Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα το P/N στις 2 φωτο.

(YK) μοντελο (D5) αντλια   (G65) εσωτερικη διαμετρος - (90/130/210)υψος

 

(TK) μοντελο (DDC) αντλια   (G50) εσωτερικη διαμετρος - (90/190 κτλπ)υψος

 

20191122_122657.jpg

20191122_122937.jpg

Επεξ/σία από OldJohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τις έχω και τις δυο τις αντλίες θα πάρω για d5 μιας και εχω μονο τον επεξεργαστη στο νερό τώρα μιας και νομίζω δεν αξίζει η msi 1660ti να ειναι στο νερο μιας και ειναι πολύ κρύα κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. το κουτι μου ειναι το aerocool qurtz pro.

Είχα κάνει και κάποιες ερωτήσεις παλιότερα για ψύξη Threadripper, έλαβα κάποιες γνώμες, και ήθελα να πάω σε αερόψυξης, ενώ ειχα την Corsair H115i  και δεν την παλεύει με την θερμοκρασία και πει για εγγύηση και αλλαγη σε νεα (h115i) η οποια θα πουληθει οπως έρθει, σκεφτόμουν σοβαρά, αφου παρω την 5700XT, να βαλο costum loop. Θέλω γνώμες, όσοι έχετε κάνει την μετάβαση, ειναι εύκολο? Κόστος περιπου? Υπάρχουν έτοιμα κιτ?  Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 25/11/2019 at 23:34, yourfear1 said:

Καλησπέρα. το κουτι μου ειναι το aerocool qurtz pro.

Είχα κάνει και κάποιες ερωτήσεις παλιότερα για ψύξη Threadripper, έλαβα κάποιες γνώμες, και ήθελα να πάω σε αερόψυξης, ενώ ειχα την Corsair H115i  και δεν την παλεύει με την θερμοκρασία και πει για εγγύηση και αλλαγη σε νεα (h115i) η οποια θα πουληθει οπως έρθει, σκεφτόμουν σοβαρά, αφου παρω την 5700XT, να βαλο costum loop. Θέλω γνώμες, όσοι έχετε κάνει την μετάβαση, ειναι εύκολο? Κόστος περιπου? Υπάρχουν έτοιμα κιτ?  Ευχαριστω!

to vasiko provlima me ton TR einai na vreis ena WB tis prokopis na borei na roufixi tin zesti pou exei kai distixos ena kalo WB gia kati tetio xekinaei apo 100E + (me rgb k fisika kenourio ) boreis na pas k sto Ek pou einai pio ftino alla xoris ta labakia  :P 
oso gia tin efkolia den diaferi apo alla custom loops  ,to soft einai pio easy apo ena Hard k den alazei oti Cpu k na exeis .
Etima kit dinei aspoume h EK kai pali alla den pistevo oti axizi to costos ,boreis na pexeis me ta ftina alla poly piotika Barow meso Ebay k na tin vgaleis sxetika ftina  (250-300  analogos to Wb kai to an tha pas se diplo h triplo psigio ) 

ama den to exeis xana kanei protino na pas se soft tube kai na anatrexis k se paliotera post edo alla k na diavasis giro giro gia na pareis mia idea k na glitosis ta klasika lathi pou borei na ginoune 
oti leptomeria thes vevea boreis na rotisis k edo k na se voithisou me :) 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Karfitsas είπε

to vasiko provlima me ton TR einai na vreis ena WB tis prokopis na borei na roufixi tin zesti pou exei kai distixos ena kalo WB gia kati tetio xekinaei apo 100E + (me rgb k fisika kenourio ) boreis na pas k sto Ek pou einai pio ftino alla xoris ta labakia  :P 
oso gia tin efkolia den diaferi apo alla custom loops  ,to soft einai pio easy apo ena Hard k den alazei oti Cpu k na exeis .
Etima kit dinei aspoume h EK kai pali alla den pistevo oti axizi to costos ,boreis na pexeis me ta ftina alla poly piotika Barow meso Ebay k na tin vgaleis sxetika ftina  (250-300  analogos to Wb kai to an tha pas se diplo h triplo psigio ) 

ama den to exeis xana kanei protino na pas se soft tube kai na anatrexis k se paliotera post edo alla k na diavasis giro giro gia na pareis mia idea k na glitosis ta klasika lathi pou borei na ginoune 
oti leptomeria thes vevea boreis na rotisis k edo k na se voithisou me :) 

Σε λιγο θα θελουν υδροψυξη τα ματια μας. :lol::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ για custom λούπα αλλά επειδή είναι πρώτη φορά και επειδή δεν χρειάζεται στην ουσία για τον 2600 και είναι μόνο για την κ@υλ@ντ@ θα τα πάρω από aliexpress. Βλέπω τα αλουμινένια ψυγεία είναι αρκετά φθηνότερα. Αν το cpu block έχει χαλκό θα πρέπει και το ψυγείο να είναι από χαλκό οπωσδήποτε; ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Karfitsas είπε

Sorry δεν έχω ελληνικά στο pc ,απαγορεύεται η χρήση greeklish?

Ναι.

Αλλά κυρίως δεν μπορούν να τα διαβάσουν. Εγώ 24 χρονών και μου είναι 3 φορές πιο δύσκολο απο ότι τα ελληνικά. Δεν είμαστε στο 2003.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

Σκέφτομαι και εγώ για custom λούπα αλλά επειδή είναι πρώτη φορά και επειδή δεν χρειάζεται στην ουσία για τον 2600 και είναι μόνο για την κ@υλ@ντ@ θα τα πάρω από aliexpress. Βλέπω τα αλουμινένια ψυγεία είναι αρκετά φθηνότερα. Αν το cpu block έχει χαλκό θα πρέπει και το ψυγείο να είναι από χαλκό οπωσδήποτε; ..

Ναι πρεπει Και τα δύο να είναι ίδιο υλικό, τα χάλκινα δεν είναι κ τόσο ακριβά, ειδικά από ebay ,προτίμησε το γιατι ειναι κ πιο safe για τελονια κ τέτοια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...