Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Karfitsas είπε

Sorry δεν έχω ελληνικά στο pc ,απαγορεύεται η χρήση greeklish?

Ναι εδω και πολλα χρονια στο Insomnia και δεν ειναι δυσκολο να βαλεις Ελληνικους χαρακτηρες στα Windows

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Sheogorath said:

Ναι.

Αλλά κυρίως δεν μπορούν να τα διαβάσουν. Εγώ 24 χρονών και μου είναι 3 φορές πιο δύσκολο απο ότι τα ελληνικά. Δεν είμαστε στο 2003.

Η απαγόρευση δέκτη οστό το να κοροϊδεύεις κάποιον για την χρήση greeklish δεν το βρίσκω σωστό, όπως όμως κ την απαγόρευση τούς, είμαι δυσλεξικός και μου ειναι απίστευτα δύσκολο να γράφω με ορθογραφία και με κουράζει να είμαι απο κιν για να μπορώ να εχω σωστή ορθογραφία. 

Άλλωστε κανείς δεν σε αναγκάζει να διαβάζεις τι γράφω μπορείς να με μπλοκάρεις κ να μην τα βλεπεις καθόλου. 

Τεσπα  είμαστε off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Karfitsas είπε

Η απαγόρευση δέκτη οστό το να κοροϊδεύεις κάποιον για την χρήση greeklish δεν το βρίσκω σωστό, όπως όμως κ την απαγόρευση τούς, είμαι δυσλεξικός και μου ειναι απίστευτα δύσκολο να γράφω με ορθογραφία και με κουράζει να είμαι απο κιν για να μπορώ να εχω σωστή ορθογραφία. 

Άλλωστε κανείς δεν σε αναγκάζει να διαβάζεις τι γράφω μπορείς να με μπλοκάρεις κ να μην τα βλεπεις καθόλου. 

Τεσπα  είμαστε off topic.

Απαγορεύεται σύμφωνα με τους κανόνες του Φόρουμ. οπότε όχι δεν σε βάζω σε καμία λίστα, αν δεν μπορείς να γράφεις ελληνικά, μην γράφεις τίποτα.

Υπάρχει και το Τ9 να διορθώνει ότι μπορεί. Και ρε αδερφέ, γράψε ελληνικά και ας είναι και λάθος. Τι μου γράφεις σε αρχαία αραμαικά απο πάνω... Γιατί το μήνυμα-γκρίνια που παρέθεσα τώρα μια χαρά ορθογραφημένο το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Sheogorath said:

Απαγορεύεται σύμφωνα με τους κανόνες του Φόρουμ. οπότε όχι δεν σε βάζω σε καμία λίστα, αν δεν μπορείς να γράφεις ελληνικά, μην γράφεις τίποτα.

Υπάρχει και το Τ9 να διορθώνει ότι μπορεί. Και ρε αδερφέ, γράψε ελληνικά και ας είναι και λάθος. Τι μου γράφεις σε αρχαία αραμαικά απο πάνω... Γιατί το μήνυμα-γκρίνια που παρέθεσα τώρα μια χαρά ορθογραφημένο το βλέπω.

Όπως έγραψα κουράζει το τ9 του κινητού οστε να μπορώ να είμαι ορθογραφικά σωστός.

Όπως και έγραψα πιο πανω δεν εχω πρόβλημα με τους κανόνες απλος δεν το γνωρίζα ,όμως το κομμάτι με το οτι αρχίσατε το πολύ κακο δουλεμα το παραβλεπεις τελιος και δεν βλέπω καπιον κανονισμό εναντιον του ,θα μπορούσατε με ορεο τρόπο να το πείτε σε ενα comment χωρίς της λοιπές ειρωνείες,α και μου την λες και απο πανω που απανταω οτι γκρινιαζω.

οσο για το να γραψω εστο κ λαθος ελληνικά ,επιδει οπος ειπες εισαι 24 κ εγω 36 το δήθεν κοροιδεμα ειρωνεία που τροω δεν το εχεις βιοση κ δεν το γνωρίζεις πως είναι να δέχομαι επιθέσεις ειτε για τα greeklish ειτε γιαβτην ορθογραφία, στην ουσια δεν υπάρχει χώροςγια εμενα πουθενά. 

Όπως βλεπεις ειμαι παρα πολυ καιρό μελος και εχω ελάχιστα post ακριβώς για τον λογο που ειπες κ πιο πανω ,και φυσικά σαν καλο ορκ που ειμαι κ δεν μπορώ να συμορφοθο με κανονες αλλα κ δεν μπωρο να γλυτώσω το δουλεμα θα γυρίσω στην σπηλια αποπου προήλθα μαζί με το 56αρι μοντεμ μου .

Συγνώμη που διαταραξα το οπτικο σας πεδίο δεν θα προσπαθήσω να βοηθήσω ξανα κανένα κ δεν θα ξανα μιλησο.

Καλη συνέχεια 

Επεξ/σία από Karfitsas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Karfitsas είπε

Όπως έγραψα κουράζει το τ9 του κινητού οστε να μπορώ να είμαι ορθογραφικά σωστός.

Όπως και έγραψα πιο πανω δεν εχω πρόβλημα με τους κανόνες απλος δεν το γνωρίζα ,όμως το κομμάτι με το οτι αρχίσατε το πολύ κακο δουλεμα το παραβλεπεις τελιος και δεν βλέπω καπιον κανονισμό εναντιον του ,θα μπορούσατε με ορεο τρόπο να το πείτε σε ενα comment χωρίς της λοιπές ειρωνείες,α και μου την λες και απο πανω που απανταω οτι γκρινιαζω.

οσο για το να γραψω εστο κ λαθος ελληνικά ,επιδει οπος ειπες εισαι 24 κ εγω 36 το δήθεν κοροιδεμα ειρωνεία που τροω δεν το εχεις βιοση κ δεν το γνωρίζεις πως είναι να δέχομαι επιθέσεις ειτε για τα greeklish ειτε γιαβτην ορθογραφία, στην ουσια δεν υπάρχει χώροςγια εμενα πουθενά. 

Όπως βλεπεις ειμαι παρα πολυ καιρό μελος και εχω ελάχιστα post ακριβώς για τον λογο που ειπες κ πιο πανω ,και φυσικά σαν καλο ορκ που ειμαι κ δεν μπορώ να συμορφοθο με κανονες αλλα κ δεν μπωρο να γλυτώσω το δουλεμα θα γυρίσω στην σπηλια αποπου προήλθα μαζί με το 56αρι μοντεμ μου .

Συγνώμη που διαταραξα το οπτικο σας πεδίο δεν θα προσπαθήσω να βοηθήσω ξανα κανένα κ δεν θα ξανα μιλησο.

Καλη συνέχεια 

Κοίτα, γέλασα με αυτο που έγραψε ο φίλος απο πάνω, όχι μαζί σου. Είσαι χρόνια μέλος αλλά δεν ξέρεις τους κανόνες για greeklish, ελα ρε φιλαράκι...

Όπως και να έχει, ζητάω συγνώμη αν σε πλήγωσα, και φυσικά και έχεις θέση στο φόρουμ, κανείς δεν στο απαγορεύει. Αλλά για να μπορούμε να διαβάζουμε τι γράφεις, γιατί όλα χρήσιμα είναι, πρέπει να γράφεις με ελληνικά, ότι ορθογραφικά και να κάνεις.

Καλή συνέχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Σκέφτομαι και εγώ για custom λούπα αλλά επειδή είναι πρώτη φορά και επειδή δεν χρειάζεται στην ουσία για τον 2600 και είναι μόνο για την κ@υλ@ντ@ θα τα πάρω από aliexpress. Βλέπω τα αλουμινένια ψυγεία είναι αρκετά φθηνότερα. Αν το cpu block έχει χαλκό θα πρέπει και το ψυγείο να είναι από χαλκό οπωσδήποτε; ..

χαλκος ή επιμεταλλωμενος χαλκος.

ή ολα αλουμινιο ή ολα τα αλλα μεταλλα , ποτε μιξη με αλουμινιο με αλλα μεταλλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Karfitsas είπε

Όπως έγραψα κουράζει το τ9 του κινητού οστε να μπορώ να είμαι ορθογραφικά σωστός.

Όπως και έγραψα πιο πανω δεν εχω πρόβλημα με τους κανόνες απλος δεν το γνωρίζα ,όμως το κομμάτι με το οτι αρχίσατε το πολύ κακο δουλεμα το παραβλεπεις τελιος και δεν βλέπω καπιον κανονισμό εναντιον του ,θα μπορούσατε με ορεο τρόπο να το πείτε σε ενα comment χωρίς της λοιπές ειρωνείες,α και μου την λες και απο πανω που απανταω οτι γκρινιαζω.

οσο για το να γραψω εστο κ λαθος ελληνικά ,επιδει οπος ειπες εισαι 24 κ εγω 36 το δήθεν κοροιδεμα ειρωνεία που τροω δεν το εχεις βιοση κ δεν το γνωρίζεις πως είναι να δέχομαι επιθέσεις ειτε για τα greeklish ειτε γιαβτην ορθογραφία, στην ουσια δεν υπάρχει χώροςγια εμενα πουθενά. 

Όπως βλεπεις ειμαι παρα πολυ καιρό μελος και εχω ελάχιστα post ακριβώς για τον λογο που ειπες κ πιο πανω ,και φυσικά σαν καλο ορκ που ειμαι κ δεν μπορώ να συμορφοθο με κανονες αλλα κ δεν μπωρο να γλυτώσω το δουλεμα θα γυρίσω στην σπηλια αποπου προήλθα μαζί με το 56αρι μοντεμ μου .

Συγνώμη που διαταραξα το οπτικο σας πεδίο δεν θα προσπαθήσω να βοηθήσω ξανα κανένα κ δεν θα ξανα μιλησο.

Καλη συνέχεια 

Αδερφε ηρεμησε χιουμορ καναμε θα γερασεις γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Karfitsas είπε

Ναι πρεπει Και τα δύο να είναι ίδιο υλικό, τα χάλκινα δεν είναι κ τόσο ακριβά, ειδικά από ebay ,προτίμησε το γιατι ειναι κ πιο safe για τελονια κ τέτοια 

Καλημέρα, έχεις μήπως κάποιο λινκ/εταιρία απο χάλκινα απο ebay; Λίγο είχα ψάξει παλιά, ίδια τιμή με τα επώνυμα έβρισκα σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά απο τον Αλί εγώ που πήρα fittings,σωλήνες petg,και κανα δυό που περιμένω για την αντλία βγήκαν πολύ φτηνά.Δυστυχώς από Ελλάδα δεν τα έπαιρνα μιας και το κόστος θα ήταν μεγάλο.Μια ball valve που θελω και κατι ακόμη θα τα πάρω από εδώ αλλα το 20€ δεν το γλυτώνω.Ελπίζω μέχρι τις 15 να έχω παραλάβει να στήσω το τελικό loop

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Κarfitsas 

Στόχος του μηνύματος μου ήταν καθαρά χιουμοριστικός, δεν στην είπα εσένα προσωπικά και αφού σε στενοχώρησα ζητώ συγνώμη...απλά μη γνωρίζοντας ποιος γράφει κάθε φορά  "όπου μπορεί να χρησιμοποιεί αυτό το υβρίδιο αποκαλούμενο greeklish" να το κάνει γιατί τον βολεύει αλλά δεν είμαστε οι υπόλοιποι υποχρεωμένοι να βγάζουμε τα μάτια μας να καταλάβουμε τι έχει ο άλλος στο κεφάλι του διαβάζοντας ένα αλφάβητο που καν δεν υπάρχει, άλλο να γράφει κάποιος ανορθόγραφα που στην περίπτωση σου είναι δικαιολογημένο απόλυτα..δεν είναι κανένας τρελός να θέλει εδώ οι συμφορουμίτες να αποκαλούν το φτυάρι πτύον ή τα pixel φατνία αλλά τουλάχιστον να μη διαβάζουμε κλίγκον σε αγγλική έκδοση.

Πέρα από το off topic σε watercooling builds διάφορα custom προφανώς ek είναι κορυφή αλλά και ακριβή, επίσης το ίδιο και οι υπόλοιπες επώνυμες xspc, alphacool, etc, από τους επώνυμους κατασκευαστές η φθηνή λύση είναι η "thermaltake" που έχει αρκετές αποτυχίες στα προιόντα της και το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι δυστυχώς καθόλου φτηνές οι ζημιές όταν αστοχήσουν....

Τώρα πηγαίνοντας κάποιος στο άλλο άκρο και αγοράζοντας από ali κινέζικα oem, δεν υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύουν, απλά το θέμα είναι για πόσο θα το κάνουν αξιόπιστα, αν δηλαδή θα παρουσιάσουν το απευκταίο διαρροή..

Εκεί μπλέκουν τα πράγματα, αρχικά το ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕ κανένα λόγο δεν βάζουμε στο ΙΔΙΟ loop αλουμίνιο με χαλκό το εξηγούν καλύτερα από τον καθένα οι ειδικοί επι του θέματος

 εν αντιθέσει με τα νομίΖματα του καθενός ΕΔΩ https://www.ekwb.com/blog/aluminium-vs-copper/, παρά το γεγονός ότι το 99% των ΑΙΟ (που δεν είναι υδρόψυξη) έχουν αυτό το combination

Oλα τα parts από οπουδήποτε αστοχούν όσο ακριβά και αν είναι ΑΛΛΑ, στην περίπτωση των ανώνυμων parts από ali, ebay κλπ, για να έχουν τόσο χαμηλό κόστος έχουν χρησιμοποιήσει τα πιο φθηνά υλικά που υπάρχουν για να το πετύχουν επίσης το αλουμίνιο δεν είναι κάτι συγκεκριμένο έτσι και τα μέταλλα έχουν διάφορες ποιότητες, τι alloy χρησιμοποιεί ο κινέζος σε ένα 3πλο ψυγείο για παράδειγμα που το κόστος του είναι χαμηλότερο από ένα μονό 120 χάλκινο επώνυμο για παράδειγμα...μετά στις φλάτζες τι ποιότητα χρησιμοποιεί μήπως μετά από λίγο καιρό γίνουν πλαστικές αντί για ελαστικές κλπ.....

Και πάντα το ερώτημα είναι που και γιατί θέλουμε μια custom, αν είναι για την πλάκα σε ένα παλιό pc για πειραματισμό και οκ και να πάθει κάτι...., ΑΛΛΑ αν είναι να μπει σε καινούριο σύστημα ή τέλος πάντων στο κύριο μας rig και πάμε σε αυτή την λύση γιατί δεν μας βγαίνουν τα χρήματα...τότε είμαι αντίθετος εντελώς,.δεν είναι να ρισκάρει κάποιος βάζοντας ότι να ναι parts πάνω και μετά αν αστοχήσουν να βρίζει Θεούς και Δαίμονες για την αμέλεια του.

Συνήθως οι τσιγκουνιές πληρώνονται ακριβότερα μετά, επίσης υπάρχουν και τραγικά προιόντα επώνυμων εταιρειών

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το aquatuning τι γνώμη έχετε; Κάπου στο 2010 που είχα στήσει τη πρώτη μου υδρόψυξη, με όλα τα κομμάτια αγορασμένα από εκεί ήταν άψογοι. Έκανα αγορά την cyber monday γύρω στο 250άρι και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Η κατάσταση της παραγγελίας έχει παραμείνει στο "payment completed" ενώ όλα τα κομμάτια της δείχνουν άμεσα διαθέσιμα. Τους έστειλα και mail ενδιάμεσα και ακόμη δεν έχουν απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω παραγγειλει αλλα το σκεφτομουν, φαινεται να ειναι αξιοπιστη γτ εχει "συνεργασια" με το Αμαζον UK αλλα με τα υψηλα μεταφορικα δεν με συμφερε τελικα. Νομιζω εχει καλες κριτικες στο Αμαζον και σκεφτομουν να παραγγειλω και εγω αλλα δεν εκατσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Εμένα μου μπήκε ο διάολος να κάνω watercool την 5700ΧΤ.... 

Να την κάνεις γιατι όχι.Και καλύτερες θερμοκρασιες και καλύτερο overclock

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Να την κάνεις γιατι όχι.Και καλύτερες θερμοκρασιες και καλύτερο overclock

Το κόστος με περιορίζει αυτή την στιγμή γιατί λογικά θέλει κανα 300 minimum.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...