Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης φωτογραφικής


jaythisguy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Μέχρι στιγμής φωτογράφιζα μόνο με το κινητό μου ένα iphone 7 και θέλω να πάρω κάτι πολύ καλύτερο να ξεκινήσω ερασιτεχνικά να τραβάω κάποιες φωτογραφίες.

Σκεφτόμουν  να πάρω είτε την

sony a7R ii με τον φακό planar FE 50mm F1.4, είτε την 

Pentax 645z με τον φακό pentax Fa 645 45mm f4.5

 

Ερασιτεχνικά θέλω να ασχοληθώ κυρίως τοπία και πορτρέτα. Τι προτείνετε και γιατί?

Επεξ/σία από jaythisguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερασιτεχνικά με κάμερες 2.000€ και 8,000€?

 

Εγώ λέω δώσε ένα 300αρι να πάρεις μια D5100-D3200 ή κάτι στην κατηγορία αυτή που τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά και αν δεις και σου αρέσει και το μαθαίνεις παίρνεις και με 2.000€. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερασιτεχνικά με κάμερες 2.000€ και 8,000€?

 

Εγώ λέω δώσε ένα 300αρι να πάρεις μια D5100-D3200 ή κάτι στην κατηγορία αυτή που τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά και αν δεις και σου αρέσει και το μαθαίνεις παίρνεις και με 2.000€. 

 

Το ειχα κι εγω απορία.....

 

Απο κινητό κατευθειαν σε σουπερ επαγγελματικα μοντελα που δεν εχουν ουτε οι φωτογραφοι....

 

Δεν λεω να μην τις παρεις εαν σου περισσευουν τοσα χρήματα, αλλα μην περιμενεις να σου βγαλουν μονες τους καλές φωτογραφίες. Μετραει ο φωτογραφος πριν απο τον εξοπλισμό του.

 

Οποτε ακομη και αν μπορεις να αγορασεις αυτες και αλλες τοσες, θα προτεινα να παρεις κατι πιο φθηνό και οταν πραγματικά εχεις αναγκη μια τοσο καλή κάμερα να πας εχοντας πια την δική σου εμπειρια να επιλέξεις τι θελεις και γιατι το θελεις.

 

Πραγματικά ψαχνεις για αγορα με unlimited budget? Να το συζητησουμε τοτε. Η μηπως απλα δεν ειχες δει ποσο κοστιζουν οι συγκεκριμενες?

 

Δεν σε κραζουμε. Απλα αναρωτιώμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε unlimited budget θα ήθελα μια medium format mirrorless με κανα 2 πορτρετοφακούς 

:wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:


Για τον φίλο τώρα αν το πιάσουμε από την αρχή θα καταλήξουμε σε D3400 οπότε μην το παιδεύουμε, για εκεί είσαι.

Αν θες να κάνεις την υπέρβαση κοίταξε καμια fuji x-t2 με τον 16-55 2.8

Επεξ/σία από VampireKiSS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο medium format υπάρχει και η Fujifilm GFX 50s στο ίδιο επίπεδο τιμής.

Οι διαθέσιμοι φακοί τους προφανώς καθορίζουν την επιλογή σώματος.

 

Αν πρόκειται να δουλεύεις με jpg η fuji όπως αυτή που προτάθηκε x-t2 καθώς και μια αντίστοιχη olympus κάμερα είναι οι αρμόζουσες προτάσεις για meta iphone 7 χρήση παραπέρα βλέπεις εν καιρό...

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω η Hasse Η5D εχει και pop up flash. Ότι πρέπει για αρχάριο, να πάρει ομως και το παιδί μια μαρούσκα να την κουβαλάει γιατι ειναι βαριά και θα κουραστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω η Hasse Η5D εχει και pop up flash. Ότι πρέπει για αρχάριο, 

 

Την αγορασαν κινεζοι ΚΑΙ αυτην την εταιρεια...οποτε καλυτερα να μην την παρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...