Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να πάρω DSLR ή Compact φωτογραφική αντί για την φωτογραφική του κινητού;


takatakaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Έχω ένα samsung galaxy A3 που λέει ότι έχει κάμερα 13MP. Αυτό λοιπόν χρησιμοποιώ για να βγάζω φωτογραφίες σε ταξίδια,διάφορες εκδηλώσεις κλπ. Μια και δεν έχω γνώσεις από φωτογραφικές μηχανές κλπ θα άξιζε να πάρω μια φωτογραφική μηχανή είτε DSLR είτε Compact ώστε να χρησιμοποιώ αυτή αντί του κινητού ; Τι παραπάνω θα μου προσφέρει έναντι του κινητού ; Αν μπορεί κάποιος ας μου προτείνει κάποια αξιοπρεπής για budget 150-200€. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ουσιαστική αναβάθμιση από κινητό κοιτάς σε mirrorless ή dslr όχι κάτι σε compact.

Μόνο μεταχειρισμένες κάμερες μπορείς να προσεγγίσεις με τα χρήματα που διαθέτεις και αυτό με δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε λίγο να βρείς καμια μεταχειρισμένη Sony RX 100 mark i  με κανα 250άρι που χωράει σε τσάντες-τσέπες-παλάμες κτλ, και μετά πάρε ένα καρφί και χώστο στην κάμερα του A3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θέμα φορητότητας πως είσαι; Μια DSLR με έναν σταθερό φακό χρειάζεται σίγουρα τσάντα και προσοχή στη μεταφορά. Αν θες να κουβαλάς μεγάλους ζουμ φακούς, ή δεύτερους φακούς το πράγμα δυσκολεύει και άλλο. Η 3300 είναι καλή για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θέμα φορητότητας πως είσαι; Μια DSLR με έναν σταθερό φακό χρειάζεται σίγουρα τσάντα και προσοχή στη μεταφορά. Αν θες να κουβαλάς μεγάλους ζουμ φακούς, ή δεύτερους φακούς το πράγμα δυσκολεύει και άλλο. Η 3300 είναι καλή για αρχή.

Δεν θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά απλώς μια και τραβάω μπόλικες φωτογραφίες στα ταξίδια κλπ θα ήθελα να αναβαθμιστώ κάπως από το κινητό. Οπότε μου αρκεί πιστεύω μια DSLR με έναν σταθερό φακό. Τι άλλο υπάρχει στα λεφτά της 3300 αλλά να είναι πιο εύκολη στην μεταφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όπως είπα είμαι άσχετος, η συγκεκριμένη μου φαίνεται καλή που έστειλες. Αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα. Πριν την αγοράσω λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορά έχουν οι mirrorless από τις dslr. Ok κερδίζω σε μέγεθος και μεταφορά αλλά τι χάνω σε σχέση με μια DSLR? Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mirrorless  https://www.skroutz.gr/c/1914/Mirrorless.html?from=cat-match&o=mirrorless

 

DSLRs       https://www.skroutz.gr/c/434/DSLR.html?from=cat-match&o=dslr

 

Στις mirrorless δεν υπάρχει ο καθρέπτης μεταξύ αισθητήρα και φακού εξ ου και mirrorless και ο μειωμένος όγκος τους συγκριτικά.

Σε φακούς πλεονεκτούν οι dslr σε επιλογές και τιμολογιακά είναι φθηνότεροι.

 

Να φαίνονται και οι δύο μαζί σύμπτωση http://www.tomsguide.com/us/dslr-vs-mirrorless-cameras,news-17736.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αγοράσω μάλλον την sony a5000. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι να την αγοράσω τώρα ή να περιμένω μήπως βγει σε προσφορά. Βγαίνουν συχνά προσφορές; Επίσης υπάρχουν μαγαζιά στην Ελλάδα που πουλάνε εφεδρικές μπαταρίες;

Επεξ/σία από takatakaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους τελευταίους μήνες ανεβαίνουν οι τιμές δεν πέφτουν. Αν τη θες άμεσα ψώνισε τωρα. Αλλιώς περίμενε πάλι προς τα Χριστούγεννα του χρόνου,νομίζω ότι πέφτει λίγο μακριά

 

Στο Σκρουτζ θα βρεις μπαταρίες. Έχουν και τα Sony centers λογικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις με κλειστά μάτια αυτήν εδώ μια και το μόνο που θέλεις να κάνεις είναι να αναβαθμιστείς σε σχέση με την κάμερα του κινητού σου:

http://www.skroutz.gr/s/4333863/Sony-Cyber-shot-W830.html

 

Τραβάει τέλειες φωτογραφίες, είναι πάρα πολύ μικρή, απόλυτα φορητή και αν θες να εκτυπώσεις κάτι μπορείς χωρίς πρόβλημα να το κάνεις και σε μέγεθος αφίσας χωρίς να σου βγάλει noise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...