που ειχα φτιαξει ηταν με ετιμο κιτ οπως αυτο περιπου που πηρες τωρα. Μια χαρα ηταν δεν ειχα παραπονο.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστοχίες υπάρχουν σε όλες της εταιρείες. Πχ διαβάζουμε τα καλύτερα για bitspower, έτυχε σε μένα προσωπικά, 2 γωνίες 90 να χάνουν και ένα μεγάλο rotary fitting. Λογικά ελαττωματική παραγωγή; Άρα quality control, Όλοι έχουν τουλάχιστον μέτριο, ίσως κ καθόλου σε μερικά part. Εγώ πλέον εμπιστεύομαι και της 2 μεγάλες από Κίνα. Τώρα όσον αφορά στο θέμα ψυγείο θεωρώ ότι είναι πολύ ανώτερη η alphacool και σχεδιαστικά και ποιοτικά. Το θέμα με την πρώτη ύλη είναι αρκετά σημαντικό. Δεν έχω θέμα με τα ek, και εγώ το 70% από parts ek έχω. Απλα στην επιλογή parts το σκέφτομαι κάπως έτσι: αντλία d5 φασόν από κάποια εταιρεία,  ψυγείο, block, όσο ποιό ποιοτικά γίνετε(εκεί παίρνει το point η alphacool)και τα υπόλοιπα σε τελευταία μοίρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πήρα μερικά έξτρα fitings ( 3 compression ρακόρ 13/10 (το ένα για το gpu block) τα άλλα 2 για το t splitter + 1 rotary extender για να βιδωσει η βανα. Μια γωνιά 90° για το gpu block.. ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.. ο φίλος από πάνω με προβλημάτισε στο θέμα του reservoir στο θέμα του ύψους.. κακός δεν μέτρησα πρωτα το case να σιγουρευτω αν με Περνει στο ύψος

Το κακό με την ek δεν είναι τα προϊόντα της αλλά η τιμολόγηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Ναι πήρα μερικά έξτρα fitings ( 3 compression ρακόρ 13/10 (το ένα για το gpu block) τα άλλα 2 για το t splitter + 1 rotary extender για να βιδωσει η βανα. Μια γωνιά 90° για το gpu block.. ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.. ο φίλος από πάνω με προβλημάτισε στο θέμα του reservoir στο θέμα του ύψους.. κακός δεν μέτρησα πρωτα το case να σιγουρευτω αν με Περνει στο ύψος

Το κακό με την ek δεν είναι τα προϊόντα της αλλά η τιμολόγηση..

Aν δεν σε παιρνει βγαζεις αναγκαστηκα το καλυμμα το δεξι για να χωρεσει

3 ώρες πριν, nikpoth είπε

Αστοχίες υπάρχουν σε όλες της εταιρείες. Πχ διαβάζουμε τα καλύτερα για bitspower, έτυχε σε μένα προσωπικά, 2 γωνίες 90 να χάνουν και ένα μεγάλο rotary fitting. Λογικά ελαττωματική παραγωγή; Άρα quality control, Όλοι έχουν τουλάχιστον μέτριο, ίσως κ καθόλου σε μερικά part. Εγώ πλέον εμπιστεύομαι και της 2 μεγάλες από Κίνα. Τώρα όσον αφορά στο θέμα ψυγείο θεωρώ ότι είναι πολύ ανώτερη η alphacool και σχεδιαστικά και ποιοτικά. Το θέμα με την πρώτη ύλη είναι αρκετά σημαντικό. Δεν έχω θέμα με τα ek, και εγώ το 70% από parts ek έχω. Απλα στην επιλογή parts το σκέφτομαι κάπως έτσι: αντλία d5 φασόν από κάποια εταιρεία,  ψυγείο, block, όσο ποιό ποιοτικά γίνετε(εκεί παίρνει το point η alphacool)και τα υπόλοιπα σε τελευταία μοίρα. 

Σε βαθος χρονου ομως στην μια εταιρια δεν εχω καμια αστοχια  και στην αλλη εχω αρκετες ,για εμένα ειναι σοβαρό κριτήριο αυτό. Τα ψυγεια τα κοιτας και απο αποψη αποδοσης ομως ετσι δεν ειναι μονο το εμφανισιακο ,στα 360αρια για παραδειγμα το best performer ειναι το xt360 της ek το οποιο ειναι πολυ μπροστα και απο το θηριωδες monsta της alphacool. Επισης σχεδιαστικα ειναι η μερα με την νυχτα η μια εταιρια με την αλλη. Φυσικα τα παντα ειναι θεμα γουστου και τσεπης

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...