Προς το περιεχόμενο

Επιλογη Sony a5000-5100-rx100 mk2-hx90v


silentpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι την βοηθειά σας στην επιλογή μιας φωτογραφικής μηχανής. Να πω πως είμαι εντελώς αρχάριος κ καταλαβαίνω μόνο κάποιους βασικές αρχές.

Η χρήση είναι να μπορώ να βγάλω κάποιες αξιοπρεπείς φωτογραφίες, βιντεο σε ταξίδια κ βραδυ πχ έξω απο ένα κτίριο χωρίς το οποιο φως να παραμορφώνει την εικόνα. Άρα καθαρά ερασιτεχνική χρήση για αντικατάσταση κινητού.

Απο έρευνα κατέληξα στις παρακάτω μηχανές  με τον στανταρ φακό 16-50mm για τις mirrorless.

α5000 : μ αρέσει πολύ λόγω μεγάλου αισθητήρα που βρίσκεις μονο σε dslr που δεν θέλω,καλής μπαταρίας, τιμής, τεχνολογίας και δυνατότητα αλλαγής φακού( δεν σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω, αλλα ας υπάρχει)

α5100: τα + της α5000 ομως ακριβότερη, με προβλήμα υπερθέρμανσης? σε video( ανεπιτρεπτο για την τιμη της) καλύτερη όμως σαν σύνολo;

rx100: point to shoot, πολυ compact, αλλα και μικρότερο αισθητηρας,δεν ξέρω αν είναι καλύτερα στημένη όμως για τη χρήση που την θέλω .

hx90v: point to shoot 30x οπτικό! ζουμ, gps!, εξίσου μαζεμένη αλλα κ μικρότερος αισθητήρας απο όλες.

 

Αφού απορρίπτω dslr λόγω μεγέθους θα μ άρεσε η mirrorless  τεχνολογία αν κ μεγαλώνουν οι διαστάσεις, με το σκεπτικό ότι ένα APS-C sensor δεν πρόκειται στο κοντινό μέλλον να μπει σε κινητό κ επομένως η φωτογραφική να μπει στο συρτάρι. Δηλαδή είναι κάτι καλό που μένει σε σχέση με τις compact. Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά.

Αν υπάρχουν κάποια παρόμοια  μοντέλα πέρα απο Sony εννοείται να προτείνετε δεν είμαι fanboy της sony, απλα βρήκα ότι έχει καποια καλά μοντέλα.

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόβλημα υπερθέμανσης έχει και η a5100 αλλά και η a5000, μετά τα 15-20 λεπτά εγγραφής βίντεο. Λογικά θα σου απαντήσουν οι πιο γνώστες, κι εγώ αρχάριος είμαι κάτοχος της a5100 :P . Καθώς κοιτούσα τις αγγελίες είδα την a5100 http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/838881-sony-a5100-αριστη/Αν είναι όντως σε άριστη κατάσταση με λίγα κλικς είναι πολύ καλή τιμή.  Εκτός αν θες μόνο καινούρια

Επεξ/σία από Andyk0555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την α5000 και την rx100m2 ,δεν εχω ασχοληθεί με βίντεο οπότε και δεν εχω διαπιστώσει κάποιο θέμα υπερθέρμανσης.

H rx είναι εντυπωσιακή για τις διαστάσεις τις,όμως αν εχω τη δυνατότητα να κουβαλήσω το επιπλέον βάρος της α5000 τη προτιμω με διαφορά.Η rx αποθηκεύει ποιοτικά αρχεία jpeg-raw (στα raw θα διαπιστωσεις σημαντική παραμόρφωση) .Ο φακός της m2 είναι φωτεινός f 1.8(πολύ φωτεινότερος απο τον κιτ της α5000) αρκεί να μη κάνεις ζουμ.

 

Η hx90v αποθηκεύει μόνο jpeg που θα σε περιορίσει στην επεξεργασία της φωτογραφίας μετεπειτα στον υπολογιστή σου.Το ζουμ που σου δίνει μπορεί να φαίνεται εντυπωσιακό σαν νούμερο(30χ),δεν είναι τόσο εντυπωσιακό σαν αποτέλεσμα ομως.

 

Κάτι τελευταίο,στην α5000 ,μπορει να μη σε ενδιαφερει αρχικά να βάλεις άλλο φακό αλλα....οταν τελικά βάλεις γιατι θα εισαι σε θεση να καταλαβεις για ποιό λόγο,θα είναι σαν να έχεις άλλη μια μηχανη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Την hx90v την απεκλεισα, γιατι καταλαβαινω ακριβως το εννοεις δεν ειναι τοσο αντυπωσιακο το αποτελεσμα του οπτικου ζουμ. Σιγουρα καπως ετσι ειναι το διλημμα φορητοτητα σε σχεση με αοσθητηρα. Δυσκολο κ ισως πρεπει να τις δω απο κοντα.Με ποιο φακο η α5000 εχει καλυτερη αποδοση αν υποτεθει οτι αγοραζω μονο το σωμα για να εχω ξεκαθαρα ενα καλυτερο συνολο απο της rx100m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η sony a5100 που προτάθηκε πιο πάνω είναι καλή επιλογή εφόσον είναι σε καλή κατάσταση.

Καμία σχέση με τη a5000 στο σύστημα εστίασης και στο βίντεο, είναι πολύ μπροστά κυριολεκτικά.

Είναι δηλαδή μια sony a6000 χωρίς το evf αλλά παίρνεις την οθόνη αφής συν ότι γυρίζει για selfies και βίντεο.

Επίσης το φορμά στο βίντεο είναι αναβαθμισμένο είναι και μεταγενέστερη της.

 

Εμένα μόνο το evf θα με έκανε να την αφαιρέσω από επιλογή μου αλλά αν ήθελα βίντεο δεν θα μπορούσα να κάνω αλλιώς γιατί η οθόνη αφής και αυτά που έχει προσθέσει η sony δικαιολογούν μια παραχώρηση από μέρους μου. 

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβα. Οσο ψαχνω κ διαβαζω κ παλια ποστς καταλαβαινβ καλυτερα. Αρα α5100 καλυτερη απο α5000. Κολλαω στο οτι δεν βρισκω evf σε καμια κ οτι υπαρχει το θεμα με την υπερθερμανση παλι. Εναλλακτικη βαση μπατζετ ειναι η rx100m2. Δεν ξερω αν υπαρχει στα specs αυτων των 2 μοντελων κατι καλυτερο σε αλλη μαρκα.. G9x lx100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η LX100 ειναι καλυτερη της RX100 και πολυ κοντα στην a5000/5100 απο αποψη αισθητηρα αλλα καλυτερη της σε σχεση με τον κιτ φακο και πιο portable.

 

Υπερθερμανση θα εχεις εαν τραβας μεγαλα βιντεο. Αλλιως σε φυσιολογικες κλιπακια οχι. Επισης καποιο παλικαρι που πηρε την a5100 και την εστειλε για καθαρισμο στην Sony, ανεφερε οτι την παρελαβε αναβαθμισμενη (μαλλον με καποιο thermal pad) χωρις προβλημα υπερθερμανσεων.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβως#Αρα να κοιταξω κ lumix lx100.

Ποσα megapixels ειναι πιο πρόσφατη 16.8? Επειδη βλεπω 12.8 κ 16.8 κ δεν ξερω αν ειναι η τελευταια.

 

Edit καθωας εψαχνα για την lx100 βρηκα την gx7 παλαιοτερη αλλα πολυ καλη mirrorless me 4/3 sensor αρκετα ακριβη ομως. Αυτη με οδηγησε στην gf7. Τι γνωμη εχετε ομως και για την lumix gf7? Εχει τον ιδιο αισθητηρα ειναι mirrorless k πολυ φθηνότερη

Επεξ/σία από silentpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η LX100 ειναι καλυτερη της RX100 και πολυ κοντα στην a5000/5100 απο αποψη αισθητηρα αλλα καλυτερη της σε σχεση με τον κιτ φακο και πιο portable.

 

Υπερθερμανση θα εχεις εαν τραβας μεγαλα βιντεο. Αλλιως σε φυσιολογικες κλιπακια οχι. Επισης καποιο παλικαρι που πηρε την a5100 και την εστειλε για καθαρισμο στην Sony, ανεφερε οτι την παρελαβε αναβαθμισμενη (μαλλον με καποιο thermal pad) χωρις προβλημα υπερθερμανσεων.

 

Όντως εγώ είμαι αυτό το παλικάρι :-D  δεν τους είπα τίποτα για την υπερθέμανση καθώς η sony το θεωρεί φυσιολογικό αλλά πρέπει να μου έβαλαν pad στο εσωτερικό από μόνοι τους.  Για το βίντεο πάντως που λέτε έβαλαν και στην a6000 xavc με firmware update.

Επεξ/σία από Andyk0555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως εγώ είμαι αυτό το παλικάρι :-D δεν τους είπα τίποτα για την υπερθέμανση καθώς η sony το θεωρεί φυσιολογικό αλλά πρέπει να μου έβαλαν pad στο εσωτερικό από μόνοι τους. Για το βίντεο πάντως που λέτε έβαλαν και στην a6000 xavc με firmware update.

Φιλε μου την προτεινεις σαν συνολο;

Την νυχτα η ποιοτητα με στοκ κιτ ειναι καλη;

Σαν διαστασεις;

Ειχες δει κ την α6000 πριν αποφασισεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είχα δει και την α6000. Πήρα την α5100 γιατί γυρίζει η οθόνη για selfies, κάτι που δε γίνεται στην α6000, επίσης έχει touch screen και είναι πιο μικρή σε διαστάσεις. Από την άλλη η α6000 δεν είναι πλαστικούρα, την αισθάνεσαι καλύτερα στο χέρι, έχει οφθαλμοσκοπιο... Λειτουργικά οι 2 μηχανές είναι ίδιες, ίδια ποιότητα εικόνας και βίντεο αφού έχουν τον ίδιο αισθητήρα.

     Για τια διαστάσεις τώρα, είναι πραγματικά φορητή, μπαίνει σε μια τσέπη απο βερμούδα ή τζάκετ αλλά όχι σε τσέπη jean. 

Μια χαρά είναι η ποιότητα τη νύχτα ακόμα και με τον κιτ φακό.

   Το βίντεο είναι εκπληκτικό σε xavc(μόνο με 64gb+ sd card class10) και μπορείς άνετα να γράψεις για 15 λεπτά χωρίς να υπερθερμανθεί.

 Κι εγώ πάντως πριν επιλέξω ήμουν ανάμεσα σε μια mirrorless και την rx100. Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να πας να τις δει από κοντά σε κάποιο κατάστημα, έχουν ανοιχτές και την rx100 και τις mirrorless, να δεις πως σου κάθονται στο χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω πολυ! Κατατοπιστικοτατη αναλυση. Και εγω αναμεσα σε rx100 κ α5000 η α5000 ειμαι. Σιγουρα χρειαζεται να τις δω ανοικτες καπου. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πας σε a5100 τοτε την a5000 μην την σκεφτεσαι καθολου.

Η a5100 ειναι πολυ καλυτερη σε ολα. Γρηγοροτερο af κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πας σε a5100 τοτε την a5000 μην την σκεφτεσαι καθολου.

Η a5100 ειναι πολυ καλυτερη σε ολα. Γρηγοροτερο af κλπ.

 

Οι διαστασεις ειναι ιδιες ανάμεσα σε α500 κ α5100? Σαν ποιότητα φωτογραφίας έχει διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαστάσεις ίδιες είναι. Σαν κάμερες δεν συγκρίνονται, η α5100 είναι ανώτερη με 24MP, με καλύτερο focus, με καλύτερο βίντεο (XAVC). Αν και ανήκει στην ίδια σειρά a5xxx συγκρίνεται περισσότερο με την α6000 και όχι με την α5000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...