Προς το περιεχόμενο

Αγορα Φωτογραφικης Μηχανης (νεος χρηστης)


GBorb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθως κανω αρκετα ταξιδια και επειδη η προηγουμενη μηχανη που εχω ηρθε η ωρα να την αλλαξω θα θελα την γνωμη σας για την αγορα καινουργιας αυτοματης μηχανης. Εως 220 αντε αν αξιζει βαρια να παμε στα 250 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε απογοητευσω αλλα οποιοδηποτε μετριο smartphone θα σου βγαλει ιδιες ή και κατα περιπτωση καλύτερες φωτογραφίες απο μια compact αυτης της κατηγοριας τιμής. Αυτο που εχεις να κερδισεις ειναι καποιες δυνατοτητες ρυθμίσεων και επιπλεον οπτικο zoom σε σχεση με το κινητό σου αλλα οχι ποιοτητα εικονας.

 

Ισως μοναδικες καπως αξιολογες επιλογες οι Sony WX350 στα 200€ και Sony HX60 στα 260€.

 

Σε μεταχειρισμενες υπαρχουν καλυτερες επιλογες φυσικα που θα σου παρεχουν οντως καλυτερη ποιοτητα φωτογραφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Nikon D3200 δεν θα ηταν καλη?

Εξαιρετικη επιλογη θα ηταν αλλα που θα την βρεις καινουργια με τον κιτ φακο στα 200-250€;

 

Η μονη κοντινη που σαφως ειναι μια χαρα επιλογη ειναι η Canon 1200D στα 280€ με τον κιτ φακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα καλα την τιμη της D3200 για αυτο και την ειπα. Φυσικα η τιμη της ειναι αρκετα πανω. Η Canon 1200D λες να με καλυψει?

Σε ευχαριστω για το χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τι θεωρει ο καθένας ικανοποιητικό για τις αναγκες του ειναι σχετικο. Οποτε δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο. Ειναι μια entry level μηχανή με την οποια μπορεις να βγάλεις καλές φωτογραφίες. Συνηθως ο περιοριστικος παραγοντας ειναι ο φωτογραφος και όχι η μηχανη εκτος κι αν μιλαμε για δυσκολες ή ειδικες καταστασεις.

 

Βεβαια η προσφορα ατα 280€ του Κοτσώβολου περιλαμβανει τον απλο φακό χωρις οπτικη σταθεροποίηση. Προσωπικα μπορω και χωρις αυτη αλλα αυτο ειναι κατι που θα αποφασισεις εσυ εαν σε καλύπτει

 

http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/164011-canon-eos1200d-18-55dc-iii?gclid=Cj0KEQiA_KvEBRCtzNil4-KR-LIBEiQAmgekF8U9A3ZmRRooPLPHYFMRisBy0EqYVLA9lkMmifYJWsAaAvq48P8HAQ

 

Εγω παλι θα σου προτεινα να δεις αυτη την D3200 μεταχειρισμενη (εαν υπαρχει ακομη) στα 250€ με επιπλεον τον αξιολογο και φβτεινο 50mm αλλα manual focus. Σε αυτη την τιμη δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο. Προϋποθεση να ειναι σε καλη κατασταση. Δεν εχω λογο να αμφιβάλω αλλα δεν εχω σχεση με την αγγελια για να ξερω.

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/799331-nikon-d3200-1855-50mm-f18/

 

Απο την αλλη ο ογκος των dslr ειναι θεμα στο ταξιδι. Θα ελεγα οτι μια mirrorless ταιριαζει καλυτερα και μπορεις να βρεις παλιοτερο μοντελο μεταχειρισμενο στα 250€

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να πάρεις dslr για ταξιδια δεν ειναι και η καλύτερη επιλογή.

 

Τα μείων ειναι οτι

 

- το πιο πιθανό Μετά απο κάποια στιγμή θα βαρεθείς να την κουβαλάς και την αφηνεις σπίτι

- τραβάει πολυ το μάτι και θα σε κοιτάνε περίεργα

- Για να εκμεταλευτείς τις δυνατότητες της θελει ψαξιμο και όρεξη να μάθεις

 

Εγω μια φορά πήρα την dslr σε διακοπές και καναμε βάρδιες στην ξαπλώστρα ποιος θα κάτσει φυλακας μην την κλέψουν. Βάλε και το βάρος , ε μετα την άφησα στο ξενοδοχειο και δεν την πηρα μαζι μου

 

Μέχρι πρόσφατα έβγαζα σε διακοπές με το Lumia 1020 και ημουν άρχοντας οσο είχε φώς. Ισως αμα ειχα mirrorless να χρησιμοποιουσα αυτη αλλα και πάλι not sure

 

Η καλύτερη επιλογή ειναι Mirrorless αμα θές ποιότητα και φορητότητα, θα σου δώσει αξιόλογες φωτογραφίες την μέρα, μέτριες το απογευμα και το βράδυ μαυρίλα

 

Εγω θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς το κινητό σου ή ένα με αξιολογη φωτογραφική, η ποιότητα οταν ειναι μερα ειναι σχετικά καλή και το έχεις πάντα μαζι σου, 

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα πιστευω οτι η ιδανικη λυση για σενα ειναι μια compact , οχι ομως οι κλασσικες, αλλα αυτες με το μεγαλο ζουμ.

Ετσι ωστε να εισαι καλυμμενος απο ολες τις αποψεις :)

Πχ μια lumix fz200 κοντα στα 300 ευρω :) http://www.skroutz.gr/s/2515336/Panasonic-Lumix-FZ200.html#reviews

Επισης αυτη εδω η Sony HX300 στα 400 ευρω http://www.skroutz.gr/s/2948401/Sony-Cyber-shot-HX300.html#reviews

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα πιστευω οτι η ιδανικη λυση για σενα ειναι μια compact , οχι ομως οι κλασσικες, αλλα αυτες με το μεγαλο ζουμ.

Ετσι ωστε να εισαι καλυμμενος απο ολες τις αποψεις :)

Πχ μια lumix fz200 κοντα στα 300 ευρω :) http://www.skroutz.gr/s/2515336/Panasonic-Lumix-FZ200.html#reviews

Επισης αυτη εδω η Sony HX300 στα 400 ευρω http://www.skroutz.gr/s/2948401/Sony-Cyber-shot-HX300.html#reviews

 

Χτες ειδα την Sony HX300 στο Πλασιο Λαρισας στα 279 ευρώ και εχουν ακομη την εκθεσιακή  Olympus E-PL6 double lens kit στα 349 ευρω.

 

Αναμεσα σε HX300 & FZ200 θα προτιμήσω την Lumix με το f/2.8 σταθερο εναντι του μεγαλυτερου zoom της HX300 βεβαιως (ειναι και καπως πιο μικρη επιπλεον).

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα ποσταρω και εγω σε αυτο το θεμα γιατι τελικα με καλυπτει πιο πολυ απο το αλλο που ανεβασα   (http://www.insomnia.gr/topic/633052-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-mirroless/page-5?  )-θα μπροουσε να σβηστει το ποστ μου)     και για να μην ανοιγω νεα θεματα.
Ξαναεκφραζω εδω τις αποριες μου γιατι και βοηθηθηκα απο αυτα που ελεγαν τα παιδια αλλα και μου δημιουργηθηκαν καινουριες .Και εγω νεος χρηστης σαν τον φιλο που ανοιξε το θεμα και με παρομοιο budget πολυ δυσκολο να ανεβω παραπανω.Εγω απλα θα προτιμουσα να αρχισω να ασχολουμαι λιγο παραπανω οποτε αν στα ιδια λεφτα βρω κατι ειτε σε mirorrless ειτε σε dslr θελω να παω σε τετοια κατηγορια(μεταχειρισμενο απ οτι καταλαβα,,με οποια ρισκα του,χωρις να ξερω αν θα βρεις με αυτα τα λεφτα ποιοτητα). Τελικα μπορεις να παρεις κατι αρκετα αξιοπιστο σε αυτο το χρημα(περιπου 200)  για να εχεις μια πρωτη επαφη και να μπορεσεις να κανεις καλη δουλιτσα?  Θεμα μεγεθους ναι και εγω θα προτιμουσα να ειναι κατι σε mirror γι αυτο τον λογο αλλα αν υπαρχει σε ιδια λεφτα μια τρελη διαφορα ποιοτητας θα πηγαινα και σε dslr.Απ οτι καταλαβα compact καλυτερα να μην ασχοληθω εφοσον θελω να δω και 4-5 παραπανω πραματακια?Ευχαριστω και παλι,,ελπιζω οτι μενω στα ιδια πλαισια συζητησης που θελει και ο φιλος.

Επεξ/σία από johnmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/842562-sony-a-5000/  Αν είναι όντως άριστη σε αυτά τα λεφτά αξίζει. Είναι καλή επιλογή για πρώτη καλή μηχανή, λίγο παραπάνω από το budget σου. Στα ίδια περίπου λεφτά αλλά σε dslr υπάρχει και αυτή http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/818270-nikon-d3200-18-55mm-55-200mm/

Επεξ/σία από Andyk0555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ποσταρω και εγω σε αυτο το θεμα γιατι τελικα με καλυπτει πιο πολυ απο το αλλο που ανεβασα   (http://www.insomnia.gr/topic/633052-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-mirroless/page-5?  )-θα μπροουσε να σβηστει το ποστ μου)     και για να μην ανοιγω νεα θεματα.

Ξαναεκφραζω εδω τις αποριες μου γιατι και βοηθηθηκα απο αυτα που ελεγαν τα παιδια αλλα και μου δημιουργηθηκαν καινουριες .Και εγω νεος χρηστης σαν τον φιλο που ανοιξε το θεμα και με παρομοιο budget πολυ δυσκολο να ανεβω παραπανω.Εγω απλα θα προτιμουσα να αρχισω να ασχολουμαι λιγο παραπανω οποτε αν στα ιδια λεφτα βρω κατι ειτε σε mirorrless ειτε σε dslr θελω να παω σε τετοια κατηγορια(μεταχειρισμενο απ οτι καταλαβα,,με οποια ρισκα του,χωρις να ξερω αν θα βρεις με αυτα τα λεφτα ποιοτητα). Τελικα μπορεις να παρεις κατι αρκετα αξιοπιστο σε αυτο το χρημα(περιπου 200)  για να εχεις μια πρωτη επαφη και να μπορεσεις να κανεις καλη δουλιτσα?  Θεμα μεγεθους ναι και εγω θα προτιμουσα να ειναι κατι σε mirror γι αυτο τον λογο αλλα αν υπαρχει σε ιδια λεφτα μια τρελη διαφορα ποιοτητας θα πηγαινα και σε dslr.Απ οτι καταλαβα compact καλυτερα να μην ασχοληθω εφοσον θελω να δω και 4-5 παραπανω πραματακια?Ευχαριστω και παλι,,ελπιζω οτι μενω στα ιδια πλαισια συζητησης που θελει και ο φιλος.

 

Τι εννοεις ποιότητα ακριβώς. Να μην έχει κόκκο, να εχει ανάλυση, χρώματα. τι? Ειναι πολύ γενικό το έχει καλυτερη ποιότητα

 

Ο Κανόνας που ισχύει ειναι οτι, το φώς ειναι ο φίλος σου. Όταν ειναι μέρα και έχει φώς όλες βγάζουν καλά, και οι διαφορές μιας μηχανής αξίας 200 ευρώ με μια 6,000 ευρώ σε θέμα ποιότητας ειναι μηδαμινές εφόσον υπάρχει άπλεττο φώς. (και φοράν ίδιο φακό)

 

Το μεγάλο ατου των mirorrless και dslr ειναι η αλλαγή φακών και οι χειροκίνητες ρυθμίσεις, Αμα θες να μάθεις φωτογραφία και την καλλιτεχνική μορφή της τα 200 ευρω ειναι μια χαρά για ξεκίνημα αλλα θές πολυ μελέτη και ενασχόληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι γι αυτο τον λογο μιλαω για μια εκ των δυο κατηγοριων..Υπαρχει διαθεση να ασχοληθω εφοσον εχω μια τετοια μηχανη ναι..Βεβαια θελω να μην παω σε τιποτα αρκετα ''περιπλοκο'' απο την αρχη που θα με κουρασει...

Καταλαβαινεις πως το λεω..Και γι αυτο δεν μιλαω για compact τοσο..Και οσο αναφορα ποιοτητα δικιο θα εχεις προφανως,,εννοω σε ολες τις πτυχες ,την αναλυση,,πιθανες συνθηκες ωστε η τελικη φωτογραφια να καταληγει χωρις ''θεματα'' και ομορφη, και δεν απαιτω φυσικα κατι που θα κανει παπαδες,,ετσι και αλλιως αυτο που λες και να την ειχα,,ετσι ξαφνικα παπαδες δεν θα κανω..Θελω κατι πιο ευκολο στην αρχη ωστε να μπω σιγα-σιγα στην φιλοσοφια...Τελικα οσο αναφορα τα 200Ε που λες ειναι μια χαρα και μιλωντας ας πουμε με '''ονοματα''' σαν τι θα προτεινες?Και αρχικα μεταχειρισμενη με τα ρισκα της η κατι σε καινουριο?(Αν και νομιζω δεν παιζουν τοσο,,οποτε θα μιλας για μεταχειρισμενο παραπανω)

Επεξ/σία από johnmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρακάτω ειναι καποια γενικα πράγματα για να καταλάβεις περιπου τι παίζει

 

Η ποιότητα σαν ποιότητα εξαρτάται απο το διαθέσιμο φώς, απο τον φακό και μετά απο την μηχανή. Παράδειγμα μια entry level dslr μπορεί να λέει οτι έχει ανάλυση 24mpx αλλα ο φακός που δινουν μαζί μπορει να αποδώσει μέχρι 8mpx. Μπορεί να λέει οτι φτάνει μεχρι 12,000 Iso αλλα μετα τα 800 να έχει κόκκο. Μπορεί να λέει οτι έχει 65 σημεία εστίασης αλλα μόνο τα 9 να ειναι χρήσιμα.. κτλπ κτλπ

 

Σε σχέση με μια compact βεβαια θα εχεις πολύ καλυτερη ποιότητα σε νορμάλ συνθήκες.

Στην φωτογραφία πληρώνεις 2 πράγματα κυρίως. Την ευκολία και την ποιότητα,και τι εννοώ με αυτό.

 

Θές η μηχανή να βγάζει οσο τον δυνατό λιγοτερο κόκκο οταν δεν εχει πολύ φώς? το πληρώνεις

Θές πολλα Mpx τρομερή ανάλυση και φακό αντιστοιχο με ποιότητα? το πληρώνεις

Θές να εστιάζει τσακ μπαμ και να μην κολώνει ? το πληρώνεις

κτλπ κτλπ

 

αμα θέσεις τον πήχη χαμηλά και εισαι μερακλής θα την βγάλεις φτηνά. Αλλιώς θα πέσεις μπροστά σε ποσά με 3μηδενικά και θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό.

 

Αυτά στα λέω για να καταλήξω:

 

Βάλε στην άκρη τις ευκολίες και την ποιότητα, η μαγεία αυτών των μηχανών ειναι η δυνατότητα που σου δίνει να βγάλεις μια φωτογραφία οπως την φαντάζεσαι εσυ και όχι οπως θέλει να την βγάλει η κάμερα.

 

Ναι μέν και στο αυτόματο μόνη της υπο ορισμένες συνθήκες μια χαρα θα τα βγάλει αλλα πιστεψε με άμα ειναι μέρα έχει πολύ φώς και βγάλεις την ίδια φωτογραφία με το κινητό και με την dslr σε εκτυπωση 10x15 cm ή 13x18 δεν θα δεις και πολλές διαφορές απο θέμα ποιότητας.

 

Αμα πάρεις μια dslr και δεν ασχοληθείς απλα θα πάρεις καλυτερη ποιότητα απο compact

Άμα πάρεις μια dslr και ασχοληθείς θα πάρεις πολυ ωραίες φωτογραφίες

 

Εγω πήρα μια canon 600d με 28,000 κλικ 160 ευρώ, δίνεις και αλλα 50 και παίρνεις μεταχειρισμένο ή τον canon 50mm 1.8 ή τον κλάσικο 18-55mm και με 210 ευρώ εισαι άρχοντας. Η συγκεκριμένη μηχανη ειναι απλά παράδειγμα υπάρχουν κ αλλες σε αυτη την τιμή ,nikon ή Mirrorless.

 

Παιρνεις μία τέτοια αρχίζεις διάβασμα και ενασχόληση και θα σου δώσει πολλά εφόσον μάθεις να την χρησιμοποιείς. Ξεχνάς τα έκανα 100%  zoom και το μάτι της αργυρώς φαινεται λιγο θολό, τα έβγαλα το απογευμα και έχει κόκκο , Έβγαλα τον Μήτσο και δεν εστίασε ενω έκανε sprint και πρέπει να πάρω άλλη γιατι μπλα μπλα μπλα και θα την βγάλεις και οικονομικά και ωραία. Αυτά στα λέω γιατι το 80% των αρχάριων κατηγορεί την μηχανή και δεν μαθαινει με την γνώση να ξεπεράσει τους περιορισμους του χαμηλου budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες ειδα την Sony HX300 στο Πλασιο Λαρισας στα 279 ευρώ και εχουν ακομη την εκθεσιακή  Olympus E-PL6 double lens kit στα 349 ευρω.

 

Αναμεσα σε HX300 & FZ200 θα προτιμήσω την Lumix με το f/2.8 σταθερο εναντι του μεγαλυτερου zoom της HX300 βεβαιως (ειναι και καπως πιο μικρη επιπλεον).

 

συμφωνω απολυτα για την  Panasonic ΦΖ200. Εχω και σχολιο στο σκρουτζ πριν 1 χρονο. Μια χαρα είναι για τη δουλεια που τη θελει ο φιλοσ παραπανω.

 

Τις ΣΟΝυ 300/400 αντιστοιχεσ τις απερριψα για

1. 1 χρονο εγγυηση

2. φακο

3. ζέσταμα τσιπ σε πολύ χρηση

4. δεν ακουγονται τα καλυτερα για σερβισ/τιμεσ σονυ ακομη και στην εγγυηση. (δεν εχω δικη μου πειρα)

Επεξ/σία από ELTASSOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...